Makarna

Her Damak Tadına Uygun Eşsiz Lezzetler

Yaygın olarak tüketilen gıdalar arasında bulunan makarna, yüksek besin değerinin yanında ekonomik açıdan da tercih ediliyor. Form, lezzet ve içerik bakımından farklı seçenekler sunan bu özel yiyecek, her ihtiyaca uygun gramajlarda paketler halinde satın alınabiliyor. Hem protein hem karbonhidrat açısından zengin olan klasik makarna dışında organik, sebzeli ya da çok tahıllı çeşitler de bulunabiliyor. Spagetti makarna başta olmak üzere tüm çeşitleri suyu ve yağı emerek ekstra lezzet kazanan bu özel ürün, aynı zamanda sağlıklı bir sindirim imkânı da veriyor. 500 gramlık paketler halinde satışa sunulan çeşitler ile birlikte daha küçük tek kişilik paketler ya da çok daha yüksek gramajlı seçenekler de tercih edilebiliyor. Çorbalardan etli yemeklere yoğurtlu salata tariflerinden et, deniz ürün ya da sebzeli makarna yemeklerine geniş bir lezzet yelpazesi sunan yiyeceğin, farklı damak tadına uygun alternatifleri de bulunuyor. Üretim ve pişirme teknikleri ülkelere göre değişirken, İtalyanların özel makarnaları dünya genelinde büyük ilgi görüyor. Spagetti makarna dışında peynirli çeşitleri ya da ünlü penne makarnası da büyük ilgi gören İtalyan mutfağı dışında Anadolu’nun geleneksel mutfak kültürü içinde de makarna seçenekleri yer alıyor. İçinde kıyma bulunan mantı makarna seçenekleri ya da erişte gibi Anadolu’ya özel lezzetler de hazır paketler halinde kolayca satın alınabiliyor. Lif oranındaki yükseklik sayesinde dengeli biçimde diyet listelerine de alınabilen makarna grubu gıdalar arasında erişte, şehriye gibi daha özel ve geleneksel lezzetler de bulunuyor. Sade olarak yenilebilmesi yanında pek çok farklı yemekte de yer alabilen arpa ya da tel şehriye yanında kuskus da pilavı yapılabilen bir çeşit olarak öne çıkıyor. Genel olarak naylon poşetler ya da karton kutular halinde tüketicilere ulaşan makarna, 5 ya da 10 kiloluk büyük paketlerle profesyonel kullanıma uygun seçenekler de sunuyor.

Özel Tatlar, Farklı Pişirme Yöntemleri

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu protein, yağ ve karbonhidratı dengeli biçimde almak için doğru makarna tarifleri oldukça işlevsel sonuçlar veriyor. Karbonhidrat ağırlıklı olan makarna çeşitleri, özel tariflerle protein ve yağ içeren yiyeceklerle birlikte hazırlanıyor. Et, kıyma, deniz ürünleri, özel peynir türleri, değişik sebzeler ve salça gibi yiyecekler ile birlikte pişirilen makarna türleri, bir insanın ihtiyaç duyduğu gıdaları rahatlıkla içerebiliyor. Makarna kesim türleri ile tarifleri arasında doğrudan bir bağ bulunuyor. Değişik makarna türleri formlarına ve özelliklerine uygun yiyeceklerle pişirildiğinde çok da lezzetli yemekler ortaya çıkıyor.

