Ramazan ayında sofralardan eksik edilmeyen kuru hurma, farklı cinslere sahip kuru meyvelerdendir. Hurma çeşitlerinden biri olan Hudri hurması, hediyelik olarak tercih edilen hurmalar arasında yerini alır. Umre ve hac ziyaretlerinden sonra hediye olarak getirilen hurma çeşidi, lezzet açısından kendine özgü belirgin farklara sahiptir. Yoğun tadıyla öne çıkan hurma çeşidi, besleyicilik açısından da önemli özellikler taşır.

Hudri Hurması Çeşitleri

Hudri hurması fiyatları gramaja ve satıcıya göre değişiklik gösterir. Gramaj açısından bakıldığında Hudri hurmaların birçok farklı seçeneğe sahip olduğu görülür. 200 gramdan başlayan küçük paketler, 1 kilograma kadar çıkmaktadır. Sıklıkla tercih edilen 500 gramlık ve 700 gramlık paketler farklı marka ve satıcı seçenekleriyle ürünler arasında yerini alır. 1 kilogramlık hurmalar ise sofralık ve ikramlık ürünler olarak tercih edilir. Aynı zamanda hurma çeşitleri arasında toplu alımlar için 5 kilogramlık hurma çeşitlerini bulmak da mümkündür. Günlük tüketime daha çok hitap eden yarım kiloluk ve 1 kilogramlık hurmalar arasında ise kutulu ürünler, özel paketlenmiş ürünler bulunur. Özel ambalajlarda paketlenen ürünler arasında buz aküleri ve ısı yalıtımı ile korunan ürünlere erişebilir, doğal lezzetini koruyan hurmaları temin edebilirsiniz. Vakumlu poşetler içinde satılan ürünler ise hava almadığı için lezzetini korur ve farklı gramaj seçeneklerine sahiptir.

Hudri Hurmasının Özellikleri

Hudri hurması, Medine çevresinde yetişen hurma cinslerinden biridir. Türkiye pazarında genellikle Medine hurması olarak satılsa da cins olarak asıl Medine hurmasından farklı bir türdür. Öncelikle dış yapısı ile ayırt edilen hurma, belirgin bir şekilde görülen kabuğa sahiptir. Normal şekilde etli olan besin ne sert ne yumuşak olarak nitelendirilecek orta sert kıvamı ile beğenilerek tüketilir. Kolay çiğnenen ve kabuğu ile dokulu bir dış görünüme sahip olan hurma cinsi, parlak kahverengidir ve taneleri orta büyüklüktedir. Şeker oranı ile belirgin bir tada ve yoğun bir kıvama sahip olduğu için ikramlık ve atıştırmalık olarak keyifle tüketilir.

Hudri Hurması Nasıl Tüketilir ve Nasıl Saklanır?

Hudri hurması kuru hurma çeşitlerinden biri olduğu için muhafaza etmesi oldukça kolaydır. Uzun süre saklanacaksa buzdolabının kapak kısmında hava almayacak şekilde saklanması uygundur. Kısa sürede tüketileceği zaman buzdolabına kaldırmaya gerek görülmez. Doğrudan güneş ve ışık almayan bir dolapta ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilebilir. Hurmaları saklarken özellikle sıcaklığa dikkat etmek gerekir. Sıcaklığın yüksek olduğu mevsimlerde açık ortamlarda saklanmaması tavsiye edilir. Genellikle sade hâlde tüketilen besin yoğun bir tada sahip olduğu için tatlı yapımında da rafine şeker yerine tercih edilebilir. Çekirdeği çıkarıldıktan sonra ezilerek geleneksel macunlara katılabilir. Özellikle kadınlara ve çocuklara tavsiye edilen besin, güçsüzlüğe ve kansızlığa karşı kür yapılarak tüketilebilir.

Hudri Hurması Faydaları Nelerdir?

  • B grubu vitaminleri açısından zengin olan besin, sinir sistemini korumaya yardımcı olabilir. İçeriğindeki B2 ve beta karoten ile özellikte yaşlılıkta oluşan hafıza zayıflığını hafifletebilir. 
  • Antioksidan görevi gören hurma, vücudu toksinlerden arındırabilir ve kolesterol içermeyen yapısı ile kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir. Damar tıkanıklığı ile mücadele etmeye yardım edebilir ve düzenli tüketildiğinde içindeki A vitamini göz sinirlerine iyi gelebilir. 
  • Önemli bir demir kaynağı olarak kansızlıkla mücadeleyi destekleyebilir. Günde 10 adet tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu tüm demir ihtiyacını karşılar ve çocuklarda kemin gelişimini destekleyebilir.
  • İçeriğindeki kalsiyum ve fosfat ile çocuklara ve kadınlara tavsiye edilen besin kemiklerin güçlenmesini de destekleyebilir. Hâlsizliği ve kronikleşen yorgunluğu hafifletebilir. Aynı zamanda yoğun şeker ve lif oranı ile sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir. 
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hudri Hurma

.
Medine
Mebrum
Kudüs
Acve
Medjoul
İran
Hudri
Sugay
Sukkari
Meşruk
Safavi
Hurma
Amber
Bağdat
Berni
Cezayir
Karışık
Tunus
.
Konumseçilmedi
Toplam 23 / 23 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001473/80738003/80738003