Bulaşık Makinesi Tuzu

Bulaşık makinesi tuzu, hem bulaşıklar için hem de bulaşık makinesi önemli bir ürün. Bulaşık makinesi tuzu neden üretilir sorusunun yanıtı ise kaya tuzu. Bulaşık makinesi tuzları, hem uzun süreli kullanım sağlaması için hem de daha etkin olması için toz yerine granül halde kullanılıyor. Bu tuz kullanıldığında, makinede sulardan kaynaklı kireç ve tortu oluşumunu azaltmaya da yardımcı oluyor. Bulaşık makinesi tozu, hem bulaşıklardaki leke görünümünü engellemek için hem de makinelerin kullanım ömrünü azaltmak amacıyla kullanılıyor. 

Bulaşık Makinesi Tuzu Nedir?

Bulaşık makinesi tuzu nedir sorusuna yanıt olarak kısaca %100 sodyum klorürden oluşan  iri taneli granül kaya tuzu denilebilir. Ancak tabiki günlük hayatta kullandığımız tuzdan farklılıkları bulunuyor. Üretim aşamasında, demir ve karbonatlarından arındırılıyor. 

Bulaşık Makinesi Tuzunun İçeriği Nedir?

Normal bir kaya tuzunun içeriğinde; magnezyum, bakır, çinko ve kalsiyum gibi seksendört adet molekül bulunuyor. Ancak bulaşık makineleri için gerekli olan unsur, suyun sertliğinin azaltılması ve kaliteli su kullanımına ulaşmak. Bu sebeple, bulaşık makinesi tuzunun içeriği sadeleştirilerek, sadece sodyum ve klorür olacak şekilde üretiliyor.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık makinesi tuzu kullanmak hem makine için hem de bulaşıklar için çok önemli. Genel olarak bulaşık makinesi tuzu ne işe yarar sorusunun yanıtlarını şu şekilde detaylandırabiliriz:

 • Bulaşık makinesi tuzu, sert suların yumuşamasını sağlayarak bulaşıkların çizilmesini engelliyor. 
 • Makinede kullanılan suyu kireçten arındırarak bulaşık deterjanı kapsülünün de daha etkin olmasını sağlıyor.
 • Bulaşıkların üzerinde yıkamadan sonra leke, iz ve beneklerin oluşmasını engelleyerek direk kullanıma hazır hale getiriyor.
 • Kireç ve kalıntıların oluşmasını da engellediği için makinenin performansını arttırmaya yardımcı oluyor.
 • Sağladığı genel faydalarla makine ömrünün uzamasını sağlıyor.
 • Sudaki kireç molekülleri zaman içerisinde öncelikle makine rezistansını ve diğer parçalarını da kaplayarak arızalanmaya sebep olabiliyor. Bulaşık makinesi tuzu kullanmak bu moleküllerin oluşmasını engelleyerek arızalanmaların önüne geçiyor.

 

Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Kullanılır? 

Bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır kısmı da oldukça önem taşıyor. Aynı zamanda ne sıklıkla koyulayacağı ve ne miktarda koyulması gerektiği de önemli. Bulaşık makinesi tuzu için makinelerde ayrılmış bir hazne bulunuyor. Bu hazne makinenin alt kısmında tıpa şeklinde bir bölmedir. Makinedeki alt sepeti çektikten sonra bu tıpa sola doğru çevrilerek açılır ve yeteri miktarda tuz bu bölmeye koyulur ve kapağı tekrar sıkıca kapatılarak makine boş haldeyken çalıştırılır . Bulaşık makinesi tuzu ne kadar koyulmalı konusunda ise, ayda bir kez ikaz lambası yanmadan koymak faydalı olabilir. Bunun yerine bittiğini gösteren ikaz lambası yandığında hazne dolana kadar tuz koyulabiliyor. Bu bölmede bir miktar su olması da gerekiyor. Eğer su yoksa tuzu koyarken 1 litre su da koyulması doğru kullanım için tavsiye ediliyor. Tuz koyma işlemi tamamlandıktan sonra dışarıya taşan tuzlar varsa makineye ve bulaşıklara zarar vermemesi için bu tuzların bir bez yardımıyla silinmesi gerekiyor.

