Sıvı yağlar, sotelerden kızartmalara hemen hemen tüm tariflerde kullanılan temel mutfak malzemelerinden biridir. Zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısır yağı ve fındık yağı en çok tüketilen sıvı yağlardır. Yemeklik yağlar genel olarak lezzetlerine göre değerlendirilse de yanma noktaları, besin bileşenleri ve kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olmak, farklı tarifleriniz için en iyi sıvı yağı seçmenize yardımcı olabilir.

Yemeklik Sıvı Yağ Nasıl Seçilir?

Yemek pişirmek için bir yağ seçerken, üç şeyin akılda tutulması önemlidir. Bunlar ısı, lezzet ve fiyattır. Bazı yağlar yüksek sıcaklıklarda iyi performans gösterirken, diğerleri ısıya karşı dayanıklı değildir ve aşırı sıcaklıklarda lezzetini tamamen kaybeder. Bazı yağlar aromatik özelliklerini korumak için cam şişelerde, bazıları plastik ambalajda satışa sunulabilir. Yemeklik yağ seçmenin püf noktalarından biri yağların yanma noktalarını bilmektir. Yanma noktası, yağın yanmaya ve duman çıkarmaya başladığı sıcaklıktır. Yüksek ısıda yemek pişiriyorsanız, yanma derecesi yüksek olan rafine yağları kullanabilirsiniz. Düşük ısıda yemek pişiriyorsanız, daha düşük derecelerde kullanılabilen soğuk sıkım yağları tercih edebilirsiniz.

Sıvı Yağ Fiyatları Ne Kadar?

Sıvı yağ fiyatları genellikle kullanılan ham maddeye ve pres tekniğine göre fiyatlandırılır. Kullanılan zeytin çeşitleri, zeytinlerin yetiştirildiği yer ve toprak koşulları, zeytinin olgunluğu, hasat yöntemi ve presleme tekniği zeytinyağının tadını ve kalitesini belirler. Pres tekniği açısından soğuk sıkım yağlar, rafine yağlara göre daha yüksek fiyatlı ancak besin bileşenleri bakımından daha zengindir. Soğuk sıkım yöntemi, bitki tohumlarındaki yağları en doğal haliyle çıkarttığı ve vitaminleri koruduğu için daha sağlıklı kabul edilir. Soğuk sıkım zeytinyağı, içerdiği oleik asit ile klinik olarak en faydalı yemeklik yağlardan biri olarak kabul edilir. Zengin besin içeriği ve kendine has aroması ile en çok kullanılan yağlar arasında yer alır. Zeytinyağı üretimine giren birçok değişken renk, aroma ve lezzet bakımından çarpıcı farklılıklar yaratır. 

Hangi Zeytinyağı Daha Kaliteli?

Zeytinyağları üretim yöntemine göre natürel, rafine ve riviera olarak sınıflandırılır. Doğal özelliklerinin korunması bakımından en saf zeytinyağı natürel sızma zeytinyağıdır. Dalından koparılan zeytinler en geç 4 saat içerisinde preslenir ve başka bir işlem yapılmadan ambalajlanarak satışa sunulur. Soğuk sıkım olarak bilinen teknikle üretilen yağlar, maksimum 27 derece ısıyla işlenir. Böylece yağın faydalı özellikleri korunur. En iyi kalitedeki zeytinyağı natürel sızma zeytinyağıdır. Bununla birlikte üretimde kullanılan zeytinin yöresine göre yağın tadı yumuşak ya da yoğun olabilir. Natürel yağlar asit ve kusur oranına göre kendi içinde natürel birinci ve natürel ikinci olarak sınıflandırılır. Rafine edilmiş zeytinyağları, içerdiği yüksek asit nedeniyle doğrudan tüketimi uygun olmayan yağları içerir. Çeşitli yöntemler kullanılarak yağın asit oranı düşürülür. Rafine edildikten sonra oleik asit oranı % 0,3'ü geçmeyen yağlar genellikle rafine olarak sınıflandırılır. Riviera olarak adlandırılan zeytinyağları ise natürel ve rafine zeytinyağlarının karıştırılması ile elde edilir. Asit miktarı genellikle %1'i geçmez.

Ayçiçek Yağı Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Ayçiçek yağı, ülkemizde en çok kullanılan yağlardan biridir. Ayçiçeği tohumlarının preslenmesiyle elde edilir. Pres yöntemine göre soğuk ve sıcak yemeklerde, kızartmalarda ve soslarda değerlendirilebilir. Çoğu bitkisel yağda olduğu gibi hem rafine edilmiş hem de soğuk sıkım olarak olarak bulunabilir. Soğuk sıkım ayçiçek yağı tereyağı ve cevizi andıran bir aromaya sahiptir. Rafine ürünlerin tadı genellikle daha nötrdür. Soğuk sıkım ayçiçek yağının yanma noktası düşüktür. Aromasını ve besin değerini kaybetmemesi için genellikle soğuk ya da düşük ısı gerektiren tariflerde kullanılır. Salata sosları için lezzetli bir yağ çeşididir. Rafine edilmiş ayçiçek yağının yanma noktası 225 derece civarındadır. Bu nedenle sote ve kızartma gibi yüksek ısı gerektiren tarifler için daha iyi bir seçimdir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Sıvı Yağ Fiyatları

+10.000 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Yudum Sıvı Yağlar
  2. Komili Sıvı Yağlar
  3. Biryağ Sıvı Yağlar
  4. Balen Sıvı Yağlar
  5. Defne Doğa Sıvı Yağlar
  6. Kırıntı Sıvı Yağlar
  7. Mecitefendi Sıvı Yağlar
  8. Biotama Sıvı Yağlar
  9. Arifoğlu Sıvı Yağlar
  10. Nurs Sıvı Yağlar
  11. Tito Sıvı Yağlar
  12. Shiffa Home Sıvı Yağlar
  13. Mindivan Sıvı Yağlar
  14. Botalife Sıvı Yağlar
  15. Botaniksan Sıvı Yağlar
  16. Çalıkoğlu Bitkisel Ürünler Sıvı Yağlar
  17. Destek Sıvı Yağlar
  18. Herbs & Oils Sıvı Yağlar
  19. Karden Sıvı Yağlar
  20. Naturoil Sıvı Yağlar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Miktar A-Z
 5. Türü A-Z
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483619/28001469/60001330
Başa dön