Hurma Satın Al

Besin değeri çok yüksek olan hurma, hem gündelik tüketim hem de hediye vermek için ideal bir üründür. Yetiştiği bölgeye göre farklı özellikleri bulunan hurmalar, çeşit çeşit lezzetleriyle çok sayıda kişinin damak zevkine hitap eder. Yüksek karbonhidrat içeriği ile enerji verici bir besin olan hurma, zengin mineral ve vitamin deposuna sahiptir. Sıcak ve ılıman iklimleri seven hurmalar daha çok Medine, Cezayir, Tunus, Kudüs, Bağdat gibi ülkelerde yetişir. Ülkemizde de yaygın olarak hurma üretimi yapılır. Kalitelerine, ambalajlarına, gramajlarına ve markalarına göre geniş bir satış yelpazesi bulunur. Çoğunlukla yetiştikleri yere göre isimlendirilen hurmalar çok yönlü faydaları ile en fazla tercih edilen besin türleri arasında yer alır. İftar sofralarının da vazgeçilmezlerinden olan hurma, uzun süre tazeliğini korur. Tercihinize göre hemen her hurma çeşidini bulabilirsiniz.

Hurmanın Özellikleri

Hurma ağacı bir tür palmiyedir ve bu familyaya aittir. Soğuk yerlerde yetişmeyen bu bitki için sıcak ve ılıman iklimli yerler çok daha elverişlidir. Türkiye’de de ağırlıklı olarak Akdeniz ikliminin olduğu alanlarda yetişir. Hurma ağacı aynı zamanda çöl ikliminde de sıklıkla görülür ve bu bölgelerin hurmaları da oldukça lezzetlidir. Kutsal topraklardan getirilen hurma çeşitleri birçok insanın favorileri arasında bulunur. Ağacın gri-kahverengi pürüzlü bir gövdesi, saçak kök yapısı vardır. Hurma, doğal şeker kaynaklarını tercih edenler ve diyet yapmak isteyenler için de oldukça uygun bir besindir. En sevilen meyvelerden biri olan hurma, kültürümüzde de önemli bir yere sahiptir.

Hurmanın Besin Değeri

Hurmanın besleyiciliği çok yüksektir; içinde çeşit çeşit vitamin ve mineral bulunur. Özellikle B vitaminleri bakımından zengin olmasıyla dikkat çeken hurma, B1, B2, B3, B6 içerir. A vitamini açısından da yüksek besin değerine sahip olan hurma aynı zamanda karbonhidrat, protein, potasyum, kalsiyum, sodyum, bakır, selenyum, folikasit, fosfor, demir barındırır. Hurmalarda lif de bulunur. Sağlıklı beslenme için ideal kuru meyvelerden biri olan hurma hemen her çeşit vitamin ve minerali içermesi sayesinde şifalı bir besin olarak görülür. Hastalıklara karşı güçlü etkisi, lezzeti ile birlikte bu kadar çok sevilmesinin nedenlerindendir.

Hurma Çeşitleri

Hurmaların onlarca çeşidi vardır. Hurma çeşitleri arasında Medine, İran, Bağdat, Filistin, Ürdün hurmaları bulunduğu gibi bademli, cevizli, bitter çikolatalı gibi özel spesiyal seçenekler de bulunur. Damak tadınıza, ürünün yararlarına ve istediğiniz özelliklere göre çok sayıda alternatife sahipsiniz. Örneğin bebek, lohusa ve hamileler için taze-yaş hurmalar daha fazla tercih edilirken, Türkiye’de en çok bilinen ve sevilen Medine hurmalarını da kategoride bulabilirsiniz. Hurma mamülleri ise hurmalardan elde edilen özel ürünleri oluşturur. Acve hurmaları şifa verici yönleri ile ünlüdür; çok sayıda kişi tarafından mucizevi besin olarak değerlendirilir. Hac-Umre ziyaretçilerine özel hurma seçenekleri sunulur.

