Hangi Tamponu Tercih Etmelisiniz?

Kadın hijyeninin önemli bir parçası olan ped ve tampon gibi regl dönemi ürünleri, günümüzde birçok farklı firma tarafından üretilmektedir. Pedlerin aksine giysi üzerinden belli olmamaları ile kullanıcıya denize girme ve aktif spor aktivitelerini daha rahat yapma imkanı sunduklarından tamponlar sıklıkla tercih edilmektedir. Size en uygun tamponu seçmek hem sağlık ve hijyeniniz hem de gün içinde hareket rahatlığınızı sağlamak açısından çok önemlidir. Bu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında tamponun boyutu ve tipi bulunur. Tamponlar şekil olarak birbirlerine benzeseler bile boyut ve üretimde kullanılan emici özellikteki madde açısından farklılık gösterebilirler. Tamponun boyu, rahatlığınızı en büyük ölçüde etkileyecek unsurdur; vücut tipiniz ve konforunuz açısından hangi tampon boyunun size daha uygun olduğunu ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken ikinci bir nokta ise tamponun tipidir. Burada kastedilen şey tampon yapımında kullanılan pamuğun emici özelliğidir. Akıntınızın yoğunluğuna göre tamponunuzu normal, yoğun veya ultra yoğun olarak seçebilir; bu şekilde gün içinde karşılaşabileceğiniz istenmeyen sızıntı ihtimalini de ortadan kaldırmış olursunuz. Akıntı yoğunluğunu kontrol altına almak için tamponun farklı boyları da kullanılmaktadır. Regl döneminde yaşadığınız akıntı yoğunluğu ve diğer ihtiyaçlarınıza göre size en uygun tamponun hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Doğru Tampon Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Doğru tampon kullanımı hem güvenlik hem de sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Tampon kullanırken öncelikle tamponu düzgün bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olmalısınız. Yaygın olarak düşünülenin aksine, tamponun kaybolma gibi bir ihtimali yoktur; ancak tampon kullanırken herhangi bir rahatsızlık hissi duymamak ve sızıntıların önüne geçmek için mutlaka tampon kutularının arkasında bulunan bilgilendirme bölümleri okunmalı ve yerleştirmeye dikkat edilmelidir.

Tampon kullanımında son derece önemli olan bir başka nokta tamponu önerilen sürenin üzerinde kullanmamaktır. Genellikle tamponların 4-5 saatte bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Bu sayede hem enfeksiyon kapma riskinizi tamamen ortadan kaldırmış olursunuz, hem de sızıntı oluşumu konusunda içiniz rahat olur.

Doğru yerleştirildiği takdirde tamponun kayması, kaybolması veya düşmesi söz konusu değildir. Genellikle tampon yerleştirildikten sonra herhangi bir rahatsızlık hissi duyulmaması gerekir ancak ilk kez tampon kullanıyorsanız belli ölçüde bir rahatsızlık olması  da normaldir. Eğer tamponu ilk kullanışınız değilse ve hala rahatsızlık hissediyorsanız doğru şekilde yerleştirmemiş olabilirsiniz ki bu koşullar altında tamponunuzu bir an önce değiştirmeniz önerilmektedir.

Tamponu doğru yerleştirdiğinizden emin olduktan sonra gününüze normalde olduğu gibi devam edebilir, yürütüş ve spor aktivitelerinde bulunabilir, hatta dilerseniz yüzme bile yapabilirsiniz. Üstelik tampon kullanımı sanılanın tuvalete gitmeye de herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

Tampon Kullanmak Güvenli Midir?

Tampon kullanımı konusunda genel bir yanılgı bulunmaktadır, ancak bunun aksine bakire olup olmamanız tampon kullanımına etki etmemektedir. Regl döngüsüne sahip her yaştan kadın rahatlıkla tampon kullanabilir.

Tamponu 4-5 saatte bir değiştirmenin yanında, tamponu yerleştirip çıkarırken ellerimizin ve bulunduğumuz ortamın temiz olması da sağlık açısından oldukça önemlidir. Tamponun koruyucu paketinden çıkarıldıktan sonra herhangi bir zemine konmaması, yalnızca yıkanmış ve temizliğinden emin ellerle tutulması ve yerleştirilmesi gerekmektedir. Yerleştirme işleminden sonra tekrar ellerin yıkanması da büyük oranda önem taşımaktadır. Tamponların 6 ile 8 saatten fazla kullanımı toksik şok sendromu adı verilen bir enfeksiyona yol açabileceğinden güvenli bir tampon kullanımı için sık ve temiz bir şekilde düzenli olarak tampon değiştirmek gerekmektedir. Doğru kullanım halinde tamponun güvenlik, sağlık veya bekaret açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

 

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tampon

Konumseçilmedi
Toplam 14 / 14 ürün
DSACategoryId/2147483619/80296002/80365086