İnce kıyılmış etler ile hazırlanacak bir makarna için daha çok kelebek makarna tercih edilirken, boncuk, penne gibi çeşitler peynir türleri ile uyumlu biçimde kullanılıyor. Ülkemizde yaygın olan fiyonk makarna daha çok sebzeler ve salça ile birlikte pişiriliyor. Özel makarna sosları da lezzet açısından sıklıkla tercih ediliyor. Sade olarak pişirilen yemeğin üzerine farklı sos seçenekleri konulabiliyor. Makarna sos çeşitleri arasında da en çok salça, domates, peynir ve deniz ürünleri gibi alternatifler öne çıkıyor. Kıvamlı sıvı formundaki soslar renklendirici ve lezzet katıcı bir etki yaparken, içinde iri gıda parçalarının bulunduğu soslar hem görsel hem lezzet açısından mükemmel sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Çoğunlukla haşlama yoluyla pişirilen bu özel yiyeceğin fırın versiyonları da sayısız seçenek sunuyor. Fırın makarna seçenekleri içinde de balıklar, deniz ürünleri, mantar, kırmızı ya da beyaz et ile yağlı peynirlere sıklıkla yer veriliyor. Ayrıca değişik mevsim sebzeleri de bu özel yiyecek ile birlikte sofralarda kendine yer bulabiliyor. Erişte, arpa şehriye ve kuskus gibi Türk mutfağının vazgeçilmez unsurları da aslında makarna türleri arasında bulunuyor. Bu ürünlerle yapılan yemekler pilav olarak adlandırılırken, ayrıca farklı yemek ve çorbaların içinde katkı olarak da bu ürünlere yer veriliyor. Güveçlerden çorbalara, sulu yemeklerden fırın yemeklerine birçok yiyeceğin içine bu ürünlerden ya da değişik makarna seçeneklerinden konulabiliyor. Yaz ayları için yoğurtlu soslar ya da makarna salatası gibi yiyecek alternatifleri de öne çıkabiliyor.

Kusursuz Makarnalar İçin Püf Noktaları

İster fırın makarna, ister haşlama makarna olsun tüm pişirme yöntemlerinin bazı püf noktaları bulunuyor. Besin değerinin korunabilmesi ve istenen lezzetlerin elde edilebilmesi için bu püf noktalarına dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer haşlama yöntemiyle pişirilecekse mutlaka yeterli miktarda su olduğundan emin olunması ve tercihen biraz daha büyük bir tencere kullanılması tavsiye ediliyor. Oran olarak 100 gram makarnaya 1 litre su gelecek şekilde pişirilmesi daha çok lezzet ve diriliğin elde edilmesini kolaylaştırıyor. Tencerenin büyük olması da makarnaların doğru ve eşit biçimde pişmesi için büyük önem taşıyor. Su tam olarak kaynadıktan sonra makarnaların eklenmesi büyük önem taşıyor. Haşlama işlemi esnasında suyun altının kısılmaması ve yüksek ateşte pişirilmesi gerekiyor. Genellikle ürünlerin paketlerine ne kadar pişirilmesi gerektiği yazıyor, ancak kişisel tercihler ve farklı etkenler söz konusu olduğundan ocaktan almadan önce kontrol edilmesi öneriliyor.

Tuzun su kaynadıktan sonra konulması da önemli bir ayrıntıyı oluşturuyor. Kaynayan suya yağ koymanın ise hem avantajlı hem dezavantajlı tarafları bulunuyor. Yağ, makarnaların pişerken birbirine yapışmasını engellediği için tercih ediliyor, ancak özellikle soslu yemeklerde tanelerin sos tutma kapasitesini oldukça düşürüyor. Sos hazırlarken haşlama suyu kullanılırsa daha kıvamlı ve besleyici bir lezzet elde edilebiliyor. Aynı şekilde nişastalı yapıyı azalttığından pişirme ve süzme işlemi sonrasında suyla yıkamak da tavsiye edilmiyor. Soslar da süzdükten hemen sonra bekletmeden konuluyor ve sosun özelliğine göre gereken işlemler yapılıyor. Kıymalı, yumurtalı, peynirli makarna seçeneklerinin pişirilme süreçleri küçük farklılıklar içerse de genellikle benzer yöntemler kullanılıyor ve pişirme süreci 10 dakika civarında sürebiliyor.

Daha farklı bir tür oluşturan noddle’lar ise çok daha hızlı ve pratik biçimde hazırlanıyor. 3 dakikada makarna pişirmeyi mümkün kılan hazır makarna alternatifleri için sadece sıcak su yeterli oluyor. Kendine has sos ve lezzetler sunan hazır makarna ürünleri, özel baharatlar, sebzeler, kıyma ya da peynir gibi ürünlerle değişik lezzetler içeriyor.

