Tuvalet Temizleyiciler

Tuvalet kullanımı, herkes için bir ihtiyaçtır ve tuvaletler genellikle birden fazla kişi tarafından kullanılır. Bu nedenle tuvalet temizliği ev ve iş yeri gibi mekanlarda en önemli temizlik konularından biridir. Gerekli hijyenin sağlanabilmesi için, her kullanım sonrası tuvaletler temiz bırakmalı ve tuvaletlerin detaylı temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir. Düzenli olarak temizliği yapılmayan tuvaletler, sağlık açısından uygun olmayan bir ortam haline geldiği gibi, kötü bir görüntü de oluşturur. Tuvaletlerin günlük ve detaylı temizliğinin kısa sürede ve etkili bir biçimde gerçekleştirebilmesi için sıvı, tablet, jel, köpük ve sprey formunda, birçok temizlik ürünü alternatifi vardır. Rutin temizliği ihmal edilmeyen tuvaletlerin detaylı temizliği her zaman daha kolay olur ve daha memnun edici sonuçlar verir. Tuvalet temizlik ürünlerini ihtiyaçlarınızı ve temizlik tarzınızı göz önünde bulundurarak seçebilirsiniz.

Sıvı Tuvalet Temizleyici: Sıvı tuvalet temizleyiciler sıvı halde bulunan etkili temizlik ürünleridir ve  tuvalet temizliklerinde genellikle tercih edilir. Temizlikte kullanıldıklarında, kullanıldıkları alanı beyazlatır, parlatır ve yüzeylerde dezenfektan etkisi yaratır. Sıvı tuvalet temizleyici ürünler, tuvaletin gider girişindeki su içerisine bir miktar dökülerek kullanıldığında gider girişindeki tuvalet seramiği tertemiz bir görüntüye kavuşur. Tuvaletin farklı yüzeylerinde de sıvı tuvalet temizleyici ürünler kullanılabilir.

Tablet Tuvalet Temizleyici: Tablet tuvalet temizleyici ürünler tuvalet içerisine tablet halinde atılarak veya tuvaletin kenar kısmına asılarak kullanılabilir. Tuvalet kenarına asılan tablet temizleyiciler, su ile temas ettiğinde köpürür ve etrafa güzel bir koku yayar. Köpük temizleyiciler, kullanım sonrasında tuvaletin iç yüzeyinde etkili bir temizlik sağlar. Günlük kullanım için uygundur ancak tam anlamıyla bir tuvalet temizliği için tek başına yeterli değildir. Su ile temas ettikçe güzel kokuyor olması tercih edilme nedenlerinin başında gelir. Tuvaletin içine atılarak kullanılan tablet temizleyici ise tuvalet içerisindeki gider girişinin temizliğinde oldukça başarılıdır. İsterseniz su rezervuarının içerisine atarak, su rezervuarı temizliğinde de kullanabilirsiniz. Suda çözünen bir yapıya sahip olan tablet temizleyicinin etkisi, suda bekleme süresine göre farklılık gösterir. Etki etmeye başlaması için genellikle su içerisinde on dakika beklemesi gerekir ancak tuvalet içerisinde inatçı kir ve kireç lekeleri varsa otuz dakika kadar bekletilmesi önerilir. Tablet temizleyicinin bekleme süresi dolduktan sonra temizliğinizi tuvalet fırçası destekleyebilirsiniz. Sifonu çektiğinizde, tabletin çözdüğü kir ve kireç kalıntıları su ile birlikte tuvaletten uzaklaşmış olur.

Jel Tuvalet Temizleyici: Jel formundaki tuvalet temizleyiciler de tuvalet temizliğinde en çok tercih edilen temizlik ürünlerindendir. Jel formundaki tuvalet temizleyiciler döküldüğü yüzeyden kayıp gitmez. Döküldüğü yüzeye tutunmaya devam eder. Jel formundaki temizlik ürünleri  bu özelliği sayesinde, tuvaletin iç kısmındaki yan yüzeylerin temizliğinde daha başarılı olur. Özel sıkma başlığına sahip olan jel formundaki temizlik ürünleri, tuvaletin iç kısmındaki yan yüzeylere ve gözle görülmeyen iç yüzeylere eşit miktarda sıkılabilir. Sıktığınız temizleme ürünü, jel formu sayesinde tuvaletin içerisine  doğru hızlıca akmaz. Durulama veya sifonu çekme öncesinde, tuvalet yüzeyine sıktığınız jel temizlik ürününü, yüzey üzerinde bir süre daha bekletebilirsiniz. Bu sayede jel temizlik ürününden daha etkili sonuç alırsınız. Bazı temizlik ürünlerinin yüzeyler üzerindeki bekleme süresi, temizlikten alınan sonucu da etkiler.

