Buzdolabı Poşeti

Buzdolabı poşeti yalnızca mutfakta değil, hayatın her alanında oldukça iş gören çok faydalı bir gereçtir. Hem besinlerin taze tutulması için hem de hijyenik amaçlarla kullanılabilen bu ürün, kilitli, fermuarlı, vakumlu, bölmeli, çıt çıtlı, lastikli, çift kilitli buzdolabı poşeti gibi pek çok farklı çeşitte üretilmiştir. Farklı ihtiyaçlara ve beklentilere hizmet eden bu seçeneklerin her biri, hem son derece yaygın olması sebebiyle hem de uygun fiyatlı alternatifleriyle herkes tarafından ulaşılabilir özellik taşır. Buzdolabı poşeti fiyatları, ürünün niteliklerine göre değişkenlik göstermekle beraber her bütçeye uyacak pek çok alternatifiyle beğeninize sunulmuştur. Gıdaların ilk günkü tazeliğinden ve lezzetinden her an yararlanabilmek için alüminyum folyo ürünleri ile beraber bu poşetler pek çok kişinin saklama yöntemleri arasında birinci sırada yer almaktadır.

Buzdolabı Poşeti Ne İşe Yarar?

Konuya dair sıkça sorulan sorulardan bir tanesi, “Buzdolabı poşeti ne işe yarar?” şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Buzdolabı poşeti en yaygın kullanımıyla, dolabın içindeki diğer gıda maddelerinin kokusu üzerlerine sinmeden besinlerin, taze kalacak biçimde buzdolabında muhafaza edilmesine yarar. Paketinden çıkarılan hazır gıdaları taze tutan buzdolabı poşeti içinde muhafaza edebilirsiniz. Bunun yanı sıra pişirdiğiniz yemekleri dolaba koyarken tencerenin kapladığı geniş alandan şikayetçiyseniz küçük kaplara ya da tabaklara koyup, bu poşetlerin içine hava almayacak biçimde sararak günler boyu taze kalan yemeklerinizin tadını uzun süre çıkarabilirsiniz.

Mutfak kullanımı dışında hijyenik amaçlarla da başvurulan ürün, banyoda ve ev dışında da kendine çeşitli etkinlik alanları bulur. Örneğin, hijyenik pedlerin çöpe atılmadan önce bu poşetlere sarılması çevre temizliği ve sağlık açısından oldukça faydalıdır. Seyahate çıkarken çanta içinde diğer objelere temas etmeden taşınması gereken diş fırçası gibi yüksek sterilizasyonlu muhafaza gerektiren eşyalar buzdolabı saklama poşeti yardımıyla korunabilir. Yanınızda taşıyabileceğiniz 100’lü buzdolabı poşeti, gerekli olması durumunda anlık olarak çıkan çöplerinizi atıp bir çöp bidonuna rastlayana kadar çantanızda hijyen problemine yol açmadan taşıyabilmenizi sağlar.

Buzdolabı Poşeti Nasıl Kullanılır?

Özellikle besin tazeliği için kullanılıyorsa poşet içine konan gıdanın bozulmaya uğramaması adına, içeride hiç hava kalmadığından emin olmak gerekir. Bunu, poşetin ağzını hafif bir aralık kalacak biçimde kapattıktan sonra sıkıca bağlamadan önce üzerine bastırarak el yordamıyla yapabileceğiniz gibi bu iş için özel üretilmiş vakum cihazları yardımıyla da etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. Vakumlama aşamasından sonra ağzına sıkıca düğüm atılan buzdolabı poşeti uzun süre besinlerin herhangi bir deformasyona uğramadan muhafaza edilmesine olanak tanır. Ayrıca kilitli ya da çıtçıtlı çeşitleri de hızlı kullanım için tercih edilebilir.

