Çikolatalar, serotonin hormonunun salgılanmasına neden olarak ilk ısırıkla beraber kişinin kendisini daha mutlu hissetmesini sağlar. Bu nedenle en sevilen atıştırmalıkların başında yer alır. Ayrıca karşınızdakini mutlu etmek için de son derece hoş bir hediye seçeneğidir.

Çikolata Çeşitleri Nelerdir?

Damaktan kalbe giden en keyifli yollardan birisi olan çikolataların birçok çeşidi bulunur. Çikolata çeşitleri ve fiyatları içeriğindeki malzemeler, malzemelerin oranı ve işçilik gibi etmenlere göre değişebilir. Çikolatada kullanılan asıl ham madde kakaodur ve kakao tozu ile kakao yağı olarak ürünlere eklenebilir. Kakao haricinde çikolatanın çeşidine ve üretim şekline göre farklı malzemeler kullanılabilir.

Bitter çikolata, en sık tüketilen çikolata çeşitlerinin başında yer alır. Yoğun kakao oranı ile acımtırak bir lezzeti vardır. Özellikle kahvenin yanına oldukça yakışan bir lezzete sahiptir. Sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin de tercih ettiği çikolata çeşitlerindendir. Bitter çikolataya süt ilave edilerek üretilen sütlü çikolata, daha hafif lezzetlerden hoşlananların ilgisini çeker. İçerisine farklı oranlarda süt eklenerek değişik lezzetler ortaya çıkarılabilir.

Fındıklı, Antep fıstıklı, bademli ve yer fıstıklı çikolatalar gün içerisinde yüksek enerji ihtiyacı olanların ve değişik lezzetleri denemeyi sevenlerin tercih ettiği ürünlerdendir. Çay saatlerinde atıştırmalık ya da ara öğün olarak tüketilebilir. Fresh lezzetleri sevenler için portakallı, çilekli ve kırmızı meyveli çikolatalar bulunur. Meyve tüketmeyi sevenlere yönelik üretilen meyveli çikolatalar, özellikle yaz aylarında tercih edilir ve hafif bir tadı vardır.

Kahveli çikolatalar, kahveseverlerin en çok tercih ettiği çikolata çeşitlerindendir. Ürünün markasına göre içeriğindeki kakao ve kahve oranı değişiklik gösterebilir. Gün içerisinde kahve ihtiyacınızı gidermek ve modunuzu yükseltmek için tercih edebilirsiniz.

Farklı aroma ve malzemeler kullanılarak üretilen çikolatalar farklı gramaj ve şekillerde üretilir. Kişisel zevklerinizi göz önünde bulundurarak ideal çikolatanızı seçebilirsiniz.

Çikolata Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çikolata alırken gerçek ve kaliteli çikolata almaya dikkat etmelisiniz. Ancak işin profesyoneli olmadığınız sürece gerçek çikolatayı ayırt etmeniz kolay değildir. Yine de bazı püf noktalarına dikkat edip, kalitesine güvendiğiniz markaları tercih ederek lezzetli çikolatalar alabilirsiniz.

Çikolata alırken içerisinde neler bulunduğuna dikkat edebilirsiniz. Soya ve kokolin kullanılarak üretilen çikolatalar gerçek çikolata değildir ve hem tadı hem de kokusu ile gerçek çikolatadan oldukça farklıdır. Gerçek çikolatayı ağzınıza aldığınızda kısa sürede dağılıp erir ve ağızda hoş bir kakao aroması bırakır. Ayrıca ağzınızda gezdirdiğinizde pürüzsüz bir dokusu olur. Üst düzey çikolataların renkleri parlak görünür ve bitter çikolata haricinde tadı acı değildir. 

Çikolata Nasıl Saklanır?

Çikolata alırken ne kadar dikkat ederseniz edin çikolataları gerekli koşullarda saklamazsanız kısa süre içerisinde tadının değiştiğini fark edebilirsiniz. Bu nedenle çikolata saklarken bazı önemli noktalara dikkat etmenizde fayda vardır.

Çikolatayı mümkün oldukça buzdolabına koymamak gerekir. İlk günkü lezzet ve tazeliğini koruması için 15-23 derece arasında saklamalısınız. Ancak çikolatayı saklayacağınız ortam 28-30 dereceden daha yüksekse buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabında sakladığınızda ise dolabın sıcaklığının en yüksek olduğu bölümü tercih etmelisiniz.

Diğer yandan çikolata nemden etkilenen bir yiyecektir. %60 nem, çikolata için en ideal nem oranıdır. Yüksek nemde çikolatanın görüntüsü ve lezzetinde değişiklik olabilir. Bu nedenle kuru ortamlarda saklamaya özen gösterebilirsiniz. Ayrıca çikolatanın kabını açmadan saklamaya, açtıysanız hava geçişine izin vermeyen vakumlu kaplarda saklamaya özen gösterebilirsiniz. Hava geçirmeyen kap bulamadığınızda streç film kullanabilirsiniz. Çikolata yapısı nedeni ile kokuyu içerisine kolaylıkla hapseder. Bu nedenle yoğun koku bulunan ortamlarda saklamamaya dikkat etmenizde de fayda vardır.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Çikolata Çeşitleri ve Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 4837 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001472/28001499