Tampon

Hijyenik Tampon

Kadınlar için her ay düzenli olarak sağlıklı yaşama devam etmelerini sağlayan özel günler bulunur. Bu özel günler regl olarak adlandırılır. Her genç kız 12-14 yaşından itibaren aylık düzenli bir periyod dahilinde regl olmaya devam eder. Kadınların vücudunda biriken kirli kanı dışarıya atmasını sağlayan çok özel bir durumdur. Bu durumda kullanılması gereken bazı ürünler mevcuttur. Bu ürünler arasında hijyenik tampon modelleri de yer alır. Özellikle de kadınlar tarafından kullanımı tercih edilen regl ürünleri arasında yer alır. Çeşitli boyutlara ve özelliklere sahip olan bu ürünler ped kullanmak istemeyen kadınlar için oldukça ideal bir alternatif olarak sunulur. Emici özelliğe sahip olan tamponların kullanımı da oldukça pratiktir. Günlük olarak kullanıma uygundur. Yaklaşık olarak 7-8 gün süren regl dönemi boyunca kadınların en büyük yardımcısı olarak da kabul edilir. Son yıllarda daha fazla kadın tarafından tercih edilen tamponların genellikle beyaz renkli olduğu görülür. Birçok farklı markanın sunduğu çeşitli ürünler arasında sizin için en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Şekil olarak genelde tüm firma ve markaların tamponları birbirine benzerlik gösterir. Boyut ve özellik açısından birbirine benzeyen bu ürünlerin kullanım amacı da aynıdır. Hem daha fazla yer kaplamadan hem de fiziksel açıdan rahatsız etmeden kullanılır. Süper emiş gücü sayesinde regl döneminde istenmeyen durumlara da yol açmaz. Özellikle de açık renk kıyafet giymek istediğinizde, özel bir davete katılmanız gerektiğinde ya da gün boyu yoğun bir çalışmaya dahil olmanız gerektiğinde sık sık lavaboya gitmeye fırsat bulamayabilirsiniz. Burada devreye giren tamponlar sayesinde gün boyu sızıntı yaşamadan tüm işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik boyutları da oldukça küçük ve ideal olduğundan rahatsız edici bir görünüme de yol açmaz. 

Tampon Nedir?

İlk kez kullanacak olanlar ya da ilk kez duyanlar tarafından tamponun ne olduğu merak konusudur. Regl döneminde ped kullanmak istemeyen kadınlar tarafından tercih edilen alternatif bir regl ürünüdür. Ped kullanımından rahatsız olanlar ya da kendine uygun boyutlarda ve yumuşaklıkta ped bulamayanlar için tampon kullanımı en ideal eylemdir. Çeşitli emici malzemeler kullanılarak tasarlanan tamponlar regl kanının dışarıya sızmasını engeller. Renkli kutularda ve çeşitli sayılarda sunulan tampon modelleri günlük her türlü işi ve aktiviteyi yaparken kullanılabilir. Üstelik yüzerken ve her türlü spor aktivitesiyle uğraşırken de kullanılabilirler. Kullanımı oldukça pratik olan tamponların saklama kapları da bulunur. Çantanızda gönül rahatlığıyla taşıyabilir ve ihtiyaç duyduğunuz her an kullanabilirsiniz. Çok rahat ve kolay bir kullanıma sahip olan tamponların varlığı hiçbir şekilde hissedilmez ve hareket özgürlüğü sunar. Önemli olan doğru bir şekilde vajinaya yerleştirilmiş olmasıdır. Üstelik cildi tahriş etmeden ve herhangi bir iritasyona neden olmadan kullanılır. Özellikle de regl döneminde vajina bölgesinde yoğun bir akıntı ve koku meydana gelir. Bu olumsuz durumları da engellemek için tampon kullanımı sağlıklı bir biçimde tercih edilebilir. Çeşitli boyutları mevcuttur. Vajina boyutlarına göre en uygun olanları tercih edebilirsiniz ancak reglin ilk günlerinde daha büyük boyutları tercih ederken reglin son günlerine doğru en küçük boyutları tercih edebilirsiniz. Reglin yoğunluğa göre emiş gücü ortaya çıkar. 

Tampon Nasıl Kullanılır?

