Kaliteli Şarküteri Ürünleri

Şarküteri Ürünleri

Her öğünde severek tüketilen şarküteri ürünleri mutfak alışverişinin vazgeçilmez bölümlerdendir. Protein ağırlıklı olmak üzere vücudun ihtiyaç duyduğu gıdaları içeren şarküteri ürünleri sağlıklı beslenme sürecinde önemli bir rol oynar. Şarküteri ürünleri;  pastırma, kavurma, sosis, sucuk, salam, füme ve jambon gibi et ürünlerini kapsar. Ürün çeşitliliği açısından oldukça zengin olan şarküteri bölümü her öğününüzde sofralarınıza lezzet katar. Sevdiklerinizle yapacağınız bir pazar kahvaltısının vazgeçilmezi olan kahvaltılık şarküteri ürünleri protein açısından zengin ürünler içerir. Geleneksel üretim yöntemleri kullanılarak doğal yapısı bozulmayan ürünler her yaş grubunun damak tadına uyum sağlar. Tercihinize ve damak zevkinize bağlı olarak satın alabileceğiniz şarküteri et ürünleri için dana eti, tavuk eti ya da hindi eti gibi farklı seçenekler mevcuttur. Mangal ya da ızgara keyfine lezzet katan sucuk çeşitleri için de hem dilimlenmiş hem de kangal sucukları tercih edebilirsiniz. Sosisler sandviçler için özellikle çocukların en sevdiği lezzetlerden biri olurken pastırmalar da yumurtalara katılarak sofraları zenginleştirir. Salamlar ise hindi ya da macar salam çeşitleri ile kahvaltı ve ara öğün sandviçleriniz için en uygun seçeneklerden biridir.

Geniş ürün yelpazesi ve kaliteli üretim malzemeleri ile şarküteri et ürünleri lezzet arayışında olanlar için en iyi seçenekler arasında yer alır. Şarküteri ürünlerini seçerken hijyen koşullarına dikkat etmeniz gerekir. Helal kesim sertifikasına sahip ürünlerin yanı sıra özenli ve titiz paketleme koşullarına sahip besinleri tercih etmek gerekir. Özellikle et ve süt ürünlerinde son kullanma tarihi oldukça önemlidir. Hava geçirmeyen vakumlu poşetlerdeki ürünler şarküteri ürünleri seçiminizde önceliğiniz olmalıdır.

Hayvancılık konusunda oldukça gelişmiş olan Türkiye, et, gurme, organik yöresel şarküteri ürünleri konusunda oldukça başarılıdır. Yöreden yöreye hem üretim şeklinde hem de lezzetinde farklılık gösteren pek çok şarküteri ürünü bulunur. Farklı yörelere ait lezzetleri satın alıp deneyebilir, damak zevkinize en uygun seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Erzurum, Kayseri, Afyonkarahisar gibi şehirler şarküteri ürün kategorisinde oldukça lezzetli çeşitlere sahiptir. Pek çok sucuk, salam, pastırma ve et çeşitlerini deneyebilirsiniz. Farklı baharatlama yöntemleri ile kendine has lezzetlere sahip olan bu ürünleri yemeklerinizde, kahvaltılarda, aileniz ve dostlarınızla yaptığınız pikniklerde tüketebilir, keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Şarküteri Et Ürünleri

