Usb / Firewire Ürünleri

Evrensel seri veri yolu ya da kısa adı ile USB; bilgisayara kamera, yazıcı, harici sabit disk gibi cihazların bağlanmasını sağlayan ve en çok kullanılan veri yoludur. Firewire ise; özellikle ses ve görüntü sistemleri arasında bilgi transferi için kullanılan teknolojidir. Tak çalıştır özelliğine sahip olan USB firewire ürünleri, temel işletim sistemleri tarafından desteklenmektedir.

USB Firewire Ürünleri Nelerdir?

En çok kullanılan USB firewire ürünleri; USB hub, firewire kablo ve Pcmcia kartlarıdır. USB yuvaları, kullanıcılara bilgisayarlarının kullanım alanını genişletme olanağı vermektedir. Bu amaç için kullanılan USB hub, daha fazla çevre biriminin bilgisayara bağlanmasını sağlar. USB teknolojisi 127 cihaza kadar bağlantıyı desteklemektedir. Üreticiler farklı boyutta ve özellikte ürünü tüketicilere sunmaktadır.

Günümüzde; dört, altı ya da daha fazla yuvaya sahip ürünler bulunmaktadır. Güç kaynağı olup olmadığına bağlı olarak iki çeşit USB hub bulunmaktadır. Kendinden güç kaynaklı hublar, kendi güç kaynağına sahiptir. Bu ürünlerin elektrik ihtiyacının karşılanması için fişinin elektrik prizine takılması yeterlidir ve bu sayede bağlandığı bilgisayar ya da diğer çevre birimlerinin performansını düşürmez. Bu ürünün bir diğer özelliği de sabit kullanım için tasarlanmış olmasıdır. Enerji ihtiyacını yuva desteği ile sağlayan hub ise taşınabilirliğe önem veren, bilgisayarına belirli sayıda çevre birimi bağlayan kullanıcılar için uygundur ve en fazla tercih edilen türdür. Bu ürün enerji ihtiyacını bağlandığı bilgisayarın güç kaynağı aracılığı ile giderir.

Firewire kablolar, pin sayısına göre üçe ayrılmaktadır. Dört pinli kablolar dikdörtgen şekillidir ve alt kenarında küçük bir çentik veya girinti bulunmaktadır. Bu kablolar veri transferi için üretilmektedir ve genellikle dizüstü bilgisayarlar için kullanılırlar. Altı pinli kabloların uçlarından biri eğimli köşelidir. Bu kablolar, veri sinyallerinin iletilmesi yanı sıra güç kablosu olarak da kullanılır. Dokuz pinli kablolar ise, diğer kablolara göre iki kat veri iletim hızına sahiptir. Bu kablolar, dört pinli ve altı pinli kablolara ile uyumlu bir şekilde kullanılabilir.

Pcmcia kartları, pcmcia yuvası aracılığı ile dizüstü bilgisayar gibi taşınabilir cihazların işlevselliğini arttırmak için kullanılır. Kredi kartından biraz daha büyük boyutlara sahip bu kartların; kart okuyucu, modem, TV kartı, USB ve firewire yuvası gibi versiyonları bulunmaktadır.

USB Firewire Farkı Nedir?

USB ve Firewire harici olarak eklenen cihazların bağlantısına ve veri transferine olanak veren seri veri yolları olmalarına rağmen birbirlerinden farklı teknolojilere sahiptir. Her iki teknolojinin temel amacı bilgisayar ve harici donanımlar için güç ve bağlantı sağlamaktır. USB ve firewire ürünleri bunu gerçekleştirme yolları farklı standartlar ile belirlenmiş olmasından dolayı; cihaz bağlantısı, hız, uzunluk ve güç konularında farklılık gösterir.

USB, sistem tabanlı bir veri yoludur. Sistem tabanlı veri yolu; yazıcı ve tarayıcı gibi cihazların bilgisayara bağlanması için kullanılır. Sistem tabanlı veri yolu teknolojisinde bilgisayar, çevre birimleri ile bağlantı kuran ve yöneten merkez vazifesi görür. Firewire ise cihazların bir merkeze ihtiyaç duymadan birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlar. USB ve firewire teknolojilerinin hız kapasitesi farklıdır.

Uzun kablolu ürün seçeneklerine sahip olmalarına rağmen Firewire ve USB teknolojileri yaklaşık 5 metre uzunluğa kadar kablolar ile çalışmaları için tasarlanmıştır. Ancak uygulamada firewire teknolojisinden papatya zinciri ve hub uzantıları kullanarak 72 metreye kadar yararlanmak mümkündür. USB kabloları ise 30 metreye kadar uzatılabilir. USB ve firewire, cihazlara farklı seviyelerde güç sağlar. Ortalama 5 volt güç sağlayan USB, güç tüketimi düşük cihazları desteklerken firewire, 30 volt kapasitesine sahiptir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

USB Fireware Ürünleri

207 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 207 ürün
DSACategoryId/2147483646/3013120/639