Reçel

Reçel, meyve çeşitlerinin şekerle kaynatılmasıyla yapılan bir tatlı türüdür. Meyve konservesi olarak da bilinen bu tatlı türü, uzun yıllardan beri Orta Doğu ve Osmanlı mutfağında sıklıkla tüketilmiştir.Geçmişten miras kalan bu lezzet günümüzde kahvaltı sofralarının ayrılmaz bir parçası olmaya devam eder. Kahvaltılık reçeller, günün ilk öğününün vazgeçilmezi olsa da her saat ve öğün tüketilebilir.Öyle ki Osmanlı mutfak kültüründe kahveden önce yahut kahve eşlikçisi olarak yerini almış, ağızları tatlandırmıştır.Günümüzde ise kahvaltı  masalarındaki kullanımı dışında  kek, pasta, çörek ve kurabiyelerde kullanılarak mutfaklara ve hamur işlerine lezzet katar. Hemen hemen her meyve ve gıdadan üretilebilen reçeller Türk mutfak kültürünün ayrılmaz bir lezzetidir. Mevsiminde toplanan çeşitli meyve, sebze, çiçek, kabuk veya süt gibi besin gıdalarından yapılan reçeller her damak tadına uygun çeşitleri olan, sağlığa faydası ile bilinen, enerji değeri oldukça yüksek bir besindir.

Reçel genel olarak meyve, sebze ya da kabukların küçük küçük doğranmasının ardından şeker ilave edilerek kaynatılmasıyla elde edilen sürülebilir bir gıdadır. Şeker kamışının geçmiş zamanlarda bulunmasıyla birlikte reçeller mutfakta yer etmeye başlamıştır. Türlü besin maddesi ile yapılan reçeller, tüketicisine birçok alternatif sunar. Bu alternatifler arasında damak tadına ve kişisel zevke uygun reçeli seçmek mümkündür. Genellikle cam kavanozlarda sıkıca kapanmış şekilde satılan reçel çeşitleri ev yapımı ve reçel fabrikalarında imal edilerek reçel alıcılarının beğenisine sunulur. Özel istekler doğrultusunda geleneksel, ev yapımı, organik ya da şeker ilavesiz gibi çoğaltılabilir seçenekler de kişilerin beğenisine sunulur. Kahvaltı sofrası reçel olmadan olmaz diye düşünenler için seçenekler hayli fazladır. Çilek, kayısı, elma, vişne, portakal gibi meyve reçellerine; gül, çam kozalağı, damla sakızı gibi dallardan gelen lezzetlere, inek sütü reçelinden keçi sütü reçeline kadar uzunca bir listeye sahiptir. Üretim aşamasında sıkıca kapanan kapakları ile reçeller mutfaklarda uzun süre yer tutabilir, bozulmaz böylece doğal ve çeşitli lezzetleriyle her an sofralara gitmeye hazırdır.

Malzemesine Göre Reçel Çeşitleri

Reçel türleri çeşitli seçenekleriyle tüketicilerin beğenisine sunulur. Üretildiği malzemeye göre birbirinden ayrılan reçeller, sunduğu farklı tatlar ile uzun yıllardır mutfakları ve sofraları zenginleştirir. Bu kadar çok seçeneğin olması bir tatlı türü olan reçelin ortaya çıkış hikayesi ile ilgilidir. Reçeller mevsimsel meyve, sebze ve bozulabilen gıda ürünlerinin uzun süre korunması isteğiyle ortaya çıkmış ve lezzetiyle sofralarda yerini her dönem kalıcı hale getirmiştir. En sevilen meyvelerden vişne, reçel, çilek, elma, armut ve ayva reçel yapımında sıklıkla kullanılır. Bu meyveler haricinde ahududu, böğürtlen, kayısı, mandalina gibi daha birçok meyveden üretilmiş reçeller bulmak mümkündür. Frenk üzümü, nar, portakal, kiraz, muz gibi meyvelerde reçellere lezzet katan tatlardandır. Meyvelerden yapılan reçeller denildiğinde liste daha da uzatılabilir. Tek bir meyve tutkunluğu olanların temin edebileceği reçellerin yanında harmanlanmış meyve aromalarını sevenlerde düşünülür. Cevizli incir reçelinden orman meyveli ya da ananas mangonun birleşimi eşsiz reçellerde üretilir. Turunçgiller tek bir kavanozda reçel sayesinde birleşir. Damak tatlarına ve istenen lezzete en uygun bulunabilecek birçok meyve birlikte harmanlanarak meyvelerin tatlığına tatlılık katar ve bir kavanozda birden çok lezzeti sizlere ulaştırır.

