Günümüzde çoğunlukla ramazan ayıyla birlikte sofralarda kendine daha fazla yer bulan hurma, bir nevi palmiye çeşidi bir ağaçta yetişir ve tadı son derece lezzetlidir. Hurmanın tarihçesi ayrıntılı olarak bilinmese de, eldeki veriler hurmanın insanoğlunun varoluşundan beri hurmanın da olduğunu gösterir. Bu nedenle de hurma ağacının bir diğer adı hayat ağacıdır. Hurma mebrum, soğuktan ziyade sıcağı daha fazla seven ağaç türlerindendir. Bu nedenle de bir palmiye çeşidi olan hurma ağacı, ülkemizde daha çok Akdeniz ikliminin yaşandığı yerlerde yetiştirilir. Gün geçtikçe hurmaya olan talebin artması nedeniyle bu lezzetli meyve daha çok yurtdışından ithal edilip piyasaya sürülür. Kuru ve yaş olarak yenilebilen mebrum hurması yukarıda da bahsedildiği gibi özellikle ramazan ayında sofralarda bulunan olmazsa olmaz ürünlerden biridir.

Mebrum Hurma Özellikleri

Mucizevi bir meyve olan mebrum hurma, tıp literatüründe birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir bir meyve olarak geçer. Üstelik mebrum hurma çeşitleri, içeriğinde protein bulunan sayılı meyvelerden birisi olduğu için vejetaryen olarak beslenmeyi tercih eden insanların protein ihtiyacını karşılayabilecekleri bir ürün olma özelliğini de sahiptir. Mebrum hurma, içerisinde yüksek miktarda folik asit bulunması sayesinde birçok hastalığı engelleyebilmek için kullanılabilecek yardımcı gıda görevini en iyi şekilde yerine getiren meyvelerden biri olma özelliğindedir. Yüksek besleyici özelliğinin yanında, mebrum hurmanın sindirim sistemi ile ilgili hastalıklara, boşaltım sistemi ile ilgili hastalıklara, cinsel problemlere, kalp hastalıklarına ve daha birçok hastalığa karşı faydalı olduğu bilinir. Mebrum duble hurma; tiamin, riboflavin, folat, niasin, A vitamini ve K Vitamini pek çok vitamini bünyesinde barındırdığı gibi kükürt, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko, bakır, demir ve magnezyum gibi birçok minareli de bünyesinde bulundurur. Özellikle çocukların ve yetişkinlerin kas gelişimlerinde önemli bir besin kaynağı olan mebrum duble hurma bununla birlikte eski dönemlerde macun haline getirilerek özellikle yaraların bakımı için kullanılmıştır. Mebrum Hurma, zengin içeriği ile bir insanın hayatını sürdürebilmesi için gereken vitamin ve minerallerin bir çoğuna sahiptir. Bu özelliği sayesinde sadece hurma ve su tüketerek bir insan yaşamını devam ettirebilir. Bununla birlikte güncel bilimsel araştırmalarda mebrum hurmanın farklı yararları olduğu da ortaya konulur.

Mebrum Hurma Faydaları

İçeriğindeki pek çok vitamin ve mineral bulunan mebrum duble hurma insan sağlığı açısından çok faydalı bir besindir. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Hurmanın Kabızlık için Faydaları: Mebrum Hurması genel olarak müshil olarak kategorize edilir. Ancak müshil etkisini görebilmek için mebrum hurmanın suyun içerisinde bir gece bekletilmesi gerekir. Bu yapıldığı takdirde laksatif maddesinin etkisini arttırılıp müshil özelliği kazanır.
  • Kemik Sağlığı : Kemik sağlığının korunması açısından mebrum hurma içeriğindeki mineraller ve vitaminler çok büyük önem taşır. Bununla birlikte zayıflamaya yardımcı ve tok tutucu özelliği ile yağların yakımına yardımcı olabilir ve kemikleri rahatlatabilir.
  • Anemi: İnsan vücudunda demir ve folik asit eksikliği nedeniyle meydana gelen anemi türlerine karşı mebrum duble hurma içeriğindeki zengin demir ve folat içeriği ile etkilidir. Enerji verici özelliği ile gün içerisinde veya gün sonunda kendinizi yorgun yada halsiz hissettiğiniz durumlarda enerjiinizi yerine getirecek ideal besinlerden biridir.
  • Alerji: Alerjik hastalıklar hurma mebrumun faydalarının en etkili olduğu sağlık sorunlarından biridir. Besinlerin bir çoğunda bulunmayan organik kükürtün hurmada bulunması bunun ana nedenidir. Hem mevsimsel alerjilere hem de diğer alerjilere karşı organik kükürtün önemli derecede faydaları vardır.
  • Aşırı Kilo: Sağlıklı bir diyet yapılmak isteniyorsa hurma da bu diyetin bir parçası olmalıdır. Bazı öğünleri sadece hurma ve su ile geçiştirmek dahi mümkündür. Hurmayı su ile tüketmenin yanı sıra yoğurtla veya sütle bir öğün olarak tüketmek de tercih edilir. Burada önemli olan husus hurmanın normal öğünlerinde yanında yenilmeden, başlı başına bir öğün tüketilmesidir. Aksi halde kilo vermek bir yana alınabilir.
  • Zehirlenme: Özellikle alkol zehirlenmelerine karşı kullanılan mebrum hurma bununla birlikte daha çabuk rahatlamak ve daha hızlı ayılabilmek için de kullanılır. Yine geceden alınan alkolün ertesi gün oluşacak etkilerini azaltmak için hurma tüketmek faydalı olabilir.
  • Sağlıklı Kalp: Hayatınızı devam ettirebilmeniz için kalp sağlığınızın yerinde olması gerekir. Bu noktada mebrum hurmanın kalp sağlığı açısından da önemli faydaları bulunur. Bir gece önceden suya konulan ve sabahında püre haline getirilip yenilen hurmanın zayıf kalpler üzerinde olumlu etkileri vardır. Hurma ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda inme ve diğer kalp ile ilgili hastalıkların riskini azaltmak için içerisinde etkili miktarda potasyum bulunduğu da tespit edilmiştir.
  • Hurmanın Kadınlara Yönelik Faydaları: Doğum sancısını önemli derecede hafifletmek için mebrum hurma yemenin faydalı olduğu bilir. Yine mebrum hurma tüketen annelerin sütü de artar.