Medine’den getirilen hurmalar ülkemizde yaygın olarak tüketilir. Bu hurmalar çoğunlukla iri boyutları ile oldukça lezzetlidir. Kalın etli olarak yetişen bu hurma çeşidi seçkin bir tada sahip olup, bu meyveyi sevenlerin çoğunlukla favorisidir. Koyu kahverenginde olan Medine hurmaları, Kudüs hurmasına iriliği nedeniyle benzerlikler gösterir. Medine Medjul kalitesi yüksek bir türdür; bunun dışında Medine hurmalarının da birçok çeşidi vardır. Medine Sogay, Safawi, Mabroom, Acve, Amber gibi diğer türleri de sıklıkla tüketilir. Medine hurmaları ağırlıklı olarak sert bir kıvama sahiptir; kendi içlerindeki çeşitliliklerine göre renk ve lezzet farklılıkları vardır. Zengin besleyici yönü, özgün aroması ile sofraların en sevilen hurmalarındandır.

Acve hurması birçok olumlu özelliği ile tam bir şifa deposudur. Medine hurmasına kıyasla daha ufak taneli olan bu ürün, siyah rengi ile iştah açıcıdır. Kutsal olarak da önemli olan Acve hurmasını Hz. Muhammed’in elleriyle diktiği rivayet edilir. Yuvarlak şekliyle ise birçok hurma çeşidinden ayrılır. Birçok yerde bu türün mucizelerinden bahsedilir; yanmış olan hurma dalının yeşermesi, şifalı yönleri ile meşhurdur. Acve hurması genelde daha kısıtlı bir alanda yetişir ancak bu ürüne talep yoğundur. İran hurması da en sevilen çeşitlerden biridir. İnce kabuklu olup, siyaha yakın bir renge sahiptir. Oldukça tatlı denilebilecek bir tadı vardır ve yumuşak bir yapıdadır. Bir diğer ismi mazafati yaş hurmadır.

Filistin ve Ürdün hurmaları da ülkemizde satışa sunulan ürünler arasındadır. Farklı çeşitleri bulunan bu hurmaların en öne çıkanları ise Medjul türleridir. Filistin Medjul hurması ince kabukludur ve iridir. Yumuşak yapıda yetişen Filistin hurması, siyah renkli olup, yoğun tatlı tadı ile bilinir. Küçük çekirdeklidir, bol etlidir ve aynı zamanda içindeki yüksek lif oranı ile oldukça faydalıdır. Ürdün hurmaları da Filistin’de yetişen bu meyve çeşidi ile benzer özelliklere sahiptir. Bu ürünün en çok yetiştiği yer Ürdün Medjul vadisidir. Az şekerli hurmayı tercih edenler içinse Safari hurması idealdir. Bu hurma türü orta büyüklüktedir ve siyah renklidir. Umre ve Hac ziyaretlerinde yoğun olarak ikram edilir. İnce kabuklu bir yapısı vardır. Yetişme alanı Medine ve çevresidir.

Sarı rengi ile birçok hurmadan farklılık gösteren Bağdat hurması küçük tanelidir. Ufak boyutta ve hafif kıvamda hurmaları tercih ediyorsanız, bu ürünü tüketebilirsiniz. Ne az ne de çok şekerli olan Bağdat hurması, orta tatlı yoğunluğu ile geniş bir kesimin damak tadına hitap eder. Ağzınızda güzel ve etkili bir lezzet bırakan bu hurma aynı zamanda yumuşak olmasıyla da hoşunuza gidebilir. Ülkemizde en sevilen hurma çeşitlerinden bir diğeri de meşruk türüdür. Meşruk hurma orta büyüklüktedir ve kahverengidir. Umre ve Hac ziyaretlerinizde de bu ürünü rahatlıkla ikram edebilirsiniz. Başlıca özellikleri arasında en kabuklu mebrum hurma cinsi olması bulunur.

