Tuz; tatlı, tuzlu, ekşi ve acı gibi dört temel lezzetlerden biri olmasının yanı sıra gıda moleküllerinin havayla karışmasını sağlamak ve yiyeceğe aroma vermek gibi lezzetin ayrılmaz bir parçası olan özelliklere sahiptir. Tuz ayrıca, yiyeceklerde algılanan farklı tatları vurgular ya da bastırır. Küçük miktarlarda kullanılan tuz, tatlı ve ekşi tatları güçlendirir, yemeklere iki boyutlu bir tat verir. Daha yüksek konsantrasyonlarda, tatlılığı azaltır ve ekşiliği dengeler. Rafine sofra tuzu fiyatları tüm bütçeler için erişilebilir seviyede olmakla birlikte özel ve ithal tuzlar standart sofra tuzlarından daha yüksek fiyatlarla satışa sunulabilir.

Rafine Sofra Tuzu Nedir?

Rafine sofra tuzu tüm dünyada en çok kullanılan ve ince öğütülmüş bir tuz türüdür. Göllerden ya da yeraltında bulunan tuz birikintilerinden toplanır. Rafine edildiği için içerdiği iz mineralleri oldukça düşüktür. İyotlu ve iyotsuz olarak bulunabilir. Çoğu sofra tuzuna, hipotiroidiye ve diğer hastalıklara neden olan iyot eksikliğini önlemek için, iyot eklenir. Deniz tuzu buharlaştırılmış deniz suyundan hasat edilir ve genellikle rafine edilmez. Sofra tuzundan daha kaba tanelidir. Deniz tuzu ayrıca daha karmaşık bir lezzet profili kazandıran çinko, potasyum ve demir gibi mineraller açısından zengindir.

Kaya Tuzu ve Kristal Tuz Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kaya tuzu, kristal tuz kıyasla daha iri tanelere sahiptir. Rengi genellikle beyaz olmakla birlikte, çıkarıldığı bölgenin özelliklerine kirli beyaz ya da gri renkte olabilir. Kristal tuza kıyasla mineral içeriği daha düşüktür. Pembe Himalaya tuzu, dünyanın en saf tuzudur. Kristal tuz olarak da bilinir. Kaya tuzuna benzemekle birlikte, daha uzun ve daha küçük tanelere sahiptir. Uzun yıllar boyunca yüksek basınç altında oluştuğu için görünümü kristali andırır. Pakistan'daki Himalaya Dağları'ndaki tuz madenlerinden toplanır. Rengi kırık beyazdan koyu pembe arasında değişir. Mineral bakımından en zengin tuzlardan biridir. İnsan vücudunda bulunan 84 doğal mineral ve elementi içerir. Mineral içeriği sayesinde yemeklere diğer birçok tuzdan daha yoğun bir lezzet verir. Pişirme ve terbiye tuzu olarak kullanılabilir. Minerallerin etkisini yitirmemesi için sıcak yemeklere en son aşamada eklenmesi ve kaynatılmaması önerilir.

Özel Tuzlar Nelerdir?

Füme tuz, odun ateşinde iki haftaya kadar yavaş tütsülenen ve, elma, meşe veya kızılağaç gibi odunların kullanıldığı özel bir tuz türüdür.Tütsülenmiş tuz, yemeklere yoğun ve buğulu bir füme lezzeti katar. Tütsüleme süresine ve kullanılan ahşaba bağlı olarak tatlar markadan markaya değişir. Füme tuz, et ve patates gibi yiyeceklere lezzet kazandırmak için kullanılan en iyi özel tuz çeşitlerinden biridir. Koşer tuzu sofra tuzundan daha kalın granüllere sahip, ve daha az rafine edilmiş bir tuz türüdür. Büyük taneleri lezzet patlamalarına neden olduğu için genellikle et ve sebze yemeklerinin üzerine serpilerek kullanılır. Hızla çözüldüğü için çok amaçlı pişirme tuzu olarak kullanılabilir.Bununla birlikte, çoğu koşer tuzu ilave iyot ya da herhangi bir topaklanma önleyici madde içermez.

Baharatlı Tuz Nasıl Kullanılır?

Baharatlı tuz çeşnileri; karabiber gibi çeşitli baharatlarla, sarımsak soğan gibi kokulu sebzelerle ya da limon kabuğu gibi yoğun kokulu meyve kabuklarıyla hazırlanabilir. Genellikle iri taneli tuzlarla hazırlanan çeşniler, yemeklere tuz ve aroma kazandırmanın kolay bir yoludur. Tuzlu çeşniler, sıcak ya da soğuk yemeklerde, salatalarda ve soslara lezzet eklemek için kullanılabilir.

Limon Tuzu Nedir?

Çeşitli tariflere ekşilik kazandırmanın yanı sıra turşu ve salamuralara koruyucu madde olarak eklenen limon tuzu, gerçek anlamda bir tuz değil kristal asit formudur. Sitrik asit limon gibi ekşi meyvelerde doğal olarak bulunur. Doğal meyvelerden limon tuzu üretimi yüksek maliyetli olduğu için piyasada bulunan limon tuzları, genellikle şeker pancarının fermente edilmesiyle sentetik olarak üretilir. Meyve suları, meşrubatlar, fermente ürünler, konserveler, salçalar ve dondurulmuş ürünlerde yoğun olarak kullanılır.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Tuz Fiyatları

1.208 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Tuzcu Ahmet Tuz
  2. Çankırı Tuz Lamba Tuz
  3. Çankırı Tuzcusu Tuz
  4. Şifay Tuz
  5. Organik Bitkim Tuz
  6. Purelife Tuz
  7. Şifay Tuz Tuz
  8. Çankırı Kaya Tuzu Tuz
  9. Saygın Tuz
  10. LokmanAVM Tuz
  11. Mayi Tuz Tuz
  12. Aktarix Tuz
  13. Crystal Natura Tuz
  14. Billur Tuz Tuz
  15. Himalaya İthal Tuz
  16. Doğaca Tuz
  17. Efsina Tuz
  18. Bizim Aktar Organik Tuz
  19. Aktar Diyarı Tuz
  20. Bağdat Baharat Tuz
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Miktar A-Z
 5. Türü A-Z
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001470/28001484
Başa dön