Hijyenik Pedler

Regl döneminin konforlu ve hijyenik geçmesini sağlamak amacıyla üretilen hijyenik pedler, tasarımlarına, içerdikleri malzemelere, boyutlarına, sıvıyı emme kapasitelerine ve uygun oldukları cilt tiplerine göre çeşitli alternatifler sunar. Regl dönemi genel olarak her 28 günde bir başlayan ve tamamen normal olan vajinal kanamadır. Halk arasında adet olarak da bilinen bu süreçte kadınların rahat ve güvenli hissetmesi için, kanama yoğunluğuna uygun tampon, hijyenik ped, menstrual kap gibi farklı ürünlerden kendisine uygun olanı kullanması gerekir. Hijyenik ped ise söz konusu dönemde kadınlar tarafından en çok tercih edilen hijyen ürünüdür. "Hijyenik ped nedir?" sorusuna verilebilecek en sade yanıt ise "kadınların regl dönemlerinde iç çamaşırlarına takarak kullandıkları ve amacı regl kanının çamaşır dışına taşmasını önlemeye yarayan kişisel hijyen ürünü" olur. Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından birçok çeşidi üretilen hijyenik pedler, kullanım açısından oldukça konforlu bir süreç sunmaları sebebiyle yoğun ilgi görür. Regl döneminin yoğun günleri için ayrı, günlük kullanım için ayrı çeşitleri bulunmasının yanı sıra kanatlı ve kanatsız gibi farklı seçenekler de sunan bu ürünler arasında hoş kokulu olanlar da vardır. Gelişen üretim teknolojileri sayesinde neredeyse kağıt kadar ince hale getirilen hijyenik ped modelleri, dar kıyafetler giyildiğinde dahi varlığının belli olmaması ile büyük bir avantaj sağlar. Genel olarak kadınlar için bir lüks tüketim ürününden ziyade temel bir ihtiyaç olan hijyenik pedler, markadan markaya farklılık gösterse de fiyat açısından ulaşılabilir seçenekler sunar.

Hijyenik Ped Çeşitleri

Regl dönemi için geliştirilen hijyenik pedler, kanamanın yoğunluğuna göre farklı emicilik ve hapsedicilik özelliklerine sahiptir. Bazı markalar tarafından kullanılan ve ambalajın hemen önünde bulunan damlacık ölçüsüne göre tek damlacığa sahip olan hijyenik pedler, kanamanın az olduğu zamanlarda kullanıma uygun iken 3 ve üzeri damlacıklı pedler ise yoğun günlerde kullanıma uygundur. Öte yandan hijyenik pedler arasında gece olarak adlandırılan ve kullanıcıların regl döneminde uykusunda da taşma riski olmaksızın konforlu bir süreç geçirmesini sağlayan ped çeşitleri bulunur. Tüm bunların yanı sıra regl dönemi dışında kalan günler için geliştirilen ve genital organın nemli kalmasını önleyen günlük hijyenik pedler de vardır. Yerli ve yabancı markalar tarafından kadınların beğenisine sunulan hijyenik ped çeşitleri şu şekilde sıralanır:

  • Günlük Ped: Regl kanamasının dışındaki vajinal akıntıların iç çamaşırına geçmemesi ve vajinanın neme maruz kalmasını önlemek amacıyla kadınların beğenisine sunulan günlük pedler hem gün boyu ferahlık hissi verir hem de düzensiz regl kanamalarına hazırlıksız yakalanma ihtimalini ortadan kaldırır.
  • Normal Hijyenik Ped: Damlacık sisteminde tek bir damla ile ifade edilen normal pedler, çok yüksek emiciliği olmayan, bu sebeple de reglin başlangıcında ve son günlerinde kullanıma uygun olan pedlerdir.
  • Uzun Hijyenik Ped: Çift damlacık ile ifade edilen uzun pedler, reglin az yoğun günlerinde kullanım için tasarlanmıştır. Normal pedlere kıyasla daha yüksek emiciliğe sahiptir. uzun hijyenik pedlerin ultra uzun olanları da vardır. Bu pedlerin tek farkı ise uzun pedlerden ortalama 5 cm daha uzun olmalarıdır.
  • Ultra Hijyenik Ped: Yoğun regl günlerinde gündüz kullanımı için üretilen ultra hijyenik ped modelleri, kullanıcıların hareket halindeyken dahi sızma, taşma gibi sorunlar yaşamalarını önler. Bu pedler mecbur kalındığında yoğun gecelerde de kullanım için uygundur.
  • Gece Hijyenik Ped: Ekstra esnek yapısı sayesinde kullanıcıların regl döneminde gece rahat ve huzurlu uyuyabilmelerini sağlayan gece pedleri, yüksek emicilik oranı ile diğer ped türlerinden ayrılır. Gece pedleri arasında gece ekstra plus gibi çok yoğun kanamalarda kullanılabilecek pedler de bulunur. Bu pedler, regl dönemleri için üretilmiş olsa da doğum sonrasında da kullanım avantajı sağlar.
  • Kanatlı Hijyenik Ped: Hem regl için üretilen hijyenik pedlerin hem de günlük pedlerin kanatlı ve kanatsız olan modelleri bulunur. Söz konusu kanatlar, marka ve model göre farklı tasarımlara sahip olsa da genel olarak pedin iç çamaşırına sabitlenmesini ve hareket halinde bile kaymamasını sağlar. Bu sayede yoğun fiziksel aktivitelerde bile regl kanının çamaşırlara taşması önlenmiş olur.
  • Kanatsız Hijyenik Ped: Normal hijyenik pedler ve günlük pedlerde sık rastlanan kanatsız tasarım, daha konforlu bir kullanım süreci sunar. Değiştirmesi de oldukça pratik olan kanatsız pedler, yoğun olmayan regl günlerinde ve sıcak havalarda avantaj sağlar.

Tüm bunların yanı sıra hijyenik pedlerin parfümlü, antibakteriyel, antialerjik ve organik olan çeşitleri de bulunur. Özellikle genital sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olmayan doğal parfüm notaları içeren hoş kokulu hijyenik pedler hem günlük kullanımda hem de regl dönemlerinde kullanıcılara ferahlık hissi vererek onların daha iyi hissetmelerini de sağlar. Öte yandan pek çok hijyenik ped üreticisi pedlerin en üst katmanının cilt dostu olmasına özen gösterdiği için piyasada bulunan hijyenik ped modellerinin büyük bir kısmı antialerjik özelliktedir. Ancak ekstra hassas cilde sahip kullanıcıların, hassas ciltler için özel olarak üretilen hijyenik pedleri tercih etmesi tavsiye edilir.

Özellikleri ile Hijyenik Pedler

Her kadında farklı olan ve genellikle 3 ila 5 gün süren regl döneminde, regl kanını içine hapsederek kıyafetlere taşmasını önleyen, kötü koku oluşumunu engelleyen ve söz konusu dönemde ekstra hassas hale gelen genital organın yabancı bakteriler ile temas etme riskini azaltan hijyenik pedler, doğru kullanıldığında büyük bir konfor vadeder. Tamamen çocuk bezleri ile aynı çalışma prensibine sahip olan hijyenik pedler, ultra emici yüzey ve altında yer alan sıvı tutma kapasitesi yüksek özel yapı sayesinde regl kanının hızlıca emilmesini ve ped içine hapsolmasını sağlar. Üst üste konumlandırılan farklı katmanlardan oluşan iç dokusu kanın dışarı sızmasını önlediği gibi kötü koku oluşumunu da önleyerek kadınların regl döneminde de sosyal hayattan geri kalmamasını sağlar.