Köpük Tuvalet Temizleyici: Günümüzde tuvalet temizliğinde kullanılan temizleyiciler arasında, köpük temizleyiciler de üst sıralarda yer alır. Köpük temizleyiciler yapıları itibariyle jel temizleyiciler gibi yüzeyler üzerinde bir süre kalabilir ve yüzeyler üzerine kolayca yayılabilirler. Az miktarda köpük temizleyici, tuvaletin belli bir bölümünü temizlemek için yeterli olabilir. Kirin, kirecin ve her türlü kalıntının içine işleyerek maksimum temizlik sağlayabilen köpük tuvalet temizleyici, tuvalet kenarlarındaki iç yüzeylerin içerisine de rahatlıkla sıkılabilir. İç yüzeylerin içerisine köpük temizleyici sıktıktan sonra silikon veya fırça tuvalet temizleyiciler ile destekleyerek tuvalet temizliğinde mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sprey Tuvalet Temizleyici: Sprey tuvalet temizleyiciler, spreyleme yöntemi ile kullanılabildiği için tuvaletin her türlü yüzeyinde rahatlıkla kullanılabilir. Sprey temizleyici, tek sıkma hareketiyle bile geniş bir alana yayılabilir. Bu sayede tek bir tuvalet temizliğini az miktardaki sprey temizleyici ile tamamlayabilirsiniz. Sprey temizleyiciyi tuvaletin iç yüzey temizliğinde kullanabildiğiniz gibi, dış yüzey temizliğinde de kullanabilirsiniz. Tuvalet temizliği bir bütündür. İç ve dış yüzeylerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekir. İç yüzey temizliği için; bir miktar sprey temizleyiciyi tuvaletin iç yüzeyine sıkıp, tuvalet fırçası yardımıyla fırçalayabilirsiniz. Fırçalamayı bitirdikten sonra sifonu çektiğinizde, kir ve kalıntılar su ile birlikte tuvaletin iç yüzeyinden ayrılır. Dış yüzey temizliği için; tuvaletin dış yüzeyine sıktığınız sprey tuvalet temizleyiciyi, bir bez veya tek kullanımlık banyo temizleyici mendil ile silebilirsiniz. Sprey tuvalet temizleyici, iç ve dış yüzeylerde sizin için gerekli hijyeni sağlar.