Bu poşetlerin bölmeli çeşitleri, yanında ilaç ya da vitamin taşıması gereken kişilerin de yardımına koşar. Farklı tür vitamin ve ilaçlarınızı bölmelere koyarak ayrı ayrı tutabilir, çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Böylelikle farklı türden kapsüllerin birbirine yapışmasının önüne geçmiş olursunuz. Fermuarlı versiyonları ise makyaj malzemelerini, makyaj çantası içinde ayrı ayrı ve güvenle muhafaza etmek için kullanılabilir. Bu kullanımıyla oldukça popüler olan ürün, makyaj malzemelerinin birbirlerine çarpıp kırılmasını, karışmasını ve çantanın iç astarında leke bırakmasını önler. Cilt sağlığı için kritik önem taşıyan makyaj fırçalarının daha temiz muhafaza edilmesini sağlar. Buzdolabı poşet fiyatları, bu tür ürünlerde daha farklı olmakla beraber yine de ulaşılabilir ve bütçe dostudur.

Buzdolabı Poşeti Çeşitleri

Pek çok ihtiyacı ve beklentiyi karşılamak için farklı boyut ve kalınlıkta üretilmiş buzdolabı poşeti çeşitleri vardır. Kalın, yuvarlak, küp küp, renkli buzdolabı poşeti yaygın olarak kullanılan standart dışı alternatifler arasındadır. Kalın poşetler dayanıklı olmaları yönüyle öne çıkar. Bu tür olanların büyük boyları çöp kovalarında dahi kullanılır. Sıvıyı içinde tutan yapısıyla çöp suyunu sızdırmaz ve kötü koku yaratmaz. Buzdolabı poşeti küçük boy, orta boy, büyük boy olarak bulunabilir ve isteğe göre renkli seçenekleri de mevcuttur. Buzdolabı poşeti ölçüleri markadan markaya değişiklik gösterebilir. 1 litrelik buzdolabı poşeti en sık rastlanan türlerden bir tanesidir.

Fermuarlı ve çıt çıtlı poşetler, diğerlerinden daha farklı kullanım alanlarında işlevsellik göstermektedir. Mücevherleri bir kutu içinde bir arada muhafaza edenler, çizilmeyi önlemek için her birini tek tek çıt çıtlı buzdolabı poşeti içine yerleştirerek saklayabilirler. Yapısı diğer türlere göre daha kalın ve buruşmaz olduğu için tekrar tekrar kullanılabilen bu tür poşetler oldukça popüler ve kullanışlıdır. Bu tür poşetler çocuk beslenme çantaları için de daha uygundur. Düğüm atılması gereken düz poşetler yerine el yordamı ya da cihaz ile vakumlanmış çıt çıtlı ya da fermuarlı poşet, çocuklarınız için daha konforlu ve temiz bir deneyim sunacaktır.

Her Kullanıma Uygun Buzdolabı Poşeti

Mevsiminde değilken canınız çeşitli sebze yemekleri çekebilir. Böyle durumlarda bu sebzeleri pazara gidip bulamazsınız. Bu yüzden hasat zamanında özenle, taze taze seçtiğiniz sebzelerin bir kısmını pişirip yemek, geri kalanını ise buzdolabı poşeti içinde buzluğa ya da derin dondurucuya atıp tüm yıl boyunca değerlendirmek üzere saklamak, tüm sebzelerin keyfini her mevsim çıkarabilmenizi sağlar. Gıdaları dış etkenlerden ve bakteri üretiminden koruyan bu sistem oldukça yaygın ve pratiktir.

Buzdolabı poşeti markaları, en kolay sistemleri sunan, kullanıcı dostu çözümler üretmek için adeta birbirleriyle yarışmaktadır. Bunu sağlamak adına pek çok seçenek tasarlanmıştır. Bunlardan biri olan kilitli buzdolabı poşeti, ağız kısmındaki kilit yardımıyla kolayca kapanır ve içerisindeki gıdaların dışarıdaki hava ile iletişimini tamamen keser. Böylelikle uzun süreli tazelik sağlar ve kokuların birbirlerine karışmasını önler. Lezzet için en önemli unsurlardan birisi olan kokuya önem veren kullanıcılar, tercihlerini bu tür poşetlerden yana kullanmaktadırlar. Ayrıca okula, ofise öğle yemeklerini evden götürmeyi tercih edenler de kek, sandviç, hamburger gibi gıdaları bu poşetlere koyup bulaşma, akma, dağılma gibi kaygılara düşmeden rahatlıkla taşıyabilir.

