Sevilerek tüketilen yemişlerden biri olan fıstık, farklı familyalardan gelen meyvelerin ortak adıdır. Başta kuru yemiş olarak tüketilen kabuklu fıstıklar ve mutfakta kullanılan çam fıstıkları, akla gelen ilk fıstık çeşitlerdendir. Kuru yemiş olarak tüketilen kabuklu fıstıklar, gerek lezzet gerekse tüketim şekli ile kendi içinde birçok farklı türe sahiptir.

Fıstık Çeşitleri

Fıstık çeşitleri, kuru yemiş olarak tüketilen fıstıklar ve mutfakta kullanıma uygun olan fıstık çeşitlerini kapsar. Kuru yemiş olarak tüketilen fıstıklar Antep fıstığı, yer fıstığı, Siirt fıstığı, kaju, tuzlu ve tuzsuz fıstıklardan oluşur. Günlük hayatta sıklıkla tüketilen fıstıklar kavrulma derecesi, tuzlu tadı veya kabuklu kabuksuz olması ile değişiklik gösterir. Antep fıstıkları yeşil rengi ve kabuğu ile ayrı bir lezzete sahiptir. Antep fıstığı ile benzerlik gösteren Siirt fıstıkları, iriliği ile öne çıkan ürünlerdir. İnce kabukları ile en çok tüketilen kuru yemişlerden olan kabuklu yer fıstıkları ise yetiştikleri yörelere göre değişebilir. Osmaniye yer fıstıkları, ürünler arasında en yaygın tüketilenlerdendir. Yer fıstıkları kendi içinde tuzlu ve tuzsuz olarak bulunabilir. Çiğ fıstık içi olarak satılan ürünler kavruluş derecesine göre değişiklik gösterir. Kavrulmuş yer fıstıkları daha kıtır olup lezzet açısından farklı damak zevklerine hitap eder.

Mutfakta Kullanılan Fıstıklar

Mutfakta tüketilen fıstık çeşitlerinin başında ise Antep fıstığı gelir. Antep fıstığı, başta baklava olmak üzere birçok hamur işinde ve gıda sanayide kullanılan yardımcı malzemedir. Kişisel mutfaklarda tatlı yapımında veya süslenmesinde tercih edilir. Sade haliyle tüketimi daha yaygın bulunsa da Siirt fıstığı ve yer fıstıkları da mutfakta hamur işlerinde kullanılır. Fıstık çeşitleri arasında yer alan ve farklı bir familyaya mensup olan çam fıstıkları dolmalık fıstık olarak da bilinir. Dolmalık fıstıkları özgün tadı ve aroması ile hem etli yemeklere hem pilavlara hem de tatlılara uyum sağlar. Mutfakta oldukça geniş bir alanda kullanılan çam fıstığı, dolmalık veya tatlılık olarak iki farklı şekilde temin edilebilir. Aynı zamanda çam fıstıkları besleyici değerleri ile sade halde veya macun yapılarak tüketilebilir.

Atıştırmalık Soslu Fıstıklar

Fıstık çeşitleri arasında yer alan soslu fıstıklar çeşitli soslarla kaplı fıstıklardan oluşur. Başta susam olmak üzere soya sosu, cips, acı sos fıstıklarda en yaygın kullanılan sos çeşitlerindendir. Acı sos ve cips kaplama fıstıklar çok daha eğlenceli bir tüketim sunduğu için tercih edilen ürünlerdir. Özellikle cips kaplama fıstıklar sert cips kaplaması ile yer fıstığına doyurucu bir lezzet katar. Soya soslu fıstıklar ise soya unundan veya sadece soya baharatından hazırlanan soslarla kaplıdır. Sostaki malzemeye göre farklı bir lezzete sahip olan fıstıklar paketler içinde satılır ve atıştırmalık olarak keyifle tüketilir. Susam kaplama fıstık çeşitleri ise şekerli tadı ile benzerlerinden ayrılır.

Fıstık Çeşitleri ve Faydaları

Fıstık birçok farklı türe sahip olduğu için besleyicilik açısından değişen ürünlerdir. Yaygın olarak tüketilen kaju, Antep fıstığı ve yer fıstığının faydaları ise kısaca şöyle sıralanabilir.

 • Kaju fıstığı zengin bir magnezyum kaynağı olduğu için kas ve kemik gelişimini destekler.
 • Antep fıstığı A, C, D vitaminlerine sahiptir. Önemli bir antioksidan kaynağı olarak kalp sağlığını koruyama yardımcı olur.
 • Yer fıstığı içeriğindeki E vitamini ile cilt sağlığını korumaya katkı sağlar. Cildin daha sağlıklı görünmesine destek olurken saçların da doğal parlaklığını kazanmasına yardımcı olur.
 • C ve B grubu vitaminlerini içeren çam fıstığı, akciğer hastalıklarına karşı vücut direncini artırmaya katkı sağlar. İçeriğindeki yağ asitleri ile kalp ritmini düzeltmeye destek olur.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Fıstık Çeşitleri

3.216 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Fıstık Sepetim Fıstıklar
  2. Fıstıkçı Pazarı Fıstıklar
  3. Fıstık Paketi Fıstıklar
  4. Fıstık Kent Fıstıklar
  5. Fıstık Net Fıstıklar
  6. Peyman Fıstıklar
  7. Çerez Tabağı Fıstıklar
  8. Dilek Kuruyemiş Fıstıklar
  9. Kuruyemis Kapımda Fıstıklar
  10. Tadım Fıstıklar
  11. Bayburt Kuruyemiş Fıstıklar
  12. Neva Kuruyemiş Fıstıklar
  13. Ayıntaphan Fıstıklar
  14. Doğan'ın Lezzeti Fıstıklar
  15. Hocaoğlu Fıstıklar
  16. Efendioğlu Fıstıklar
  17. Badebahçe Fıstıklar
  18. Haluk Aydın Kuruyemiş Fıstıklar
  19. Gülhanbey Fıstıklar
  20. Çakar Fıstıklar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Türü A-Z
  1. Kaju
  2. Antep Fıstığı
  3. Yer Fıstığı
  4. Siirt Fıstığı
  5. Soslu Fıstık
  6. Tuzlu Fıstık
  7. Tuzsuz Fıstık
  8. Çam Fıstığı
  9. Fıstık Kırığı
  10. Susamlı Fıstık
  11. Soyalı Fıstık
  12. Karışık
  13. Fındık
  14. Mısır
  15. Pestil
  16. Ahududu
  17. Kabak Çekirdeği
  18. Badem
  19. Beyaz Leblebi
  20. Kavrulmuş Mısır
  21. Soslu Leblebi
  22. Ay Çekirdeği
  23. Ceviz
  24. Kuru Üzüm
  25. Pomelo
  26. Tuzlu Leblebi
 5. Miktar A-Z
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/60000313
Başa dön