Klavyeler bilgisayarların oldukça önemli bir dış donanım ürünüdür. Bilgisayar kullanım deneyiminiz klavyenizin kalitesine göre değişim gösterebilir. Bu sebeple kullanacağınız klavyeyi almadan önce klavyeyi ne için kullanacağınızı belirtmeniz faydalı olabilir. Ona göre size en uygun olan klavyeyi seçebilirsiniz. Yapacağınız araştırmalarla da size en uygun klavyeyi bulabilirsiniz. Klavyeler en genel haliyle kablolu klavye ve kablosuz klavye olarak ikiye ayrılır. Kişiler kullanım tercihlerine göre kablolu olanları veya kablosuz olanları tercih edebilir. Teknolojinin gelişmesiyle klavyeler kişiye daha kaliteli bir deneyim sunmak adına geliştirilmiş ve değiştirilmiştir. Bunun sonucunda kullanıcılar için her ihtiyaca cevap verebilecek birçok farklı seçenek ortaya çıkmıştır. Sayısız seçenek arasından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Kablolu Klavye Türleri

İlk kullanıldığı zamanlarda tek tip olan klavyeler zamanla kullanıcıların tercihlerine göre geliştirilir. Bu sayede sayısız klavye çeşitleri piyasaya sürülür. Klavyeler zamanla daha şık ve ergonomik bir şekilde tasarlanmaya başlamıştır. Özellikle bilgisayar kullanımının artması ve oyun, iş gibi sebeplerle insanların bilgisayar başında daha fazla vakit geçirmesiyle klavyeler çeşitlendirilmiş her kullanıcıya uygun klavye çeşitleri ortaya çıkmıştır. Oyuncu klavyeleri şık ve ışıklandırmalı yapısıyla dikkat çeker. Daha çok iş için kullanacaksanız da klavyenin tuşlarının sert olmamasına, ergonomik bir tasarımı olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu çeşitlilik sebebiyle kablolu klavye fiyatları da farklılık göstermektedir. Ancak uzun zamanlar bilgisayarda vakit geçiren biriyseniz klavyenizin fiyatından önce kullanışlı olması ve kaliteli olmasına özen gösterelisiniz. USB kablolu klavye aldıktan sonra ise bilgisayarınıza bağlamanız gerekir. Bunun için öncelikle klavyenin alıcısını bilgisayara takmanız önerilir. Daha sonrasında klavyeyi açabilirsiniz. Klavye açma kapama aksesuarın altında, sağında veya solunda yer alabilir. Klavyenin bağlan düğmesine basarak bağlantınızı tamamlayabilirsiniz. Test etmek için de not defterini kullanabilirsiniz.

Kablolu Klavye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kablolu klavyenizi seçerken ilk önce ne için kullanacağınızı belirlemeniz, hangi ihtiyaçlarınızın cevap vermesini istediğinize karar vermeniz sizin için faydalı olur. Bunları yapmak yüzlerce seçenek arasında kaybolmanızı önler. Özellikle klavyeyi iş için veya oyun için kullanacaksanız belirli özelliklere dikkat edebilirsiniz. Fiyat aralığını ise buna göre belirleyebilirsiniz. Uzun zaman kullanmayı planlıyorsanız ve bilgisayar başında çok fazla vakit geçirecekseniz kaliteli bir klavye almak size uzun vadede birçok fayda sağlar. Oyunsever iseniz ve oyun oynayarak çok zaman geçirecekseniz klavyenizin oyuncu klavyesi olmasına özen göstermelisiniz. Diğer bir özellik ise klavyelerin harf dizilimleridir. Kablolu klavyeler dizilimlerine göre kablolu F klavye ve kablolu q klavye olarak ikiye ayrılır. El alışkanlığınıza göre hangi klavyeye alıştıysanız onu seçmek işlerinizi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde halletmenizi sağlar. Bu sebeple hangi klavye türüne alıştıysanız onu seçmeniz sizin için iyi olur. Q klavye elektronik aletlerin çoğunda kullanılır çünkü bu klavye İngilizce temellidir. Harf dizilimi Qwerty klavyede İngilizceye göre yapıldığı için daha çok tercih edilir. F klavye ise daha sonra Türkçe için geliştirilmiş bir klavye çeşididir. Tuşların yumuşaklığı, sesli veya sessiz çalışması da bir diğer önemli noktadır. Klavye tuşlarını sık sık kullanacaksanız yumuşak ve kolay basılabilir olması önemlidir. Yine sessiz bir ortamda çalışmalarınızı yapıyorsanız veya sessiz bir ortamı tercih ediyorsanız da sessiz şekilde çalışan klavyeleri tercih edebilirsiniz.

