İçerdiği değerli yağlar ve vitaminler nedeniyle ceviz en çok ilgi gören kuru yemişlerin başında geliyor. Değişik iklim ortamında yetişen birçok farklı ceviz çeşidi her yaştaki kuru yemiş tutkunları tarafından severek tüketiliyor. Birçok tatlı ve atıştırmalığın yapımında kullanılan vazgeçilmez malzemelerinden biri olan cevizi mutfağınızdan asla eksik etmemelisiniz.

Cevizin Özellikleri Nelerdir?

Ceviz meyvesi, Cevizgiller (Juglandaceae) familyasına mensup olan ceviz ağacında yetişiyor. Ekonomik açıdan oldukça yüksek getiriye sahip olan ceviz genellikle yaz sonunda olgunlaşıyor ve Eylül ayında toplanıyor. Yeşil olan kabuğu olgunlaştıkça açık kahverengiye dönüşüp çatlamaya başlıyor. Soyulan kabuğun altından sert kabuklu ceviz çekirdeği ortaya çıkıyor. Genellikle cevizler küçük limon büyüklüğünde ve yaklaşık olarak 10-15 gram ağırlığında oluyor. Sert kabuk kırıldığında ortaya çıkan ve şekli beyin loplarına benzeyen iç kısmı tüketiliyor.

Cevizin insan vücuduna sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Zengin enerji kaynağı olan ceviz çeşitleri içerdikleri besleyici maddeler, antioksidanlar, vitaminler, yağlar ve asitler ile insan vücudunun ihtiyacı olan birçok farklı unsuru bir arada sunuyor. Cevizin insan vücudunda bulunan yağ miktarı üzerindeki düzenleyici etkisinden dolayı sağlıklı diyet menülerinde adı sıklıkla geçiyor. Cevizden üretilen yağ tıp alanında da etkin bir şekilde kullanılıyor. Ayrıca ceviz kabuğu organik boya maddesi olarak kullanılmaya da devam ediliyor.

Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Dünyanın değişik ülkelerinde yaklaşık 15 farklı ceviz türü yetişiyor. En yaygın ve ticari anlamda en çok yetiştirilen ceviz çeşidi olan J. Regia aynı zamanda İngiliz cevizi olarak da adlandırılıyor. İkinci önemli ceviz çeşidi ise Kuzey Amerika’ya özgü siyah ceviz olarak biliniyor. Siyah ceviz tatlı bir ceviz türü olmasına rağmen oldukça sert olan kabuğundan dolayı ticari olarak J. Regia’nın gerisinde kalıyor. Türkiye’de yetiştirilen cevizler J. Regia ceviz türü olup Yalova cevizleri, Şebin, Kaman, Yavuz-1, Kaplan-86 ve Bilecik gibi isimlerle farklılaşıyor. Ayrıca Brezilya cevizi, Arjantin cevizi, Peru cevizi, Kaliforniya cevizi, And Dağları cevizi, Hint cevizi ve Meksika cevizi gibi diğer ceviz çeşitleri de bulunuyor.

Satış şekline göre de cevizler farklılık gösteriyor. Ceviz kabuklu olarak satıldığı gibi ceviz içi, ceviz pirinç ve ceviz tozu olarak da kuru yemiş sevenlere sunuluyor. Kabuklu ceviz daha çok ceviz kabuğunun içinde bulunan ve ilk kırıldığında ortaya çıkan uçucu yağlardan faydalanmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Ceviz tozu ve ceviz pirinç ise daha çok tatlı yapımında kullanılmak üzere satın alınıyor.

Ceviz Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ceviz almadan önce cevize karşı alerjiniz olup olmadığından mutlaka emin olmanız gerekiyor. Ceviz alerjisi olan kişilerin kontrollü miktarlarda ceviz tüketmesi öneriliyor. Kabuklu cevizler almayı tercih ediyorsanız ince kabuklu, yüzeyi açık renkli ve iri ceviz almaya özen göstermelisiniz. Ayrıca cevizin kabuğunun üzerinde anormal lekeler veya çiziklerin olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ceviz satın alırken kaliteli ve iyi cevizin kabuğundan kolay ayrılması gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca ceviz içinin renginin beyaz olmasına özen gösterilmelisiniz. Taze yeşil kabuklu ceviz almak isterseniz mutlaka Ağustos veya Eylül aylarını beklemeniz gerekiyor.

Ceviz Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Ceviz fiyatlarını etkiyen unsurların başında cevizin türü geliyor. Lezzetli ve etli cevizler diğerlerine göre daha yüksek fiyata satılıyor. Üretiminin her aşaması denetlenen, üzerinde herhangi bir kimyasal madde bulunmayan sertifikalı organik cevizler ise normal cevizlere göre daha yüksek fiyatlandırılıyor. Ceviz türünün üretildiği yere göre de fiyatında farklılıklar oluyor. Yerli cevizler ithal cevizlere göre daha ucuza satılıyor. Ayrıca ceviz içleri kabuklu satılan cevizlere göre daha yüksek fiyatlara satılıyor.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Ceviz Fiyatları ve Çeşitleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 746 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/60001325