Şarküteri et ürünleri arasında et, hindi ya da tavuk gibi ürün seçenekleri vardır. Şarküteri ürünlerinin en sevilen lezzeti ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmez parçası sucuklar, son teknoloji kullanılarak üretilir. Kendine özgü üretim aşamaları bulunan sucuğun ilk adımı taze etin kıyma haline getirilmesidir. Daha sonra tuz ve acı gibi diğer baharatlar eklenerek sucuğa şeklini veren kılıfların içerisine doldurulur. Sucuğun çeşidine göre farklı kurutma teknikleri ve baharat eklenmesi gerekir. Örneğin kangal sucuklar koyun ya da sığır etinden üretilebilir. Daha sonra orta dereceye sahip olan ateş ile ısıl işlem uygulanarak hazırlanır. Baton ya da parmak şeklinde özel olarak üretilebilen sucuklar biçim ve tat olarak birbirinden farklıdır. Örneğin parmak sucuk diğer sucuk türlerine göre biraz daha acı baharat içerebilir. Bunun yanı sıra özellikle Kayseri şehrine ait olan çeşitli yöresel teknikler ve özel baharat kullanılarak varyanta sucuklar da üretilebilir. Fermente ve ısıl işlem görmüş sucuklar arasında bazı farklar vardır. Fermente sucuklar dışarıdan gelen herhangi bir ısıl işlem uygulanmadan üretilir ve belirli bir süre sucuğun kendi kendine olgunlaşması beklenir. Isıl işlem görmüş sucuklar da ise bu durum tam tersidir ve sucuğun olgunlaşmasını beklemeye gerek kalmadan ısıl işlem uygulanarak üretilir. Bu nedenle fermente sucuk ve ısıl işlem görmüş sucuk arasında kalite ve lezzet farkları olabilir. Siz de damak tadınıza uygun olan pek çok ürün çeşidini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Pek çok sucuk çeşidini yaz aylarında yapılan pikniklerde mangalda pişirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kuru fasulyelerinize ekleyebilir, sabah kahvaltılarınızın olmazsa olmaz lezzetli sahanda yumurtalarınızda kullanabilirsiniz. Baharatlı yapısıyla üretildiği bölgeye göre değişiklik gösteren sucuk çeşitleri bulunur. Farklı bölgelerin kendilerine has lezzetlerini deneyebilir, damak zevkinize en uygun sucuk çeşitlerini belirleyebilirsiniz. Mangal veya ızgarada pişirdiğiniz sucuklarınızı farklı sebzeler ile de harmanlayabilirsiniz. Domates ve biber ile benzersiz bir uyum sağlayan yöresel şarküteri et ürünlerinin başlıca lezzeti sucuklarınızı çöp şişlere dizerek mangalda kızartabilirsiniz.

Çocuklara da protein bakımından yoğun olan şarküteri et ürünleri sevgisi kazandırmak isterseniz, farklı lezzet önerilerini mutfaklarınızda uygulayabilirsiniz. Çocuklarınızın sağlığını ve kendi sağlığınızı düşünerek alanında tanınmış markalardan, hijyenik koşullarda üretilen şarküteri ürünleri almaya önem göstermelisiniz. Aldığınız ürünleri uygun koşullarda saklamalı, doğrudan güneş ışığına temas ettirmemeye özen göstermelisiniz. Koku ve lezzet bakımından şarküteri ürünlerinizi tüketmeden önce mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Üretim ve son tüketim tarihlerini dikkate alarak satın almalı, son tüketim tarihi geçmiş ürünleri hiçbir koşulda tüketmemelisiniz.

Pastırmanın Enfes Lezzeti

Şarküteri et ürünleri içerisinde en çok tercih edilen pastırma sofralara lezzet katar. Pastırma yöresel tadından ödün verilmeyerek üretilir. Tuz ve diğer özel baharatların karıştırıldığı etin, çemen ve sarımsak gibi çeşitli gıdalarla lezzetlendirildikten ve aroması verildikten sonra güneş ışığının altında belirli bir süre bekletilerek kurutmasıyla üretilir. Pastırma manda ya da sığır etinin özel olarak seçilen bazı bölgeleri alınarak yapılır. Geçmişten günümüze süregelen mutfaklardaki en iyi lezzetlerden biri olan pastırmanın üretim aşamasında her adım titizlikle yapılır. Her çeşit damak tadına hitap edebilen pastırma hem yemeklerin içerisine katılabilir hem de kahvaltıda ayrı olarak tüketilebilir. Yemeklik olarak hazırlanan pastırmalar nohut, kuru fasulye ya da diğer bakliyatların içerisine konarak lezzet katar.