Makarna Türleri ve Üretim Yöntemleri

Makarna markaları değişik türdeki ürünleri hazırlarken çoğunlukla durum buğdayı kullanıyor. Makarna buğdayı ve sert buğday olarak da bilinen bu özel buğday, önce temizlenip ayıklanıyor, ardından öğütülerek un haline getiriliyor. Uzunca bir süre sıcak suda bekletilen ve tavlanan buğday taneleri, içindeki nem eşit düzeye gelince sıradaki işleme geçiliyor. Öğütülüp irmik yapılan buğdaylar kullanılarak özel makarna hamuru hazırlanıyor. Bu aşamada ihtiyaç duyulan aroma, vitamin, baharat, çeşni, mineral gibi katkılar da eklenebiliyor. Hamur halindeki bu ürün tercihe göre sebzeli, tahıllı, esmer makarna gibi türlerde üretilebiliyor. Gerekli şekil verme ve kesim işlemlerinden sonra makarna son haline kavuşuyor. Kesilerek biçim verilen makarnalar son kurutma işlemi sonrası paketlemeye hazır hale geliyor.

Makarna üretim süreçleri aynı zamanda lezzetini doğrudan belirleyen özellikler içeriyor. Kepekli makarna üretimi için kepeği ayrıştırılmamış özel unlar kullanılıyor ya da ekstra buğday kepeği ekleniyor. Aynı biçimde esmer makarna seçenekleri için de sağlıklı buğdaylar ve farklı hububat seçenekleri devreye giriyor. Glisemik endeksi düşük bir diyet uygulayanlar için lif oranı yüksek, karbonhidrat ya da gluten oranı düşük alternatifler bulunuyor. Tamamen glutensiz makarna seçenekleri de sağlık nedenleriyle tercih edilebiliyor. Buğday dışındaki tahılları da içeren çok tahıllı makarna ürünleri hem lezzet hem besleyicilik açısından özel alternatifler oluşturuyor. Organik makarna için tamamen doğal yöntemlerle üretilen buğdaylar kullanılıyor. Diyet yapanların ve sağlıklı beslenmeye çalışanların tercihi olan organik makarna alternatifleri arasında da sebze ya da farklı tahıllar içeren ürünler bulunuyor. Kepekli, tahıllı, esmer ve organik makarna seçenekleri de diğer makarnalar ile aynı yöntemlerle pişiriliyor, ancak pişirme süreleri değişkenlik gösterebiliyor. Sempatik ve neşeli bir görünüme sahip renkli makarna ürünleri ise çoğunlukla değişik renklerdeki sebzeler kullanılarak üretiliyor. Renkli makarnalar aynı zamanda çocukların ilgisini çekecek figürler de içerebiliyor.

Eşsiz Lezzetler İçin Farklı Makarna Şekilleri

Makarna markaları değişik sos ve yemekler için kullanılabilecek farklı şekillerde ürünler geliştiriyor. Özel olarak paketlenen bu çeşitler kolayca sofralara gelebilen yemek seçenekleri oluşturuyor. İtalya ile özdeşleşmiş spagetti makarna uzun formu ile en yaygın makarna türleri arasında yer alıyor. Klasik spagettinin ince formu yanında farklı kalınlıklarda uzun makarna alternatifleri bulunuyor. Çubuk makarna da denilen uzun makarna tercihe göre yassı olarak da tercih edilebiliyor. Çubuk makarna seçenekleri de kepekli, esmer, organik ürünler olarak hazırlanabiliyor. Ülkemizde yaygın bir başka tür olan kelebek makarna ise sos ve iri yiyecek parçalarını başarıyla taşıdığı için büyük ilgi görüyor. Düdük, fiyonk, burgu makarna gibi seçenekler de sosların girebileceği formları sayesinde eşsiz lezzetler hazırlamayı mümkün kılıyor. Bu ürünler gönül rahatlığıyla kıymalı, peynirli ya da sebzeli soslar kullanılarak pişirilebiliyor. Bazı özel paketlerde sos seçenekleri de yer alıyor ve o makarna türüne uygun sosları kolayca hazırlamak mümkün oluyor. Bu ürünler aynı zamanda fırın makarna yemeklerinden yoğurtlu salatalara, sulu güveç yemeklerinden çorbalara pek çok yemekte yerini alabiliyor.

