Her mutfakta mutlaka bulunan alüminyum folyolar, evde mutfakla haşır neşir olan herkesin en büyük yardımcı ekipmanı olur. Gıdaları saklarken, mutfakta bir alanın kirlenmesini önlemek isterken ya da ev içindeki ufak tefek tadilat işlerinde alüminyum folyolardan yardım almak mümkündür. Farklı ölçü, kalınlık, uzunluk ve dayanıklılıkta sunulan alüminyum folyoları kullanım alanınıza göre seçebilir ve evinizde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ancak çok işlevsel bir ürün olan alüminyum folyoları kullanmaya başlamadan önce bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerektiğini de kesinlikle unutmamalısınız.

Neden Alüminyum Folyo Kullanılır?

Kelime olarak çok ince metal levha anlamına gelen Folyo, alüminyum folyo olarak %98 saflığa sahiptir ve gıdaları korumak için kullanılır. Yaklaşık 0,2 mm kalınlığı bulunan alüminyum folyolar hem esnek hem de yumuşaktır. Bu nedenle yırtılmaya ya da delinmeye çok müsaittir. Alüminyum folyolar sahip oldukları bu yapı nedeniyle yemeklerin pişirilmesi ve saklanması için kullanılır. Ateşe dayanıklı oldukları için özellikle pişirme sırasında büyük kolaylık sağlarlar. Ancak bazı maddeler ile bir araya gelirlerse reaksiyona geçecekleri için gıdalara zarar verebilirler. Özellikle asitli, sulu ve sıcak yiyecekleri çok uzun süre alüminyum folyo ile temas ettirmemek gerekir. Uzun süreli bir pişirme gerektiren yemeğiniz varsa bu yemeği pişirmek için alüminyum folyo yerine yağlı kağıtlar kullanabilirsiniz.

Alüminyum Folyonun Hangi Tarafı Kullanılır?

Eğer ilk defa alüminyum folyo kullanacaksanız hangi yüzünü yemek ile temas ettirmeniz gerektiğinden emin olamıyor olabilirsiniz. Alüminyum folyolar herhangi bir yüzleri pişirmeye daha uygun şekilde üretilmezler. Bu nedenle alüminyum folyoyu açtığınızda karşınıza çıkan parlak ve mat yüzeyin her ikisi de aynı etkiye sahiptir. Yalnızca bir tarafı cilalı iken diğer tarafı cilasızdır. Tamamen üretim ile ilgili olan bu durum, üretim aşamasında folyonun yırtılmaması için bir tarafın metal bir bant üstünde ilerlemesi nedeniyle oluşur. Dolayısıyla alüminyum folyoyu kullanacağınız zaman özellikle yemekle temas ettirmeniz gereken bir taraf yoktur. Alüminyum folyoyu dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Alüminyum Folyo Nasıl Kullanılır?

Alüminyum folyoları kullanırken gıdanın türü, sıcaklık, soğukluk ve hatta pişirme özellikleri önemli birer detaydır. Özellikle gıdaları saklayacağınız zaman çok sıcak olan ya da çok soğukta saklanacak gıdalar tercih etmek yerine oda sıcaklığında saklamaya uygun olan gıdaları alüminyum folyo ile sarabilirsiniz. Yani yalnızca çok sıcakta değil dondurucuda gıda saklanacağı zaman da alüminyum folyolar reaksiyon oluşturabilirler. Bunun yanı sıra alüminyum folyoları asitli ya da tuzlu gıdalar ile kullanacağınız zaman da çok dikkatli olmanız gerekir. Örneğin; salça ya da turşu gibi gıdalar mümkün mertebe alüminyum folyo ile temas ettirilmemelidir. Alüminyum folyoları gıdaları sarmak için kullanmanın yanı sıra bir bölgenin kirlenmemesi için de kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra alüminyum folyolar oldukça başarılı bir pas çözücüdür. Ayrıca alüminyum folyoyu bir gıda maddesinin sıcaklığını muhafaza etmesi için kullanmak istiyorsanız o gıda kuru bir gıda ise öncesinde kağıt peçeteye sarıp ardından alüminyum folyo ile kaplayabilirsiniz. Böylece hem gıdaya geçişini engellersiniz hem de beklediğiniz gibi gıdanın sıcaklığını koruyabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra alüminyum folyoyu mutfağın dışında evin farklı noktalarındaki ihtiyaçlarınız için de pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin alüminyum folyolar ile makaslarınızı keskinleştirebilir, ütüyü çok daha kolay bir hal getirebilir, badana yaparken sıçramayı önleyebilir, pas lekelerini çıkarabilir, bitkileri böceklerin sarmasını engelleyebilir ve hatta işinize yarayacak pek çok güzel eşya ya da ürün ortaya koyabilirsiniz. Bu nedenle alüminyum folyolar evlerin olmazsa olmaz yardımcı ekipmanlarından bir tanesidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Alüminyum Folyolar

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 221 ürün
DSACategoryId/2147483619/60001205/60001206