Kahvaltılık reçel sadece meyveden yapılan bir tatlı değildir. Bu da onu diğer tatlı türlerinden ayırır ve geniş bir tat yelpazesi sunmasını sağlar. Sebzeleri şeker ile birleştiren reçel, kişilere hem sağlıklı hem de besin değeri yüksek lezzet deneyimi sunar. Meyvelerden farklı olarak sebzeden yapılan reçeller ile tatlı ve zıt lezzetler birleşir. Sıradanın dışına çıkmak isteyenler her damak tadına uygun lezzetler üretilir. Kahvaltının tatlısı reçellerin sağlıklı olmasını da sağlayan çeşitli reçeller vardır. Kahvaltı masaları denilince akıllara gelen ilk ürünler domates, zeytin, kabak, patlıcan kızartmalarıdır. Bu vitamince zengin gıdalar reçel yapımında sıklıkla kullanılan sebzelerdendir. Pancar reçeli, domates reçeli, kabak reçeli gibi reçelleri tercih etmeyenler için ise bal kabağı reçeli, sarımsak reçeli, kızılcık marmelatları gibi ürünler de vardır. Kahvaltıları ve yemekleri zenginleştirecek bu reçeller mutfak ve sofralara benzersiz bir tat katar.

Ağaçların dallarından, doğadan gelen lezzetler de reçelleri zenginleştiren diğer gıdalardan ve çeşitlerdendir. Gül yapraklarından yapılan gül reçelleri ülkemizin en çok sevilen ve beğenilen marmelatlarındandır. Gül reçeli yıllar öncesinde reçeli yapılan ilk besindir. Isparta’nın güllerinden tüm ülkeye yayılan bu reçel lezzeti, bu tadı sevenler tarafından tercih edilir. Kokulu güllerden yapılması lezzetine lezzet katar. Tıpkı gül reçeli gibi Türk kahvaltılarını yıllardır süsleyen bir diğer seçenek ceviz reçelidir. Hatay’ın ve ülkenin ünlü cevizlerinden yapılan bu reçeller yeşil ceviz reçeli şeklinde üretilmesinin yanında meyveli ya da sebzeli reçelleri içeriğine eklenerek tat katar. Antep fıstığı, bergamot, çam kozalağı reçelinden ıhlamur reçeli, kızılcık ve kestane reçeline kadar doğanın birçok lezzetine her mevsim ve dönem de ulaşmak kolay hale gelir. Alternatif ve farklı lezzet arayanlara çiçeklerden, meyve kabuklarından üretilmiş reçeller de bulunur.