Alternatif Banyo Tuvalet Temizleyici Ürünler

Günümüzde tuvalet temizleyici ürünler yalnızca sıvı, köpük, tablet ve jel ürünler ile sınırlı değildir. Fırça ve süngerler de tuvalet temizleyici ürünler içerisinde yerini alır. Silikon tuvalet temizleyici, fırçalar, seramik yüzey, fayans ve derz temizleyici sünger gibi ürünler de tuvalet temizlik ürünlerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Silikon tuvalet temizleyici, tuvalet fırçasına göre daha esnek bir yapıya sahiptir. Yüzeyi tırtıklıdır. Tırtıklı yüzeyi inatçı lekelere kısa sürede müdahale eder. Esnek yapısı, tuvaletin gözle görülmeyen ve derinliği olan noktalarına bile kıvrılarak ulaşabilir. Kısacası tuvaletin iç yüzeyine ait her alan, silikon fırça ile temizlemeye uygundur. Silikon fırça da klasik tuvalet fırçası gibi bir saklama kabına sahiptir. Saklama kabı, silikon fırçanın uç kısmının tuvaletin farklı yüzeylerine temas etmesini engellemek içindir. Tuvalet temizliğinde kullanılan tuvalet fırçaları, yıllardır tuvalet temizliğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kullanımı ve temizlemesi son derece kolaydır. Tuvaletin iç yüzeyindeki her türlü lekenin kısa sürede üstesinden gelir. Tuvalet fırçası seyrek uçlu modellerden tercih edilirse, tuvalet temizliği sonrasında daha kolay temizlenebilir. Fakat bir fırçanın sık uçlu ya da seyrek uçlu oluşu tuvalet temizliğinde ciddi bir fark yaratmaz. Doğru temizlik ürünleri tercih edildiği sürece, tuvalet fırçaları sizin için en etkili temizliği sağlar. Günümüzde temizlik süngerleri de farklı özelliklerle çeşitlendirilmiştir. Süngerler, tuvalet temizliği de dahil olmak üzere bütün temizliklerde kullanılır. Tuvalet, banyo, seramik ve yüzey fayans temizliğinde kullanılan süngerler genel olarak farklı bir yapıya sahiptir. Seramik ve fayans yüzeylere zarar vermeyen tuvalet temizliği için uyumlu süngerler biraz daha sert bir yapıya sahiptir. Sert yapıları kirleri söküp atma konusunda etkilidir. Tuvalet, banyo geneli ve tuvalet fayans araları, bu özel yapıya sahip süngerler ile ilk günkü görüntüsüne kavuşabilir. Tuvalet temizliğinde sünger temizleyici kullanıyorsanız tek kullanımlık eldivenden yararlanabilir veya deterjan başlıklı,özel  tutma bölümü olan temizlik süngerlerini tercih edebilirsiniz. Temizleyici süngerin özel tutma bölümü, elinizin temizlik süngerine direkt temas etmesini engeller. Temizlik süngerine hiç dokunmadan da tuvalet temizliğinizi tamamlayabilirsiniz. Deterjan başlıklı tuvalet temizleme süngerleri genelde içerisinde deterjan içermektedir, ancak bittikçe yeni deterjan koyabileceğiniz fırça çeşitleri de vardır. Deterjan başlıklı süngerlerin, sünger kısmı deforme olduğunda isterseniz başlığındaki süngeri yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Tuvalet Gideri Temizliği

Kirli ve tıkanmaya başlamış tuvalet giderleri, tuvalette koku oluşmasının en büyük nedenlerinden biridir. Gün içerisinde sıklıkla kullanılan tuvaletlerin giderleri, çabuk  kirlenme eğilimi gösterir. Sifonu kullanmak, bir tuvalet gideri temizleme yöntemi değildir. Hatta tuvaletin iç ve dış yüzeyinin temizliğinde kullanılan tuvalet temizleyici ürünler bile, tuvalet giderinin gerekli temizliğini sağlamak için yetersiz kalır. Tuvalet gideri zamanla çeşitli atıkların ve su içerisindeki kirecin etkisiyle farklılaşmaya başlar. Giderin yüzeyinde birtakım kalıntılar meydana gelir. Bu kalıntılar düzenli olarak temizlenmezse kötü koku oluşumu kaçınılmazdır. Yüzeyinde birtakım atık kalıntıları biriktirmeye başlayan tuvalet gideri zamanla daralma eğilimi de göstereceği için daha ileri aşamalarda tuvalet giderinde tıkanmalar dahi meydana gelebilir. Tuvalet giderinden kaynaklanan kötü koku, tıkanma gibi problemlerle karşılaşmamak için,rutin tuvalet temizliğine belirli aralıklarla tuvalet gider temizliğinin de dahil edilmesi önerilir. Tuvalet gideri temizliği için gider temizliğine uygun ürünleri tercih etmeniz gerekir. Gider temizliği için uygun olmayan ürünler, giderde biriken kir ve kalıntıları yok etmede yeterli olmaz. Tuvalet gideri temizleyiciyi, tuvaletin içerisine yeterli miktarda döktükten sonra sifonu çekerek kullanabilirsiniz.

