Helva, Tahin ve Pekmez

Hem besleyici hem de oldukça lezzetli bir besin olan helva, sofralarımızın vazgeçilmez tatlılarından biridir. Geleneksel tatlılarımız arasında ilk sıralarda yer alan bu lezzet, yüzlerce yıl Osmanlı mutfağının en özel besinleri arasında yer almıştır. Osmanlı sofralarından eksik olmayan helva, Arapça’da “tatlı” anlamına gelen “hulviyyat” sözcüğünden gelmektedir. Osmanlı’da ise tek bir anlamda “helva tatlısı” olarak kullanılmış ve günümüze kadar gelmiştir. İlk olarak Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde yapılmaya başlanan bu lezzet, Anadolu mutfak kültüründe, hayatımızın pek çok özel gününün anlamını pekiştiren bir gelenek haline gelmiştir. Bayramlarda, düğünlerde, doğumlarda ve daha birçok özel günümüzde misafirlere sunulması bir gelenek haline gelen helva, en sevilen tatlılarımızdan biri haline gelmiştir. Helva bu özellikleri ile köklü, etkileyici ve zengin bir kültüre sahiptir.

Helva Fiyatları

Türkiye’de ve Orta Doğu ülkelerinde birçok farklı çeşidi bulunan helvanın yapılması oldukça pratiktir ve kolay bir şekilde muhafaza edilir. Ana malzemesi irmik ve un olan; pekmez, bal veya şeker ile tatlandırılan helvanın diğer malzemeleri ise; süt, tarçın, fıstık, susam, nişasta, tereyağı ve tahindir. 15. ve 19. yüzyıllar arasında, yaklaşık 34 farklı çeşidi bulunan helvanın en ünlü çeşitleri tahin helvası, irmik helvası ve un helvasıdır. Osmanlı saray mutfağının vazgeçilmezi olan bu lezzet, genellikle gümüş sinilerde padişaha ve saray erkanına sunulması ile törensel bir sunum şekline sahiptir. Osmanlı yaşamında oldukça çok tüketilen helva, padişahın ve saray halkının bu ihtiyacını karşılamak üzere, Kanuni Sultan Süleyman döneminde “Helvahane” isimli özel binası ile taçlandırılmıştır. Helvahane, sarayın mutfaklar bölümünde yer alan, kendine özel kubbeli binasında bulunur. Kendine ait binasında hazırlanmasıyla bu lezzet, Osmanlı mutfağındaki ve kültürümüzdeki önemini daha açık bir şekilde bizlere göstermektedir.

Helva, sağlığa olan faydaları ile de tanınan bir yiyecektir. Helvanın içerisinde yer alan çöven, bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu destekler. Susamın ezilmesi ve farklı işlemlerden geçmesi ile elde edilen tahin içeren helva, soğuk algınlığı, grip gibi birçok hastalıktan korunmaya yardımcı olur. E, C ve B vitaminleri bulunduran helva, içerisindeki susam sayesinde protein ve kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Bu özellikleri ile kemiklerin ve kasların gelişiminde yardımcı rol oynar. Fosfor, demir ve lif kaynağı olan bu besin, vücut için elzem olan yağ asitleri içermesi ile de öne çıkar. Bağışıklık sistemini güçlendiren tahin, özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmaya yardımcı olan, enerji veren bir lezzetimizdir. Kötü kolesterolün artmasını önlemeye, iyi kolesterolün ise yükselmesine yardımcı olan tahin içeren helva, sindirim sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesine de destek olur.

Enerji veren ve zihinsel yorgunluğun önüne geçen bu lezzet, tam bir protein deposu olması ile de hem çocuklar, hem de yetişkinler için ideal tatlı seçeneklerinden biri olarak öne çıkar. Antep fıstıklı, tahinli, ballı, kırmızı renkli veya kakaolu daha birçok çeşidi bulunan helvanın, kendi damak tadınıza ve ailenize uygun farklı çeşitlerini kolaylıkla bulmanız mümkündür. Bu besleyici gıdayı ister kahvaltıda, isterseniz de öğle ve akşam yemeklerinde tüketebilirsiniz. Seçtiğiniz çeşidin lezzet uyumuna göre; helvanızı sunarken; ceviz, fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler ekleyebilir veya hindistancevizi ve dondurma çeşitleri ile zenginleştirerek de tüketebilirsiniz. Önde gelen markaların, size ve ailenize özel hazırlanan helva çeşitleri ile sofralarınızın cazibesini artırabilir, birçok farklı şekilde sunabilirsiniz. Osmanlı döneminin gelenek ve göreneklerine göre; hayatın neredeyse her önemli olayı için yapılması adet haline gelmiş helvayı siz de özel günlerinizde sevdiklerinize, ailenize ve dostlarınıza sunabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Helva, Tahin ve Pekmez

4771 ürün listeleniyor
Koska
Okyay
Kalaycıoğlu
Tatlan
Kardeşler Şekerleme
Çavuşoğlu
Şenay
Eriş
Seyidoğlu
Nursima
Metin
Abdurrahman Tatlıcı
Bozkırlı Çavuşoğlu
Manisa Birlik
Güleroğlu
Seğmen
İrfan Bakliyat
Aksu Vital
Şener
Beyorganik
Pekmez
Helva
Tahin
Küp Şeker
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Türü
Toplam 43 / 4771 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?