Kullanım Alanına Göre Kablolu Klavye

Kablolu klavyeler iş için ve eğlence amaçlı kullanılır. Son zamanlarda oldukça popülerleşen oyun sektörü için özel klavyeler üretilmeye başlanır. Bu sayede tuşlarla oyunda yönlendirme yapmak oldukça kolay olmaya başlar. Bazı tür kablolu oyun klavyelerinde daha geniş bir oyun alanı yaratmak için daha küçük tasarlanır ve bu tarz klavyelerde bazı tuşlar ve sayılar bulunmaz. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve mouse için daha geniş bir alana ihtiyacınız varsa bu kablolu mini klavye sizin için oldukça elverişli olur. Aynı zamanda bazı türlerinde ışıklandırmalar da yapılır, bu sayede gece de ışığa gerek duymadan kullanabilirsiniz. Kablolu ışıklı klavye özellikle oyuncular tarafından oldukça tercih edilen bir türdür. Tuş takımları arasına yapılan bu ışıklandırmalar klavyeyi oldukça farklı ve estetik gösterir. Aynı zamanda kendinden olan bu aydınlatması sayesinde ışıklı kablolu klavye ile karanlıkta da oyun oynayabilirsiniz veya işlerinizi halledebilirsiniz. Aynı zamanda gaming kablolu klavyelerde bazı tuşlar büyütülür ve bu da oyun oynarken yanlış tuşlara basmanızı engeller. Oyuncular genelde sesli klavyeleri tercih eder. Bunun içinde farklı türde klavyeler bulunmaktadır klavyenizin sesli veya sessiz olmasına siz karar verebilirsiniz. Uzun kablolu klavye tercih eden kullanıcıların bazıları da klavyeyi iş için kullanır. Uzun süreli kullanımlarda sağlığınız ve rahat kullanım için bazı özellikler geliştirilir. Ergonomik tasarıma sahip klavyeler sizin için uygun olur. Bu klavyelerde tuşların yapısı, aydınlatmalı tuş takımları bulunur. Bir diğer özellik ise klavyenin sesli veya sessiz çalışmasıdır. Eğer çalışırken sessiz bir ortamda olacaksanız tuş takımlarının çok fazla ses çıkarmamasına özen göstermelisiniz. Eğer kullanırken daha az alan kaplamasını istiyorsanız da kablolu küçük klavye de seçenekler arasındadır. Her tuşa sahip olan bu klavye sadece kullanıcı konforu için küçültülmüştür. Bazı klavyeler aynı zamanda bilek desteğine de sahiptir bu da yine gün içinde uzun saatler klavye kullanan kullanıcılar için sağlık açısından bir avantaj sağlamaktadır ve kullanım deneyimini daha kaliteli hale getirir. Kablolu klavye modellerine Hepsiburada üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Oyun Oynamak için Seçilen Klavyede Hangi Özellikler Olmalı?