Bulaşık Makinesinde Tuz Kullanılmazsa Ne Olur?

Bulaşık makinelerinde tuz kullanılmazsa ne olur sorusu birçok kişinin kafasını karıştırıyor. Tuz koyma haznesi bulunan tüm makinelerde, bulaşık makinesi geliştiricileri tarafından özel olarak üretilmiş bulaşık tuzları kullanılmalı. Bu bilgi genel olarak tüm makinelerin kullanım kılavuzlarında da yer alıyor. Makine tuzunun kullanılmadığı takdirde, sulardaki kireç bulaşık makinesi rezistansına ve diğer iç aksamlarına yapışarak kalın tortular oluşturabiliyor. Bu durumda da hem makinenin ömrü kısalmış olur hem de sık sık makinenin arızalanmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda yıkanan bulaşıklarda tam anlamıyla bir temizlik gerçekleşmeden, iz ve leke kalmış şekilde yıkama işlemi tamamlanabilir. Bu da hem su hem zaman kaybı yaşanması demek oluyor.

Bulaşık Makinesi Tuzu Yoksa Ne Kullanılır?

Uzmanlar, makinelerde özel olarak geliştirilmiş bulaşık makinesi tuzu haricinde başka hiçbir maddenin kullanılmaması gerektiğini söylüyorlar. Günümüzde bulaşık makinesi tuzu yerine; normal sofra tuzu, limon tuzu, limon, sirke, arap sabunu gibi ürünler kullanan kişiler bulunuyor. Ancak bu ürünlerin makineye ciddi zararları olabiliyor. Filtrelerin tıkanması ve iç aksamların arızalanmasına sebep olabilir. Bulaşık makinesi tuzu yoksa ne kullanmalıyım diye düşünmeden önce makinelerin kullanım kılavuzlarını incelemek bu noktada önem taşıyor. Bulaşık makinesi tuzları belli oranlarda sadeleştirildiği için, farklı maddeler yerine mutlaka özel olarak üretilen tuzun kullanılması gerekiyor.

Bulaşık Makinesine Kaya Tuzu ya da Sofra Tuzu Koyulur Mu?

Bulaşık makinesi için  özel üretilen tuzlar saf sodyum klorürden oluşuyor. Yani içeriğindeki bazı bileşenlerden ayrılıyor ve iri taneli halde üretiliyor. Kaya tuzu ve sofra tuzu gibi tuzlar, bulaşık makinelerinde kullanım için uygun görülmüyor. Bu tuzlar içerisinde farklı bileşenler bulunduğu için, bulaşık makinesi tuzunun işlevini yerine getirmeyeceği düşünülüyor. Ayrıca, sofra tuzu ve kaya tuzunun makinelerde kullanılmamasının bir diğer nedeni de içindeki iyotlardan kaynaklanıyor. Bulaşık makinelerinde tuz, suyu yumuşatmak amacıyla kullanılıyor. Ancak kaya tuzu ve sofra tuzundaki arındırılmamış iyotlar suyun sertliğini arttıracaktır. Aynı zamanda kullanılan farklı maddeler, sert suyu yumuşatma özelliği taşımadığı için, istenmeyen lekeler ve kirlerinden arınmayan bulaşıklar bırakacağı için bulaşık makinesi tuzu kullanmak oldukça önemli.

Bulaşık Makinesi Tuzu Başka Nerelerde Kullanılır?

Bulaşık makinesi tuzu olarak üretilen tuzların başka alanlarda kullanılmaması tavsiye ediliyor. Çünkü, bu tuzlar belirli testlerden geçirilerek, makinelere uyumlu olacak şekilde sadeleştiriliyor. Tamamen doğal içerikli kristal kaya tuzları ağız ve diş sağlığı başta olmak üzere birçok alanda kullanılıyor. Ancak yine de uzmanlar tarafından bulaşık makinesi tuzu içeriği ile üretilen tuzların farklı bir alanda kesinlikle kullanılması tavsiye edilmiyor.

