Türk Kahvesi

Türk sofra kültüründe özel bir yeri olan ve sabah öğününe “kahve altı” denilmesini sağlayan Türk kahvesi, çok özel bir damak tadı sunuyor. Tiryakilerinin vazgeçemediği bir lezzet olan bu özel içecek, Osmanlı topraklarına has bir pişirme tekniği sunuyor. Konsantrasyonu artıran ve sağlıklı içeriği ile büyük beğeni toplayan kahve, çay ile birlikte en yaygın bitkisel içecek çeşitleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Tropikal iklimde yetişen ve dünyanın her yerinde yaygın biçimde tüketilen kahve çekirdekleri, pişirilme ya da demlenme biçimine göre özel lezzetler ortaya çıkarıyor. Bol köpüklü ve koyu kıvamı ve eşsiz aroması ile öne çıkan Türk kahvesi çeşitleri, özellikle pişirme teknikleri ile de farklılaşıyor.

Türk kahvesi türleri arasında damla sakızlı Türk kahvesi, menengiç kahvesi, dibek kahvesi gibi özel türler de bulunuyor. Kahvenin çekirdek yapısı, inceliği ve kavrulma biçimi dışında pişirme yöntemleri de farklı lezzetler elde edilmesini sağlıyor. Türk kahvesi markaları tarafından üretilen ve farklı damak tatlarına hitap eden ürünler, tercihe göre sade, orta ya da şekerli Türk kahvesi olarak hazırlanabiliyor. Sade, aromalı ya da orta kavrulmuş Türk kahvesi seçeneklerini Hepsiburada güvencesiyle gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri

Türk kahvesi söz konusu olduğunda çekirdek seçiminden kavrulma biçimine, içerdiği aromalardan tazeliğine pek çok etken lezzeti belirliyor. Çifte kavrulmuş kahve seçenekleri daha belirgin ve sert bir içim sağlarken, orta ya da az kavrulmuş ürünler biraz daha hafif olabiliyor. Ayrıca damla sakızlı, dibek ya da Osmanlı kahvesi gibi seçenekler de farklı ve hafif içim sağlıyor. Su yerine süt kullanıldığında sütlü kahve denilen yerel bir lezzet daha elde ediliyor. Hafif ve lezzetli bir içim sunan sütlü kahve, küçük fincanlar yerine daha büyük boy sunum fincanları ile servis ediliyor. Ayrıca menengiç kahvesi, damla sakızı aroması bulunan farklı lezzetler ve çekirdeklerin dibekte dövülmesi ile üretilen dibek kahvesi de yaygın kahve türleri olarak öne çıkıyor. Damla sakızlı ya da dibek kahvesi ürünlerine ayrıca pek çok aromatik malzeme de konuluyor. Yedi ayrı malzeme ile çok özel bir bileşim sunan Osmanlı kahvesi, özel aroması ile yeniden büyük ilgi görüyor.

Kahvenin aroma yapısı çekirdeğin yanı sıra pişirme tekniği ile de değişkenlik gösterebiliyor. Tercihen taze ve ince olarak kavrulmuş kahve çekirdeklerinin özel cezvelerde demlenmesi ile hazırlanan Türk kahvesi, kısık ateşte ve sürekli karıştırmadan yapıldığında daha özel lezzetler elde edilebiliyor. Çok ince bir yapıda çekilen kahve çekirdekleri ayrıca bir süzme işlemine ihtiyaç bırakmıyor. Damla sakızı, menengiç, sahlep, krema, çikolata gibi malzemelerin yer aldığı Osmanlı kahvesi gibi aromalarla güçlendirilmiş farklı kahve seçenekleri de tercih edilebiliyor. Ortadoğu coğrafyasında tercih edilen çok daha koyu kıvamlı ve acı bir lezzet olan Arap kahvesi mırra ile Yunan kahvesi olan bilinen kahve türleri de Türk kahvesi ile büyük benzerlikler taşıyor. Kız isteme merasiminde yapılan cilveli kahve, çay bardağında servis edilen süvari kahvesi, üzerine kaymak konulan Tatar kahvesi, özel karışımlar içeren kervansaray kahve gibi pek çok farklı tür de bulunuyor.