Oyun oynamayı çok seviyor ve uzun zamanlar oyun oynuyorsanız kesinlikle ona göre bir tercih yapmanız gerekir. Genelde oyuncular mini kablolu klavye tercih ederler ve bu sayede fare için daha geniş bir alana sahip olabilirsiniz. Eğer karanlıkta oyunlar oynamayı seviyorsanız da ışıklandırma özellikli klavyeler size karanlıkta da oyun oynama imkanı verir. Son olarak da bazı tuşları genişletilmiş bazı tuşlar ise çıkarılmış daha hızlı bir oyun oynama deneyimi sunan klavyelere bakabilirsiniz.

F ve Q Klavye Arasındaki Farklar Nelerdir?

F klavye Türkçe için geliştirilmiş bir klavyedir dolayısıyla Türkçe metinler yazmak için bu klavyeyi tercih etmeniz daha uygun olur. Q klavye ise İngilizceye göre tasarlanmıştır ve her dilde yazı yazmanıza uygundur. Kısaca bu iki klavye arasındaki fark sadece harf dizilimleridir.

Klavyenin Kalitesi Ne Kadar Önemlidir?

Klavye bilgisayar kullanıcıları için oldukça önemli bir dış ekipmandır. Evde kullanacağınız bir klavye için kalite konusu çok önemli olmasa dahi bilgisayarı çok kullanan bir oyuncuysanız veya işinizi buradan yapacaksanız kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede işlemlerinizi daha kolay yapabilirsiniz. Kullanım saatinize göre kaliteyi ve fiyat aralığınızı belirleyerek ona göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Klavyemi Uzun Süre Kullanmak için Nasıl Temizlemeliyim?

Klavyeler hassas ürünlerdir bu sebeple uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız klavyenizi normal bir ıslak mendil veya herhangi bir deterjanla temizlemeniz önerilmez. Uygun olmayan şekillerde temizlemek klavyenize zarar verecektir. Klavyelerdeki en büyük sıkıntı tuşların arasına giren tozlar ve parçacıklardır. Bu parçaları klavyenizi ters çevirerek birkaç kez yavaşça vurarak temizleyebilirsiniz. Bu tozlardan kurtulmak için evinizdeki süpürgeyi kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise tuşları tek tek çıkartarak dikkatlice temizlemektir. Son olarak mikrofiber bir bez ile ve mağazalardan alacağınız özel temizleme sıvılarıyla klavyenizi temizleyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kablolu Klavye