Bulaşık Makinesinin Tuzunun Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Bulaşık makinesi tuzunu belirli aralıklarla yenilemek gerekiyor. Bunu hatırlatmak için de genelde makinelerde tuzun bittiğini bildiren kırmızı bir uyarı ışığı yanıyor. Bu ışık yandığında da tuz doldurulabilir. Ya da bunun yerine tamamen bitmesini beklemeden ayda bir ekleme yaparak da tuz doldurulabilir.

Bulaşık Makinesi Tuzu Yenirse Ne Olur?

Bulaşık makinesi tuzları, genellikle paketlerinin üzerinde de yazdığı gibi öncelikle çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. Sadece çocuklar değil, yetişkin kişiler tarafından da kesinlikle yemeklik tuz yerine kullanılmamalı. Çünkü, ne kadar doğal olursa olsun makine tuzlarının içeriğinde bulunan elementler normal sofralık tuzlardan farklı olarak üretiliyor. Bu nedenle, bulaşık makinesi tuzlarının tüketilmemesi, eğer yenilirse de mutlaka bir doktora başvurulması öneriliyor.

Bulaşık Makinesi, Tuz Olmadan Çalışır Mı?

Bulaşık makineleri tuz olmadan da çalışır. Ancak bu şekilde hem makine ömrü azalmış oluyor hem de suyun sertliğini yumuşatacak bir yardımcı olmadığı için makine parçaları kireç tortusu kaplayıp zarar görüyor. aynı zamanda tabiki, yine kireç molekülleri bulaşıklarda çizik, leke, buğu ve iz gibi kalıntılara sebebiyet veriyor. Bu nedenle; bulaşık makinesi tuzları bulaşık makineleri ve kullanılan bardak, tabak, çatal gibi eşyalarımızın temizliği için de çok büyük bir yardımcı oluyor. 

Bulaşık Makinesi Tuzu Hangi Sıklıkla Değiştirilmeli?

Bulaşık makinesi tuzu memnun kalındığı takdirde değiştirilmesi gereken bir ürün değildir. Tuz, bulaşık makinesinin performansı için yardımcı bir ürün olarak kullanılıyor. Kullandığınız makine için önerilen markanın tuzunu alıp, memnun kaldığınız halde devamlı aynı tuzu kullanabilirsiniz. Tuz kullanımında önemli olan, takibini yaparak bitmeden tuz haznesini doldurdurmak olacaktır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Haznesinde Neden Su Olur?

Bulaşık makinesi tuzu haznesinde su olması normal bir durum olarak biliniyor. Tuz bu hazneye su varken koyuluyor. Tuz koyuldukça da buradaki su dışarıya çıkıyor. Eğer, bu haznede su olmadığı görülürse de mutlaka su ilave edilmeli. Bu durumda yaklaşık 1 litre su yeterli oluyor. 

Bulaşık Makinesi Tuzu Neden Çabuk Bitiyor?

Bulaşık makinesi tuzu neden çabuk bitiyor diye düşünüyorsanız, birincisi tuzu hazneyi doldurması için yeterli miktarda koymuyor olabilirsiniz. Buna dikkat etmek için, tuzu koyarken taşacak seviyeye kadar koyulduğundan emin olmak gerekiyor. İkinci ise, tuz hazneye koyulduktan sonra kapağını tam kapatmamış olabilirsiniz. Eğer kapak tam kapanmadıysa, tuzun bittiğini gösteren uyarı lambası da yanıyor olacaktır. Tuz haznesi dolu olduğu halde bu ışığın yandığını görüyorsanız, kapağın tam kapanıp kapanmadığından emin olmanız gerekiyor. Bu durumda da, öncelikle bulaşık makinesinin çalışmadığından emin olun. Sonrasında kapağını açtıktan sonra alttaki sepeti dışarıya doğru tamamen çekin ve sol tarafta bulunan bidon kapağına benzeyen kapağı sağa doğru çevirerek doğru bir şekilde kapatabilirsiniz. Bu işlemden sonra yanan uyarı ışığının da sönmüş olması gerekiyor.

