En eski sabun çeşidi olan katı sabunlar; sıvı sabunlar, duş ve vücut jelleri gibi sıvı muadillerinin popülerliğine karşın çok yönlü olmaları sayesinde banyoların vazgeçilmez temizlik ürünlerinden biridir. Kullanım amacına göre el, yüz, güzellik ve banyo olarak sınıflandırılan katı sabun çeşitleri bulunabilir. Cilt tipine göre kuru, yağlı hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş güzellik sabunları tercih edilebilir.

Katı Sabun Fiyatları Nasıldır?

Katı sabun fiyatları tüm bütçeler için erişilebilir seviyededir. Sabunda kullanılan yağların oranına göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Organik bileşenlerden ve elde edilmesi daha zor olan bitkisel yağlardan elde edilmiş sabunlar daha yüksek fiyat etiketine sahip olabilir.

Katı Sabun Nasıl Üretilir?

Kalıp sabun olarak da bilinen katı sabunlar, alkali bir maddenin (kostik) yağ ile karıştırılmasıyla üretilir. Isı ile sabunlaştırılan karışım kalıplara aktarıldıktan sonra sertleşir ve daha sonra ambalajlanarak satışa hazır hale getirilir. Üretimde kullanılan yağa ve sabunlaştırma işleminin süresine göre farklı pH seviyesine sahip sabunlar elde edilir.

Sabun imalatında kullanılan yağlar, sabunun özelliklerini belirlemede en fazla etkiye sahiptir. Bu yağlar fındık yağı, zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, hurma yağı, pirinç kepeği yağı, hint yağı gibi bitkisel yağlar olabileceği gibi hayvansal yağlar da olabilir. Yağ oranı arttıkça sabunun nemlendirme özelliği de artar. El sabunlarında genellikle daha çok sabunlaştırma işlemi uygulanırken, yağ oranı yüksek güzellik sabunlarında işlem süresi daha kısadır.

Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Sabunlar, vücutta kullanılacak bölgelere göre farklı sertlik seviyelerinde formüle edilir. Standart el sabunları, diğer sabun türleri arasında en agresif yüzey aktif maddelere sahiptir. Böylece ciltteki kiri çok iyi temizler. Şeffaf sabunlar, sabuna gliserin eklenmesiyle elde edilir. Gliserin sabunu daha yumuşak hale getirmekle birlikte, yağ içeriği yüksek sabunlara kıyasla cilt üzerindeki etkileri daha serttir.

Güzellik, yüz ya da bakım sabunları, el sabunlarına kıyasla daha yumuşak formüllere sahiptir. Bu gruptaki sabunların en önemli özelliği karışımdaki yağ oranının yüksek olmasıdır. Sabun üretilirken sabunlaştırma işlemi kısa tutulduğundan, normal sabunlardan daha fazla yağ içerir. Kullanılan bazı kimyasallar, yağın bir kısmının işlenmesini önler. Böylece sabunun nemlendirme özelliği artırılır ve cilt için daha az tahriş edici olması sağlanır.

Syndet olarak etiketlenen sabunlar özel bir sabun türü olup, yağlardan ya da sentetik yüzey aktif cisimlerin işlenmesiyle üretilir. Normal sabundan en önemli farkı sabunlaştırma işleminin yapılmamasıdır. Sentetik yüzey aktif maddeleri sayesinde cilt için en yumuşak sabun türüdür.

Cilt Tipine Göre Sabunlar Nelerdir?

Normal cilt tipine sahip olanlar hemen hemen her tür sabunu kullanabilir. Bununla birlikte, kuru, yağlı yağlı, akne eğilimli veya alerjik ve hassas cilde sahip kişilerin, sabun türlerini çok dikkatli seçmeleri gerekir. Alerjik reaksiyonlara yatkın olan hassas ciltli kişiler için genellikle organik katı sabunları kullanması önerilir. Bu sabunlar cilde dost doğal maddeler içerir. Katı sabunlarının bazıları, hassas ciltleri yatıştırma özelliğine sahip bitkisel içeriklere sahiptir. Hassas ve karma cilt tipine sahip kişilerin, doğal içeriklere ek olarak anti bakteriyel özelliğe sahip sabunları seçmesi gerekebilir.

Kuru cilt tipleri için yağ içeriği yüksek ve pH değeri bakımından cilde uyumlu sabunlar en iyisidir. Kuru ciltler için formüle edilen sabunlarda nemlendirme özelliğini artırmak için genellikle aloe vera, E vitamini, shea yağı, kakao yağı, badem yağı ve zeytinyağı kullanılır. Zeytin, Hindistan cevizi ve shea yağı gibi bitkisel yağlar yoğun nemlendirme özelliklerine sahiptir.

Yağlı ciltler için, gliserin sabunları en iyi kalıp sabunlardır. Arındırıcı formüllerinden dolayı yağlı cildi derinlemesine temizleyebilir. Tıkanmış gözenekleri önlemek için komedojenik olmayan sabunları tercih edebilirsiniz. Komedojenik terimi, siyah nokta oluşumunu tetikleyen maddeler için kullanılan genel bir terimdir. Akne eğilimli ciltler için genellikle ilaç içeren veya antibakteriyel sabun kullanılır. Akne karşıtı formülü sayesinde sivilce döküntülerini engellemeye yardımcı olur.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Katı Sabun Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 5138 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001525/28002071/28003016/60003017