Özel Paket Seçenekleri ve Avantajları

Türk kahvesi markaları taze ve lezzetli kahve saatleri için pek çok farklı seçenek sunuyor. Çoğunlukla 100 gramlık paketler halinde satışa sunulan kahveler, yüzyıllardır faaliyet gösteren klasik markalardan satın alınabildiği gibi, yenilikçi ürünler de ön plana çıkabiliyor. Daha pratik ve taze bir kullanım için tek seferlik kahve paketleri de bulunuyor. Tek pişirimlik bu kahveler 6 gramlık paketler halinde ve toplu olarak satın alınabiliyor. Kullanım alışkanlıklarına göre daha düşük ya da yüksek gramajlı Türk kahvesi paketleri de tercih edilebiliyor. Profesyonel kullanım için genellikle 250, 500 ya da 1000 gramlık paketler tercih ediliyor. Damla sakızlıTürk kahvesi, menengiç kahvesi, dibek kahvesi gibi ürünler de aynı biçimde farklı gramajlar sunan paketler halinde kolayca satın alınabiliyor. Yoğun kullanım için çoklu paket seçenekleri de bulunuyor ve fiyat açısından daha uygun seçenekler sunuyor.

Daha çok ofis kullanımı için düşünülen hazır Türk kahvesi seçenekleri ise cezve ya da özel bir demleme gerektirmiyor. Sıcak suya eklenerek kullanılan hazır kahveler, çoğunlukla tek kullanımlık olarak hazırlanıyor. Kaynar suya katılan bu özel ürünler outdoor etkinlikleri ve piknik gibi organizasyonlar için de tercih ediliyor. Kahve değirmeni bulunanlar ve kahvesini taze olarak çekip demlemek isteyenler için ise öğütülmemiş kahve çekirdekleri bulunuyor.

Türk kahvesi satın alacaklar için içinde fincan, cezve, su bardağı, tepsi gibi ürünlerin yer aldığı çok özel setler de bulunabiliyor. Geleneksel bakır cezveler ya da özel tasarım kahve fincanlar ile birlikte paketlenen kahveler kaçırılmayacak fırsatlar sunabiliyor. İki kahve fincanı ve küçük bir cezveden oluşan oluşan özel tasarım ürünler büyük ilgi görüyor. Hediyelik eşya olarak da düşünülen kahve setlerinde farklı kahve türleri bir arada olabiliyor. İçinde küçük gramajlarda çok sayıda ürünün yer aldığı çoklu paketler ise daha taze bir kullanım için tercih ediliyor. Tek pişirimlik ya da günlük ihtiyacı karşılayacak büyüklükteki paketlerden çok sayıda içiren özel setler hem kullanım kolaylığı, hem de fiyat avantajı sağlayabiliyor.

Kahve Çekirdeği Çeşitleri ve Pişirme Yöntemleri

Ekvator kuşağına yakın ülkelerde yetişen kahve çekirdeklerinin türleri ve özellikleri yetiştikleri coğrafyaya göre farklılık gösteriyor. Arabica kahve çekirdekleri dünyadaki tüm kahve üretiminin yüzde 80’ini oluşturuyor ve Türk kahvesi de ağırlıkla bu çekirdekten üretiliyor. Lezzetli aroma yapısı ve düşük asit düzeyi ile öne çıkan bu kahve çekirdeği dışında robusta denilen bir Uzak Asya kahvesi de bulunuyor. Bilinen diğer kahve türleri ise az miktarda üretiliyor ve daha çok iki temel kahve çekirdeği ile harman yapılarak kullanılıyor.

