Klavyeler bilgisayarların oldukça önemli bir dış donanım ürünüdür. Bilgisayar kullanım deneyiminiz klavyenizin kalitesine göre değişim gösterebilir. Bu sebeple kullanacağınız klavyeyi almadan önce klavyeyi ne için kullanacağınızı belirtmeniz faydalı olabilir. Ona göre size en uygun olan klavyeyi seçebilirsiniz. Yapacağınız araştırmalarla da size en uygun klavyeyi bulabilirsiniz. Klavyeler en genel haliyle kablolu klavye ve kablosuz klavye olarak ikiye ayrılır. Kişiler kullanım tercihlerine göre kablolu olanları veya kablosuz olanları tercih edebilir. Teknolojinin gelişmesiyle klavyeler kişiye daha kaliteli bir deneyim sunmak adına geliştirilmiş ve değiştirilmiştir. Bunun sonucunda kullanıcılar için her ihtiyaca cevap verebilecek birçok farklı seçenek ortaya çıkmıştır. Sayısız seçenek arasından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Kablolu Klavye Türleri

İlk kullanıldığı zamanlarda tek tip olan klavyeler zamanla kullanıcıların tercihlerine göre geliştirilir. Bu sayede sayısız klavye çeşitleri piyasaya sürülür. Klavyeler zamanla daha şık ve ergonomik bir şekilde tasarlanmaya başlamıştır. Özellikle bilgisayar kullanımının artması ve oyun, iş gibi sebeplerle insanların bilgisayar başında daha fazla vakit geçirmesiyle klavyeler çeşitlendirilmiş her kullanıcıya uygun klavye çeşitleri ortaya çıkmıştır. Oyuncu klavyeleri şık ve ışıklandırmalı yapısıyla dikkat çeker. Daha çok iş için kullanacaksanız da klavyenin tuşlarının sert olmamasına, ergonomik bir tasarımı olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu çeşitlilik sebebiyle kablolu klavye fiyatları da farklılık göstermektedir. Ancak uzun zamanlar bilgisayarda vakit geçiren biriyseniz klavyenizin fiyatından önce kullanışlı olması ve kaliteli olmasına özen gösterelisiniz. USB kablolu klavye aldıktan sonra ise bilgisayarınıza bağlamanız gerekir. Bunun için öncelikle klavyenin alıcısını bilgisayara takmanız önerilir. Daha sonrasında klavyeyi açabilirsiniz. Klavye açma kapama aksesuarın altında, sağında veya solunda yer alabilir. Klavyenin bağlan düğmesine basarak bağlantınızı tamamlayabilirsiniz. Test etmek için de not defterini kullanabilirsiniz.

Kablolu Klavye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kablolu klavyenizi seçerken ilk önce ne için kullanacağınızı belirlemeniz, hangi ihtiyaçlarınızın cevap vermesini istediğinize karar vermeniz sizin için faydalı olur. Bunları yapmak yüzlerce seçenek arasında kaybolmanızı önler. Özellikle klavyeyi iş için veya oyun için kullanacaksanız belirli özelliklere dikkat edebilirsiniz. Fiyat aralığını ise buna göre belirleyebilirsiniz. Uzun zaman kullanmayı planlıyorsanız ve bilgisayar başında çok fazla vakit geçirecekseniz kaliteli bir klavye almak size uzun vadede birçok fayda sağlar. Oyunsever iseniz ve oyun oynayarak çok zaman geçirecekseniz klavyenizin oyuncu klavyesi olmasına özen göstermelisiniz. Diğer bir özellik ise klavyelerin harf dizilimleridir. Kablolu klavyeler dizilimlerine göre kablolu F klavye ve kablolu q klavye olarak ikiye ayrılır. El alışkanlığınıza göre hangi klavyeye alıştıysanız onu seçmek işlerinizi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde halletmenizi sağlar. Bu sebeple hangi klavye türüne alıştıysanız onu seçmeniz sizin için iyi olur. Q klavye elektronik aletlerin çoğunda kullanılır çünkü bu klavye İngilizce temellidir. Harf dizilimi Qwerty klavyede İngilizceye göre yapıldığı için daha çok tercih edilir. F klavye ise daha sonra Türkçe için geliştirilmiş bir klavye çeşididir. Tuşların yumuşaklığı, sesli veya sessiz çalışması da bir diğer önemli noktadır. Klavye tuşlarını sık sık kullanacaksanız yumuşak ve kolay basılabilir olması önemlidir. Yine sessiz bir ortamda çalışmalarınızı yapıyorsanız veya sessiz bir ortamı tercih ediyorsanız da sessiz şekilde çalışan klavyeleri tercih edebilirsiniz.