Tuvalet Fırçası Temizliği

Tuvalet fırçası temizliği, tuvalet temizliği kadar önemli bir konudur. Tuvaleti temizlemek için kullandığınız tuvalet fırçasının temizliği düzenli olarak doğru bir şekilde yapılmazsa, temizlikten çok kirliliğe ve bakteri oluşumuna neden olabilir. Bu gibi istenmeyen durumlara engel olmak için tuvalet fırçasının temizliğine de belirli aralıklarla vakit ayırmanız gerekir. Tuvalet fırçasını birkaç farklı şekilde temizleyebilirsiniz. İlk olarak fırçayı tuvaletin arka kısmında yer alan musluğu açarak yıkayıp, hemen ardından antibakteriyel özelliği ve temizleyiciliği yüksek sıvı, köpük, sprey vb. bir temizlik ürününü, bütün yüzeylerine temas edecek şekilde fırçanın üzerine sıkabilirsiniz. Jel vb. ürünleri sıkmak biraz zor olacağı için, jel ürünleri temizleme öncesinde biraz sulandırarak, sprey özelliği olan bir şişe içerisine alabilirsiniz. Bu şekilde işinizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır. Temizlik ürününü iyice sıktığınıza emin olduğunuz klozet fırçanızı, tuvalet seramiği ile klozet kapağı arasına fırça kısmı tuvaletin içine bakacak şekilde sıkıştırabilirsiniz. Tuvalet fırçasının, tuvaletin iç kısmı haricindeki yerlere temas ettirilmesi önerilmez. Bu nedenle tuvalet fırçasının temizliğini tuvaletten çok uzaklaştırmadan ve fırça kısmı hep tuvalet içerisinde bakacak şekilde yapılması önemlidir. Üzerine temizlik ürünü sıkılan tuvalet fırçası en az on dakika bu şekilde beklemelidir. Bekleme süresi dolduktan sonra tuvalet fırçasını yine tuvaletin hemen arka kısmında yer alan musluk yardımıyla durulayıp, yerine koyabilirsiniz. Fırça için uyguladığınız işlemleri, tuvalet fırçasının kabı için de uygulamalısınız. Temizlik sonrası fırçayı koyacağınız fırça kabının da temiz olması gerekir. Bir diğer temizleme yöntemi de içerisine temizlik ürünleri koyduğunuz bir kova kaynar su içerisine tuvalet fırçasını koyup bekletmektir. Ancak bu şekilde bir temizlik yaptığınızda, tuvalet fırçasını temizlerken kovanın kirlenmesine neden olacağı için pratik bir çözüm değildir. Sonrasında kovayı da temizlemeniz gerekir. Yine de bu temizlik yöntemini tercih ediyorsanız, aynı kovayı başka işlerde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Temizliği düzenli olarak yapılan tuvalet fırçaları, tuvalet fırçasının ömrünü yalnızca bir süre daha uzatabilir. Hiçbir tuvalet fırçası ömürlük değildir. Düzenli temizliği yapılan tuvalet fırçalarını bile belli aralıklarla yenisi ile değiştirmeniz gerekir. Tuvalet fırçasının değiştirilmesi gereken zamanda değiştirilmesi, size daha hijyenik ve daha doğru bir kullanım sağlar.

.

Tuvalet Temizliği Önerisi

Zor bir temizlik olan tuvalet temizliğini, doğru ürünler kullanarak ve temizliğe doğru bölgelerden başlayarak kolay hale dönüştürebilirsiniz.

  • Tuvalet temizliğine ilk olarak klozet temizliğinden başlamanız önerilir. Klozet temizliği sonrası kir ve gözle görülmeyen bakteriler tuvaletin iç kısmına doğru itilir. Bu sebeple tuvaletin iç yüzeyinin temizliğini en sona bırakmanız gerekir.
  • Tuvalet klozeti, tuvaletin en çok kirlenen bölgelerinden biridir. Klozetlerde tıpkı tuvaletin iç yüzeyinde olduğu gibi leke oluşma ihtimali yüksektir. Klozetlerin tuvaletin en çok temas edilen bölgelerinden olması ise temizliğine ekstra hassasiyet gösterilmesini gerektirir. Klozetin üst ve alt yüzeyini düzenli olarak tuvalet temizleme ürünleri ve tuvalet temizleme ürünlerine yardımcı sünger vb. alternatif ürünlerle temizlemelisiniz. Klozet temizliğinde, tuvalet temizliği için üretilen kullan at ıslak mendillerden de yardım alabilirsiniz.
  • Tuvalet temizliği sadece gözle görünen kısımların temizliğinden ibaret değildir. Tuvaletlerin gözle görülmeyen iç kenar kısımlarının da mutlaka temizliğe dahil edilmesi gerekir.Tuvaletin iç kenar kısımları, kireç, kir ve bakterilerin en çok yuvalandığı yerdir. İç kenar kısımları temizlenmedikçe, tuvalet yeterli hijyene sahip olmaz. Tuvaletin iç kenar kısımlarını temizlerken antibakteriyel ve temizleyici özelliği yüksek tuvalet temizleme ürünleri ve bu ürünleri desteklemesi için tuvalet fırçası, sünger vb. alternatif ürünleri kullanabilirsiniz. Fırça vb. ürünler, erişilmesi zor bölgelere erişmenizi kolaylaştıracaktır.

