Türk mutfağının en önemli yardımcı malzemelerinden biri olan salça, geleneksel olarak domates ve kırmızı biberden üretilir. Üretim yöntemine göre standart ya da geleneksel köy tipi salçalar bulunabilir. Hem domates hem de biber salçasının lezzetine tek bir kavanozda sahip olmak isteyenler için karışık domates biber salçası çeşitleri iyi bir seçim olabilir. Salça fiyatları ve çeşitleri tüm bütçeler için erişilebilir seviyededir. Bununla birlikte lezzetiyle farklılaşan köy salçaları ya da organik salça çeşitleri, daha özel üretim yöntemleri gerektirdiğinden, daha yüksek fiyat etiketine sahip olabilir.

Salça Nasıl Yapılır?

Salça hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde yoğun olarak kullanılan, genellikle domates ve kırmızı biberin fazla suyunun çıkartılmasıyla elde edilen bir sebze püresidir. Yazın bol olan sebzeleri kışın değerlendirmek için kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Salça üretiminde kullanılan domates ve biberler genellikle az su içeriğine sahip türlerden seçilir. Domates salçasını diğer domates püresi veya doğranmış domatesler gibi konserve ürünlerden ayıran şey, fazladan su olmadan yoğun domates tadına sahip olmasıdır. Domates lezzeti eklemek istediğiniz köfteler ve harçlar gibi susuz tarifleriniz için domates salçası kullanmak lezzetli ve pratik bir çözümdür. Domates salçası, püreden daha az su içerdiği için su açısından hassas olan tariflerden en iyi sonuçları almanızı sağlar. Yavaş pişirilmesi gereken yemeklerde lezzetin yoğunlaştırılması için kullanılabilir. 30 dakikalık hızlı tariflerde değerlendirilebilir. Domates salçanızdan en yüksek lezzeti elde etmek için tarifinize su, et suyu veya diğer sıvıları eklemeden önce hafifçe kavurarak pişirebilir, böylece domateslerin karamelleşmesini ve lezzetin daha da gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Salça Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Salçalar çorbalardan sotelere, iç harçlardan fırın yemeklerine kadar, lezzetli ve yoğun aromalı yemekler yapmak için değerlendirebileceğiniz, kolay bulunan ve uygun fiyatlı bir malzemedir. Çorba ya da soslarınıza salça ekleyerek en sıradan tarifleri bile özel bir reçeteye dönüştürebilirsiniz. Domates ve biber salçalarını beraber kullanarak, en sevdiğiniz tencere yemeklerinin, dolma ve sarma harçlarının ya da sosların lezzetini artırabilirsiniz. Yemeklerinizde baharatlı ve acı lezzetleri seviyorsanız acı biber salçalarını tercih edebilirsiniz. Daha yumuşak bir lezzet için tatlı biber salçası çeşitlerini deneyebilirsiniz. Geleneksel salça lezzetini yaşamak için köy salçası çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Köy tipi olarak etiketlenen ürünler, standart salçalara göre genellikle daha fazla domates kullanılarak üretilir. Kıvamı daha yoğun ve daha konsantre bir tada sahiptir. Hem domates hem de biber salçalarının geleneksel ya da köy tipi çeşitleri bulunabilir.

Salça Nasıl Saklanır?

Salçalar konsantre besin maddeleridir. Bu nedenle çoğu yemek için genellikle bir ya da iki yemek kaşığı salça kullanmak yeterlidir. Salça çeşitlerini ihtiyacınıza göre küçük ve büyük ambalajlarda bulabilirsiniz. Salçayı yemeklerinizde yoğun olarak kullanmıyorsanız büyük boy salça satın almak yerine küçük kutularda satılan salça çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Salçanızı buzdolabında saklayarak ve belirtilen saklama koşullarına uyarak son kullanma tarihine kadar tüketebilirsiniz. 

Hermetik ambalajlı salçalar katkı maddesi içermez. Isı ile pastörize edildikleri için hijyenik ve doğaldır. Bununla birlikte ambalaj açıldıktan sonra, havada bulunan küf ve bakteriler salça ile temas eder. Yüksek besin ve nem içeriği nedeniyle, salçanın belirli bir süre sonra küflenmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle kapağı açılan salçaların en kısa sürede tüketilmesi gerekir. Salçanın bozulmasını önlemek için salçanın üst kısmını bir kaşık yardımıyla düz hale getirdikten sonra hava ile temasını önlemek için sıvı yağ ekleyebilirsiniz. Kavanozun ağzını sıkıca kapatarak bozulma süresini mümkün olduğunca geciktirebilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Salça Fiyatları ve Çeşitleri

404 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Arifoğlu
  2. Çanakkaleden
  3. Efendioğlu
  4. Doğuş Çay
  5. Öncü
  6. Tat
  7. Olca
  8. Burcu
  9. Gaziantep
  10. İpek
  11. Etkamar
  12. Tamek
  13. Hatay Sepetim
  14. Yalçınkaya
  15. İpek Naturel
  16. Ferhatoğlu
  17. Zer
  18. Akfa
  19. Alkan
  20. Altunsa
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Miktar A-Z
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365057/28001481
Başa dön