Kuru meyve çeşitlerinden biri olan hurma, kendi içinde birçok farklı türe sahiptir. Hurma türlerinden biri olan Mebrum hurması, Medine çevresinde yetiştirilen özel hurma türlerinden biridir. Hac veya Umre ziyaretlerinden sonra ikram edilen ve hediyelik olarak tercih edilen Mebrum hurmasının kendine özgü birçok özelliği bulunur.

Mebrum Hurmasının Özellikleri

Medine hurması denilince akla gelen ilk hurma çeşitlerinden biri olan Mebrum hurması, kendine özgü lezzeti ile benzerlerinden ayrılır. Doygun orta şekerli tadı ve ince kabuklu yapısı ile kolay bir şekilde tüketilir. Orta sertlikte etli hurmalardan biri olduğu için doyurucudur. Mebrum hurmalarının kalitesi yetiştiği bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Bilinen en kaliteli hurma cinslerinden biri Medine’de Al Ula çevresinde yetiştirilen hurmalardır. 

Türk damak zevkine en çok hitap eden hurma cinslerinden biri olduğu için Türkiye’de yaygın bir şekilde tüketilen ürün, özellikle Ramazan ayında iftar sofralarında yerini alır. Mebrum hurması aynı zamanda en besleyici hurma çeşitlerinden biridir. Yüksek besin değerleri ile şifa amaçlı tercih edilir. Su içine atılarak veya çekirdeği çıkarılıp macun yapılarak tüketilir. Sade tüketiminin yanında mutfakta da geniş bir kullanıma sahip olan hurma cinsi, kuru meyve katılan her türlü tarife eklenebilir veya ince ince kıyılarak macun yapımında kullanılabilir. 

Mebrum Hurması Çeşitleri

Mebrum hurmaları satılış şekli, gramajı ve markası ile değişiklik gösteren ürünlerdir. Hurma çeşitleri genelde açık ve hazır paketler hâlinde satılan ürünler olarak alıcıya sunulur. Hazır paketler, farklı üretim tesislerinde hazırlanan ürünleri kapsar. Gramaj açısından değişiklik gösteren ürünler, paket şekli açısından da değişir. Özel paketlenen ürünler arasında kutulu hurma çeşitleri de yer alır. Gramajları düşük olan hurmalar, hediyelik ve ikramlık olarak tercih edilebilir. İkramlık paketler tek tek seçilen hurmalardan hazırlanır. Kutulu ürünler arasında günlük tüketime hitap eden 1 kilogramlık ürünleri bulabilir, iftarlık hurma olarak tercih edebilirsiniz. Standart paketli hurmaların yanı sıra vakumlu poşetlenmiş hurmaları da ürünler arasından inceleyebilir ve uzun bir süre tazeliğini koruyabilirsiniz.

Açık satılan hurma çeşitleri ise satıcının belirlediği miktarlarda alıcıya sunulur. Genellikle 1 kilogramlık ürünler olarak satılan açık hurmalar, sipariş sonrası satıcı tarafından paketlenip gönderilir. Açık satılan hurmalar arasında yarım kilodan başlayıp toplu alımlar için 5 kilogramlık büyük paketlere erişmek de mümkündür. Kilogram açısından bakıldığında 200 gramlık küçük paketlerden başlayan ürünler göze çarpar. Özel paketlenmiş ürünler olarak karışınıza çıkan hurmaları farklı marka seçenekleri ile temin edebilirsiniz.

Mebrum Hurması Faydaları 

  • Vücut için gerekli tüm vitaminleri içeren tek besin olması ile bilinen hurma, kan şekerini düzenleyerek doğal bir antioksidan görevi görür. Kanser ve damar tıkanıklığına önlemeyi destekler ve içeriğindeki antioksidan ile yaşlanmanın etkilerini hafifletmeye yardımcıdır.
  • Doğal şeker kaynağı olduğu için enerji veren besin, kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda damar tıkanıklığı riskini düşürmeye ve tansiyonu dengelemeye de yardımcı olur.
  • Önemli bir lif kaynağı olduğu için sindirim sistemini destekler. Aç karna tüketildiğinde mide sorunlarını hafifletmeye ve mide şişkinliği gibi rahatsızlıkların önüne geçmeye yardımcı olur. Tok tutan yapısıyla diyet yapmayı da kolaylaştırır. 
  • A, C, B6, B12 ve D vitamini içeren besin; sodyum, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, klor gibi minerallere de sahiptir. Özellikle B grubu vitaminleri açısından oldukça zengindir.
  • Yüksek oranda demir içerdiği için başta kansızlık ve hâlsizlik olmak üzere birçok rahatsızlığın etkilerini hafifletmeye katkı sağlar. Kırmızı kan hücrelerini arttıran B2 ve B3 açısından önemli bir kaynaktırm.
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mebrum Hurma

.
Türü
Payitaht Hurma Hurma
Çerez Tabağı Hurma
By Tuna Kuruyemiş Hurma
Şifa-i Hurma Hurma
Adnan Efendi Hurma
Hicazi Hurma Hurma
Hurma Aşkı Hurma
Çağlayan Kuruyemiş Sarayı Hurma
Diyetisyenin Bahçesi Hurma
Doğal Siparişim Hurma
Medine
Mebrum
Kudüs
Acve
Medjoul
İran
Hudri
Sugay
Safavi
Meşruk
Sukkari
Hurma
Bağdat
Amber
Berni
Cezayir
Karışık
Tunus
.
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 77 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/80738003/80738003