Boyutlarına Göre Reçel Türleri

Her ev ve ailenin gıda ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Kahvaltı sofralarını zenginleştiren reçel çeşitleri için de aynı durum geçerlidir. Reçeller büyük, küçük şekilde çeşitli kaplar içinde muhafaza edilerek satılır. Her kahvaltı sofrasına, her aileye uygun boylarda dilenen ürün tercih edilebilir. Büyük kahvaltı davetlerine uygun boyutlardan çekirdek bir aile için hazırlanan sofralara, tek kişi yaşayanlar için aperatif boyutlara, stok yapmak isteyenlere kadar her boyutta reçele ulaşılabilir. Menüsünde kahvaltı bulunduran işletmeler için her türlü reçel çeşidinde bulunabilecek ağırlıkta reçeller vardır. En büyüğü 25 kg olmak üzere, 20 kg, 15 kg, 10 kg ağırlıklarında ambalajlanmış reçel çeşitler bulunur. Kahvaltı masalarında reçel çeşitlerini eksik etmeyen kalabalık aileler içinde bu boylarda reçeller uzun süre sofradan eksik olmaması ve ev ekonomisi dostu oluşuyla tercih edilebilir. Ağırlığı fazla olan reçeller taşınma ve muhafaza kolaylığı sağlanması için genellikle kova ya da tenekelerde muhafaza edilirler. Her ihtimali göz önünde tutan aileler ve kahvaltılarına renk, lezzet katmak isteyen işletmeler için istenen çeşidiyle gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Reçel çeşitleri ne kadar fazla ise boyutları da bir o kadar fazladır ve her eve, aile nüfusuna hitap eder. İster vişne reçeli ister çilek reçeli olsun, dilenen boyda tercih edilebilecek bu reçeller küçük aileler, öğrenci evleri ya da ev nüfusu az olan kişiler içinde küçük ve orta boyda da üretilir. 10 kilo ağırlığından 20 grama kadar tüketicisine geniş bir tercih fırsatı sunar. Birçok marka ve reçel üreticisi tarafından çeşitli boylarda üretilen bu reçeller cam kavanozlarda, plastik kaplarda ya da küçük plastik paketlerde ya da minik kavanozlarda satılır. Kişisel ihtiyaç ve taleplere göre seçim yapılabilir. 1 kg reçel türleri en çok tercih edilen ve ortalama bir aile için yeterli gelecek kavanozlardandır.

20 gr reçel paketleri ev dışında yapılacak kahvaltılar, piknik veya kamp gibi dış mekân etkinliklerinin büyük kurtarıcısıdır. Menüsünde kahvaltıya yer veren işletmeler, kahvaltı menüsü bulunan yemekhaneler, okul yurtları gibi yerlerde eksiksiz ve lezzetli bir kahvaltı sunmak, yapmak isteyenler için kullanışlı bir alternatiftir. Piknik reçeli olarak da bilinen 20 gr reçel paketleri her lezzette ve malzemeden üretilerek tüketicilerin beğenisine sunulur. 20 gramdan başlamak üzere satılan bu minik kurtarıcılar 50’li 100’lü biçimde paketlenerek satılır. Her davet için ihtiyaç kadarını sipariş etmek mümkündür. Büyük sabah davetlerinin ve kahvaltı sohbetlerinin sorunsuz ve eksiksiz geçmesini sağlar. Her kişiye kendisine ait bir paket verilmesinden kaynaklı hijyenik bir kahvaltı deneyimi sunan küçük paketli reçeller sayesinde servis, toplama ve israf gibi sorunlar ortadan kalkar.

Özellikle toplu ve kalabalık kahvaltılarda mutfağın görünmeyen yüzü bulaşıkların iş yükünün azalmasıyla da sıkça tercih edilir. İstenirse 20 gram reçel tercih edilebileceği gibi 30 gramlık reçel çeşitleri de bulunur. Kahvaltılık küçük reçel genellikle plastik minik kapların üstünde jelatin tarzı ürünlerle ambalajlanmasıyla paketlenir. Aperatif oluşu taşınma ve servis kolaylığı sağlar ancak farklılık isteyenler içinde değişik seçenekler mevcuttur. Seğmen reçel 30 gram seçenekleri minik cam kavanozlarda muhafaza edilir. Görünüşü kahvaltılık küçük reçellere göre farklıdır ve görsel alternatif arayanlar için tercih edilebilir. Her iki küçük kahvaltılık reçel türünde de birçok aroma ve lezzete ulaşmak mümkündür. Bunlar kayısı reçeli, portakal reçeli, vişne reçeli şeklinde artarak sıralanabilir.