Mebrum hurmanın yukarıda sayılan birçok faydasının yanı sıra işitme ile ilgili rahatsızlıklarda, solunum yolu ile ilgili sürekli öksürüğe ve damar sertliğine de önemli ölçüde faydaları bulunur. Düzenli mebrum hurma tüketimi sonucunda böbrekleri ve kanı temizler, kötü kolesterolü ve tansiyonu da dengeler.

Mebrum Hurma Fiyatları

Hurma, sadece İslam dünyasının tükettiği bir meyve olmaktan çok bütün dünya genelinde tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Günümüzde, dünyanın dört bir tarafından birçok ülkede yılın oniki ayı mebrum hurma satışı yapılır. Her yeni gün bu lezzete yabancı olan insanlar hurma ile tanıştıkça, dünya üzerinde hurmayı seven insanların sayısı da artmaktadır. Hem Türkiye, hem İslam dünyası, hem de diğer dünya ülkeleri için artık mebrum hurma son derece yararlı ve sağlıklı bir meyve olarak vazgeçilmez olmuştur. Ramazan aylarında bir çekirdek aile için mebrum hurma 1 kg yeterli olur. Ancak geniş bir aileye sahipseniz ve ramazan ayı boyunca pek çok misafir ağırlayacaksanız mebrum hurma 5 kg sizin için ideal ürün olur. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi unlu mamuller arasındaki pide ile birlikte mebrum hurma en ucuz seçenekleriyle Hepsiburada üzerinden güvenle temin edilebilir.

Mebrum Hurma Nedir?

Hurma denilince ilk akla gelen, ince kabuklu, besin değeri yüksek, kırmızı-kahverengi bir rengi olan hurmaya mebrum hurma denir. Kendine özgü bir aromaya sahiptir. Dayanıklı ve canlı bir yapısı vardır. Kalitesi ve lezzeti sebebiyle müşterilerin en fazla tercih ettiği cinstir.

Mebrum Hurma Çekirdeği Nasıl Kullanılabilir?

Mebrum hurma çeşitlerinin çekirdekleri göz sürmesi, sabun ve hayvan yemi gibi ürünlerin üretiminde kullanılır. Mebrum hurma çekirdeklerini yakarak elde edilen toz göz sürmesi olarak kullanır. Mebrum hurma çekirdeklerinden elde edilen sabun da mantara karşı kullanılabilir.

Mebrum Hurma Kaç Kaloridir?

Mebrum Hurma kalori değeri açısından oldukça yüksek değere sahip besinlerden biridir. 10 adet mebrum hurma yaklaşık olarak 280 kaloriye sahiptir. Bu da bir yetişkin insanın günlük ihtiyacının %15’i kadardır.

Mebrum Hurma Hangi Vitamin ve Mineralleri İçerir?

Mebrum duble hurma; tiamin, riboflavin, folat, niasin, A vitamini ve K Vitamini pek çok vitamini bünyesinde barındırdığı gibi kükürt, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko, bakır, demir ve magnezyum gibi birçok minareli de bünyesinde barındırır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mebrum Hurma

83 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 83 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/80738003/80738003