Birçok çeşide ve markaya göre farklı boyutları bulunan tamponların kullanım amacı ve kullanım süreleri aynıdır. Oldukça pratik bir kullanıma sahip olan regl ürünleri arasında yer alır. Ped kullanmak yerine alternatif olarak tercih edilen tamponların en büyük boyu küçük parmak boyundadır. Pamuklu ve emiş gücü yüksek malzemeler kullanılarak tasarlanan bu modellerin uç kısmında ip bulunur. Tampon olarak adlandırılan ve parmağa benzeyen kısım vajina bölgesine yavaşça itilir. İttikten sonra uç kısmında yer alan ipin dışarıda kalması sağlanır. İpin dışarıda kalması, tampon dolduktan sonra dışarıya çıkarmak için oldukça önemli bir kısımdır. Bu nedenle tamponu iterken ipe dikkat etmelisiniz. Bazı modellerin kutularında nasıl kullanacağınıza dair görseller ya da aplikatörler yer alır. Görsellerin bulunmadığı modellerde ise kullanma kılavuzunu okuyarak yardım alabilirsiniz. Tamponu en doğru şekilde yerleştirmek için çömelme pozisyonunda olmanız gerekir. Ayakta ya da yatış pozisyonunda olduğunuz takdirde tampon vajina bölgesine tam yerleşme sağlamaz ve kayarak çıkabilir. Bu esnada ise rahat hareket edemeyebilir ve sızıntıya maruz kalabilirsiniz. Gün boyu rahat etmek ve sızıntılarla karşılaşmamak adına hijyenik bir ortamda çömelerek, tamponu vajina içerisine yerleştirmeniz daha doğru olacaktır. Çok daha doğru bir teknikle yerleştirmek için de tek bacağınızı yüksek bir yere kaldırabilirsiniz. Bazı kutuların içinde tamponu itebilmeniz için aparatlar bulunur. Aparat olmayan modellerde ise el yardımıyla yerleştirebilirsiniz. Ancak tamponu kullanmadan önce ellerin güzelce yıkandığından emin olmalısınız. Tamponun gün boyu çıkmadan, kaymadan ve hareket etmeden içeride kalması ve emici özelliğini devreye sıkabilmesi için vajinanın en dibine kadar ittiğinizden emin olmalısınız. İlk kez kullanacak olanlar için zor ve acı veren bir eylem gibi görünse de, kesinlikle çok pratik ve hiçbir şekilde acı ve yanma hissi olmayan bir işlemdir. İlk kez kullanacağınız zaman bir jel ya da kremden destek alabilirsiniz. Tamponun uç kısmına süreceğiniz krem ya da jeller çok daha kolay bir itme gücü sağlar. Tamponu kullandıktan 4 ile 8 saat sonra mutlaka yenisi ile değiştirmeniz gerekir. 8 saatten daha fazla içeride tutulması gerektiğine de dikkat etmelisiniz. Gündüz hem gece kullanıma uygun olan ürünlerdir. Gece yatmadan önce takacağınız tamponu sabah uyanır uyanmaz çıkarmalısınız. Çıkarma işlemi de dışında yer alan ip sayesinde gerçekleşir. İpi tutarak yavaşça dışarıya çekebilirsiniz. Kullanılmış olan tamponları mutlaka ambalajına sararak çöp kutusuna atmalısınız. 

Tampon Kullanmak Sağlıklı Mıdır? 

Düzenli olarak regl olan kadınların tercihleri arasında yer alan tampon kullanımı genel olarak sağlıklı bir durumdur. Ped kullanımına dair alerjisi olan, gece ya da gündüz ped kullanırken rahatsız hisseden kadınlar için tampon kullanımı daha pratiktir. 4 ile 8 saatte bir değiştirilmesi gereken tamponların bilinen herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Ancak doğru teknikler kullanmak, hijyene önem vermek ve mutlaka belirtilen saatler içerisinde değiştirmek sağlık açısından oldukça önemlidir. Tamponun varlığı unutulmamalıdır. Unuttuğunuz takdirde endişeye kapılmamanız ve sakin kalmanız da önemlidir. Bir doktor yardımıyla da tamponu çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda tampon kullanımına sağlık açısından yalnızca regl döneminde yer verilmelidir. Günlük vajinal akıntılar ya da iltihap gibi sorunlar için tampon kullanımı tavsiye edilmez. 

Tampon Kullanmak Güvenli Midir?

Tampon kullanımı en çok kadınlar tarafından tercih edilir. Henüz genç kız olan ve rahim boyu dar olan kişiler tarafından kullanılması çok uygun değildir. Ancak kadınlar tarafından güven içerisinde rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle de aktif bir cinsel yaşamı olan kadınların rahim boyları tampon yerleştirmek için daha uygundur. İlk kez kullanmaya başladığınızda biraz gergin hissedebilirsiniz ancak zamanla pratik yaptıkça son derece kolay kullanıma sahip olduğunu da görebilirsiniz. Fiziksel açıdan ve vajina sağlığı açısından tampon kullanmakta bir problem yoktur. Doğru kullanım ve hijyenik kullanım sonucunda vajina rahatsızlıklarını da en aza indirir. Döküntü, mantar ya da enfeksiyon gibi bir sorunla da karşılaşmazsınız. 