Çocuk bezlerindeki sızdırmaz yapı, hijyenik pedlerde de söz konusudur. Bu sayede günlük koşturmaca sırasında dahi ped içine hapsolmuş kanın dışarı sızması mümkün değildir. Bu sayede kadınlar hijyenik ped kullanarak en yoğun kanamanın olduğu reglin ilk günlerinde bile günlük hayatlarına devam edebilir. Özellikle sporcular başta olmak üzere uzun süreli yoğun fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışan kadınlar, hijyenik pedler ile regl süreçlerinde de aktif iş ve spor hayatlarına devam edebilmektedir.

Farklı kullanım alışkanlıkları ve farklı ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilen hijyenik ped modelleri, regl döneminde en kolay ulaşılabilir hijyen ürünleri arasındadır. Her kadına uygun çeşidi bulunan söz konusu pedler, kullanım kolaylığı ile de fark yaratır. Kullanım öncesi özel bir hazırlık gerektirmeyen, kullanım sonrasında da kendi ambalajına sarılarak çöpe atılan bu faydalı ürünler, oldukça zahmetsiz bir kullanım vadeder. Kullan at tarzı ürünler olması sebebiyle gün içinde tuvaleti bulunan herhangi bir yerde değiştirilme olanağı sunar. Kanatlı olanları, pedin iç çamaşırına daha fazla tutunmasını sağlayarak daha güvenli bir kullanım sunarken kanatsız pedler ise regl kanaması daha az olduğunda veya sıcak yaz günlerinde daha fazla konfor vadeder. Kadınlara çok fazla seçenek sunan hijyenik ped üreticileri, varlığı hissedilmeyecek kadar ince ve en yoğun günlerde dahi güvende hissettirebilecek kadar yüksek performans gösteren pedler tasarlamaya devam eder.

Günlük Hijyenik Ped Avantajları

Gün içinde kuru ve temiz hissetmek isteyen kadınlara özel olarak geliştirilen hijyenik günlük ped modelleri, vajinal akıntıları hapsederek gün içinde uzun süreli kuruluk hissi sağlar. Organik olandan parfümlüsüne, antibakteriyel olandan kanatlısına kadar pek çok çeşidi bulunan günlük pedler, tıpkı diğer hijyenik pedler gibi gün içinde birkaç kez değiştirilmesi gereken ürünlerdir. Hijyenik pedlere kıyasla oldukça minimal bir tasarıma sahip olan günlük ped modelleri, iç çamaşıra yapıştırılarak sabitlenir. Yoğun akıntı dönemleri için kanatlı modelleri de bulunan söz konusu pedler, günlük koşturmaca sırasında ve iş hayatında genital hijyeni sağlamaya yardımcı olur. Vajina genel olarak kendi kendisini temizleyebilen ve belirli bir bakteri florasına sahip bir organdır. Günlük pedler, bu bakteri florasının dengesini korumak amacıyla da kullanılır. Söz konusu pedler kullanılmadığında özellikle pamuklu olmayan iç çamaşırları fazla nem sebebiyle ıslanır. Bu da hem bakteri oluşumu için uygun ortam hazırlar hem de kötü kokuya sebep olur. Bu süreç sonunda da vajinal akıntıya ve kaşıntı meydana gelebilir. Düzenli olarak değiştirilen günlük pedler ise bu durumu önlemeye yardımcı olan hijyen ürünleridir.

Hijyenik ped markaları tarafından onlarca farklı modeli üretilen günlük pedlerin tanga model iç çamaşırları ile kullanıma uygun olan özel modelleri de vardır. Öte yandan günlük pedlerin bilinmeyen faydaları da söz konusudur. Örneğin, idrar kaçırma pek çok kadının genel sorunları arasındadır. Günlük pedler aniden gelişen ve çok az miktarda idrar kaçırmaya neden olan bu sorunun sosyal hayatı olumsuz etkilemesini de önler. Az miktardaki idrarı da hızla emerek hapsedebilen günlük pedler, düzensiz regl kanamalarında da fayda sağlar. Normalde belirli bir düzene göre başlayan regl süreci, ilaç kullanımı, hormonal bozukluklar, stres, hastalık gibi durumlarda bozulabilir. Bu gibi durumlarda regl kanamasına hazırlıksız yakalanma ihtimalini ortadan kaldıran günlük pedler, az miktardaki kanı da hapsedilecek niteliktedir.

