Tahin Helva, Tahin ve Pekmez 

Helva hem lezzetli, hem de doyurucu bir besin kaynağıdır. Yüzyıllardır, Osmanlı mutfak kültürünün vazgeçilmez lezzeti haline gelen helva, sofralarımızdan hiç eksik etmediğimiz bir tat haline gelmiştir. Anadolu’nun zengin mutfak kültürünün vazgeçilmez lezzeti olan helva, yalnızca bir tatlı değil, üzüntülerin ve mutlulukların da en büyük ortağı olmuştur. 600 senelik Osmanlı İmparatorluğu’na ait olan yemeklerin isimlerinin yazdığı belgeler incelendiği zaman birden fazla çeşitte tatlı bulunduğunu görülüyor. Bu çeşitli tatlılar arasında helva ilk sırada yer almaktadır. Bu helvaların çeşitlerine baktığınız da ise tahin pekmez helvası Osmanlı sofralarında eksik olmayan helva türüdür. Diğer helva çeşitleri ise Gazi helvası diye geçen ve günümüzde irmik helvası olarak bilinen, vefat eden kişilerin arkasından pişirilen helvadır. Keten helvası, koz helvası, un helvası da helva çeşitleri arasındadır. Çanakkale Bayramiç’te yaklaşık tarihi 300 senelik olan tahin pekmez helvası İtalya’da ki bir üniversite araştırmasında İtalyanların gözdesi oluyor. Tahin pekmez helvasının diğer helvalardan farkı, şeker yerine pekmez kullanılmasıdır. Helvanın yapımında kullanılan tahin ve pekmez oldukça doyurucu ve zengin besin değerlerine sahiptir. Tahin ve pekmez sadece helva yaparken değil kahvaltı sofralarının da tatlı besini olmuştur. Birden fazla kişi tarafından severek tüketilen tahin ve pekmez ikilisi sıklıkla sofralarda yerini almıştır. Tahin ve pekmez bağışıklık sistemini güçlendirir ve her yaştaki insana şifa verir.

Tahin Helva Çeşitleri

Tahin, susamın ezilerek ve bazı işlemlerden geçirilerek, susamın hafif akıcı ve koyu bit kıvam almasıyla elde edilen bir lezzettir. Tahin, özellikle kış aylarında fazlasıyla tüketilmektedir. Tahin, kalsiyum bakımından son derece zengin olan bir besindir. Bu nedenle kas ve kemik gelişimine destek verir. C vitamini, selenyum, çinko ve demir bakımından da son derece zengin olan tahin, kış aylarında insan vücudunun direncini arttırarak, vücudu hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Tahin, doymamış yağ seviyesi oldukça yüksek olan bir besindir. Bu yüzden düzenli tüketildiğinde kötü kolesterolün düşmesine katkı sağlayarak damar ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Besleyici özelliği oldukça yüksek olan ve tam bir enerji deposu olan helva, Türk mutfağının yıllar boyu vazgeçemediği bir lezzettir. Özellikle de kahvaltı sofralarından eksik olmayan helvalar, gün içinde de sıklıkla tüketilmektedir. Tahin, sadece helvaya lezzet katmaz, içerisindeki vitamin ve mineraller ile vücut direncine katkıda bulunarak kolayca hasta olmayı önlemektedir. Tam bir enerji deposu olduğu için de emziren anneler ve sporcular tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Zengin Türk mutfağının tahin helva çeşitleri arasında yer alan sade tahin helvası, Antep fıstıklı tahin helvası, cevizli tahin helvası, tahinli un helvası, tahinli irmik helvası, pekmezli tahin helvası, kakaolu tahin helvası, yaz helvası ve köpük helvası tahinle yapılan helvalar arasında yer almaktadır. Helvalar yapılırken hiçbir katkı maddesi kullanılmadığı için oldukça doğaldır. Hem lezzetli hem de doyurucu olan bu nefis tatlılar yüzyıllardır sofralardan eksik olmamıştır. 

Tahin ve Pekmez Karşımı Faydaları

Tahin ve pekmez karışımında sağlık açısından çok güçlü besleyici doymamış yağlar bulunmaktadır. Doymamış yağ vücudun her daim aktif ve dinç kalmasını sağlar. İçerisindeki protein sayesinde sabah kahvaltıda yenildiği zaman vücudunuzun günlük protein ihtiyacını biraz karşılar. Spor yapan kişiler için de önemli bir besin olan tahin ve pekmez karışımı metabolizmayı hızlandırarak bağırsakları çalıştırır. Ortalama bir yemek kaşığı tahin ve pekmez de 1,52 gr protein bulunmaktadır. Bu oran vücut için son derece önemlidir. Tahin ve pekmez karşımı tüketildiği zaman mideniz de hareketlilik başlar. Sabah aç karnına tahin ve pekmez tükettiğiniz zaman güne daha temiz bağırsaklarla devam edersiniz. Tahin ve pekmez karışımının bağırsağı desteklemesi, ilerideki bağırsak sorunlarını önlemektedir. İshal ve kabızlık gibi rahatsız edici bağırsak sorunlarını yok ederek bağırsak düzeninin normale dönmesini sağlar. 