Pastırmanın üretildiği etin yapısına göre pek çok çeşidi vardır. Kuşgömü pastırmalar normale göre daha az yağlıdır ve sinirsizdir. Şekerpare pastırmalar ise oldukça yumuşaktır ve hafif pembe bir renge sahiptir. Tütünlük türü pastırmanın en yağlı halidir. Bunun dışında çemensiz olarak satılan pastırmalar da çemeni sıyrılarak sizlere sunulur. Pastırma antrikot, bonfile, sırt, tütünlük ve yağsız olmak üzere pek çok çeşide sahiptir. Kullanımı oldukça pratik olan pastırma kuru fasulye, nohut, menemen, paçanga böreği ve yumurtalara konularak pek çok yemek çeşidini lezzetli hale getirir.

Kahvaltılardan enfes akşam yemeklerine pek çok lezzeti güzelleştiren pastırmaları çemenli veya çemensiz seçenekleriyle tercih edebilirsiniz. Üretildikleri bölgelere ve yöntemlere göre lezzetlerinde farklılıklar olabilen pastırmalar arasından damak zevkinize en uygun şarküteri ürünlerini seçebilirsiniz. İster çiğ bir şekilde ister pişirerek tüketebileceğiniz pastırmaları satın alırken alanında seçkin markaları tercih etmeye önem vermelisiniz.

Her Yemeğe Uyum Sağlayan Kıymalar

Geleneksel Türk mutfağının yöresel yemeklerinde en çok kullanılan malzemelerden biri kıymadır. Hem dana hem de koyun etinin özel olarak makineler aracılığıyla çekilmesi sonucunda üretilir. Genellikle dana kıymalar daha çok tercih edilir fakat kıymalar isteğe bağlı olarak hem dana eti hem de kuzu eti karışımı olarak hazırlanabilir. Yemeğin türüne ve damak zevkine göre daha ince ya da daha kalın olarak istenen boyutlarda derecesi ayarlanarak makineden çekilmesi mümkündür. Yemeğinizin ihtiyacına göre yağlı ya da az yağlı kıymaları tercih edebilirsiniz. Kıyma, kullanımı oldukça pratik olan bir şarküteri ürünüdür. Özellikle köfte yapımı için kullanılsa da hamburger, kıymalı börek, biber dolması, pide, kebap, poğaça, içli köfte, karnı yarık ve diğer benzeri yemeklerin vazgeçilmez malzemesi kıymadır. Bunun yanı sıra nohut, kuru fasulye, bezelye ya da ıspanak gibi bakliyat veya sebze yemeklerinin içine de kıyma katılabilir. Kıymalar titizlikle makinelerden çekilerek hava almayacak şekilde paketlenir. Farklı yağ oranlarına sahip olan kıyma çeşitleri her müşterinin damak zevkine hitap eder. Ambalajı üzerinde içerdiği besin değerlerini görebildiğiniz kıymanın fiyatları miktarı ve türüne göre değişkenlik gösterir. Siz de ihtiyacınıza uygun olan kıymayı yemeklerinizde kullanarak nefis tarifler ortaya çıkarabilirsiniz.