Organik Hijyenik Ped Modelleri

Çevre dostu bir üretim süreci sonunda kadınların beğenisine sunulan organik hijyenik ped modelleri, doğada çözünen malzemelerden üretilir. Genellikle yüzde 100 oranında saf pamuktan ve klor kullanılmadan üretilen organik pedler, paraben, boya maddesi, parfüm gibi cilt sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan katkı maddeleri içermeyen ürünlerdir. Doğal malzemelerden üretilmesi sebebi ile en iyi hijyenik ped türleri arasında yer alan organik pedler, tahrişe ve alerjiye sebep olmamakla birlikte vajinal akıntıya neden olan mantar enfeksiyonlarının oluşma ihtimalini de oldukça azaltır. Organik pedler arasında regl dönemi için üretilen farklı uzunlukta ve farklı emicilik oranına sahip ürünler bulunduğu gibi günlük pedler de vardır. Çevre dostu organik ürünler kullananlar tarafından yoğun ilgi görür. Bu pedler, doğal pedler olarak da bilinmekle birlikte yüzde yüz saf pamuk sertifikası ile üretilir. Başka bir ifadeyle, bir hijyenik pedin gerçekten organik olup olmadığını anlamak için ambalajında yer alan içindekiler kısmını incelemek ve “yüzde yüz saf pamuktan üretilmiştir” ibaresinin olduğundan emin olmak gerekir.

Organik pedler genellikle kutuları da dahil olmak üzere tamamen doğada çözünebilen malzemelerden üretilir. Bazı organik ped üreticileri ise her bir ped için ağaç dikerek doğada bıraktıkları karbon ayak izinin olumsuz etkilerini minimuma indirme amaçlar. Dolayısıyla organik hijyenik ped olarak adlandırılan ürünler, sadece kullanılan pedin organik malzemelerden üretildiği anlamına gelmez aynı zamanda çevre dostu bir üretim sürecini de ifade eder. Organik pedler arasında yıkanarak yeniden kullanılabilen ped modeller de vardır. Bu pedler, tamamen pamuktan üretildiği ve alt kısmında iç çamaşırına yapışmasını sağlayan kendiliğinden yapışkanlı bir tabaka bulunmadığı için defalarca yıkansa bile formunda herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Bu da hem daha az atık çıkmasını sağlar hem de uzun ömürlü bir kullanım sunar.

Hijyenik Ped Türlerine Göre Kullanım

Günlük pedlerden gece pedlerine kadar tüm hijyenik pedler, belirli süre kullanım için geliştirilmiş kişisel hijyen ürünleridir. Başka bir ifadeyle, yenisi ile değiştirmeden tek bir pedi bütün gün kullanmak hem genital sağlık açısından risklidir hem de pedin koruyuculuğunu yitirmesine neden olur. Bunun sonucunda da vajinal enfeksiyon, kötü koku, ıslaklık hissi, regl kanının sızması gibi pek çok olumsuz durum meydana gelebilir. En iyi hijyenik ped olarak adlandırılan antibakteriyel pedlerin bile sadece birkaç saat kullanılması önerilir. Uzun süre kullanılan ped, ultra hijyenik ped gibi yüksek emicilik kapasitesine sahip olsa bile belirli bir süre sonunda bu özelliğini kaybeder ve regl kanının sızmasına hatta kıyafetlere taşmasına neden olur.

