Bulaşık Süngeri Hangi Maddelerden Yapılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullanılan ve temizlik ile hijyen için olmazsa olmaz bir öneme sahip olan bulaşık süngerleri, çeşitli maddelerden üretilir. Polyester, poliüretan ve selüloz, bulaşık süngerlerinin üretildiği maddelerdir. Polyester maddesi, sentetik(yapay) olarak elde edilen kimyasal birleşimli bir maddedir. Poliüretanlar, oldukça düşük yoğunlukta ve daha çok kauçuk, köpük veya lastiğe benzeyen sentetik maddelerdir. Selüloz ise, bitkisel kaynaklı olan, kağıt ve yapay ipek gibi ürünlerin üretiminde de kullanılan bir maddedir. İhtiyaca göre çeşitli tip ve özellikte bulaşık süngerleri üretilmektedir. Fiber kelimesi, İngilizcede lif, doku ve gözenek gibi anlamlara gelir. Bundan dolayı bulaşık süngerleri, yapıldıkları maddeden bağımsız olarak genelde "fiber süngerler" olarak adlandırılırlar. Kullanılan bu fiber kelimesinin süngerin yapıldığı madde ile herhangi bir ilgisi yoktur ve sadece gözenekli yapıyı ifade eder. Fiber süngerlere ek olarak, daha yeni bir teknolojiyle üretilen mikrofiber süngerler de son yıllarda yoğun olarak kullanıma girmiştir. Mikrofiber sünger, oldukça ince gözeneklerden meydana gelmiş sünger demektir. Mikrofiber süngerler çok küçük gözeneklere sahip oldukları için emme kapasitesi, deterjansız da kullanılabilmesi, ömürlerinin yüksek olması, hem bulaşık hem de yüzey temizliğinde kullanılabilmesi gibi özelliklere sahiptir.

Bulaşık Süngeri Nasıl Kullanılır?

Bulaşık süngerinin sarı renkli ve daha yumuşak olan bölümü, daha hassas noktaların temizliğinde kullanılır. Genelde yeşil renkli ve zımpara gibi görev yapan bölümü ise inatçı yağların sökülmesinde ya da dibi tutmuş tava, tencere temizliği gibi işlemlerde kullanılır. Süngerin doğru yüzeyinin doğru işlerde kullanılması önemli bir faktördür çünkü yanlış kullanımlarda sünger ömrü oldukça kısalır. Bulaşık süngerini çamaşır suyundan uzak tutmak ve temas ettirmemek de önemli bir faktördür. Çamaşır suyuyla temas eden sünger özelliğini kaybetmeye başlar. Çaydanlık temizliği yapılırken süngere çay bulaştırılması, süngerin kararmasına ve ömrünün azalmasına sebep olur. Bulaşık süngerlerinin çoğunun yan kısımlarında tırnakları korumak için oluklar bulunmaktadır. Tırnaklar bu oluklara gelecek şekilde süngerle temizlik yapılırsa tırnak aşınmaları en aza indirilmiş olur. Son dönemlerde, kendi üzerinde deterjan haznesi barındıran bulaşık süngerleri de üretilmeye başlanmıştır. Bu tip süngerler deterjanla el temasını kesmeyi amaçlamaktadır. Üzerindeki deterjan haznesine koyulan bulaşık deterjanı otomatik olarak süngere geçmektedir. 

Bulaşık Süngeri Nasıl Temizlenir?

Bulaşık süngerleri üzerinde en çok bakteri bulunduran ev gereçlerinden birisidir. Sağlığınız ve hijyen açısından bulaşık süngerlerinin temizliğine gereken önemi vermeniz gerekir. Kirli yüzey temizliğinde kullanılan süngerler, eğer dikkat edilmezse zararlı bakteriler için kolayca bir barınak haline gelebilirler. Özellikle yağlı yüzeylerin süngerle temizlenmesinden sonra, kullanılan sünger üzerinde yağ ve leke kalmamasına dikkat edilmeli, sünger sıcak su ve deterjanla yıkanmalıdır. Kullanımı bittikten sonra süngerin sulu bir şekilde bırakılmamasına da ayrıca dikkat edilmelidir. Sulu olarak bırakılan süngerlerin üzerinde bakteriler oluşmaktadır. Bu sebeple, kullanım sonrasında süngerler iyice sıkılmalı ve mümkün olduğu kadar kuru kalması sağlanmalıdır. Kullanım sonrası süngerlerin deterjanlı olarak kalmamasına da dikkat edilmelidir. Ne kadar özenli kullanılırsa kullanılsın, uzun süreli kullanım sonrasında sünger üzerinde mutlaka bakteriler oluşur. Bundan dolayı kullanım yoğunluğunuza da bağlı olarak bir ya da iki haftada bir süngerin yenisiyle değiştirilmesi önemle tavsiye edilmektedir.

Bulaşık Süngeri Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Bulaşık süngeri fiyatları, satılan süngerlerin yapısı, pakette bulunan ürün sayısı, hazneli ya da haznesiz tipte sünger olması gibi durumlara göre değişmektedir. Bulaşık süngerleri sürekli kirli yüzeylerle temas etme özelliklerinden dolayı kullan-at türünden ürün sınıfına girerler. Hangi yoğunlukta sünger kullandığınıza bağlı olarak ihtiyacınız olan en doğru ürünleri tercih edebilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Bulaşık Süngeri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 563 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001525/28001941/80366067