Enerji verici özelliği ile bilinen fındık en çok tercih edilen kuru yemiş türlerinden biridir. Bünyesinde bulundurduğu faydalı yağlar ve vitaminler nedeniyle her yaştan insanın severek tükettiği bir besindir. Fındığı öne çıkaran özellikleri kıtır kıvamı ve ağızda bıraktığı enfes lezzettir. Küçük boyutuna rağmen besleyiciliği oldukça yüksek olan fındığı sağlıklı öğünlerinize hemen dahil etmelisiniz.

Fındığın Özellikleri Nelerdir?

Fındık ağacı Huşgiller familyasına mensuptur ve ılıman iklimi sever. Fındık ağacı meyvesi çotanak olarak adlandırılan bir kozanın içinde yetişir. Fındık meyvesi sert bir dış kabuğa sahiptir ve rengi kahverengidir. Kabuğun içinde dışı açık kahverengi zarla kaplı halde fındık içi veya iç fındık denilen tohum bulunur. Fındık içinin besin değeri oldukça yüksektir. 100 gram fındıkta yaklaşık 685 kcal enerji, 18 gram protein, 55 gram doymamış yağ, 6 gram doymuş yağ, 14 gram karbonhidrat ve 44 gram selüloz bulunur. Fındık içeriğinde kolesterol bulunmaz ve yükse oranda lif içerir. Kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum yönünden zengindir. Ayrıca E vitamini ve Omega 3 deposudur. Dünya üzerinde fındık en çok çikolata sanayinde kullanılır. Ayrıca bisküvi, şekerleme, pastane mamülleri ve dondurma üretiminde de kullanılan bir kuru yemiştir. Fındıktan elde edilen yağ sağlık sektöründe yaygın kullanım alanına sahiptir.

Fındık Çeşitleri Nelerdir?

Fındık meyvesinin pek çok çeşidi vardır. Bu çeşitliliğin sebebi dikilen ağaçların farklılığı ve tüketiciye ulaşmadan önce fındığın geçtiği işlemlerdir. Türkiye’de yetiştirilen fındıklar şekillerine göre yuvarlak, badem ve sivri fındıklar olarak üç çeşittir. Yuvarlak fındık grubuna giren türler; foşa fındığı, tombul fındık, kan fındığı, palaz fındık, kalınkara fındık, cavcava fındığı, uzunmusa fındığı, çakıldak fındık, mincane fındık ve kargalak fındıktır. Yuvarlak fındık çeşitleri tat, irilik, iç randımanı ve yağ oranlarına göre farklı özelliklere sahiptir. Badem fındık çeşitleri ise yuvarlak badem fındığı, yassı badem fındığı ve Değirmendere fındığıdır. Badem fındık çeşitlerinin şekilleri uzunca olur. Sivri fındık çeşitleri de acı fındık, sivri fındık ve incekara fındıktır. Sivri fındıklar genellikle ince yapıda olup kabukları diğer fındık çeşitleri kadar sert değildir.

Tüketiciye sunulmadan önce gördükleri işlem türüne göre fındıklar kabuklu fındık, tuzlanmış çıtlatma fındık, çiğ fındık içi, kavrulmuş fındık, çifte kavrulmuş fındık, tuzlu kavrulmuş fındık, kıyılmış fındık, pirinç fındık, fındık file, fındık tozu ve fındık unudur. Kabuklu fındıklar fındığı işlem görmemiş şekilde tüketmek isteyen kuru yemiş tutkunlarının tercih ettiği çeşittir. Tuzlanmış çıtlatma fındık ise tuz ile kavrulup kabukları hafif olarak açılmış fındıktır. Kavrulmuş, tuzlu kavrulmuş ve çifte kavrulmuş fındıklar damak tadına göre farklı kavrulma seviyelerinde hazırlanmış fındık türleridir. Kıyılmış fındık, fındık file ve fındık tozu daha çok pasta ve tatlıların süslenmesinde tercih edilir. Beyazlatılmış taze fındığın öğütülmesiyle elde edilen fındık unu ise pasta, dondurma, kurabiye ve bisküvi yapımında fındık aroması vermesi için kullanılır.

Fındık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satın aldığınız fındığın uygun koşullarda saklanmış ve sağlıklı ortamlarda işlenmiş olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle açık fındık satın alırken fındığın nemli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Kabuklu fındık alırken ise fındığın kabuğunda herhangi bir küf emaresinin varlığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Kabuk üzerindeki lekeler veya küf izleri fındığın bayat olduğuna işarettir. Bayat fındığın tadı acı olur ve tüketilmesi halinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Fındık Fiyatları Nasıldır?

Fındık fiyatlarını etkiyen en genel unsur fındığın o yılkı üretim miktarıdır. Hasadın az olduğu yıllarda fındık fiyatları artarken, hasadın fazla olduğu zamanlarda fiyatların düştüğü görülür. Fındık fiyatını etkileyen bir diğer konu ise tüketiciye ulaşmadan önce geçirdiği işlemlerdir. Fındık unu, toz fındık, fındık file ve kıyılmış fındık fazladan işlem gördüğü için normal bütün fındık içine kıyasla daha yüksek fiyata sahiptir. Kabuklu fındık çeşitleri kabuksuz fındıklara göre daha ucuzdur. Ayrıca organik üretim fındık fiyatları normal fındık fiyatlarına göre daha pahalıdır.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Fındık Çeşitleri ve Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1325 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/60000312