Tereyağı, Türk ve dünya mutfağının en gözde tatlarından biridir. Katkısız olmaması şartıyla, diyet listelerinde bile yer verilen tereyağı, yemeklerinize eşsiz bir lezzet katar. İçinde vücut için gerekli vitaminleri içeren tereyağını; hamur işlerinizde, çorbalarınızda, tatlılarınızda ve et yemeklerinizde kullanarak, hem sağlıklı hem de tadına doyum olmayan sofralar kurabilirsiniz.

Hangi Tereyağı Daha İyidir?

Kaliteli tereyağını, öncelikle renginden anlayabilirsiniz. İyi ve organik bir tereyağının rengi, bilinenin aksine çok sarı değildir. Işık tuttuğunuzda, beyaza dönen yağın, organik ve kaliteli olduğunu anlayabilirsiniz. Fazlaca sarartılmış olan tereyağlarının içinde katkı maddesi oranı fazladır. İyi bir tereyağını görüntüsü kadar kokusu ile de ayırt edebilirsiniz. Doğal olmayan, katkı maddeli tereyağlarının kokusu, margarine benzer. Hatta çoğunun kokusu hiç olmayabilir. Ancak gerçek tereyağının kokusunu, anında fark edebilirsiniz. Tereyağını erittiğinizde, her yeri saran, yoğun ve iştah açıcı bir koku duyarsınız. Tereyağının kıvamı da ürünün iyi olduğunu gösteren özelliklerden biridir. Oda sıcaklığında, ekmeğinize kolayca sürülebildiğiniz yağ, iyi bir tereyağıdır. Ayrıca tereyağını erittiğinizde, çıkan köpükler de tereyağının kalitesini gösterir. Eğer tereyağı erirken, bolca köpük yapıyorsa, bu durum, tereyağının doğallığını ve kalitesini ortaya çıkarır.

Tereyağı Hangi Aşamalardan Geçer?

Sütten kremasının ayrılması sonucu elde edilen tereyağı, yağ bazlı kremanın, su ve sütle seyreltilmesi ile oluşur. Tereyağının üretim aşaması, kremanın işlenmesi ile başlar. Kremanın, ısı işlemine tabi tutulması gerekir. 85 °C uygulamasının ardından, plakalı soğutucularda soğutma işlemine geçilir. Bu işlemler gerçekleşirken kremanın aynı zamanda havalandırılması gerekir. Pastörizasyon işlemi esnasında, sıvı hale dönüşmüş olan yağ kürecikleri tekrar katılaştırılır. Krema olgunlaştıktan sonra, birbirini takip eden fazlar şeklinde işlenir. Tereyağının ekşi tadını gidermek için yıkaması yapılır. Taneli bir kitle halinde biriken tereyağı, yoğurularak tuzlanır ve sofralarınızda yerini alan haline kavuşur.

Tereyağı Hangi Vitaminleri İçerir?

İyi bir A vitamini kaynağı olarak yemeklerinize tat ve sağlık katacak olan tereyağı, D, E ve K vitamin türlerini içerir. Yağda çözünen bir vitamin grubu olan A vitamini ile ağız, göz, cilt, boğaz ve sindirim sistemi sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren lenfosit hücrelerinin üretilmesini tetikleyen A vitamini ile kanser, AIDS ve kardiyovasküler hastalıklara karşı savunma mekanizmanızı geliştirebilirsiniz. Tereyağı içinde, vücudunuz için gerekli olan minerallerden bakır, selenyum, manganez, çinko krom ve iyodin de bulunur. Tereyağını, içermiş olduğu vitaminler, mineraller ve sağlıklı doymuş yağ asitleri bakımından gönül rahatlığıyla yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Tereyağı Kaç Günde Bozulur?

Tereyağını, 0 °C ile 4 °C arasında değişen sıcaklıklarda muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında, bu ısı aralığında muhafaza ettiğiniz tereyağının, 1 aya kadar ilk günkü gibi taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Paketi açık kalan, hava ile temas eden veya sıcağa maruz kalan tereyağınızın, 8-9 gün içerisinde renginin değiştiğini ve bozulmaya başladığını görebilirsiniz.

Tereyağı Kaç Kaloridir?

Bir porsiyonu 30 gr olan tereyağının 226 kcal kaloriye eşit olması bakımından, günlük tüketiminizi ona göre ayarlayabilirsiniz. 30 gr. tereyağı içinde; 0.26 gr. karbonhidrat, 0.06 gr. protein, 24.97 doymuş yağ bulunduğunu unutmayınız.

Tereyağı Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Tereyağını, etli yemeklerde; mayalı veya mayasız hamur işlerinde; deniz ürünleri soslarında; omletlerde; kremalarda; pasta dolgularında ve fırın yemeklerinde kullanabilir, sofra sunumlarınıza benzersiz bir dokunuş katabilirsiniz.

Tereyağı Fiyatları Hangi Seviyededir?

Sofraların baş tacı olan tereyağının fiyatı, diğer yiyeceklerle kıyaslandığında oldukça bir miktar yüksektedir. Zorlu üretim aşamalarından geçen tereyağının fiyatı, diğer yağlardan doğal olarak bir miktar daha fazla olur. Bu sebeple, ucuza satılan tereyağlarına güvenmemelisiniz. Oldukça uygun fiyata sahip ürünler, yoğun katkı maddesi içerebileceğinden, onları tercih etmemelisiniz. Tereyağı fiyatları, kaliteye bağlı olarak değişebildiği için satın alırken ürünün fiyatına dikkat ediniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tereyağ

İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 494 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001474/60003013