Mebrum hurma, Türklerin damak tadına uygundur ve bu nedenle ülkemizde sıklıkla tüketilir. Medine Ala Bula çevresinde yetişen mebrum hurmayı hem Umre-Hac ziyaretleriniz için satın alabilir hem de günlük olarak tüketip, bu meyvenin yüksek besin değerinden yararlanabilirsiniz. Meşruk hurma, bu türün en kabuklusudur; diğerleri ise ince bir kabuğa sahiptir ve kahverengidir. Hamilelik ve lohusa dönemini yaşıyorsanız özellikle  Berni hurmasını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu hurma zengin besin içeriği ile çocuklarınız için de tavsiye edilir. Berni hurması da Medine ve çevresinde yetişen çeşitler arasındadır.  Amber hurması ise iri taneleri ile çok lezzetlidir; siyah renklidir ve diri yapıdadır. Tok tuttuğu için diyet yapanların favorisidir.

Medine’den gelen bir diğer hurma da hudridir. Hudri hurması, orta büyüklükte ve kahverengidir. Eğer hurma lezzetinde yoğun bir tatlılık istiyorsanız size uygun olan türlerden biridir. Çok güzel bir tada sahip olan bu hurma aynı zamanda kan yapıcıdır. Kansızlık gibi bir sorun yaşıyorsanız veya güçlenmek istiyorsanız kendiniz, çocuklarınız ve sevdikleriniz için ideal bir besindir. Hac ve Umre ziyaretlerinde de bu hurma çeşidi sıkça ikram edilir. Şeker hastasıysanız ya da hurma vermek istediğiniz herhangi bir yakınınız bu sorunu yaşıyorsa düşük tatlılık oranları bulunan ürünleri seçebilirsiniz. Sugay hurması özellikle şeker hastalarının tercih ettikleri bir çeşittir. Şekeri hurmanın uç kısmında toplanır; bu nedenle sarı-beyaz renktedir. İçerdiği yüksek lif ile de çok sağlıklı bir hurmadır. Sugay hurması kalın etli olup, meyvenin gövde kısmı kahverengidir. Araplar sıklıkla bu hurmayı mırra kahvesinin yanında tüketirler. Aynı zamanda tahin ile de güzel bir tat uyumu yakalanabilir.

Özel Hurma Seçenekleri

Hurma ile yapılan birçok spesiyal ürünü kategoride bulabilirsiniz. Özellikle çikolatalı

bademli ve cevizli seçenekler hurma tutkunlarının en sevdikleri arasındadır. Bademli hurmalarda kavrulmuş badem hurmanın çekirdeğinin yerine konulur ve enfes tadı ile damağınızda güzel bir lezzet hissi bırakır. Ürünün besleyiciliği artar. Ceviz de aynı badem gibi hurmaya çok yakışan kuruyemişlerden biridir. Ceviz lezzetli olduğu kadar sağlık için de uzmanlar tarafından sıkça tavsiye edilen, çok yararlı bir besindir. Hurmanın çekirdeği çıkartılır ve boşluğa ceviziçi yerleştirilir. Besin değeri bu şekilde daha da zenginleştirilirken, özel bir tat sunulur. Bu tip kuruyemişli hurma çeşitlerinde ek olarak çikolata da bulunabilir. Özellikle badem çikolata ile çok iyi uyum sağlar. Sütlü, bitter, beyaz çikolata seçenekleri ile üretilen hurmaları özel kutu ve ambalajlarında da satın alabilirsiniz.

