Severek tüketilen kuru meyvelerden biri olan hurma, kendi içinde farklı türlere sahiptir. Yetiştiği bölge, iriliği, rengi ve tadıyla farklı lezzetlere sahip olan hurma cinsleri arasında yaş hurma çeşitleri de bulunur. Taze hurma çeşitlerinden en bilineni olan Sukkari hurması, kendine özgü lezzeti ile kuru hurmalardan ayrılır.

Sukkari Hurmasının Özellikleri

Sukkari hurması normal hurmalardan farklı olarak kurutulmadan taze meyve olarak tüketilen bir hurma cinsidir. Riyad ve Medine çevresine yetişen ve yaş, taze anlamına gelen hurma cinsi, açık kahve renge sahiptir ve standart hurmalardan farklı olarak daha yuvarlak şekillidir. Sukkari hurması, ince kabukludur ve orta büyüklükteki hurmalar arasında yer alır. Yumuşak ve etli kısmı sayesinde oldukça doyurucu bir tada sahiptir. Özellikle yüksek şeker oranı ile oldukça tatlı bir tada sahip olan hurma, özgün aroması ile ayırt edilir. Sukkari hurmaların diğer bir ayırt edici noktası ise yumuşak etli kıvamıdır. Sert ve kuru hurma cinslerini çiğnemekte ve sindirmekte zorlananlar için ideal olan ürün, meyve olarak keyifle tüketilebilir. Genellikle yoğun tadı ile beğenilen hurma, meyve olarak tüketilmenin yanında besleyici besin değerleri ile şifa amacıyla da tüketilir.

Sukkari Hurma Çeşitleri

Sukkari hurmalar marka, gram ve satıcıya göre değişiklik gösterir. Gramaj açısından 100 gramlık küçük paketlerden başlayan hurmalar 500 gram ve 1 kilogramlık seçeneklere kadar bulunabilir. Açık paketlemeden ziyade hazır ambalajlar içinde satılırlar. Paketli ürünler arasında %100 doğal ürün garantisi ile satılan ithal hurma çeşitleri öne çıkar. Medine ve Riyad çevresinde yetiştirilen hurmalar, yaş hurma arayanların tercihidir. Hazır ambalajlı Sukkari hurmalar arasında kuru hurmalardan farklı paketlenen ve depolanan ürünler yer alır. Hurmanın bilhassa lezzetini ve tazeliğini koruması için özel hazırlanan soğuk depolarda bekletilen hurmaları ürünler arasında bulabilirsiniz. Soğuk zincir yöntemiyle gönderilen ürünler, lezzet ve canlılığını koruyarak orijinal hurma lezzetini sizlere sunar. Özenle paketlenen ürünler tek tek dizilerek yuvarlak şeffaf kutular içerisinde alıcıya sunulur. Orijinal taze hurma lezzetini arayanlara hitap eden bu ürünleri farklı marka seçenekleri ile inceleyebilirsiniz. Şık kutulara sahip olan ürünleri hediyelik ve ikramlık tercih edebilir veya 1 kilogramık paketleri satın alarak iftar sofralarında ailecek tüketebilirsiniz.

Sukkari hurma, yaş hurma çeşitlerinden biri olduğu için saklanmasına dikkat edilmesi gereken besinlerdendir. Saklanmak istediğinde açık ortamda veya buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir. Genellikle tazeliğini koruması için buzdolabında saklanması tavsiye edilir. Ambalajlı ürünler arasında kendinden kilitli paketle satılan ürünleri orijinal paketinde saklayabilirsiniz.

Sukkari Hurma Faydaları ve Tüketimi

Kuru hurma çeşitlerinde olduğu gibi yaş Sukkari hurma da besleyiciliği ile öne çıkan besinlerdendir. Sukkari hurmanın öne çıkan faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Yüksek oranda nişasta ve glikoz içeren hurma cinsi, günlük enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan doğal bir besindir.
  • İçeriğinde doğal şekerler ile kana kolay karışan hurma, yorgunluğu azaltarak vücuda dinçlik vermeye yardımcı olur. 
  • Tansiyonu düşürücü etkiye sahip olan hurma, sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler.
  • Sütle birlikte tüketildiğinde sindirim sistemini rahatlatır. Sabah aç karınla tüketildiğinde sindirim sistemindeki zararlı bakterileri azaltmaya yardımcı olur. 

Sukkari hurma tüketimi ise taze meyveler gibidir. Tek tek yenilen besin, şifa amacıyla tüketileceği zaman tahinle karıştırılarak yenir. Özellikle geleneksel tariflerden olan tahin hurma karışımı şifa amacıyla sabah aç karınla tüketilir. Tatlı ve atıştırmalık olarak tüketildiğinde kahve veya çay yanında servis edilir. Mutfakta çeşitli ise hamur işlerinde rafine şeker yerine kullanarak daha sağlıklı tatlılar yapmak mümkündür.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sukkari Hurma

.
Türü
Çerez Tabağı Hurma
Ankara Hurma Bahçesi Hurma
Doğal Siparişim Hurma
Hurma Aşkı Hurma
Hurma Diyarı Hurma
Medine
Mebrum
Kudüs
Acve
Medjoul
İran
Hudri
Sugay
Safavi
Meşruk
Sukkari
Hurma
Amber
Bağdat
Berni
Cezayir
Karışık
Tunus
.
Konumseçilmedi
Toplam 17 / 17 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/80738003/80738003