Doğru Tampon Nasıl Seçilmelidir?

Regl dönemini hem hijyenik geçirmek hem de sağlık açısından sorun yaşamamak adına doğru tampon seçimi oldukça önemlidir. İlk kez kullanacak olanlar için küçük boyutlu çeşitlerin tercih edilmesi önemlidir. Kullanmaya alışık olanlar ise daha büyük ya da orta boy olanları tercih edebilirler. Gün içinde rahat bir şekilde hareket etmenizi sağlar. Spor yaparken, yürüyüş ve koşu yaparken, işte çalışırken her türlü aktiviteyi yaparken fiziksel açıdan bir kısıtlama sağlamaz. Yüksek emici gücü olan modeller tercih edilmelidir. Böylece uzun süre kullanıma yer verebilirsiniz. Özellikle de reglin yoğun dönemlerinde daha pamuklu ve daha emici özelliği bulunan çeşitler sızıntıya karşı önlem almanızı da sağlar. Markaların ve firmaların ürünleri arasında emicilik, boyut ve içeriğinde kullanılan malzemelere göre farklılıklar meydana gelebilir. Sizler de vücut tipinize ve regl yoğunluğunuza bağlı olarak kendinize en uygun olan çeşitleri tercih edebilirsiniz. 

Tampon Çeşitleri

Tampon çeşitleri birçok açıdan farklı özellikleri ile sizlere sunuluyor. Hem bütçenize uygun hem de vücut tipinize uygun olan çeşitleri tercih ederek kullanım rahatlığını en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. 8’li paketler, 16’lı paketler, 24’lü ve 36’lı gibi paketler mevcuttur. Uzun süre yetecek kadar tampona ihtiyaç duyduğunuzda daha fazla adet içeren paketleri tercih edebilirsiniz. Paketler üzerinde emiş gücü de belirtiler. Ultra ince, süper plus gibi özelliklerini yakından inceleyerek temin edebilirsiniz. Yoğun regl dönemlerinde fiziksel açıdan rahat hareket edebilmek ve kendinizi rahat hissetmek için tampon çeşitleri arasında seçim yapabilirsiniz. Özellikle de reglin ilk günlerinde kanama bir hayli yoğun şekilde meydana gelir. Bu ilk iki gün boyunca tampon kullanımına daha fazla yer verilir. Hem güvenilir hem de sağlıklı olan tamponlar sayesinde sıfır sızıntı yaşarsınız. Bu özellikleri sayesinde ister açık renkli giyinebilir ister dar giyinebilirsiniz. 

Mini Tampon Çeşitleri

Yüksek emiş gücüne sahip olan mini tampon çeşitleri ilk kez kullanacak olanlar ve vajina darlığı yaşayanlar için uygun modellerdir. Vajinanın dibine kadar itilmesi gereken tamponların ilk kullanımda mini olması daha önemlidir. Herhangi bir kaybolma, kayma, sızıntıya yer verme gibi durumlar da söz konusu değildir. Hem genç kızlar tarafından hem de yetişkinler tarafından mini çeşitler gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Doğru yerleştirdiğinizde regl kanı düzenli olarak emilir ve dışarıya kan sızması da engellenir. Mini olarak adlandırılan paketleri temin ederek kullanımına başlayabilirsiniz. Pratik yaptıkça ve kullanımına alıştıkça daha büyük çeşitleri de kullanabilirsiniz. Hangi koşulda olursanız olun mini tamponların kullanımı konforludur. Mini modellerin 4-5 saatte bir değiştirilmesi gerekir. Süper emici gücü sayesinde boyutuyla doğru orantılı olarak da emiş sağlar.

Süper Plus Tampon Çeşitleri

Çeşitler arasında ön plana çıkan modellerden biri de süper plus tampon modelleridir. Süper tampon olarak adlandırılmasının temel nedeni ise hem gece hem de gündüz kullanıma uygun olması ve ultra emme gücüne sahip olmasıdır. Emici malzemeler ve pamuk içerik bu tamponlarda daha fazla kullanılır. Böylece en yoğun regl günlerini dahi kurtarır. Rahat bir şekilde hareket etmenize olanak sunarken vajinada varlığını hissettirmez. Hem konforlu hem de boyutları biraz daha büyük olan modellerdir. Vajina boyutuyla doğru orantılı olarak kullanılabilir. Kadınlar tarafından kullanımı daha fazla tercih edilir. Kullandıkça ne kadar memnun kalacağınızı da görebilirsiniz. Süper adına sahip olan tampon modellerinin paketlerinden çıkan aparatlar kullanımı kolaylaştırır. İp kullanmaya gerek kalmadan tamponu vajinaya aparat yardımıyla itebilirsiniz. Süper çeşitler aynı zaman 24’lü, 36’lı ve 54’lü paketlere de sahiptir. Sizler de kullanmak istediğiniz süreye göre temin edebilirsiniz. Boyutlarında hem minik hem de büyük olanları da bulabilirsiniz. Doğru kullanım için önce ilk kullanmaya mini modellerle başlayabilir sonrasında ise pratik kazandıkça süper modelleri kullanmaya geçebilirsiniz. 