Hijyenik ped kullanımında en sık yapılan hatalardan birisi de pedin koruyuculuğuna güvenmeyerek üzerine pamuk, peçete veya kumaş yerleştirmektir. Bu gibi ürünler, pedin en üst yüzeyi kadar emici olmadığı ve kanın pede ulaşmasını geciktirdiği için sızmaya neden olur. Dolayısıyla en yoğun günlerde bile kanama miktarına uygun hijyenik ped kullanımı koruyuculuk açısından yeterlidir. Hijyenik ped kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kullanılmış pedlerin kendi ambalajına sarılarak çöpe atılmasıdır. Bu noktada en sık yapılan yanlış davranış, pedleri tuvalete atmaktır. Hijyenik pedlerin iç dolgusu sıvı ile temas ettiğinde şişerek sıvıyı hapsedecek şekilde tasarlandığı için kullanılan pedin tuvalete atılması, pedin daha fazla hacim kazanmasına ve tuvaletin tıkanmasına neden olur.

Bütçe Dostu Hijyenik Ped Fiyatları

Hem yerli hem de yabancı markalar tarafından onlarca farklı çeşidi üretilerek kadınların beğenisine sunulan hijyenik pedler, kullanılan malzeme, üretim teknolojileri, emicilik oranı hatta kalınlığına göre farklı şekilde fiyatlandırılır. Örneğin, günlük pedler ile yoğun regl dönemleri için üretilmiş ultra hijyenik pedler farklı fiyatlar ile kullanıcılara sunulur. Öte yandan özel bir üretim sürecine ihtiyaç duyan organik pedler de sıradan hijyenik pedlere kıyasla özel fiyatlara sahiptir. Ancak genel olarak hijyenik ped fiyatları, sağladıkları konfor ve güven hissine kıyasla marka ve modelden bağımsız olarak ulaşılabilir seviyelerdedir.

Hijyenik ped alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hijyenik pedler, farklı teknolojiler ile üretilen ve farklı tasarımlara sahip hijyen ürünleridir. Bu sebeple kullanıcının kendi ihtiyaç ve beklentilerine uygun ürünü tercih etmesi gerekir. Doğru hijyenik ped seçiminde göz önünde bulundurulması gereken ilk şey kanamanın yoğunluğudur. Daha sonra pedin hangi malzemelerden üretildiği, kalınlığı, yumuşaklığı, kanatlı olup olmaması gibi özelliklere dikkat edilmelidir.

Hijyenik ped nasıl kullanılır?

Organik ve yeniden yıkanabilen hijyenik pedler dışındaki tüm pedlerin iç çamaşırına temas etmesi gereken alt yüzeyi tamamen kendiliğinden yapışkanlıdır. Ped, iç çamaşırına yerleştirilmeden önce yapışkanlı yüzeyin üzerinde yer alan koruyucu tabaka mutlaka çıkarılmalıdır. Kanatlı pedlerde ise pedin iki yanında kanat benzeri çıkıntılar bulunur. Kendiliğinden yapışkanlı yüzeye sahip bu çıkıntılar pedin çamaşıra sabitlenmesine yardımcı olur.

Hijyenik ped hangi sıklıkla değiştirilmeli?

Hem günlük pedler hem de hijyenik pedler, belirli aralıklarla yenilenmesi gereken hijyen ürünleridir. Regl kanamasının veya vajinal akıntının yoğunluğuna göre farklılık gösterse de genellikle günlük pedlerin her 3-4 saatte bir, hijyenik pedlerin ise 2-3 saatte bir yenisi ile değiştirilmesi önerilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hijyenik Ped

146 ürün listeleniyor
Süpermarket
Süpermarket
Hijyenik Pedler
Hijyenik Pedler
Ultra Hijyenik Ped
Ultra Hijyenik Ped
Günlük Ped
Günlük Ped
Tampon
Tampon
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güncel Değerlendirme
Hemen Al Sonra Öde
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 146 ürün
DSACategoryId/2147483619/80296002