Baharatlar, insanlar tarafından binlerce yıldır doğal tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Kahvaltılık ürünler, yemekler, salatalar, içkiler, deniz ürünleri ve hamur işleri, baharat çeşitleri kullanılarak lezzetli duruma getiriliyor. Baharat çeşitleri, toz, kök, yaprak, çiçek veya tane olarak tüketiliyor. Bir yemeğe veya içeceğe yapım aşamasında ya da yapıldıktan sonra eklenebiliyor. Kekik, karabiber, kırmızı biber, kimyon, nane, defne, zerdeçal, köri, sumak, çörek otu, susam ve tarçın başta olmak üzere baharatlar, mutfakların vazgeçilmez lezzet vericileri arasında yer alıyor.

Baharat Çeşitleri Nasıl Üretilir?

Baharat çeşitleri, bitkilerin kök, yaprak, çiçek, tomurcuk ve tohumları, ağaçların özleri ve kabukları ve meyvelerin çekirdekleri kullanılarak üretiliyor. Uygulanan üretim tekniği ise her baharat türü için aynı olmuyor. Kurutma, öğütme ve ufalama gibi çeşitli adımların ardından baharat türleri, tüketime hazır hale geliyor. Tat ve koku yoğunlukları değişken olan baharat çeşitlerinin tüketim şekilleri ve tüketim oranları için herhangi bir standart bulunmuyor. Tariflerin içerisine belli ölçülerde dahil edilebilen baharatlar, kişisel tercihler doğrultusunda daha hafif ya da daha güçlü bir lezzet elde etmek için farklı oranlarda da kullanılabiliyor.

Kaç Çeşit Baharat Vardır?

Baharatlar, lezzet, koku, renk ve vücutta yarattıkları etki bakımından çeşitlere ayrılıyor. Acı, tatlı ve ekşi lezzete sahip baharat çeşitleri, dahil edildikleri tariflere tat kazandırıyor. Ferahlatıcı, rahatlatıcı, iştah açıcı, uyku getirici ya da vücut ısısını artırıcı baharatlar da bulunuyor. Acı ve tatlı biber türlerinden güzel kokulu bitki yapraklarına, kaynatılarak içilen çiçeklerden sindirimi kolaylaştıran tohumlara, yemek harçlarında kullanılan fıstıklardan bağışıklık sistemini güçlendiren otlara, tatlılara aroma veren bitkilerden birçok baharatı bir araya getiren çeşnilere kadar onlarca baharat çeşidi, tüketiciler tarafından farklı amaçlarla kullanılabiliyor.

Baharat Çeşitleri Ne İşe Yarar?

Her baharat çeşidi, farklı özellikler taşıdığı için etkileri ve kullanım alanları değişkenlik gösterebiliyor. Baharatlar genel olarak yemeklere, içeceklere veya tatlılara lezzet ve hoş koku katmak amacıyla kullanılıyor. Sos ve özel karışımlar içerisinde de yaygın şekilde tercih ediliyor. Bitkilerden elde edilmiş oldukları için doğal besin ve antioksidan kaynakları arasında yer alan baharat çeşitleri, vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor. Ayrıca bazı baharat çeşitleri, etkin maddeleri nedeniyle hastalıklara karşı koruma sağlayan ve rahatlatıcı özellikli doğal formüller içerisine de eklenebiliyor.

Baharatlar Nasıl Saklanmalıdır?

Baharat türleri, çeşitli bitkilerin birçok farklı kısmından elde edilebiliyor. Üretim ve paketlenme biçimleri, bitki özelinde farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla her baharat çeşidi için farklı saklama şekli ve kullanım ömrü ortaya çıkabiliyor. Taze olarak tüketilen baharat çeşitlerinin serin ve kuru ortamlarda muhafaza edilmesi gerekiyor. Kurutulmuş baharat çeşitlerinin ise hava ve ışığa maruz kalmadan saklanması öneriliyor. Talimatlara uygun şekilde saklanmış olan baharatlar, kullanım ömürlerini tamamlayıncaya kadar koku ve tatlarını koruyor. Bayatlama ve küflenme gibi arzu edilmeyen durumların meydana gelme ihtimali, tamamen ortadan kalmış oluyor.

Baharat Fiyatları Ne Kadardır?

Farklı markalar tarafından üretilmiş olan baharat çeşitleri, geniş bir ürün yelpazesi içerisinde tüketicilerle buluşuyor. Baharat çeşitleri, paket olarak ya da özel kavanozlarda tüketicilerin tercihine sunuluyor. Ürün miktarı bakımından da tüketicilerin seçim alternatifleri bulunuyor. Zengin ürün çeşitliliği, baharat fiyatlarının değişkenliğe uğramasına neden oluyor. Her baharat çeşidi için ortaya farklı bir fiyat çıkıyor. Fiyat değerlendirmesi ve karşılaştırması yapabilmek için tüketicilerin öncelikli olarak hangi baharat türüne ihtiyaç duyduklarını belirlemeleri tavsiye ediliyor. Ardından her baharat çeşidi için sunulmuş olan seçenekler arasından en uygun bulunan üründe karar kılınabiliyor.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Baharat Fiyatları

Acı Çehre Tohumu
Acı Toz Biber
Acı Yavşan Otu
Acılı Çeşni
Açlık Otu
Adaçayı
Ajvar
Akgünlük
Alıç Çiçeği
Alıç Meyvesi
Altın Otu
Amonyak
Anason
Ardıç
Arpa
Aslan Pençesi
Aspir
Aspir Çiçeği
At Kestanesi
Atom Biber
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001479