Bu yaygın kullanımı dışında buzdolabı poşeti, kedi köpek sahipleri ve sokak hayvanlarını besleyen hayvanseverler tarafından da yoğun olarak kullanılmaktadır. Evcil hayvanlarınızla uzun süreli geziye ya da seyahate çıkarken onların mamalarını bu poşetler yardımıyla tazeliğini bozmadan taşıyabilirsiniz. Daha sert yapılı kaplardan çok daha az yer kaplayacağından dolayı, seyahat esnasında bu çözüm sizin için daha konforlu olacaktır. Bunun yanı sıra köpeğinizi günlük gezmelerine çıkarırken yanınıza alacağınız poşetler, ihtiyacını gideren dostunuzun arkasında herhangi bir iz bırakmaksızın tüm kalıntıları steril bir şekilde, elinizi değdirmeden almanızı sağlar. Ağzı sıkıca bağlanmış bu poşet, dışarıya koku salmayacağı için sokaktaki herhangi bir çöp bidonuna gönül rahatlığıyla atılabilir.

Fermuarlı buzdolabı poşeti için alışılmışın dışında bir diğer kullanım alanı da çocuk oyuncaklarının muhafaza edilmesidir. Çocuklarının lego, figür gibi küçük parçalı oyuncaklarını bir arada tutmak, kaybolmalarını önlemek ve mikroplardan korumak için annelerin tercihi olan bu çözüm, günden güne popüler bir hale gelmektedir. Bu yüzden fermuarlı seçenekler boyut olarak da büyük üretilmektedir. Buzdolabı poşeti, pek çok diğer saklama seçeneğine göre çok daha steril ve güvenli olduğu için, hem ev ortamında hem de kreş gibi daha kalabalık ve riskli ortamlarda, çocuk oyuncakları için oldukça kullanışlı bir saklama yöntemidir. Mikrop ve bakterilerden üst düzey koruma için oyuncaklar her kullanım sonrası sterilize edilmeli, kurutulmalı ve poşetlere yerleştirilerek kaldırılmalıdır.

Gıdaya Göre Buzdolabı Poşeti Saklama Süreleri

Şarküteri, süt ürünü, meyve, sebze, zeytinyağlı yemek, sıcak yemek gibi tüm gıda çeşitleri için değişkenlik gösteren saklama sürelerini dikkat almak, besinleri doğru muhafaza edebilmek için önemlidir. Buzdolabı poşeti her ne kadar gıda saklamak için oldukça güvenli bir yöntem olsa da her besin maddesinin bir deformasyona uğrama süresi vardır. Bu süreler söz konusu gıdanın pişmiş ya da çiğ olmasına, buzdolabı ya da derin dondurucuda saklanmasına göre değişkenlik gösterebilir. Bu besinler arasında en çok merak edilenler ise şunlardır:

  • Hazır yemekler buzdolabında 2-3 gün, derin dondurucuda 2-3 ay
  • Yağlı balık buzdolabında 2-3 gün, derin dondurucuda 2 ile 3 ay arası; yağsız balık ise buzdolabında gün bazında aynı olmakla beraber, derin dondurucuda 3 ay
  • Et ve tavuk buzdolabında 2-3 gün, derin dondurucuda 3 ay
  • Açık şarküteri ürünleri buzdolabında 2-3 gün, derin dondurucuda 3 ay
  • Kıyma buzdolabında 1 gün, derin dondurucuda 1 ay
  • Meyveler buzdolabında 2-3 gün, derin dondurucuda 3 ay
  • Ekmek buzdolabında 2-3 gün, derin dondurucuda 2-3 ay

Besinler bu süreler boyunca bozulmadan tazeliğini koruyarak saklanabilir.