Bulaşık Makinesi Tuzu Bardakları Çizer mi?

Genellikle, bulaşık makinesi tuzu bardakları çizer mi sorusu merak edilen sorular arasında yer alıyor. Bulaşık makinesi tuzu, doğru yere doğru şekilde koyulduğu zaman bulaşıklara herhangi bir zarar vermiyor. Ancak, tuz hazneye koyulurken fazla tuzlar etrafa saçılabiliyor. Bu dağılan tuzlar bir bezle alınmadığı takdirde makine çalıştırılırsa içindeki bulaşıklara zarar verebilir. Özellikle bardaklar hassas olduğu için, bu noktaya dikkat edilmeli, dökülen fazla tuzlar mutlaka silinmeli.

Bulaşık Makinesi Tuzu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulaşık makinesi tuzu alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt olarak tabiki öncelikle, bulaşık makineleri için özel olarak üretilen tuzlar tercih edilmeli. Bulaşık makinesi tuzu markaları arasında; Finish, Pril, Viking, Bosh, Doğaca, Mintax gibi birçok farklı isim bulunuyor. Bunların dışında da üretilen doğal içerikli organik olan bulaşık tuzları bulunuyor. Bunların da ilgili bakanlık tarafından onaylanmış ürünler olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Kullanılan tuzların yüzde yüz doğal içerikli ve doğal olması da makinenizin tam performans sağlaması açısından önem taşıyor.

Bulaşık Makinesi Kullanmanın Faydaları

Bulaşık makinesinin başta su tasarrufu sağlamakla birlikte günlük yaşamımızda sağladığı başka faydalar da bulunuyor. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;

 • Öncelikle günümüzde de çok dikkat etmemiz gereken bir nokta olan su tasarrufunun yanı sıra, deterjan, enerji ve zaman tasarrufu da sağlıyor.
 • Yağlı ve dibi tutmuş bulaşıkları, elde yıkamaya oranla daha temiz ve hijyenik şekilde temizlemeye yardımcı oluyor.
 • Bulaşıklar yüksek sıcaklıkta yıkandığı için, bakterilerin yok olması daha kolay hale geliyor.

 