3053 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Klavye
Klavye
Klavye & Mouse Setler
Klavye & Mouse Setler
Klavye
Klavye
Logitech
SteelSeries
Razer
Asus
MSI
HP
Rampage
A4Tech
Corsair
Gamepower
Decisive
Flameer
Perfect
Yeajion
Everest
Haoruiqi
Hadron
Htun
Bestnify
Echoes
Kablosuz
Bluetooth
Kablosuz (RF Alıcılı)
Kablolu
USB
USB Kablo
PS/2 Kablo
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 43 / 3053 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
KablosuzKablosuz ifadesi temelde kablo olmadan veri alıp gönderebilme özelliğine işaret eder. Akıllı ev sistemleri, otomobiller, otomatik sulama veya endüstriyel otomasyon sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılan kablosuz özelliği, internet erişimi için de yaygınca tercih edilir. Teknolojik cihazların birbirleriyle irtibatını sağlamak adına tesis edilen internet alt yapısı, karmaşık ve büyük bir ağdır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan yerel bilgisayar ağları kablolu LAN ve kablosuz WLAN olarak ikiye ayrılır. Özellikle mobilitenin önemli olduğu dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı cep telefonlarında kablosuz bağlantı özelliği yer alır. Bu haberleşme yöntemi modem üzerindeki antenlerle cihaz bünyesinde bulunan kart arasında gerçekleşir. Kablosuz haberleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için cihazla modemin uyumlu olması ve erişim şifresinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Wi-Fi şeklinde de anılan kablosuz özelliği dünya çapında bazı standartlar kapsamında geliştirilmiştir. Bu standartlar The Institute of Electrical and Electronic Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından belirlenir. IEEE 802.11b standardı 2.4 GHz frekansında 11 Mbps hızla veri aktarımını mümkün kılar. Daha sonra geliştirilen IEEE 802.11g standardında ise kablosuz iletişim yine 2.4 GHz frekansında fakat ortalama 22 Mbps hızla yapılır. 2.4 GHz frekansını kullanan kablosuz cihazların çok sayıda olmasından dolayı tek bir yerde aynı anda birçok kablosuz bağlantı olabilir. Bundan dolayı Wi-Fi internet bağlantısı elektromanyetik girişimden etkilenerek bozulabilir. Kapsama alanını genişletmek ve veri aktarım performasını artırmak amacıyla kullanılmaya başlanan 5 GHz frekansı 2.4 GHz yayın kalabalığından da kurtuluş sağlamıştır. IEEE 802.11n standardı da MIMO (Multiple Input, Multiple Output) teknolojisi sayesinde 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarını aynı anda kullanmayı mümkün kılmıştır. Dual band yayın da denilen bu yöntemle yaklaşık 130 Mbps veri aktarım hızına ulaşılabilmektedir. IEEE 802.11ac standardı ise sadece 5 GHz frekansında yayın yapmasına rağmen 1.3 GHz gibi çok yüksek değerde bir bant genişliği kullanabilir.
Detaylar
Örgü KabloElektrik akımını iletmede kullanılan, üzeri yalıtkan bir maddeyle kaplı iletken tellere kablo denir. Bir kablonun uzun süre dayanıklı ve sorunsuz kullanımı adına dış etkenlerden korunması oldukça önemlidir. Örgü kablo türünde kullanılan kaplama yöntemi, kabloların en iyi şekilde izole edilebilmesi amacıyla kullanılır. Kablolar izole edilmedikleri takdirde elektromanyetik alana maruz kalır. Bu durumda kablodan geçen sinyal bozulabilir, kablonun içinde bulunduğu sistem aksayabilir ya da tamamen çalışmaz hale gelebilir. Kablolarda ekranlama olarak da adlandırılan çeşitli izolasyon yöntemleri ise bu tür durumların olma olasılığını ortadan kaldırır. Yüksek iletkenlik değerine sahip, kabloyu dış elektriksel cisimlerden koruyacak bir kılıf türü, arıza ve yıpranmaların önüne geçmede birebirdir. Kablolarda temel kaplama yöntemleri sargı, folyolama ve örgüdür. Örgülü kaplama yönteminin en büyük faydası kablonun fiziksel dayanıklılığını artırmak olarak öne çıkar. Örgü kabloda elektrik sinyali korunduğu gibi iletişim de çok daha kaliteli ve güvenli hale gelir. Esneklik kazanan kablo çok daha rahat hareket ettirilir ve sert bir şekilde büküldüğünde dâhi zarar görmez. Örgü kablolarda kabloyu kapsama oranı %40 ile %98 arasındadır. Bu da izolasyon kalitesini artırır. Örgülü kaplama yöntemi her çapta tele uygulanabildiği gibi özellikle otomasyon ve robotik alanlarında kullanılan kablolarda daha çok tercih edilir. Bir diğer kaplama yöntemi ise örgü ve folyonun bir arada kullanıldığı koruma yöntemidir. Örgü folyo kombinasyonunda izolasyon oranı %100'dür. Örgü ve folyonun birlikte kullanılması mekanik dayanıklılığı artırır. Bunun yanı sıra kablo içerisinde yer alan teller çok daha etkili şekilde kavranmış olur. Örgü kablolarda fiber örgü ya da tekstil örgü gibi kılıf malzemeleri kullanılabilir. Farklı renklerde olabilen örgü kablo çeşitleri hem dekoratif hem de hafif olmalarıyla da oldukça kullanışlıdır.
Detaylar