Zeytin, Zeytin Ezmesi

Zeytin kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biridir. Zeytin çeşitliliği açısından dünyada önemli bir yere sahip olan ülkemizde yağlık ve sofralık olarak sınıflandırılan, farklı yağ seviyelerine sahip çok sayıda zeytin türü bulunur. Sofralık zeytin olarak en yaygın tüketilen tür Gemlik zeytinidir. Ege Bölgesi'nden elde edilen zeytinler, yüksek yağ oranı nedeniyle genellikle zeytinyağı yapımında kullanılır. Zeytin fiyatları zeytinin cinsine, tane büyüklüğüne ve olgunlaştırma yöntemine göre belirlenir. 

Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde üretilen en önemli zeytin türleri Ayvalık, Gemlik, Domat, Memecik, Eşek ve Sarı Ulak'tır. Ayvalık zeytini, orta büyüklükte tanelere sahip yağ oranı yüksek bir zeytindir. Zeytinyağı üretiminde en çok kullanılan zeytinlerden biridir. Çizik ve sofralık zeytin olarak tüketimi de yaygındır. Gemlik tipi zeytin, orta büyüklükte silindirik tanelere sahiptir. Yağ oranı yüksek, etli ve küçük çekirdeklidir. Hem sofralık hem de yağlık olarak tüketilir. Kaliteli sofralık siyah zeytinler Gemlik tipi zeytinlerden üretilir. Domat zeytini büyük ve iri taneli bir zeytin türüdür. Yağ oranı orta seviyede olduğundan genellikle yeşil zeytin olarak tüketilir. Memecik zeytini Ege Bölgesi'nde yetişen en önemli zeytin türüdür. Et ve çekirdek oranı yüksek, yağlı ve kaliteli bir zeytindir. Hem sofralık hem de yağlık olarak değerlendirilir. Eşek zeytini Ödemiş bölgesinden hasat edilen, büyük ve iri taneli bir zeytin türüdür. Diğer zeytinlere göre daha sert olduğundan uzun süre muhafaza edilebilir. Sofralık zeytin olarak tüketilir. Sarı Ulak Mersin bölgesinde yetiştirilir. Hem siyah hem de yeşil sofralık zeytin olarak tüketimi yaygındır.

Sele Zeytin Nedir?

Kahvaltılık zeytin çeşitleri arasında yer alan sele zeytin, genellikle Gemlik ve Edremit gibi bölgelerden elde edilen zeytinlerle yapılır. Sofralık zeytinler arasında Gemlik zeytini en kaliteli zeytin olarak kabul edilir. Çekirdeğinin küçük ve etli olması nedeniyle tercih edilir. Aynı zamanda ince kabukludur. İznik ve Gemlik’te yoğun olarak yetiştirilir. Sele zeytin yüzeydeki buruşuk görünümü ve az tuzlu olmasıyla salamuradan ayrılır. Selede bekleme sürecinde zeytine acılık veren suyun büyük bir bölümü buharlaşır. Bu sayede zeytinin lezzeti olgunlaşır. Zeytinin toplanmasından satışa sunulmasına kadar ağırlığı yaklaşık %35 civarında azalır. Emek verilen yoğun üretim aşamaları nedeniyle sele zeytin fiyatları, salamura zeytin fiyatları ile kıyaslandığında genellikle daha yüksektir.

Sele Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Sele zeytinler kuru ve teneke olmak üzere sınıflandırılır. Kuru sele yönteminde zeytinin üzerine kalın tuz serpilerek katlar oluşturulur. Her katta tuz ve zeytin işlemi tekrar edilir. Oldukça fazla tuz kullanıldığı için zeytinin acı suyu ortalama 1 ayda çıkar ve yenilmeye hazır hale gelir. Bu yöntemle hazırlanan zeytinlerin tadı hafif acımsıdır. Depolama süresi daha kısadır.

Teneke sele yönteminde ise zeytin ve tuz karıştırılarak genellikle 3 kilonun altındaki tenekelere doldurularak bekletilir. Kuru seleye benzer şekilde karışıma eklenen su zeytinin acı suyunu atmayı sağlar. Kuru sele yönteminden farklı olarak teneke seleye yağ eklenir. Zeytinin olgunlaşma dönemi boyunca kurumasını önleyen yağ ilavesi, uzun süre bozulmadan dayanabilmesini sağlar. Yağlı sele olarak bilinen yöntem geleneksel sele olgunlaştırma yöntemlerinden biri değildir. Salamura olarak işlenen zeytinin bitkisel yağ kullanılarak yağlanmasıyla elde edilir.

Salamura Zeytin Nedir?

Sele zeytinde olduğu gibi salamura zeytinlerde de genellikle ince kabuklu, küçük çekirdekli ve etli Gemlik tipi zeytinler kullanılır. Zeytinler tuzlu su havuzlarında bekletilerek olgunlaştırılır. Seleye kıyasla fire oranı daha düşüktür. Kilogram başına yaklaşık 100 gram fire verir. Üretim kolaylığı ve firenin düşük olması nedeniyle ticari olarak en çok kullanılan yöntemdir. Bir zeytinin sele mi yoksa salamura mı olduğunu anlamak çok kolaydır. Sele zeytinde kıvırcık olarak ifade edilen kırışıklıklar homojen bir görünüme sahiptir. Zeytinin şekli ovaldir. Salamura zeytinde ise zeytinin üzerinde ezikler bulunur. Salamura havuzlarında bekletme sırasında uygulanan baskı sonucu oluşan ezikler, salamura zeytinin en önemli işaretidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Zeytin Fiyatları

2677 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Toplam 24 / 2677 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001474/28001511