Bulaşık makinesi tuzu, hem bulaşık makineniz hem de bulaşıklarınız için çeşitli faydalar sunan iri taneli granül kaya tuzudur. Sofra tuzu ve kaya tuzunda da bulunan sodyum klorür maddesinden meydana gelir. Yemek tuzlarından farkı; bulaşık makineleri için üretilmiş olması ve yemek tuzlarında bulunan demir ve karbonat gibi maddeleri içermemesidir. Bu ürünler, yıkama süresince bulaşıklarınızla temas etmez. Bulaşık tuzunun normal sofra tuzuna kıyasla daha iri tanecikli, granül formunda olması çözülme süresini uzatmak içindir. Daha ince taneli veya toz halinde olmamasının nedeni ise yumuşatma ünitesinin tıkanmasına yol açmaması içindir.

Bulaşıkların bulaşık makinesinde yıkandığı halde zaman zaman yeterince temizlenmediğine şahit olabiliriz. Su lekeleri, bulaşık makinesi kullananların eninde sonunda karşılaşacağı sorunlar arasındadır. Bulaşık makinesi tuzu tam da bu noktada çok işlevseldir. Bulaşık makinesi tuzu, sert suyu yumuşatarak kireç tortusunu seyreltmeye yardımcı olur ve lekeleri önler. Bulaşık makinesi tuzu, aynı zamanda uzun vadede bulaşık makinenizin performansını artırmayı da sağlar.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Şebeke suyunun içerisinde yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum olması suyun sertleşmesine neden olur. Bulaşık tuzu, bulaşıkların etkili şekilde yıkanabilmesi ve yıkanma sırasında çizilmemesi için sert şebeke suyunun yumuşatılmasını sağlar. Bulaşık tuzu çözündüğünde ortaya çıkan sodyum klorür, yumuşatma ünitesindeki kalsiyum ve magnezyum maddelerinin yerini alarak kireci önler. Bulaşık makinesi tuzu kullanarak suyun sertliğine bağlı olarak ortaya çıkabilecek makine tıkanıklıklarını önleyebilirsiniz. Böylelikle makinenizin ömrü uzar.

Bulaşık tuzu kullanımı, lekeler ve su beneklerini önlemede de etkilidir. Bu lekeler, şebeke suyu sertleştiğinde oluşur ve bulaşık deterjanının performansını olumsuz etkiler. Bulaşık makinesi tuzu suyu yumuşatarak yoğun kirecin ve diğer tortuların bulaşık makinenizde birikmesini önler ve bulaşıklarınız daha temiz yıkanır.

Kireç molekülleri, öncelikle makine rezistansını ve sonra da makine parçalarını kaplayarak parçaların performansını kaybetmesine; işlevini yerine getirmemesine ve zamanla arızalanmasına neden olur. Bulaşık makinesi tuzu kullanarak bu molekülleri tutan filtrenin temizlenmesini ve temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Kullanılmalıdır?

Bulaşık makinesi tuzu, bulaşık makinelerinde kullanılmak üzere özel üretilmiştir. Makinenin tuz bölümüne, uyarı lambası yandıkça eklenerek kullanılır. Bulaşık makinelerinde kullanılması için üretilen ve satılan tuzlar saf kaynak tuzudur. Bu tuzlar sofra tuzları ile aynı özellikte olmadığı için makinenizde sofra tuzu kullanılmamalıdır. Benzer şekilde, bulaşık makinelerinde kullanılmak üzere üretilen tuzlar, sofra tuzu olarak yemeklerde kullanılmamalıdır; zehirlidir ve sağlığınıza zararlıdır.

Makinenize ulaşan şebeke suyunun düzenli olarak yumuşatılması ve makinenizin zarar görmemesi için makine tuzunun tükendikçe yenilenmesi önerilir. Bu işlem, makine çalıştırılmadan önce yapılır. Yeni alınan bulaşık makinelerine tuz koymadan önce hazneye 1 litre su eklenmesi gerekir. Tuz haznesi, makinenin içinde yer alan bulaşık sepeti öne doğru çekildiğinde, sepetin altında yer alır ve kapaklıdır. Tuzun, bulaşık makinesi ile birlikte genellikle verilen tuz hunisi ile doldurulması, bu işlemleri yaparken kolaylık sağlayabilir. Tuz haznesi suyla dolu olabilir, bu durumda tuzu yine de dökebilirsiniz. Tuz, kullanım sırasında tuzlu su solüsyonuna dönüşeceği için döküm sırasında kuru olması şart değildir.

Makinenizin tuzu azaldıkça ikaz lambası yanacaktır. Bu ikazı fark ettiğinizde tuzu hazne doluncaya dek makineye ekleyebilir ya da ürün tamamen tükendiyse yaklaşık 2 kg kadar hazneyi doldurabilirsiniz. Şebeke suyunun sertlik seviyesini öğrenmeniz de ne kadar sıklıkla tuz kullanmanız gerektiği hakkında size fikir sağlayabilir. Genellikle ayda bir kez bulaşık makinesi tuzunu tamamlamayı alışkanlık haline getirmeniz yararlı olur.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Bulaşık Makinesi Tuzu

Toplam 24 / 60 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001525/28001941/80366066