Kuru meyve

Kuru meyveler, en sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alır. Özellikle mevsimi olmayan meyveleri tüketmenin lezzetli yollarından birisidir. Ayrıca kek, kurabiye ve tatlı tariflerinde de kullanılır. Hazır paketlerde satılan kuru meyveler, pratiklikleri ve lezzetleri ile ön plana çıkarlar. Tatlı krizlerinizi bastırmak ya da gün içerisinde enerjinizi yükseltmek için son derece etkili bir çözümdür.

Kuru Meyve Çeşitleri Nelerdir?

Yüksek mineral ve vitamin oranına sahip olan kuru meyveler sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin sıklıkla tercih ettiği yiyecekler arasında yer alır. Hemen her meyve kurutulabileceğinden dolayı pek çok farklı kuru meyve çeşidi bulunur.

Kuru kayısı en çok tercih edilen kuru meyvelerdendir. Gün kurusu, güneş altında kurutulduğu için kahverengiye dönük bir renge sahiptir. Fabrika koşullarında üretilen kuru kayısı ise turuncu renkte olur. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan kayısı, aynı zamanda tatlı isteğinizi de azaltır.

Yüksek protein oranı ile dikkat çeken kuru incir; aynı zamanda tam bir B vitamini, demir, magnezyum ve fosfor deposudur. Günlük alınması gereken mineral ve vitamin ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılar.

Sağlıklı beslenme diyetlerinin vazgeçilmez yiyeceklerinden olan hurma son derece besleyici bir gıdadır. Lif, yağ ve protein oranları ile ön plana çıkan kuru meyve, gün içerisinde enerjinizi yükseltir.

Son yıllarda tüketim miktarı ciddi anlamda artmaya başlayan kuru dut ödem sökmeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendiren meyve aynı zamanda cildinizin ve saçlarınızın daha güzel görünmesine de yardımcı olur. Direkt tüketilebileceği gibi tatlılarla da kullanılır. Ayrıca üzüm, erik, elma, çilek, portakal, vişne, muz, altın çilek ve frambuaz gibi meyvelerin kuruları da sıklıkla tüketilmektedir.

Kuru Meyve Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış akşamlarının en lezzetli atıştırmalıklarından birisi olan kuru meyveleri alırken ürünün ambalajını inceleyebilirsiniz. Kuru meyvenin içerisindekiler ve üretim şekli meyvenin lezzeti hakkında bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olur. Doğal güneş ışığında kurutulan meyveler hem daha lezzetli olur hem de vitamin açısından daha zengindir. Ayrıca kurutma esnasında şeker ya da yağa bulanmayan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Alacağınız kuru meyvelerin içerisindeki nem oranını inceleyebilirsiniz. Ambalaj paketinde belirtilen nem oranı, aslında meyvenin ne kadar kurutulduğunun göstergesidir. Nem oranı mümkün oldukça düşük ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. Böylece hem kuru meyve fiyatları daha uyguna gelir hem de daha uzun süre saklanabilir.

Kuru meyve alırken dikkat edilecek konuların en önemlilerinden birisi de ürünün ne şekilde kurutulduğudur. Pek çok farklı kurutma tekniği bulunur ancak en iyi kurutma tekniklerinin başında güneş ve vakumla kurutma gelir. Güneş ile kurutma, doğal olduğundan dolayı tercih edilir. Vakumla kurutulan meyvelerde ise kurutma sonrasında enzimler çalışmaz ve ürünlerin bozulma ve kurtlanma riski en aza iner.

Kuru Meyveler Nasıl Saklanır?

Kuru meyveleri bozulmadan ve tazeliklerini kaybetmeden saklamak için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Kuru meyveleri saklarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ortamdaki nem miktarıdır. Yüksek nemli ortamlarda kuru meyvelerin bayatlama ve kurtlanma süreleri kısalır. Bunun için elinizden geldikçe kuru bir ortamda saklayabilirsiniz. Eğer yaşadığınız bölgede nem oranı yüksekse hava geçirmeyen kaplardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca cam kavanoz, streç film gibi malzemeler yardımıyla da kuru meyvenin nemden daha az zarar görmesini sağlayabilirsiniz.

Kuru meyveleri belirli aralıklarla kontrol etmenizde fayda vardır. Paketin içerisindeki bozulan bir meyve, diğerlerinin de bozulmasına neden olabilir. Havası kuru bir şehirde yaşıyorsanız meyveleri bez bir torbada saklamanız yeterli olur. Zaman zaman torbayı havalandırabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kuru Meyve Fiyatları

4859 ürün listeleniyor
Kurt Üzümü (Goji Berry) Kuru meyve
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Miktar
Toplam 48 / 4859 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?