Daha yöresel lezzetle sunan geleneksel ürünler de hem formları hem tatları ile öne çıkıyor. Erişte makarna yeniden keşfedilen bir lezzet olarak hazır paketler olarak kolaylıkla bulunabiliyor. Yassı biçimde olan ve daha özel bir lezzet sunan erişte, sade ya da soslu olarak yenilebildiği gibi, şekerli olarak da tercih edilebiliyor. Sebzeli olarak üretilmiş farklı renklerdeki erişteler görsel açıdan da kusursuz seçenekler sunuyor. Çocuklar için üretilmiş makarnalarda sevilen çizgi film karakterlerinden hayvan figürlerine renkli pek çok figür bulunabiliyor.

Özel İtalyan Lezzet Seçenekleri

Makarna üretimi ve lezzetlerinde dünya markası olan İtalya, özel formlara sahip çeşitleriyle öne çıkıyor. Dünyanın hemen her yerinde ilgi gören bu türler arasında spagetti ile birlikte kalem makarna da denilen penne makarna başı çekiyor. Penne makarna iri yapısı ve sos taşımadaki işlevselliği ile soslu makarna yemeklerinin vazgeçilmez seçenekleri arasında yer alıyor. Tırtıklı yapısı ile sosları kolaylıkla tutabilen özel formu, içindeki boşluk sayesinde iri parçaları da taşıma imkânı sağlıyor. Mantar, kıyma, sebze, et gibi yiyecekler bu makarna ile kusursuz bir uyum yakalıyor. Bu özel formu fırın ve güveç yemekleri ile birlikte kullanmak da mümkün oluyor.

3 peynirli makarna en bilinen İtalyan yemekleri arasında yerini alıyor. Klasikleşmiş bir İtalyan lezzeti olan peynirli makarna alternatifleri, çok özel peynir türleri içeriyor. Emmental ve ricotta ve grana padano peynirlerinden oluşan üç peynirli makarna da olağanüstü sos taşıma özelliği ile öne çıkıyor. 4 peynirli makarna seçeneklerinde ek olarak değişik peynir türlerine yer veriliyor ve daha özel aromaları deneyimleme fırsatı doğuyor. Üretim aşamasında peynir kullanılarak lezzetlendirilen seçenekler olduğu gibi, standart makarna türleri de pişirme aşamasında peynir ile buluşabiliyor.

Spagetti, penne ve peynirli makarnaların dışında fettucini gibi kurdele formundaki ürünler de bulunuyor. Klasik makarna lezzetlerinin eşsiz biçimde yorumlandığı yemekler bu makarnalar kullanılarak rahatlıkla hazırlanabiliyor. Daha kalın ve yassı olan bu tür, farklı kesim teknikleri ile özel formlar sunuyor. Sosları rahatlıkla emen ve kalın yapısıyla domatesli, kremali, salçalı makarnalar için kusursuz bir seçim oluşturan fettucini makarna ürünleri, iri parçaların yer aldığı yemekler için de tercih ediliyor.

Makarna Fiyatları ve Paket Alternatifleri

Makarna isimleri ve içerikleri farklılık gösterse de genellikle 500 gramlık paketler halinde satışa sunuluyor. 4 kişilik bir ailenin bir öğünü için yeterli porsiyonlar hazırlamayı mümkün kılan 500 gr makarna ürünleri yanında profesyonel kullanım için ya da daha ekonomik seçenekler olarak 5 kg, 10 kg makarna alternatifleri de bulunuyor. Makarna fiyatları markasına, gramajına ve diğer özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Organik, tahıllı, esmer ve sebzeli makarna ürünleri biraz daha farklı fiyatta olabilirken, sade makarna ürünleri oldukça makul fiyatlarla kolayca satın alınabiliyor.