Türk kahvesi Arabica kahve çekirdeklerinin kavrulması ve oldukça ince biçimde öğütülmesi ile hazırlanıyor. Mümkün olduğunda taze öğütülmüş kahveler kullanılması gerekiyor. Yeni çekilen kahve çekirdekleri daha güçlü bir aroma sunuyor. Az, orta ya da çifte kavrulmuş gibi isimlerle anılan kavrulma yöntemleri de kahvenin lezzeti üzerinde belirleyici rol oynuyor. Temel olarak içme suyu, kahve ve arzu edilen miktarda şekerin karıştırılması ve kısık ateşte pişirilmesi ile yapılan bu özel kahve türü, temel olarak sade, az, orta ya da şekerli olarak tüketiliyor. Şeker açısından farklı tercihleri ayrı ayrı pişirmek ve şekeri sonradan ilave etmemek büyük önem taşıyor.

Kahve pişirmesi özel püf noktaları içerdiğinden özel bir dikkat ve özen gerektiriyor. Suyun 100 dereceyi bulmasına izin verilmemesi, kahvenin kısık ateşte yapılması, pişirme esnasında karıştırılmaması gibi püf noktaları kahvenin lezzeti üzerinde doğrudan etkili oluyor. Kahve ayrıca içme ve sunum biçimleri açısında da özel noktalar içeriyor. Kahve yaparken özel olarak tasarlanmış Türk kahvesi cezvesi ve fincanlar kullanılıyor. Sunum sırasında kahvenin yanına bir bardak su ile birlikte lokum ya da benzeri bir tatlı konuluyor. Kahve sunum takımları içinde de özel bir büyüklük ve estetik sunan Türk kahvesi fincanı, fincan altlığı ve su için küçük bir bardak yer alıyor. Türk kahvesi sunum özellikleri de en az kahve pişirme yöntemleri kadar detaylı kültürel özellikler içeriyor.

Türk Kahvesi Makinesi ile Mükemmel Lezzetler

Türk kültüründe özel bir yeri olan kahve geleneksel olarak cezvelerde pişiriliyor. Kahve için özel olarak tasarlanmış bu ürünler bakır, çelik, cam, alüminyum, emaye gibi malzemelerden üretiliyor. Gelişen teknoloji ile birlikte Türk kahvesi pişirmenin oldukça pratik ve lezzetli bir yolunu da kahve makineleri oluşturuyor. Her seferinde kıvamı ve lezzeti tutturma derdine son veren Türk kahvesi makinesi modelleri mükemmel sonuçlar veriyor. Öğütülmüş kahvenin su ile birlikte cezveye konulması eşsiz lezzette kahveler hazırlamak için kafi geliyor. Köz tadında kahve yapacak biçimde tasarlanmış makineler oldukça kısık ateşte kahveleri pişiriyor ve haşlanma ya da kıvamsızlık gibi sorunların önüne geçiyor. Kahvenin özel aroması kolayca açığa çıktığı gibi arzu edilen miktarda köpük de kolaylıkla elde edilebiliyor. Suyunu kendi alan modellerden hızlı pişirme seçeneği bulunan ürünlere her ihtiyaca uygun makine kolaylıkla bulunabiliyor. Sütlü kahve de yapabilen bu özel makinelerde taşma önleyici sensörler de yer alıyor ve kahve pişerken başında bekleme zorunluluğu tamamen ortadan kalkıyor. Demleme süresinin öncesinden ayarlanabilmesine olanak modeller de istendiği an kahvenin hazır olmasını mümkün kılıyor.

İnce öğütülmüş Türk kahvesi çekirdeklerinin kullanıldığı gelişmiş kahve makineleri, estetik tasarımlarıyla mutfaklarda oldukça estetik bir görünüm sağlıyor. Cezveye benzeyen oldukça pratik ve ekonomik kahve makinelerinin yanı sıra gelişmiş özellikler sunan büyük makineler de bulunuyor. Sesli uyarıdan taşma emniyetine, karıştırmaya gerek bırakmayan köpüklü püskürtme teknolojisinden aynı anda farklı şeker oranlarıyla kahve hazırlayan ikili modellere sayısız seçenek bulunuyor.