Kullanım Alanına Göre Kablolu Klavye

Kablolu klavyeler iş için ve eğlence amaçlı kullanılır. Son zamanlarda oldukça popülerleşen oyun sektörü için özel klavyeler üretilmeye başlanır. Bu sayede tuşlarla oyunda yönlendirme yapmak oldukça kolay olmaya başlar. Bazı tür kablolu oyun klavyelerinde daha geniş bir oyun alanı yaratmak için daha küçük tasarlanır ve bu tarz klavyelerde bazı tuşlar ve sayılar bulunmaz. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve mouse için daha geniş bir alana ihtiyacınız varsa bu kablolu mini klavye sizin için oldukça elverişli olur. Aynı zamanda bazı türlerinde ışıklandırmalar da yapılır, bu sayede gece de ışığa gerek duymadan kullanabilirsiniz. Kablolu ışıklı klavye özellikle oyuncular tarafından oldukça tercih edilen bir türdür. Tuş takımları arasına yapılan bu ışıklandırmalar klavyeyi oldukça farklı ve estetik gösterir. Aynı zamanda kendinden olan bu aydınlatması sayesinde ışıklı kablolu klavye ile karanlıkta da oyun oynayabilirsiniz veya işlerinizi halledebilirsiniz. Aynı zamanda gaming kablolu klavyelerde bazı tuşlar büyütülür ve bu da oyun oynarken yanlış tuşlara basmanızı engeller. Oyuncular genelde sesli klavyeleri tercih eder. Bunun içinde farklı türde klavyeler bulunmaktadır klavyenizin sesli veya sessiz olmasına siz karar verebilirsiniz. Uzun kablolu klavye tercih eden kullanıcıların bazıları da klavyeyi iş için kullanır. Uzun süreli kullanımlarda sağlığınız ve rahat kullanım için bazı özellikler geliştirilir. Ergonomik tasarıma sahip klavyeler sizin için uygun olur. Bu klavyelerde tuşların yapısı, aydınlatmalı tuş takımları bulunur. Bir diğer özellik ise klavyenin sesli veya sessiz çalışmasıdır. Eğer çalışırken sessiz bir ortamda olacaksanız tuş takımlarının çok fazla ses çıkarmamasına özen göstermelisiniz. Eğer kullanırken daha az alan kaplamasını istiyorsanız da kablolu küçük klavye de seçenekler arasındadır. Her tuşa sahip olan bu klavye sadece kullanıcı konforu için küçültülmüştür. Bazı klavyeler aynı zamanda bilek desteğine de sahiptir bu da yine gün içinde uzun saatler klavye kullanan kullanıcılar için sağlık açısından bir avantaj sağlamaktadır ve kullanım deneyimini daha kaliteli hale getirir. Kablolu klavye modellerine Hepsiburada üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Oyun Oynamak için Seçilen Klavyede Hangi Özellikler Olmalı?

Oyun oynamayı çok seviyor ve uzun zamanlar oyun oynuyorsanız kesinlikle ona göre bir tercih yapmanız gerekir. Genelde oyuncular mini kablolu klavye tercih ederler ve bu sayede fare için daha geniş bir alana sahip olabilirsiniz. Eğer karanlıkta oyunlar oynamayı seviyorsanız da ışıklandırma özellikli klavyeler size karanlıkta da oyun oynama imkanı verir. Son olarak da bazı tuşları genişletilmiş bazı tuşlar ise çıkarılmış daha hızlı bir oyun oynama deneyimi sunan klavyelere bakabilirsiniz.

F ve Q Klavye Arasındaki Farklar Nelerdir?

F klavye Türkçe için geliştirilmiş bir klavyedir dolayısıyla Türkçe metinler yazmak için bu klavyeyi tercih etmeniz daha uygun olur. Q klavye ise İngilizceye göre tasarlanmıştır ve her dilde yazı yazmanıza uygundur. Kısaca bu iki klavye arasındaki fark sadece harf dizilimleridir.

Klavyenin Kalitesi Ne Kadar Önemlidir?

Klavye bilgisayar kullanıcıları için oldukça önemli bir dış ekipmandır. Evde kullanacağınız bir klavye için kalite konusu çok önemli olmasa dahi bilgisayarı çok kullanan bir oyuncuysanız veya işinizi buradan yapacaksanız kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede işlemlerinizi daha kolay yapabilirsiniz. Kullanım saatinize göre kaliteyi ve fiyat aralığınızı belirleyerek ona göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Klavyemi Uzun Süre Kullanmak için Nasıl Temizlemeliyim?

Klavyeler hassas ürünlerdir bu sebeple uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız klavyenizi normal bir ıslak mendil veya herhangi bir deterjanla temizlemeniz önerilmez. Uygun olmayan şekillerde temizlemek klavyenize zarar verecektir. Klavyelerdeki en büyük sıkıntı tuşların arasına giren tozlar ve parçacıklardır. Bu parçaları klavyenizi ters çevirerek birkaç kez yavaşça vurarak temizleyebilirsiniz. Bu tozlardan kurtulmak için evinizdeki süpürgeyi kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise tuşları tek tek çıkartarak dikkatlice temizlemektir. Son olarak mikrofiber bir bez ile ve mağazalardan alacağınız özel temizleme sıvılarıyla klavyenizi temizleyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kablolu Klavye

3211 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Klavye
Klavye
Klavye & Mouse Setler
Klavye & Mouse Setler
Klavye
Klavye
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Fiyat Aralığı
Toplam 24 / 3211 ürün
DSACategoryId/2147483646/3013120/1/1