Çeşitli Isılarda Buzdolabı Poşeti Saklama Süreleri

Gıdalar oda sıcaklığı, buzdolabı ya da derin dondurucuda saklanabilir. Işık almayan, iyi havalandırılan ve dengeli bir nem oranına sahip kapalı bir kilerde de buzdolabında olduğu kadar verimli şekilde gıda saklamak bazı iklimler için mümkündür. Kuru ürünler, en fazla %70 nem oranı dahilinde, 20 santigrat derece sıcaklıkta saklanmalıdır. Bu tür ürünler buzdolabı poşeti içinde, oda sıcaklığında rahatlıkla muhafaza edilebilir. Oda sıcaklığında saklanabilecek gıdalara örnek olarak gösterilebilecek kuru baharatlar, fermuarlı buzdolabı poşeti yardımıyla nem almadan durabilir. Taze kesilmiş ekmek, kurabiye, kek gibi besinler de şayet bu poşetleri içinde tutulursa günlerce yumuşaklığını koruyacaktır

Buzdolabı için ise düşük sıcaklıkta gıdaların kurumasını önleyen poşetler oldukça gerekli bir mutfak gereçleridir. Buzdolabında hangi besinleri nereye koyacağınızı bilmek, poşetin arttırdığı raf ömrünü, tüm yiyecekleriniz için daha da uzatacaktır. İyi bir hava sirkülasyonuna sahip bir buzdolabında, her biri poşetlenmiş biçimde sakladığınız yiyecekler şayet temas halinde değilse birbirlerine kokularını geçirmeden muhafaza edilebilir. Yeterli soğukluktaki bir buzdolabında, poşet içinde bekleyen gıda uzun süre taze kalır. Kıyma gibi çabuk bozulabilen tek seferlik gıdalar için taze tutan buzdolabı poşeti tercih edilmelidir.

Buzluk ya da derin dondurucuda saklanacak olan gıdalar ise mümkün olduğunca küçük porsiyonlar halinde, olabildiğince vakumlanmış ve düz bir biçimde poşetlere yerleştirilmelidir. Dondurulacak besinleri ne kadar hızlı paketlere koyar ve derin dondurucuya atarsanız taze kalma sürelerini o kadar uzatmış olursunuz. Örneğin, etin raf ömrü, içeriğindeki yağ oranına ve ne kadar küçük porsiyonda olduğuna bağlıdır. Tavuk göğsü, şinitzel gibi ürünlerin paketlerinden çıkarılıp poşetler içinde ayrı ayrı dondurulması bu yüzden önemlidir. Sosis ve salamlar, küp küp buzdolabı poşeti içinde buzluğa atılabilir. Balık ise ne kadar ince olursa o kadar hızlı donacağı için paketlenmeden önce filetolanması tavsiye edilir.

Buzdolabı Poşeti ile Dondurulmuş Meyveler

Dilimlenmiş elma ve armutlar da bu poşetler içinde rahatlıkla dondurulabilir. Pek de bilinmeyen bu yöntemin basamakları, meyvelerin ince ince dilimlenmesi, kısa süre haşlanması ve sıkıca paketlenerek buzluğa ya da derin dondurucuya konulması şeklinde sıralanabilir. Komposto, puding, reçel gibi tatlı ürünleri hazır almak yerine evde yapanların sık sık başvurduğu yöntem oldukça kullanışlıdır.

Dikkat edilmesi gereken nokta, meyveler tazeyken bu işlemlerin yapılmasıdır. Meyvenin hasat zamanının üzerinden uzun bir süre geçmeden kesip haşlar ve buzdolabı poşeti içine koyarsanız buzluğunuzda uzun süre taze kalan, kompostolarınız için hızlıca hazır hale getirebileceğiniz dilimlenmiş meyveleriniz olacaktır. Bu meyve dilimlerini aynı zamanda hiç çözdürmeden ev yapımı meyve sularını tatlandırmak için de kullanabilirsiniz. Doğrudan meyve suyu bardağının içine koyacağınız bir dilim meyve, hem lezzet hem de ferahlık verecektir. Buz yerine alternatif olarak kullanılabilir.

