Besleyici yönü ile en çok tercih edilen hurma çeşitlerinden biri olan Acve hurma, hadislere konu olan besinlerden biridir. Peygamberimiz kendi elleriyle diktiği hurma cinslerinden biri olduğu rivayet edilen Acve hurması, Türk kültüründe manevi açıdan özel bir yere sahiptir. Gerek şifa amacıyla gerekse iftar sofralarında tüketilen besin, fiziki özellikleri ve tadı ile benzer hurma çeşitlerinden ayrılır.

Acve Hurmasının Özellikleri

Acve hurması, Medine çevresinde yetiştirilen özel bir cinstir. Sözcük anlamı olarak “yanık” anlamına gelen hurma cinsi, diğer hurma çeşitlerine nazaran çok daha koyu bir renge sahiptir. Yalnızca rengi ile değil fiziki özellikleri ile de farklılık gösterir. Çeşitli hurmalardan farklı olarak yuvarlak ve küçük şekli ile ayırt edilir. Hurma çeşitleri arasında en iyi ve kaliteli hurma cinslerinden biri olarak Türk pazarında yerini alır. Lezzet açısından bakıldığında hafif sert kıvamı ile kolay çiğnenir ve lifli yapıya sahip olduğu görülür. Orta kıvamda şekerli tadı ile kolay yenen hurma cinsi hafif parlak siyahımsı rengi ile ayırt edilir. Aynı zamanda kendine özgü hafif bir aromaya sahip olan Acve hurması lifli ve ballı bir hurmadır.

Acve Hurması Çeşitleri

Acve hurması, belirli gramlarda hazır ambalajlar içinde veya kilo ile açıktan satılan ürünlerden oluşur. Paketlenmiş ürünler arasında kutulu ve standart ambalajlı ürünler bulunur. Kutulu ürünler 200 ve 250 gramdan başlarken paketli hurmalar 100 gramlık küçük paketler hâlinde alıcıya sunulur. Küçük paketler şifa amaçlı tüketim için tercih edilen ürünlerdir. Kutulu hurma çeşitleri ise markasına göre değişiklik gösterir ve kutular genellikle özenle seçilen ürünlerden hazırlanır. İkramlık olarak servis edebileceğiniz paketli hurmalar arasında kilitli ambalajla satılan ürünler de yer alır. Tüketilmediğinde kolay bir şekilde muhafaza edilen ürünler, kuru meyve olduğu için doğru saklandığında lezzetini uzun süre korur. Açıktan farklı gramlarla satılan Acve hurma çeşitleri sipariş sonrasında paketlenip gönderilen ürünlerdir. Genellikle kilogram fiyatı ile satılan ürünler, farklı satıcılardan temin edilebilir. Açık paketlenen ürünler arasında 200 gram, 500 gram 700 gram ve 1 kilogram hâlinde satılan ürünleri bulabilir ihtiyacınızı karşılayan miktarda ürünü satın alabilirsiniz. Farklı satıcıların fiyatlarını inceleyerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Acve Hurması Tüketimi ve Saklanması

Acve hurması, pahalı hurma cinslerinden biri olduğu için günlük tüketimden ziyade ikramlık, hediyelik ve şifa amacıyla alınır. Küçük paketler hâlinde satılan hurma cinsi, kahve yanında servis edilebilir. Hac dönüşü küçük paketler hâlinde hediye olarak tercih edilebilir. Sade hâlde tüketimi yaygın olan hurmanın şifa amacıyla tüketimi de yaygındır. Sindirim sorunları için su içine atılarak tüketilen besin, bal veya pekmez gibi vitamin değerleri yüksek besinler ile karıştırılarak tüketilir. Diğer hurma cinsleri gibi macun veya kür yapılarak tüketimi de yaygındır.

Acve hurmasını evde muhafaza ederken nem ve ışıktan uzak mümkünse kapalı bir dolap içinde saklamak gerekir. Uzun süre tüketmeyecekseniz ağzı kapalı bir paket içinde buzdolabında muhafaza edilebilir.

Acve Hurmasının Faydaları

  • Besleyici değerleri oldukça yüksek olan Acve hurması, lifli yapısıyla hazmı kolaylaştırır ve sindirim sorunlarını geçirmeye yardımcı olur.
  • Zengin bir A vitamini kaynağı olarak göz sağlığını destekler. İçerdiği B grubu vitaminleri ile karaciğere iyi gelen besin, kolesterol içermez. Böylece kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı besinler arasında yer alır. 
  • Düzenli tüketildiğinde toksinleri atmayı kolaylaştıran besin, içerdiği doğal şeker ile vücuda enerji verir ve yorgunluğu hafifletir. 
  • İçeriğindeki demir ile vücutta kansızlığı azaltır ve kansızlıktan kaynaklanan hâlsizliğe iyi gelir. 


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Acve Hurma

.
Medine
Mebrum
Kudüs
Acve
Medjoul
İran
Hudri
Sugay
Sukkari
Meşruk
Safavi
Hurma
Amber
Bağdat
Berni
Cezayir
Karışık
Tunus
.
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 40 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/80738003/80738003