Kapsüllü olarak tasarlanmış Türk kahvesi makinesi modelleri de çok daha gelişmiş bir performans sunuyor. Kendi kendini temizleyen, arzu edilen lezzete ulaşmayı mümkün kılan bu pratik makineler için özel olarak kahve kapsülleri üretiliyor. Hem ofisler hem evler için pratik çözümler sunan bu özel makineler Türk kahvesi tiryakilerinin her an aradıkları lezzete ulaşmasını kolaylaştırıyor.

Türk Kahvesi Seçenekleri ve Fiyatları

Türk kahvesi fiyatları, çekirdek kalitelerine ve ürün miktarlarına göre değişik seçenekler sunuyor. Değişik markalar tarafından üretilen kahveler tek pişirimlik paketlerden kiloluk ambalajlara ya da içinde çok sayıda ürünün yer aldığı çoklu paketlere geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Kahve yapma sıklığına ve kişi sayısına göre herkesin kullanım alışkanlığına uygun paket seçenekleri bulunabiliyor. Küçük paketler daha taze kahve pişirme olanağı sunarken, gramajı yüksek kahve paketleri ise daha uygun fiyat seçenekleri sağlıyor. Tek kullanımlık hazır kahvesi ürünleri ise sadece sıcak su ile kahve yapma olanağıyla öne çıkıyor. Ortalama bir tüketim için 3-4 dört adet 100 gramlık kahve paketinden oluşan setler uygun bir çözüm oluşturabiliyor.

Taze kavrulmuş Türk kahvesi çekirdekleri arzu edilen kavurma yöntemlerine göre seçilebiliyor, ekstra aromatik kahveler tercih edilebiliyor. Dibek kahvesi gibi özel öğütme yöntemleri ya da damla sakızı, kakule gibi özel aromalar içeren ürünler de büyük ilgi görüyor. Hem geleneksel tatlar hem de yenilikçi markaların ürünleri Hepsiburada’nın geniş ürün gamı içinde kolaylıkla bulunabiliyor. Her beğeniye ve her damak tadına uygun Türk kahveleri, toplu alımlarda daha avantajlı fiyatlarla ön plana çıkıyor. Hepsiburada’nın sunduğu avantajlı alışveriş koşulları sayesinde her bütçeye uygun, kaçırılmayacak Türk kahvesi fiyatları elde edilebiliyor.

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Geleneksel damak tadına uygun kahve pişirmek için doğru kahve seçimi ve uygun pişirme yönteminin kullanılması gerekiyor. Arabica cinsi kahve çekirdeklerinin orta kavrulmuş biçimde işlemden geçmesi ve ardından çok ince biçimde öğütülmesi ile hazırlanan kahvelerin ağır ateşte pişirilmesi gerekiyor. Ocağın en küçük gözünde kısık pozisyonda kahve yapmak közde kahve tadı verirken, kahve süzülmeden köpüklü ve telveli olarak özel fincanlarda servis ediliyor. Elektrikli cezve ya da Türk kahvesi için özel geliştirilen makineler de bu özelliğe uygun olarak tasarlanıyor. Kahveye sonradan şeker ya da süt atılmaması, tüm malzemenin başlangıçta konulması gerekiyor. Soğuk haldeyken iyice karıştırılan kahvenin sonrasında karıştırılması pek tavsiye edilmiyor. Kahve pişirirken en önemli püf noktalarından birini kahvenin tam olarak 100 dereceye ulaşmaması oluşturuyor. Taşma aşamasında ocaktan alınan kahvenin kaynatılmaması gerekiyor. 100 derecede kahve çekirdeklerinde bulunan bazı istenmeyen tatlar açığa çıkıyor ve istenen tat alınamıyor. En doğru Türk kahvesi lezzetine ulaşmak için taze çekilmiş ürünlerin kullanılması tavsiye ediliyor.

Farklı Türk Kahvesi Türleri Nelerdir?