Bulaşık Makinelerinin Uzun Ömürlü Kullanımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Bulaşık makineleri uzun yıllardır olduğu gibi günümüzde de evimizin en önemli demirbaşlarından biri. Her elektronik eşyada olduğu gibi bulaşık makinelerini de kullanım kılavuzlarında belirtilen şekilde kullanmak önemli. Bunun dışında uzun ömürlü kullanım için bilmemiz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle, makine performansı ve bakımı için tuzu, parlatıcısı ve bulaşık makinesi temizleyicisi düzenli olarak kullanılmalı.
 • Makine bakımı için kullanılan bu ürünler, doğru haznelerde kullanılmalı. Örneğin, deterjan gözüne tuz koyulursa makinenin iç aksamlarına, filtre ve gider borularına zarar verebilir.
 • Bulaşıklar makineye doğru şekilde yerleştirilmeli. Genel olarak, üst sepete bardak, çay tabağı, fincan gibi küçük parçalar alt sepete ise, tabak, tencere ve çatal kaşık gibi parçaların koyulması şeklinde yerleştirilmesi daha doğru oluyor. Bunun yanı sıra, tek seferde tüm bulaşıkları yıkamak için makine olması gerekenden daha fazla doldurulmamalı. Çünkü bu durumda da yıkanmayan lekeli bulaşıklar kalacaktır.
 • Makine içinde bulunan pervanelerin hareketini engelleyecek kadar büyük eşyalar koymaktan kaçınılması da doğru bir davranış olacaktır.
 • Her eşyayı makineye koymaktan da kaçınılmalı. Mesela, tahta ve plastik olan eşyalar makinenin fazla sıcaklığından zarar görebilir. Bu nedenle elde yıkanması daha uygun olacaktır.
 • Kirlilik seviyesine göre doğru ayarı da seçmek önemli. Yıkanacak bulaşıkların çok yağlı ya da hafif kirli olmasına göre yıkama derecesi ayarlanabilir.
 • Uzmanlar bulaşıkları makineye yerleştirmeden önce sudan geçirilmesini önermiyor. Ancak artık bulunan bulaşıklardaki fazla gıdaları temizlemek gerekiyor.
 • Bulaşıkların dizilme yönleri de önemli. Aynı yöne bakacak şekilde dizildiği zaman makinede su geçişi daha kolay olup, tabaklar daha kolay temizlenecektir.
 • Yıkanması zor yağlı ve kirli bulaşıklar genel olarak alt kata koyulmalı. Yine şarap veya bira bardakları da büyük olduğu için alt sepete koyulabilir. Aynı zamanda içleri zor temizlendiği için şişelerin de alt sepete yerleştirilmesi doğru olacaktır.
 • Çatal, bıçaklar da yine alt sepette bulunan ayrı bölüme kendi içinde ayrıştırılarak koyulması hem bir düzen sağlıyor, hem de kirlerinden daha kolay arınması sağlanmış oluyor.
 • Bulaşıklar, özellikle de büyük olan eşyalar üst üste binecek şekilde yerleştirilmemelidir. Aksi takdirde su akışı sağlanmadığı için temizlenmeyecektir.
 • Tencere ve tavalar da yerleştirilirken bir tarafının açık olması sağlanmalıdır.
 • Bulaşık makinesi bıçakların keskinliğini azalttığı için elde yıkanması öneriliyor. Ayrıca tahta saplı bıçakların da sağlarının çatlamasına neden olabiliyor.
 • Makineyi tam dolmadan çalıştırmak da gereksiz su ve elektrik israfına sebep olacaktır. Bu nedenle yeterince dolduktan sonra çalıştırmak daha uygun olacaktır.
 • Bulaşık makinesi kapağının kenarındaki lastikler zamanla kir dolabiliyor. Bunlar nemli biz yardımı ile temizlenmeli.
 • Bulaşıklar makineden kirli çıkıyorsa, yanlış deterjan kullanılıyor olabilir. Bu noktada farklı marka bir deterjan kullanılabilir.Bulaşık Makinesi Tuzu Çeşitleri

Bulaşık makinesi tuzu çeşitleri ile piyasada birçok marka tarafından satışa sunuluyor. Bunlar içerisinde %100 doğal olanlarla birlikte; saf, doğal, yerli tuz gibi her makine için önerilen farklı çeşitleri de bulunuyor. Bu tuzlar piyasada aynı formda yani granül halde bulunuyor. Sadece paket içeriği olarak farklı kilogramlarda değişkenlik gösteriyor. Bazı bulaşık makinesi tuzlarının “Organik Bulaşık Makinesi Tuzu” adıyla satışta olduğunu da görebiliriz. Bu organik tuzlar, içeriği ile gıda ile temas eden tüm bulaşıklar için güvenilir olması ile tercih sebebi oluyor. Bunun yanı sıra “Kristal kaya tuzu” da bulaşık makinesi tuzu çeşitlerinden. Kristal tuz da hiçbir kimyasal içerik bulundurmadığından dolayı insan sağlığı için herhangi bir risk oluşturmuyor.

Bulaşık Makinesi Tuzu Yorumları ve Fiyatları

Bulaşık makinesi tuzları birçok farklı markada üretiliyor. Bazı bulaşık makinesi üreticileri kendi markasıyla bulaşık tuzu da üretiyor ve kullanılan makineye aynı marka tuzu tavsiye ediyorlar. Bulaşık makinesi tuzu fiyatları, her markaya göre değişiklik gösterse de genel olarak aynı seviyelerdeki fiyatlara rastlamak mümkün. Üretici tavsiyeleri dışında birçok üründe olduğu gibi online alışveriş sitelerindeki kullanıcı yorumlarını incelemek ve buna göre uygun olan ürünü seçmek de bir avantaj sağlıyor. Hepsiburada’da birçok bulaşık makinesi tuzu markasını bulabilir fiyat karşılaştırması da yapabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bulaşık Makinesi Tuzu

89 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 89 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001525/28001941/80366066