Güçlü bir bilgisayarın keyifli bir oyun deneyimi sunmasının ancak gerekli donanımlarla mümkün olduğunu bütün oyun severler bilir. Oyuncu mouseları ise bu donanım parçalarının olmazsa olmazıdır ve kaliteli bir oyun deneyimi için kişinin gereksinimlerini karşılayabilecek bir model seçilmesi gerekir.

Oyuncu Mouse

Mouse, normal bilgisayar kullanıcılarında olduğu gibi bir oyun severin de en önemli aksesuarlarından biridir. Hedefleme, alan ya da nesneyi seçme, karakteri ya da kamerayı hareket ettirme gibi en basit ve en gerekli komutların kolayca uygulanmasını sağlar. Oyunculara özel geliştirilen mouselar genel olarak ekstra tuşları, yüksek hız ve ayarlanabilir hassasiyeti ile birlikte rahat ve kullanışlı bir ürün olarak dizayn edilmiştir. Bütün bu özellikler farklı markalarda farklı derecede önem taşır.

En uygun oyuncu mouse modelini bulabilmek için öncelikle en sık oynanan oyun türüne göre hangi işlevin daha önemli olduğu belirlenmelidir. Birinci kişi olarak oynanan oyunlarda kamera alanını ayarlama ve karakterin ekipman seçimini kolaylaştırmak için büyük tırnaklı bir tekerlek ve hassasiyetin ayarlanabilir oluşu önemlidir. Öte yandan gruplar halinde oynanan; çoğu zaman strateji ve hızlı hareketin gerektiği oyunlarda mouse üzerine eklenmiş ekstra tuşlar oyuncuya avantaj sağlar. Ekstra tuşlar her durumda farklı fonksiyonlar için ayarlanabilir olduğundan istediğiniz zaman istediğiniz oyuna göre farklı özellikler atayabilir, hatta bunları normal bilgisayar kullanımında dahi kullanabilirsiniz.

Oyuncu Mouse Nedir?

Oyuncu mouse size kolaylık sağlamak için geliştirilmiş bir üründür. Bir mouse modelinin en iyi oyun deneyimini yaşatması için farklı kriterler ve dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Dots per Inch ya da kısaca DPI, bir inçlik mouse hareketinde taranacak piksel sayısını ve bu taramanın hızını ifade eder. Bu her zaman yüksek DPI en iyi oyun mouseu demek değildir, ekranınızın da uygun çözünürlükte olması gerekir. Arada bir uyuşmazlık olması mouse hassasiyetini etkiler ve oyun üzerindeki kontrolünüzü kısıtlar. En iyi performans için uygun DPI değeri seçilmelidir.

Piyasada bulunan oyun mouselarının olukça büyük bir bölümü lazer veya optik sensörlüdür. Çalışma prensipleri neredeyse aynı olan bu iki sensör arasındaki temel fark, optik mouselarda LED lazer mouselarda ise kızılötesi ışınları kullanıyor oluşudur. Lazer sensör pürüzsüz yüzeylerde; optik sensör ise mousepad üzerinde daha verimli çalışır.

Her ne kadar piyasadaki birçok ürünün açıklamasında ergonomik olduğu yazsa da normal kullanım sırasında mouseu kavrayış biçiminiz, parmaklarınızın ve avuç içinizin pozisyonu, ürün alırken dikkat etmeniz gereken bir ayrıntıdır. Ayrıca genellikle oyuncu mouselarının büyük bir kısmının sağ elle kullanılmak üzere tasarlandığından solak oyuncuların her iki el için de uygun olan ürünleri tercih etmesi gerekir. Genelde mouse pad ile kullanımı tercih edilen oyuncu mouselar, mouse pad ile birlikte set olarak da satın alınabilir.

Oyuncu Mouseunun Normalden Farkı

Standart bir mouse ile sadece temel fonksiyonlar gerçekleşir. Oyuncu mouselarının kişiye vaat ettikleri daha sorunsuz ve kaliteli bir oyun deneyimidir. Bu nedenle oyun fareleri kullanıcılara temel işlevlerden fazlasını sunarlar. Ergonomik oluşları sayesinde uzun oyun süreleri sonunda el ve bilekte ağrı yapmayacak bir tutuş için dizayn edilmişlerdir. Ayrıca normal bir bilgisayar kullanımı sırasında ciddi bir fark yaratmayan hız ve hassasiyet ayarı, oyun oynarken oldukça önemlidir.

Standart bir mouseda bulunması gerekmeyen birçok ek fonksiyon tuşları, oyuncular için üretilen bu ürünlerde oyunun sonucunu etkileyecek kadar önemlidir. İyi bir oyun severin bilgisayarını oyun destekli donanım parçalarıyla desteklemesi hem keyif hem de işlev açısından bu sebeple gereklidir. Farklı bağlantı tipleriyle oyuncu mouse üreten birçok marka, kullanıcılara oldukça geniş bir fiyat aralığı ile oyun için dizayn edilmiş fare ve mouse padler sunar.


Oyuncu Mouseları

98 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Bloody
  2. Logitech
  3. Zowie
  4. Redragon
  5. SteelSeries
  6. Asus
  7. Trust
  8. Cooler Master
  9. HP
  10. Thermaltake
  11. Corsair
  12. Gigabyte
  13. MSI
  14. Razer
  15. Dell
  16. Gamepower
  17. Monster
  18. Rampage
  19. Tigoes
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Kullanım Amacı
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Bağlantı
  1. Kablolu
  2. Kablosuz
 7. Buton Sayısı A-Z
 8. DPI A-Z
 9. Aydınlatma
 10. Mouse Formu
 11. Mouse Tipi
 12. Mouse Scroll-Tilt
 13. Renk
 14. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/86008/499/1590
Başa dön