Salatalarda ve yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılan sirke, aynı zamanda salamura ve turşular için başlıca koruyucu malzemelerden biridir. Ticari olarak satışa sunulan sirke çeşitleri %4-5 asetik asit içeriğine sahiptir. Balzamik gibi daha özel sirkelerde asit oranı daha yüksektir. Sirke çeşitleri ve fiyatları kullanılan ham maddeye ve fermantasyon yöntemine göre değişiklik gösterir. Geleneksel yöntemlerle yapılan ve uzun bir fermantasyon süresine sahip sirkeler genellikle daha yüksek fiyat seviyesine sahiptir.

Sirke Nasıl Yapılır?

Sirke çeşitli malzemelerden yapılabilir, ancak temelindeki işlem esas olarak aynıdır. Şeker bakımından zengin pirinç, patates ve arpa gibi nişastalı gıdalardan gelen karmaşık karbonhidratlar veya elma, üzüm ve baldan elde edilen basit şekerler ilk önce maya yardımı ile alkollü bir ürün haline getirilir. Alkol oranı yüksek bu karışıma ikinci bir işlem uygulanır ve maya yerine asetik asit bakteri olarak da adlandırılan aseto-bakteriler adı verilen mikroorganizmalar eklenir. Bakteriler alkolü sirkenin ekşi ve keskin lezzetinden sorumlu olan asetik aside dönüştürür. Geleneksel yöntemlerle üretilen sirkeler genellikle birkaç ay süren yavaş fermantasyon işlemiyle yapılır. Bununla birlikte, endüstriyel sirkelerde basınç ve oksijen koşulları değiştirilerek sirkenin saatler veya günler içinde fermente edilmesi sağlanır.

Sirke Çeşitleri Nelerdir?

Sirke çeşitleri üretim yöntemine göre suni ve fermantasyon olarak ikiye ayrılır. Suni sirkeler, istenilen ekşilik derecesine göre %50 ya da %80’lik asetik asitten sulandırılarak elde edilir. Fermente sirkeler, başta üzüm ve elma olmak üzere şeker içeren meyvelerden ya da çeşitli ham maddelerden yapılır. Önce alkol, daha sonra asetik asit fermantasyonundan geçen meyve suyu sirke haline gelir. Fermente yöntemiyle elde edilen sirkeler, elde edildikleri maddenin ismine göre isimlendirilir. Üzüm, elma, balzamik ada çayı, çilek, kayısı, hurma, ardıç, karanfil, ayva, muşmula ve ananas sirkesi gibi farklı aromalara sahip sirke çeşitleri bulunabilir. Doğal ve geleneksel fermente işlemi uygulanmış sirke çeşitlerinde, kullanılan ham madde ile karakterize çeşitli aromaları ve nüanslar aroması büyük ölçüde korunur. Genellikle temizlikte kullanılan beyaz sirke endüstriyel sirke çeşitlerinden biridir. Sirke ruhu olarak da bilinir. Damıtılmış alkol, etanol ve petrol türevlerinden yapılabilir. Aroma bakımından zayıf olduğu için genellikle yemeklerde kullanımı yaygın değildir. 

Doğal Elma Sirkesi Nasıl Elde Edilir?

Elma suyu yüksek bir şeker içeriğine sahip olmasından ötürü, sirke içinde mayalanabilen en basit bazlardan biridir. Doğal elma sirkesi satın alırken doğal fermantasyon uygulanmış ve iyi filtrelenmiş çeşitleri tercih edebilirsiniz. Elma tanecikleri yeniden mayalanma eğiliminde olduğu için iyi filtrelenmemiş sirkelerde mayalanma görülebilir. Bu durum şişenin tortulanmasına ve sirkenin daha bulanık bir hal almasına neden olur. Geleneksel sirke üretiminde kullanılan malzemeler ham madde, su ve mayadır. Satın aldığınız ürünün doğallığından emin olmak için içindekileri inceleyebilir, organik sirke çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Organik elma sirkesi, organik olarak yetiştirilen elmalardan elde edilir. Ürünün doğallığını ve kendine has aromasını korumak için organik sirkelerde genellikle uzun süreli geleneksel fermantasyon işlemi uygulanır. Organik sirkelerin tortu oranı, diğer sirkelere göre daha fazla olabilir. 

Balzamik Sirke Nedir?

Balzamik sirke Kuzey İtalya’da üretilen oldukça kaliteli bir sirke çeşididir. Genellikle Trebbiano cinsi üzümlerin fermente edilmesiyle yapılır. Üzümlerin sıkılmasıyla elde edilen şıra yavaşça kaynatılarak hacminin yaklaşık yarısı kadar azaltılır. Bu sayede %30 civarı yüksek bir şeker konsantrasyonu elde edilir. Sirkenin kendine has aromasını kazanması için olgunlaştırılması gerekir. Bu süre sirkenin kalitesine göre 2 yıldan 50 yıla kadar uzayabilir. Elde edilen sirkenin asetik asit oranı %6 ila %18 arasında değişir. Koyu kıvamlı, tatlı ve hoş aromalı bir sirkedir. Salata soslarında ve terbiye işleminde kullanılabileceği gibi zeytinyağı ile karıştırtılarak garnitür olarak servis edilebilir.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Sirke Çeşitleri ve Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 2310 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365051/60002936