Hardal

Hardal, dünyanın en önemli baharat bitkilerinden biri olarak biliniyor ve dünya mutfağında oldukça farklı kullanım alanları bulunuyor. Tarih boyunca birçok farklı kültür tarafından pek çok farklı mutfağa adapte edilen hardal, sunduğu eşsiz lezzetle tariflerde giderek daha fazla kullanılıyor. Ayrıca hardal, geleneksel gıda maddesi kullanımlarının dışında pek çok farklı alanda da yer alıyor. Bazı hardal türleri biyolojide ve böcek öldürmede kullanılırken, yağ, biyodizel ve diğer endüstriyel ürünlerin üretiminde kullanılan versiyonları da bulunuyor.

Hardal Nedir?

Brassica bitki ailesinin bir üyesi olan hardal, minik yuvarlak yenilebilir tohumlar ve lezzetli yaprakları taşıyor. İngilizce adı "mustard" yakıcı anlamına gelen Latince "mustum ardens" kelimesine dayanıyor. Hardal, aynı adlı bitkinin tohumlarından yararlanılarak elde ediliyor. Baharat olarak kullanılan bu ürün, hardal bitkisinin tohumlarından yapılıyor. Tohumlar kırıldıktan sonra hardal haline getirmek için yavaşça su ile karıştırıp, ardından limon ve zeytinyağı ekleyerek mükemmel bir sos elde edebilirsiniz. Hardalı mutfaklarınızda pek çok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Türk ve dünya mutfaklarında hardalın kullanıldığı pek çok özel tarif bulunuyor.

Hardal Türleri Nelerdir?

Dünya üzerinde yaklaşık 40 tür hardal bitkisinin varlığı biliniyor. Hardal yapmak için ise üç tür tohum kullanılıyor. Bu tohumlar; siyah, kahverengi ve beyaz olarak adlandırılıyorlar. Akdeniz kökenli beyaz hardal, herkesin aşina olduğu parlak sarı hardalın yapımında kullanılıyor. Himalayalardan gelen kahverengi hardal, Çin restoranı hardalı olarak biliniyor. Siyah hardal ise Orta Doğu ve Asya'da yaygın olarak tanınıyor. 

Hardal Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Hardal her ne kadar sos olarak bilinse de bir bitki türünü ifade ediyor. Mutfaklarda görmeye aşina olunan sarı renkteki sıvı ise sos kıvamında hazırlanmış hardal çeşnisini temsil ediyor. Brokoli, hardalın çok uzak olmayan kuzeni olarak biliniyor. Brassica veya Sinapis cinslerinin üyeleri olarak hardal bitkisinin; brokoli, karnabahar, şalgam ve lahana da dahil olmak üzere, şaşırtıcı bir çeşitlilik gösteren sebzelere yakın akrabalığı bulunuyor.

Hardalın Tarihteki Yeri Nedir?

Bazı tarihi kaynaklarda hardal, insanların yiyeceklerine koyduğu ilk çeşni olarak yer alıyor. Romalılar hardal tohumunu sürülebilir bir macun haline getirip, aromalı bir sıvıyla (genellikle, şarap veya sirke) karıştırarak kullanıyorlardı. Ayrıca Fransız Kral Louis XI'in hardal olmadan seyahat etmediği de tarihi kaynaklarda yer alıyor.

Hardalın Tedavi Amaçlı Kullanımı Nedir?

Hardalın, tarihte yiyecekten ziyade tedavi amaçlı bir bitki olarak kullanıldığı biliniyor. M.Ö 6.yüzyılda Yunan bilim adamı Pythagoras, akrep sokması için tedavi amaçlı olarak hardal kullanıyordu. Yüz yıl sonra Hipokrat, kümes hayvanlarında ilaç olarak hardaldan faydalanmıştır. Diş macunu olarak ve diğer bazı diş rahatsızlıklarını tedavi etmek için de hardaldan elde edilen sıvılar kullanılıyordu. Günümüzde de zehirlenmelerde ve bağışıklığı güçlendirmesi için hardaldan tedavi amaçlı yararlanılmaya devam ediliyor.

Hardal Kullanılarak Hangi Yemekler Yapılabilir?

Her damağa hitap etmese de mutfakta hardalla harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Özellikle et yemeklerine yakışan bu taneli çeşniyi, marineli tavukla birleştirerek sevdiklerinize damak çılgınlığı yaşatacak lezzetler hazırlayabilirsiniz. Balla tatlandırılmış hardalı, İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzeti makarnayla bir araya getirerek de pratik ve lezzetli bir tat elde edebilirsiniz. Tercihe göre hamburger, salata, sebze ve diğer pek çok farklı yiyecek ile birleştirilen bu çeşni türü, zevk ve tercihlere göre pek çok farklı lezzetin mimarı olabiliyor. 

Hardal tohumu, sarı hardal, kahverengi hardal, ballı hardal, taneli hardal, Fransız hardalı, Çin hardalı ve Dijon hardalı gibi damak zevkinize göre çeşitlenen pek çok hardal türünü kategori üzerinden satın alabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hardal

101 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 101 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365051/80365053