Yaş hurmalar özellikle yeni doğum yapan, emziren kadınlar için sıklıkla tavsiye edilir. İçlerinde yüksek miktarda glikoz, vitamin, mineral ve nişasta bulunur. Bu nedenle de kaybedilen enerjiyi yeniden kazanmak için ideal ve çok faydalı hurma çeşitleri arasındadır. Özel yaş hurma seçenekleri geniş bir yelpazede sunulur bilhassa Sukkeri ve Berhi hurmaları çok sayıda kişinin tercihidir. Sukkeri yaş hurmada şeker oranı yüksektir; hurmada tatlılığı yoğun biçimde tercih ediyorsanız ürün çeşidi hem tadı hem faydaları ile sizi tatmin edebilir. Yumuşaklığı ile ağzınızda dağılan bu lezzet, açık kahverengi olup orta büyüklüktedir. Bir diğer özelliği ise ince kabuklu olmasıdır. Tahinle tüketebilir; ayrı bir tat yakalayabilirsiniz.

Yaş hurma seçenekleri arasında bulunan Berhi, tüketicilerin favorilerindendir. Bu hurmanın kıvamı erik gibidir; yapısı ise yumuşaktır. Sarı rengi ile oldukça çekici görünen bu yaş hurmalar, tatlı olmakla beraber hafif kekremsi bir tada sahiptir. Ürün ne kadar çok olgunlaşırsa o kadar tatlı hale gelir. Ağırlıklı olarak Filistin ve çevresinde yetişen Berhi hurmaları, orta büyüklüktedir. Kabukları ise incedir. Hamile ve emziren kadınların sıklıkla faydalandığı bir besin olan Berhi hurması aynı zamanda çağla olarak da isimlendirilir. Hurma ile yapılan daha birçok seçeneği bulabilir; Hac-Umre ziyaretleriniz için de özel ürün alternatiflerini tercih edebilirsiniz.

Hurmanın Faydaları

Hurma, besin değeri çok yüksek olan dolayısıyla yoğun biçimde yararlanabileceğiniz bir meyvedir. Hurmanın faydaları oldukça fazladır; ürün bu nedenle birçok ülkede şifacı özellikleri ile ünlüdür. Hurma, zengin potasyum kaynağı olduğundan kalp sağlığınız için olumlu bir etki yapar. Tansiyonunuzu dengeler, damar tıkanıklığını önleyicidir. Kansızlık sorununa karşı en fazla tavsiye edilen besinler arasında yine hurma yer alır; içinde demir bulundurur. Ayrıca hurma yüksek lif içeren bir meyve olduğu için tok tutmaya da yarar. Antioksidan etkisi ise özellikle bağışıklık sisteminize güçlendirici yönde etki yapar. Tatlıları çok seviyorsanız ve bu nedenle kilo ya da sağlık bakımından problemler yaşıyorsanız hurma çeşitlerinden faydalanabilirsiniz. Hurmalar doğal meyve içerikleri ile tatlılardan çok daha sağlıklıdır. İçindeki çeşit çeşit B ve diğer türdeki vitamin-mineraller sayesinde enerji seviyenizi yükseltmenize büyük oranda yardımcı olur. Yapısında fosfor ve kalsiyum olması ise kemiklerinizi güçlendirir. Ayrıca göz sağlığı için de hurmalar çok yararlıdır.

Hurma ile Diyet Yapılır mı?

Hurma sıklıkla diyet yapan ya da sağlıklı beslenmek, formunu korumak isteyenlerin ilgi alanına girer. Hurma çeşitleri ile diyet yapmanız mümkündür. Hurma diyeti sayesinde birçok kişi için eritmesi çok zor olan göbek bölgesinde güzel sonuçlar alabilirsiniz. Hurma diyetinin göbekteki yağları yok etmede olumlu bir etkisi vardır. Bu diyet türünde hurmayı özellikle yoğurt ile tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bir kase light yoğurt ile yedi tane hurma tek bir öğün için yeterlidir. Gün boyunca ise toplamda üç kase light yoğurt ile 21 tane hurma tüketebilirsiniz. Hurma yoğurt diyeti bu besin ile yapılan diyetler arasında en etkili olanlardandır. Diyetin etkisini arttırmanız için su içmeniz tavsiye edilir. Ayrıca yemeklerden önce bir-iki adet hurma yemeniz de iştahınızı dengeler ve size fayda sağlar.

Hurmanın Kalorisi Ne Kadar?