Yöresel Şarküteri Ürünleri Sayesinde Eşsiz Tatlar

Çok geniş bir yelpazeye sahip olan şarküteri ürünlerinin sütten ete kadar uzanan pek çok çeşidi bulunur. Şarküterinin en çok tercih edilen ürünlerinden biri olan fümenin üretim aşamasında ilk adım dana ya da küçükbaş hayvan etinin tuz, su ve diğer baharatlar ile marine edilmesidir. Daha sonra marine edilen et dumanlama ve ısıl işlem adımlarından geçer. Tütsülenmiş et olarak da bilinen fümenin daha uzun sürelerde bozulmadan kalabilmesi için bu adımlar uygulanır. Hindi füme en çok tercih edilen füme çeşitlerinden biridir. Hindi füme, hindinin göğüs bölgesindeki etin tuzlanması ve baharat katılması ve ardından dinlendirmesi ile üretilir. Dinlendirilen et dumanlama aşamasından geçerek hazırlanır. Hindi fümenin genellikle ince dilimler şeklinde sandviçlerde, omletlerde, salatalarda ya da tostlarda kullanılması yaygındır. Az bir yağ oranına sahip olan hindi füme yüksek besin içeriği sayesinde özellikle diyet yapanlar için gün boyu tok tutma özelliğine sahiptir. İnce dilimler halinde titiz bir şekilde paketlenen hindi fümelerin kullanımı oldukça pratiktir. Yoğun olduğunuz zamanlarda hazırlayacağınız hindi fümeli sandviç ile rahat bir şekilde beslenmeniz mümkündür. Şarküteri et ürünleri arasında yer alan jambon ise tuzlama ve kürleme aşamalarından geçerek üretiliyor. Jambon için de hindi ya da dana eti kullanılabilir. Jambon hem pişirilerek hem de soğuk sandviçlerin arasında çiğ olarak da tüketilebilir. Diğer ürünler gibi jambonundan dilimlenmiş olarak paketli hali tercih edilebilir. Tavuk etinde ise geniş bir ürün yelpazesi vardır. Piliç, but, göğüs ve kanat en çok tercih edilen tavuk etleri arasındadır. Sevdiklerinizle beraber tüketebileceğiniz tam kıvamında kızarmış bir piliç yanında patates ya da garnitür eşliğinde sofranızın en lezzetli ürünü olabilir. But, göğüs ya da kanat gibi ürünler ise fırında pişirilebileceği gibi ızgara mangal da kızartılarak da tüketilir. Tavuk etlerini ister derili ister derisiz olarak tüketmeniz mümkündür. Hijyenik ortamlarda hazırlanarak paketlenen şarküteri ürünlerine kolayca ulaşıp güvenilir bir şekilde tüketebilirsiniz.            

Şarküteri Ürünleri ile Yapılan Mezeler

Salam, sosis, sucuk, jambon ya da hindi füme gibi et ürünlerinin yanı sıra helva, fıstık ezmesi, bal, tahin, pekmez, reçel, marmelat ve benzeri tatlı ürünleri ile de sofralar zenginleşir. Bunun yanı sıra kahvaltılar da en çok tüketilen besinlerden biri peynirdir. Süt ürünleri şarküteri bölümünün sevilerek tüketilen bazı lezzetleri arasında beyaz peynir, tulum peyniri, eski kaşar peyniri, lor peyniri, dil peyniri, keçi salamura ve burma peyniri bulunur. Taze sütler kullanılarak titiz bir şekilde hazırlanan peynirler yöresel tatları da bünyesinde bulundurur. Bazı peynirler az yağlı olurken bazı peynirler tam yağlı olarak üretilebilir. Örneğin ezine peyniri tam yağlı olarak üretilen doğal ve çok lezzetli olan bir peynir türüdür. Çömleklere basma işlemi ile üretilen peynir türü de çömlek peyniridir. Bunların dışında çeçil peyniri ve tel peyniri de çok sevilen bir çeşittir ve ağızda tel tel ayrılabilir. Yine yöresel lezzetinden ödün vermeyen ve geçmişten günümüze süregelen pek çok bölgeye özel peynir çeşidi vardır. Bunlardan bazıları İzmir tulumu, Malatya peyniri ve Van otlu peyniridir. Farklı yörelerden soframıza gelen ve her bölgenin damak zevkini yansıtan peynirlerin yanı sıra genellikle herkesin tostlar için kullandığı kaşar peyniri de mevcuttur. Kaşar peyniri tostlar, çeşitli fırın yemekleri, pizza ve domates çorbası için vazgeçilmez bir üründür. Farklı yağ oranlarına sahip olan peynir çeşitleri kahvaltı sofralarını zenginleştirir. Kahvaltıya eşlik eden ikililer arasında ise kaymak ve bal,  tahin ve pekmez bulunur. Süt ürünleri şarküteri kısmının olmazsa olmaz lezzetleri arasında bulunan kefir, mayhoş olan hafif ekşimsi bir tadıyla farklı damak zevkine sahip olanlara hitap eder. Birbirinden lezzetli ve sağlıklı olan süt ürünlerinden et ürünlerine, tatlı çeşitlerinden mezelere kadar pek çok ürün çeşidini şarküteri kategorisi altında bulabilirsiniz.