16’Lı Tampon Çeşitleri

Sağlıklı ve güvenilir olan tampon çeşitleri arasında 16 lı tampon modelleri de yer alıyor. Kullandıkça pratik kazanabileceğiniz bu modeller paket içerisinde 16 adet şeklinde dizilidir. 16 adet olan paketleri hem daha uygun fiyatlara temin edebilir hem de günlük iki adet kadar kullanabilirsiniz. 16lı olan paketler klasik bir regl periyodunda yeterli olmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığa yol açmadan kullanılan tamponlar sayesinde sızıntı da meydana gelmez. Yaygın bir düşüncenin aksine tüm tampon çeşitleri kaybolmadan ve kaymadan kullanılabilir. Önemli olan vajina dibine kadar doğru bir şekilde yerleştirilmiş olmasıdır. Tamponu doğru yerleştirdiğinizden emin olduktan sonra gün boyu rahat bir şekilde hareket etmeye ve istediğiniz işi yapmaya devam edebilirsiniz. Üstelik tampon kullanım esnasındayken tuvalete gitmenize de engel olmaz. Düzenli kullanım sonucunda enfeksiyon kapma riskini de en aza indirmiş olursunuz. Hem gece hem gündüz kullanıma uygun olan çeşitlerin yanı sıra sadece gündüz ya da sadece gece kullanılan modeller de mevcuttur. 16lı paketlerde hem ipli olan hem aplikatörlü olan hem de çubuklu olan çeşitleri bulabilirsiniz. Hangisini kullanmak en kolayınıza gelirse o modeli seçerek kullanabilirsiniz.

Tampon Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Regl dönemlerinde ped kullanmak yerine tampon kullanmayı seçenler için bu kullanımın faydaları mevcuttur. Regl boyunca sızıntıları tam anlamıyla önler. 4-5 saatte bir değişim yapmanıza olanak sağlar. İç çamaşırınıza ya da giysilerinize kan bulaşmasını önler. Gece ve gündüz ayrımı yapmaksızın rahat bir kullanım sunar. Ultra emici gücü sayesinde en yoğun regl dönemlerini bile rahat atlatmanıza yardımcı olur. Kullandıkça şişme sağlayan bu tamponlar ıslanınca kolaylıkla çıkarılır ve herhangi bir acıya yol açmaz. Aynı zamanda esnek bir kullanıma da sahiptir. Güvenli ve sağlıklıdır. Bu nedenle endişe duymadan dileyen her kadın kullanabilir. 

Tampon Kullanımı Ne Kadar Süreyle Değiştirilir?

Hangi boyutlarda olursan olsun tampon kullanma süresi maksimum 8 saattir. 8 saati geçkin bir süre kullanımına izin verilmemelidir. En verimli şekilde kullanmak ve emici gücünden en yüksek kaliteyi elde edebilmek için 4-8 saat arası değiştirebilirsiniz. 8 saati geçen bir süre boyunca kullandığınızda ve çıkarmayı unuttuğunuzda tamponu çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda yan etkiler meydana gelebilir. Bir doktora ya da sağlık çalışanına danışabilirsiniz.

Tampon Kullanmak Zararlı Mıdır?

Doğru teknikler ve doğru boyutlarda kullanıldığında tampon kullanmanın hiçbir zararı yoktur. Aksine daha sağlıklı, daha hijyenik ve daha kullanışlıdır. Reglin her gününde güvenle kullanımına yer verilebilir. 

Tampon Kaç Saat Kullanılabilir?

Takılan tampon minimum 4 saat, maksimum 8 saat boyunca kullanılabilir. Fiziksel açıdan herhangi bir zararı yoktur. Aksine rahat hareket etmenize olanak sunar. Tam emme sağlar. 

Tampon İyi Bir Emici Midir? 

Kullanılan pamuklu ve emici malzeme içerikleri sayesinde oldukça iyi bir emicilik sağlar. Vajina içine en doğru şekilde yerleştirdiğinizde ve sona kadar ittiğinizde tamponunuzu değiştirene kadar rahatlıkla sızıntı ve kayma olmadan kullanabilirsiniz. Hem fiziksel olarak hem de sağlık açısından kullanımı oldukça konforlu ve güvenilir olan tamponları deneyebilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hijyenik Tampon

11 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?