Doğal bir içeriğe sahip olan kahve, dikkati artıran, zihinsel aktivitelere destek olan bir içecek olarak öne çıkıyor. Sade Türk kahvesi sadece 7 kcal kalori içeriyor, antioksidan ve yağ yakıcı özellikleriyle öne çıkıyor. Türk kahvesi faydaları yanında değişik türleriyle de büyük beğeni topluyor. Geleneksel kahve pişirme yöntemleri ve içine konulan malzemeler yöresel olarak farklılık gösterebiliyor. Arabica çekirdeklerinden yapılan kahvenin yanı sıra menengiç ya da çedene kahvesi denilen bir tür kahve de bulunuyor. Menengiç kahvesi kafein içermediği için hafif bir lezzet sunuyor. Dibek kahvesi ise öğütme yöntemi ile farklılaşıyor. Dibek taşı ile dövülerek öğütülen bu kahvenin içine yöresel olarak kakule ve benzeri aromalar da ekleniyor. Arap kültürü içinde yer bulan mırra ise en sert Türk kahvelerinden biri olarak biliniyor. Yavaş içilen ve ağır bir tadı olan mırranın aksine sütlü kahve ise hafif ve kolay içilir bir lezzet sunuyor. Çukurova’da yaygın olan ve ince belli çay bardağı ile servis edilen süvari kahvesi de sert kahveler arasında yer alıyor. İçinde damla sakızı, keçiboynuzu, salep gibi aromaların da yer aldığı kervansaray kahvesi de farklı bir lezzet sunuyor. Üzerine kaymak konularak servis edilen Tatar kahvesi ya da çifte kavrularak hazırlanan ve aromalarla geliştirilen Süryani kahvesi gibi pek çok farklı tür de bulunuyor. Son dönemlerde yaygınlaşan hazır kahveler arasında da Türk kahvesi özellikleri içerenler bulunuyor. Kaynar su kullanılarak kolayca hazırlanan bu kahveler ofisler ve açık hava aktiviteleri için büyük kolaylık sağlıyor.

Günde Kaç Fincan Kahve İçilebilir?

Türk kültüründe özel bir yeri olan ve 16. yüzyıldan itibaren hızla yaygınlaşan Türk kahvesi, fazla tüketilmesi tavsiye edilmeyen içecekler arasında yer alıyor. Kararında ve dikkatli tüketildiğinde sayısız faydası bulunan kahve, 14. yüzyılda Etiyopya’da keşfedilmesinden bugüne dünyanın dört bir yanında tüketiliyor. Osmanlı topraklarına 16. yüzyılda gelen ve büyük bir hızla yaygınlaşan kahve, günlük hayatın vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor. Sırf kahve içilmesi için kahvehane kültürü oluşuyor, sabah öğününe kahveden önce yenildiği için “kahve altı” deniliyor. Etkisini hızla gösteren kahvenin günde 2 fincan içilmesinde herhangi bir risk bulunmuyor. Ağır kahve tadından rahatsız olanlar şeker ya da süt ile yumuşatmayı seçerken, su yerine süt ile hazırlanan sütlü kahveler de büyük ilgi görüyor. Yoğun kahve kullanımı kalp ve tansiyon rahatsızlıklarını tetikleyebildiği için bu tür rahatsızlıkları olanların fazla tüketmemesi tavsiye ediliyor. İçilmesi özel bir ritüele dönüşen kahvenin yanında bir bardak su ve genellikle bir tatlı da servis ediliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Türk Kahvesi Fiyatları

4206 ürün listeleniyor
Shazel
Kuru Kahveci Mehmet Efendi
Mehmet Efendi
Tarihi Adıyaman Kahvecisi
Şekeroğlu
Bretto
Altıncezve
Kahve Dünyası
Maya Style
Tahmis
As Kurukahvecisi
Saray Kahve
Bernardo
paşadan
Kuybet Kahvecilik
Nuri Toplar
Kaffka
Hacıbaba
Eylül Kahveleri
Harput Dibek Kahvesi
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Satıcı
Toplam 48 / 4206 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?