Şarküteri Ürünleri Nasıl Tüketilir?

Sofralara lezzet katan şarküteri ürünleri kahvaltı, ara öğün, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere dilediğiniz her öğünde rahatlıkla tüketilebilir. Süt ürünlerinden et ürünlerine, mezelerden tatlılara kadar pek çok ürün yelpazesi vardır. Hem ana yemek hem de atıştırmalık olarak tüketilmesi mümkündür. Sevdiklerinize, ailenize, arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza damak tadınızı en iyi yansıtacak şarküteri ürünleriyle birlikte çok lezzetli sofralar kurabilirsiniz. Kendine has lezzetiyle geçmişten günümüze gelen yöresel yapısını da bozmayan şarküteri ürünleri masanıza zenginlik katar. Kalabalık davetlerde, özel günlerde, düğünlerde, resmi davetlerde ya da benzeri diğer davet ve organizasyonlarda servis seçenekleri sunar. Örneğin kanepe davet sofraları için uygun bir üründür. Uzun yolculuklarınızda da tercih edebileceğiniz pratik bir şekilde yenilebilen ürünler sizlere çok kolaylık sağlar. Vakumlu ambalajlara sahip olan şarküteri gıdaları uzun süre bozulmadan dayanabilir ve pikniklerde, kamp günlerinde, doğa gezilerinde ya da diğer tatillerde rahatlıkla tüketilebilir.

Şarküteri Ürünlerinin Üretim Aşamaları Nedir?

Sofralara lezzet katan ve pek çok yemekte malzeme olarak kullanılan şarküteri ürünlerinin üretim teknikleri ürünün çeşidine, kullanım amacına ve yapısına göre değişkenlik gösterir. Geleneksel olarak uygulanan fermente işlemi ile et işleme tekniğiyle birlikte fümelendirme işlemi de yapılabilir. Bazı ürünler için ısıl işlem uygulanması da gerekebilir. Isıl işlem etin daha erken ya da daha geç olgunlaşıp olgunlaşmadığına etki eder. Ürünün üretiminde hangi tekniğin uygulanacağı ürünün çeşidine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Şarküteri Ürünlerinin Saklama Koşulları Nasıldır?

Kaliteli markalar ve alanında uzman kişilerin üretimini üstlendiği pek çok şarküteri ürünü bulunur. Bu ürünler türüne bağlı olarak hem pişirilerek hem de çiğ olarak tüketilebilir. Sıcak yemekler ya da soğuk mezeler için ayrı ayrı üretilen şarküteri gıdaları pek çok tüketim imkanı sunar. Bu ürünleri tüketirken ürünün ambalajında yer alan tavsiye edilen son tüketim tarihi ve saklama koşulları baz alınmalıdır. Sağlık ve hijyen açısından herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelmemek için bu uyarılar doğrultusunda ürünler tüketilmeli ve dikkatli davranılmalıdır. Ürünlerin tavsiye edilen son tüketim tarihi ürünün üretim şekline, nasıl tüketileceğine, üretimde kullanılan malzemelerinin içeriğine, ürünün pişirilip pişirilmeyeceğine ve ürünün hangi koşullar altında ambalaj yapıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak şarküteri ürünlerinin direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayan ve serin olan bir ortamda muhafaza edilmesi önerilir. Buzdolabı bu ürünleri saklamak için uygun bir yerdir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Şarküteri Ürünleri

1375 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Türü
Toplam 47 / 1375 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?