Hurmanın çeşitlerine ve boyutlarına göre kalorisi değişebilir. Ortalama olarak 100 gram kadar yaş hurma tükettiğinizde yaklaşık 127 kalori alırsınız. Kuru hurmalar ise yaş hurmalara kıyasla daha fazla kalori içerir ve tatlılık oranları biraz daha yüksektir. 100 gram kuru hurma yediğinizde ise aşağı yukarı 277 kalori almış olursunuz. Hurma kalori miktarları adet olarak da sunulabilir. Bir adet yaş hurma ortalama 23 kalori içerir; özellikle diyet yapıyorsanız yaş-taze hurmalar sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Bir tane hurma kurusu ise yaklaşık 42 kaloridir.  Bazı hurmaların şeker oranı daha yüksek ya da daha az olabildiğinden kalori miktarları değişkenlik gösterebilir. Ayrıca hurmanın boyutu da kaloriyi etkileyen faktörler arasındadır. Verilen adetler orta boy büyüklükteki hurma için geçerlidir. Şeker hastalığınız varsa hurmayı dikkatli ve doktor tavsiyesi ile tüketmeniz gerekir.

Hurma Bozulur mu?

Hurmaları sahip oldukları özelliklere göre saklamanız besinlerin uzun bir süre tazeliklerini korumalarını sağlar. Kuru hurmaları genellikle 0 ile 10 derece sıcaklıkta tutmanız gerekir. Kuru hurmalar hava almamalı ve ağızları sıkı bir şekilde kapalı olmalıdır. En iyi saklama yöntemlerinden biri ise onları buzdolabının sebzelik kısmına koymaktır. Ürünü tüketmek istediğinizde buzdolabından 5-10 dakika önce çıkarabilirsiniz. Çözünmemiş ve dondurulmuş şekilde alınan yaş hurmalar ise buzlukta muhafaza edilmelidir. Hava almamalı ve ağzı kapalı olmalıdır. Hurmaların türlerine göre kullanım ömürleri değişkenlik gösterir. Örneğin Sukkari hurmasını 1 yıl içinde tüketebilirken, Berhi hurmasını ise 10 gün içinde bitirmeniz tavsiye edilir. Hurmanın içinin açık renk olması taze olduğunun göstergesidir. Kurtlanma ve bozulmayı önlemek için muhafaza koşullarına dikkat edilmelidir.

Hurma Fiyatları Ne Kadar?

Hurma fiyatları birçok etkene göre değişir. Bunlar arasında hurmanın türü, markası, ambalajı, yetiştiği yer ve gramajı bulunur. Acve hurması daha sınırlı olarak üretildiği için fiyatları genellikle biraz daha yüksektir. Medine, Medjul hurma çeşitleri de diğerlerine oranla daha çok tercih edilen ve fiyatları da buna bağlı olarak artabilen ürünlerdir. Yaş hurmaların özelliklerinden ötürü onları taşımak, muhafaza etmek genellikle zordur. Bu nedenle ağırlıklı olarak sonbahar aylarında satışa sunulur. Kategorideki özel spesiyal ürünlere ise avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Cezayir, Tunus ve İran hurma çeşitleri çoğunlukla fiyat bakımından daha ekonomiktir. Ürünler 50 gramlık olarak satışa sunulduğu gibi 5 kiloya varan paketler şeklinde de alınabilir. Duble, jumbo gibi seçenekler de fiyatları belirleyen etkenler arasındadır. Özel ambalaj seçenekleri mevcuttur. Farklı tasarımdaki kutulara özenle yerleştirilmiş hurmaları kendinize veya sevdiklerinize hediye olarak tercih edebilirsiniz. Ambalajlı ürünlerde ise paketin içini görmeniz mümkündür. Ramazan ayının sembolleri ve en sevilen lezzetler arasında olan hurmayı HepsiBurada güvencesi ve farkıyla satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hurma

867 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 867 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/80738003