Buzdolabı Poşeti ile Don Yanığının Önüne Geçmek

Dondurulmuş gıdalar, havayla temas ettiklerinde ya da muhafaza edildikleri ortamda ısı dalgalanması olduğunda zaman zaman kuruyabilir. Bu durum sağlık açısından bir tehdit teşkil etmemekle beraber besinlerin görünümünü, lezzetini ve kokusunu büyük ölçüde değiştirir. Gıdaların sindirilme süresini ve kolaylığını da etkiler. Bu yüzden, damak tadına düşkün kişiler için can sıkıcı olabilir. Buzdolabı poşeti yardımıyla bu durumun önüne geçmek mümkündür.

Buzdolabı poşeti, özellikle kilitli alternatifleriyle hava ve buhar geçirmez, besinleri sıkıca sarar. Eğer paketleme işlemini yeterince sıkı yapar ve el yordamıyla içerideki tüm havayı dışarı çıkarıp o şekilde poşeti kilitlerseniz, buzluk ya da derin dondurucuyu açıp kapattığınız sırada içinde bulunan gıdaların don yanığına uğramasını engellemiş olursunuz. Havayla temas etmeyen gıda, ısı dalgalanması sebebiyle meydana gelen hava değişiminden olabilecek en az düzeyde etkilenir. Bu sayede don yanığının sebep olduğu kimyasal tepkimeye girmez; renk, tat, koku ve yapısında değişim meydana gelmez. İlk günkü tazeliği ve lezzeti ile tüketilebilir.

Kullanım alanınıza ve beklentilerinize en uygun buzdolabı poşeti ürün kategorisinde, çeşitli fiyat ve ödeme avantajları ile incelemeniz için sizleri bekler. Ürün çeşitlerinin tamamını kategori sayfasından takip edebilirsiniz.

1.Buzdolabı Poşeti Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Kendinizin ve evcil hayvanlarınızın besinlerini buzdolabında, buzlukta ya da oda sıcaklığında saklamak için buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz. Çocuklarınızın oyuncaklarını steril biçimde muhafaza etmek için de uygundur. Bunun yanı sıra dışarıda kullandığınız maske ve eldivenleri, çantanıza koyarken temiz kalmalarını istiyorsanız diğer eşyalara temas etmemelerine dikkat etmek önemlidir. Bunun için de kalın yapıdaki kilitli poşet, pratik kullanımı sayesinde tercih sebebi olacaktır.

2.Buzdolabı Poşeti Hijyenik midir?

Oldukça hijyenik bir ürün olan buzdolabı poşeti, içine konan besin ve eşyaları mikrop ve bakteri temasından uzak tutar. Besin ya da atık çöpü olarak kullanıyorsanız, aynı şekilde, içinde bulunan mikropları ve kötü kokuları hapsederek dışarıya salınımını engeller. Büyük boy olan alternatiflerin çöp olarak kullanılması da bu özellik sayesinde mümkündür. Son dönemde çok büyük önem taşıyan sterilizasyon için buzdolabı poşeti, hem evde hem de sokakta en büyük yardımcınız olacaktır.

3.Buzdolabı Poşeti Her Gıdaya Uygun mudur?

Her gıdaya uygun olmakla beraber gıdaların çeşitli ortamlarda saklama sürelerinin dikkate alınması önemlidir. Her biri özgün kimyasal özelliklere sahip besin çeşitlerinin bozulma süreleri değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden besinin türüne ve pişmiş ya da çiğ olmasına göre, hangi buzdolabı poşeti için uygun olduğu tespit edilmelidir. Uygun buzdolabı poşeti seçimi yapıldıktan sonra buzdolabı, buzluk ya da derin dondurucuda, yine aynı kriterler göz önüne alınarak muhafaza edilmelidir. Her gıda buzdolabı için uygun değildir. En iyi poşet ile, en doğru biçimde vakumlayarak muhafaza etseniz de bazı gıdalar bozulmaya uğrayabilir. Bu yüzden türlerine göre besinleri hangi ısı seviyesinde saklayacağınızı dikkate almanız önerilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Buzdolabı Poşeti Fiyatları

3205 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Değerlendirme Puanı
Toplam 32 / 3205 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?