Bilgisayarlar için girdi birimi olarak üretilen klavye donanımı, artık birçok cihazla kullanılma gereksinimi doğurur. Klavyeler, dillere göre farklı tuş kombinasyonlarına sahip olabilir. Bu özellikleri ile Q Klavye veya F Klavye olarak adlandırılır. Bu isimler, klavyelerin harf grubundaki sol üstte yer alan ilk harfi temsilen belirlenir. Kullanılmak istenen cihaz ile klavye arasındaki bağlantı türü de klavyeleri birbirinden ayıran bir özelliktir. 

Klavyelerin Bağlantı Özellikleri

Bluetooth klavyeler, kablosuz klavyelerin standart Bluetooth bağlantısı ile iletişim kuran modelleridir. Bluetooth, bağlantı güvenliği açısından diğer kablosuz bağlantılara göre bir adım öndedir. Girdi birimi olan klavyeden çıkan verilerin hiçbir çalınma riski olmadan bağlantılı olduğu cihaza aktarılmasını sağlar. Bu özellik sayesinde ekstra bir şifreleme sistemine ihtiyaç duymaz. Bluetooth ile bağlantı kurduğunuz cihazlar arasındaki veri, iki cihaz arasında şifrelenerek birbirine aktarılır.

Bluetooth Klavyelerin Kullanım Alanları

Kablo karmaşası yaşamamak için tercih edilen klavyelerdendir. Ayrıca, Bluetooth bağlantı desteği veren akıllı televizyon, cep telefonları, oyun konsolları ve tabletlerin yanı sıra tüm dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilir. Farklı işletim sistemlerinde Bluetooth modülünün HID (insan arayüz cihazı) desteği bulunuyorsa o cihazlarla klavyenizi etkinleştirebilirsiniz. Windows, Mac Os, Android, Chrome Os, iOS işletim sistemlerinin güncel sürümlerinde Bluetooth donanımı olan cihazlarla kullanabilirsiniz. Kullandığınız alan halka açık ya da güvenliği sağlanmayan bir bölge ise ve sizin giriş yaptığınız verilerin çalınma ihtimali varsa Bluetooth bağlantıya sahip klavyeler kullanmanız, veri hırsızlığına karşı sorun yaşamanızı önler. Klavyeler, genellikle AA veya AAA kalem pil ile çalışmaktadır; şarj edilebilir modelleri de mevcuttur.

Hangi Bluetooth Klavyeyi Seçmeliyiz?

Seçim yapmak için teknik açıdan temel özellik, klavye dilidir. Eğer Türkçe bir klavye kullanacaksanız Türkçe Q ya da Türkçe F tercihinizi alışkın olduğunuz kombinasyona göre belirlemelisiniz. Daha sonra kullanım şeklinize göre ouncu klavyesi, nümerik takımlı klavye, mini klavye, multimedya klavye, touchpad destekli klavye türlerinden kendinize uygun olanı belirlemelisiniz.

Oyuncu klavyeleri, tuş takımlarının oyuncular için özelleştirilmiş olduğu; yerleşim aralıklarının standart klavyelerden daha seyrek ve tepkimelerinin ise daha yüksek olduğu klavye türleridir. Bluetooth bağlantılı versiyonları vardır.

Nümerik takımlı klavyeler, enellikle klavyelerin sağ tarafında tümleşik olarak sunulan 0-9 aralığındaki rakamları ve dört işlem kısayolu ile ekstra enter tuşu içeren fonksiyonel bölüme sahip klavyelerdir. Klavyeden ayrı olarak profesyonel hesaplama yapanlar için Bluetooth versiyonlarıda bulunur.

Mini klavye, alan bakımından sıkıntı yaşanabilecek yerlerde ve taşınabilir olması adına portatif, boyutları ekstra küçültülmüş modellerdir. Genelinde multimedia tuşları ve nümerik takım bulunmaz. Bluetooth bağlantılı klavye versiyonlarıdır.

Multimedia klavye, standart klavyelerdeki tuş kombinasyonlarının haricinde ses ve görüntü programlarını idare edebilecek play, pause ve stop gibi kısayol tuşları içeren; ses kapama/açma gibi fonksiyonları bulunan klavyelerdir. Genel olarak dokunmatik ekranlı ürünler ve akıllı televizyonlar için tercih edilebilir. Bluetooth bağlantısı olan versiyonları vardır.

Touchpad destekli klavye, kullanım alanınızda mouse ihtiyacınızı gidermek için laptoplar'da standart olarak bulunan dokunmatik mouse modülüdür. Klavye ile mouse görevini yapabileceğiniz bu kompleks yapılar, size cihazlarınız için kullanım kolaylığı sağlar.

Neden Bluetooth Klavye?