Tahin ve pekmez karışımı B vitamini, C vitamini ve E vitamini bulundurur. Bu sayede enerji vererek yorgunluğa iyi gelir. Enerji veren tahin ve pekmez karışımı gün için de daha aktif olmanızı sağlar. Tam bir kalsiyum deposu olup, çocuklarınıza sabah bir yemek kaşığı tahin ve pekmez yedirdiğinizde kas ve kemik yapıları güçlenir. Kansızlık sorununa doğal çözümdür. Tahinin içinde omega 3 ve 6 yağları bulunmaktadır. Bu yağlar sayesinde beyin sağlığını korur ve Alzheimer hastalığı gibi sorunları en aza indirir. Tahin ve pekmez karşımı, vücuttaki kan akışını hızlandırır ve özellikle kış aylarında vücudun daha sıcak olmasını sağlar. 

Kış aylarında düzenli olarak her sabah tahin ve pekmez tükettiğiniz de daha az üşürsünüz. İçerisindeki besleyici yağlar sayesinde tokluk sağlar. Yemek yemeye uzun süre varsa ve açlığınızı bastırmak için bir şeyler atıştırmak istiyorsanız; tahin pekmezden bir miktar yiyerek açlığınızı yatıştırabilirsiniz. Ayrıca solunum hastalıklarına karşı doğal bir ilaç olarak oldukça etkilidir tahin pekmez. Rahat nefes alıp vermeye yardımcı olmasıyla astım ve bronşite iyi gelmektedir. İçinde bulundurduğu demir ve doğal şeker ile çocuklarınızın zeka gelişimine bir hayli katkısı bulunmaktadır. Pekmezin içerisinde bulundurduğu demir, vitamin ve mineraller sayesinde özellikle emziren ve hamilelerin bol bol tüketmesi gereken bir besindir. 

Çocuklarınızın sağlıklı ve kaliteli bir beslenmesinin olması için vücuduna aldığı aminoasit dengesinin iyi olması gerekir. Bu dengeyi de en iyi şekilde ayarlayabilmek için anne sütünden sonra tüketeceği en önemli besin, pekmezdir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna da destek sağlar. İçesinde bulunan B6 vitamini ile vücutta kolesterol ve yağ dengesinin kontrolüne yardımcı olmakla birlikte günlük B6 ihtiyacımızın %15’ini de karşılar. Kalp ve kanser hastalarının düzenli tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır, oldukça etkili bir antioksidandır. Ağır spor yapan sporcuların antrenman sonrasında tüketecekleri tahin, kas yorulmasına engel olacaktır. Bilinenin aksine tahinin içerisinde kolesterol yoktur. Aksine içerisinde bulunan Phytosterol sayesinde kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır ve bazı kanserlere karşı korumaktadır. Radyasyonun, ağır ilaçların zararlı etkilerine ve zehirlenmelere karşı koruma sağlar. Özellikle balık tükettikten sonra vücudunuza geçebilecek zararlı metalleri tahin pekmez ya da tahin helvası yiyerek temizleyerek vücudunuza vereceği zararın önüne geçebilmek mümkündür. 

Tahin Nasıl Tüketilir?

Tahin, sade olarak tüketilebilir ya da ülkemizde sıklıkla görüldüğü gibi bal veya pekmez ile besin değerini daha da zenginleştirerek tatlı olarak da tüketebileceğiniz bir besindir. Ayrıca tahini hamur işlerinizde, tatlılarınızda ya da yemeklerinizde kullanarak farklı lezzetler de oluşturabilirsiniz. Örnek verecek olursak; humus yapımında içine biraz tahin ekleyebilirsiniz. Pastacılık sektöründe de tahin oldukça sık kullanılan bir lezzettir. Tahinli ekmek, tahinli poğaça ya da tahinli çörek yapımında da kullanımı oldukça yaygındır.

Tahin Helvası Nasıl Yapılır?

Öncelikle margarini tavada erittikten sonra üzerine unu ekleyip rengi koyulaşana kadar kavurmalısınız. Daha sonra tahini ekleyip kavurma işlemine devam etmelisiniz. Önceden hazırladığınız şerbeti yavaş yavaş ekleyerek kısık ateşte bir süre daha pişirmelisiniz. Biraz soğuduktan sonra istediğiniz şekli verip üzerine de isteğe göre ceviz ya da fındıkla süsleyip servis edebilirsiniz. .rTable { display: table; width: 100%;} .rTableRow { display: table-row; } .rTableHeading { background-color: #ddd; display: table-header-group; } .rTableCell, .rTableHead { display: table-cell; padding: 3px 10px; border: 1px solid #999999; } .rTableHeading { display: table-header-group; background-color: #ddd; font-weight: bold; } .rTableFoot { display: table-footer-group; font-weight: bold; background-color: #ddd; } .rTableBody { display: table-row-group; }
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tahin Helva, Tahin ve Pekmez

293 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 293 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001474/28002291/28002291