Kokulu Tuvalet Tabletlerinin Temizleyici Etkisi Var Mı?

Genellikle tuvalet kenarına asılı olarak kullanılan kokulu tuvalet tabletleri, sifon her çekildiğinde köpürür ve tuvalete hoş bir koku verir. Kokulu tuvalet tabletlerinin bu iki özellik haricinde, temizleyici etkisi de vardır. Tuvalet tabletleri birbirinden farklı özellikleri olan formüle sahiptir. Özel formül, sifon çekildiği andan itibaren tuvalet seramiği yüzeyini temizler ve hijyen sağlar. Tuvalet tabletlerinin düzenli kullanımı, tuvalet seramiği yüzeyinde inatçı leke oluşumunu en aza indirir. Tuvalet tabletlerinin kireç önleyici etkisi de vardır. Seramik yüzeyin düzenli olarak su ile temas ediyor olması bile, tuvalet seramiğinin yüzeyinin pürüzsüz ve parlak görüntüsünü kaybetmesi için yeterli bir nedendir. Su içerisindeki kireç, zamanla tuvalet seramiğinde de kendini göstermeye başlar. Tuvalet temizliğinde kireç önleyici özelliğe sahip tablet vb. ürünler kullanmak, kireç lekelerinin belirginleşip kalıcı hale gelmesine engel olur.

Tuvalet Fırçası Olmadan Tuvalet Temizliği Olur Mu?

Tuvalet temizliği, mevcut ihtiyacın ne olduğu belirlendikten sonra ürünlerin özellikleri de göz önüne alınarak, doğru ürün seçilip yapılmalıdır. Ancak tam anlamıyla bir tuvalet temizliği yapılabilmesi için mutlaka tuvalet fırçası kullanılması gerekir. Tuvalet seramiği yüzeyindeki lekeler, ovulmaya veya fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar. Yeterince fırçalanmayan bölgeler, yeterince temizlenmiş olmaz. Lekeli görüntünün giderilmesi haricinde, fırça ile temizlenen tuvaletlerde yeterli hijyen sağlanmış olur. Tuvalet fırçaları, tuvalet yüzeyindeki ulaşılması zor yüzeylere ulaşabilir. Ayrıca tuvalet temizliğini daha az temizlik ürünü kullanarak tamamlamanızı sağlar. Tuvalet fırçası kullanılmayan durumlarda, temizlenecek tüm yüzeylere temas edecek miktarda tuvalet temizleyici kullanmak gerekirken, tuvalet fırçası ile az miktardaki ürünü tüm yüzeye yayarak kullanabilirsiniz.

Tuvalet Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Tuvalet temizliği, en zor temizliklerden biridir. İş ortamında veya ev ortamında her birey için ayrı tuvalet, pek rastlanan bir durum değildir. Çoklu kullanım, tuvaletlerin sıklıkla temizliğe ihtiyaç duymalarının en önemli sebebidir. Günümüzde tuvalet temizliğini kolaylaştıracak birçok temizlik ürünü ve alternatif ürün bulunmaktadır. Temizliği kolaylaştıran bu ürünler sayesinde, tuvalet temizliğini kısa sürede bitirebilirsiniz. Tuvaletlerin haftada bir kez detaylı, günlük olarak ise detaylı yapılan temizliği muhafaza edecek şekilde temizlenmesi önerilir. Tuvalet temizleyici ürünler sayesinde, tuvalet temizliği yaparken zaman kaybetmeyeceksiniz. Ayrıca tuvalet temizlerken el hijyenini de korumak isterseniz, tek kullanımlık eldivenlerden de yardım alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tuvalet Temizleyiciler

1493 ürün listeleniyor
Ersağ
Toptan Bulurum
Bref
Domol
Bily
Domestos
Ernet
BioBellinda
Wellnax Breeze Refresh
Diversey
Mr. Muscle
Go İthalat
Porçöz
Airgut
IKEA
Carpex
Esbu
Migros
Aliden
Poxy
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 47 / 1493 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?