Genellikle çok seyahat eden ve teknolojiyi hayatının her alanında kullanan kişiler için en kullanışlı çözümleri, Bluetooth klavyeler sunar. Çoklu donanım desteği olan ürünlerde ve hemen hemen bütün akıllı elektronik cihaz ürünlerinde Bluetooth bağlantısı desteği vardır. Bluetooth klavyeniz, birden çok cihazla kullanılır. Modern, şık yapıları ve taşınabilir olmaları sayesinde yanınızda her yere götürülür. Kablo derdi ile uğraşmanız gerekmez.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bluetooth Klavye

2657 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Klavye
Klavye
Klavye & Mouse Setler
Klavye & Mouse Setler
Klavye
Klavye
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 41 / 2657 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
KablosuzKablosuz ifadesi temelde kablo olmadan veri alıp gönderebilme özelliğine işaret eder. Akıllı ev sistemleri, otomobiller, otomatik sulama veya endüstriyel otomasyon sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılan kablosuz özelliği, internet erişimi için de yaygınca tercih edilir. Teknolojik cihazların birbirleriyle irtibatını sağlamak adına tesis edilen internet alt yapısı, karmaşık ve büyük bir ağdır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan yerel bilgisayar ağları kablolu LAN ve kablosuz WLAN olarak ikiye ayrılır. Özellikle mobilitenin önemli olduğu dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı cep telefonlarında kablosuz bağlantı özelliği yer alır. Bu haberleşme yöntemi modem üzerindeki antenlerle cihaz bünyesinde bulunan kart arasında gerçekleşir. Kablosuz haberleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için cihazla modemin uyumlu olması ve erişim şifresinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Wi-Fi şeklinde de anılan kablosuz özelliği dünya çapında bazı standartlar kapsamında geliştirilmiştir. Bu standartlar The Institute of Electrical and Electronic Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından belirlenir. IEEE 802.11b standardı 2.4 GHz frekansında 11 Mbps hızla veri aktarımını mümkün kılar. Daha sonra geliştirilen IEEE 802.11g standardında ise kablosuz iletişim yine 2.4 GHz frekansında fakat ortalama 22 Mbps hızla yapılır. 2.4 GHz frekansını kullanan kablosuz cihazların çok sayıda olmasından dolayı tek bir yerde aynı anda birçok kablosuz bağlantı olabilir. Bundan dolayı Wi-Fi internet bağlantısı elektromanyetik girişimden etkilenerek bozulabilir. Kapsama alanını genişletmek ve veri aktarım performasını artırmak amacıyla kullanılmaya başlanan 5 GHz frekansı 2.4 GHz yayın kalabalığından da kurtuluş sağlamıştır. IEEE 802.11n standardı da MIMO (Multiple Input, Multiple Output) teknolojisi sayesinde 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarını aynı anda kullanmayı mümkün kılmıştır. Dual band yayın da denilen bu yöntemle yaklaşık 130 Mbps veri aktarım hızına ulaşılabilmektedir. IEEE 802.11ac standardı ise sadece 5 GHz frekansında yayın yapmasına rağmen 1.3 GHz gibi çok yüksek değerde bir bant genişliği kullanabilir.
Detaylar
Örgü KabloElektrik akımını iletmede kullanılan, üzeri yalıtkan bir maddeyle kaplı iletken tellere kablo denir. Bir kablonun uzun süre dayanıklı ve sorunsuz kullanımı adına dış etkenlerden korunması oldukça önemlidir. Örgü kablo türünde kullanılan kaplama yöntemi, kabloların en iyi şekilde izole edilebilmesi amacıyla kullanılır. Kablolar izole edilmedikleri takdirde elektromanyetik alana maruz kalır. Bu durumda kablodan geçen sinyal bozulabilir, kablonun içinde bulunduğu sistem aksayabilir ya da tamamen çalışmaz hale gelebilir. Kablolarda ekranlama olarak da adlandırılan çeşitli izolasyon yöntemleri ise bu tür durumların olma olasılığını ortadan kaldırır. Yüksek iletkenlik değerine sahip, kabloyu dış elektriksel cisimlerden koruyacak bir kılıf türü, arıza ve yıpranmaların önüne geçmede birebirdir. Kablolarda temel kaplama yöntemleri sargı, folyolama ve örgüdür. Örgülü kaplama yönteminin en büyük faydası kablonun fiziksel dayanıklılığını artırmak olarak öne çıkar. Örgü kabloda elektrik sinyali korunduğu gibi iletişim de çok daha kaliteli ve güvenli hale gelir. Esneklik kazanan kablo çok daha rahat hareket ettirilir ve sert bir şekilde büküldüğünde dâhi zarar görmez. Örgü kablolarda kabloyu kapsama oranı %40 ile %98 arasındadır. Bu da izolasyon kalitesini artırır. Örgülü kaplama yöntemi her çapta tele uygulanabildiği gibi özellikle otomasyon ve robotik alanlarında kullanılan kablolarda daha çok tercih edilir. Bir diğer kaplama yöntemi ise örgü ve folyonun bir arada kullanıldığı koruma yöntemidir. Örgü folyo kombinasyonunda izolasyon oranı %100'dür. Örgü ve folyonun birlikte kullanılması mekanik dayanıklılığı artırır. Bunun yanı sıra kablo içerisinde yer alan teller çok daha etkili şekilde kavranmış olur. Örgü kablolarda fiber örgü ya da tekstil örgü gibi kılıf malzemeleri kullanılabilir. Farklı renklerde olabilen örgü kablo çeşitleri hem dekoratif hem de hafif olmalarıyla da oldukça kullanışlıdır.
Detaylar