Makarna özelliği itibarıyla uzun süre dayanabilen ve paket açılsa dahi uygun koşullarda bozulmadan durabilen bir yiyecek olduğundan sık makarna tüketenler için 5 kg, 10 kg gibi ağırlığı yüksek makarna paketi seçenekleri tercih edilebiliyor. Dünyanın ve Türkiye’nin ünlü makarna firmaları tarafından üretilmiş güvenilir ürünler, çoklu paketler halinde kaçırılmayacak fırsatlar sunabiliyor. Hepsiburada’nın geniş ürün yelpazesi içinde değişik markalar tarafından üretilmiş, her bütçeye ve damak tadına uygun seçenekler yer alıyor. 500 gr makarna ürünlerini çoklu paketler halinde satın almak da oldukça avantajlı koşulları sunabiliyor.

Makarna kaç dakika haşlanır?

Hızlı ve pratik bir yemek olan makarna ortalama 8-10 dakika arasında haşlanıyor. Ürünün içeriğine, türüne, kalınlığına göre bu sürede küçük değişiklikler görülebiliyor. Paketlerin üzerinde çoğunlukla ideal pişirme aralıkları yazılı oluyor. Geniş bir tencerede bol su ile pişirilmesi makarnanın doğru ve eşit biçimde pişmesini kolaylaştırıyor. Makarna ve tuzun su kaynadıktan sonra konulması ve tencere kapağının açık tutulması büyük önem taşıyor. Damak tadına ve kişisel tercihe göre istenen sertlik düzeyi değişebildiğinden son aşamada kontrol edilmesi ve ona göre ocaktan alınması tavsiye ediliyor.

Makarnada ne kadar protein bulunuyor?

Yüksek karbonhidrat oranı ile bilinen makarna sporcular tarafından da yoğun olarak tüketiliyor ve içeriğindeki protein miktarı merak ediliyor. Sporcuların protein ile birlikte yeterli karbonhidrat ve yağ alması gerektiği için makarna önemli besin kaynaklarından birini oluşturuyor. Makarnanın kendisinde hem lifli karbonhidrat hem protein oranının yüksek olması yanında hazırlanırken konulan ek gıdalar da güçlü bir protein kaynağı oluşturuyor. Ortalama olarak 100 gramında 12.5 gram protein bulunan makarna, doyurucu özelliği ve yüksek enerji sağlama özelliği ile sağlıklı bir yiyecek olarak öne çıkıyor.

Makarna vegan bir yiyecek mi?

Makarna üretimi esnasında yumurta, peynir gibi kullanıldığından vegan diyet için uygun olmayabiliyor. Ancak bu diyeti uygulayanlara özel çok sayıda vegan makarna seçeneği bulunabiliyor. Hiçbir hayvansal ürün içermeyen vegan makarna ürünleri, farklı şekil ve lezzet seçenekleri sunuyor. Özellikle sebzeli olarak hazırlanan özel ürünler, vegan diyet için mükemmel seçenekler oluşturuyor. Vegan diyete uygun olarak buğday dışında bakliyat kullanılarak üretilen bakliyat makarnası ürünleri bulunuyor. Nohut ve mercimek makarnası seçenekleri, hem protein hem karbonhidrat açısından besleyici yemekler hazırlamayı mümkün kılıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Makarna Çeşitleri ve Fiyatları

3341 ürün listeleniyor
Filiz
Barilla
Nuhun Ankara
Pastavilla
Ankara
Oba
Nuh'un Ankara
Arbella
Mutlu
Indomie
Talya Foods
Veronelli
Milidiya Yöresel Ürünler
Bonatelli
De Cecco
Kb Gurme
Ekoloji Market
Legume
Makarna Lütfen
Hüma Organik
Sade
Aromasız
Sebzeli
Ispanaklı
Tam Buğday
Domatesli
Kırmızı Mercimek
Pancarlı
Tavuklu
Peynirli
Siyez
Yeşil Mercimek
Nohut
Havuçlu
Kapya Biberli
Yumurtalı
Biberli
Köri Soslu
Köri
Balkabağı
Erişte
Arpa Şehriye
Burgu
Spagetti
Noodle
Penne / Kalem
Boncuk
Tel Şehriye
Fiyonk
Mantı
Farfalle / Kelebek
Kuskus
Fettuccine
Kalın Kesme
Baklagil
Yüksük
Fusilli / Burgu
Tagliatelle
İnce Uzun
Dirsek
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 42 / 3341 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?