Meyvelerden Yapılan Reçeller

Her mevsim sofraları renklendiren reçeller bu canlılığını taze, mis kokulu meyvelerden alır. Enfes meyve lezzetini yılın her anına yaymak isteyenler için çeşitli meyvelerden yapılan birçok reçel üretilir. Tadına doyum olmayan meyve lezzetleri reçeller ile her daim sofralarda yerini korur. Çilek reçeli, vişne reçeli ve kayısı reçeli meyve reçelleri denilince akıllara ilk gelen seçeneklerdendir. Çilek reçeli Türk mutfağında yıllardır tüketilir. Yörelere ve coğrafi şartlara göre farklı türden çileklerden üretilerek eşsiz lezzetler yaratılır. Çilek reçeli, damla sakızlı, şekersiz veya kuş üzümlü aromalarıyla da pişirilir ve reçel tüketicilerinin beğenisine sunulur. Vişne reçeli de tıpkı çilek reçeli gibi Osmanlı zamanlarından bu yana tüketilir, Kütahya vişnelerinden yapılanları oldukça ünlüdür. Kayısı reçeli de sağlığa faydaları ile her mutfakta yerini almıştır. Yaş kayısıdan yapılan kayısı reçelleri olduğu gibi kuru kayısıdan yapılanları da vardır. En çok tercih edilen ve sofraları tatlandıran meyve reçelleri bu kadarla sınırlı kalmaz. Reçel yapımının vazgeçilmezi meyvelerden üretilen diğer reçeller, şu şekilde sıralanabilir;

 • İncir Reçeli
 • Şeftali Reçeli
 • Böğürtlen Reçeli
 • Portakal Reçeli
 • Greyfurt Reçeli
 • Elma Reçeli
 • Armut Reçeli
 • Üzüm Reçeli
 • Mandalina Kabuğu Reçeli
 • Kestane Reçeli
 • Ahududu Reçeli
 • Frambuaz Reçeli
 • Karpuz Reçeli
 • Elma Marmelatı
 • Ayva Reçeli
 • Ananas Reçeli
 • Muz Reçeli
 • Amber (Turunç) Reçeli.

Sebzelerden Yapılan Reçeller

Kahvaltıların en tatlı üyesi olan reçellerin sebze çeşitlerinden yapılanlarına ulaşmak hiç de zor değildir. Sebzelerle alternatif lezzetler yaratan reçeller her damak tadına uygun şekilde üretilir. Akla gelmeyecek malzemelerin şekerle birleşmesi ile tatlıseverlerin çok seveceği reçel çeşitleri bulunur. Havuç, kabak, soğan hatta sarımsaktan yapılan reçeller ile sofralar zenginleşir. Sebzeler vitamin çeşitliliği yüksek besinlerdir, şeker ile kaynatılarak reçel yapıldığında enerji seviyesini de arttırarak keyifli ve sağlıklı bir hal alır. Örneğin, patlıcan reçeli içindeki vitaminler ile tansiyona, kolesterole ve kansızlığa iyi geldiğinden tercih edilen bir sebze reçelidir. Kabak sebzesi günlük öğünlerin hepsinde kullanılmasının yanı sıra reçel yapımında da tercih edilir. Düşük kalorili bir besin olan kabak marmelat haline geldiğinde dengeli bir kahvaltı tatlısı yeme deneyimi sunar. Yeşil kabaktan yapılanları olduğu gibi bal kabağından yapılmış reçellerde vardır. Ekşi ve tatlının iddialı lezzeti reçel çeşitlerinde de kendini gösterir. Örneğin, limon reçeli bu ikiliyi sevenler için oldukça ideal bir lezzettir. Bunların dışında sebzelerin eşsiz lezzetini, reçelin tatlı dünyasıyla birleştiren birçok reçel çeşidine ulaşmak mümkündür. Sebzelerden yapılan reçel çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Havuç Reçeli
 • Soğan Reçeli
 • Biber Reçeli
 • Domates Reçeli
 • Patlıcan Reçeli
 • Enginar Reçeli
 • Zeytin Reçeli
 • Kavun Reçeli
 • Karpuz Reçeli
 • Nane Reçeli
 • Acı Biber Reçeli
 • Pancar Reçeli
 • Sarımsak Reçeli
 • Ihlamur Reçeli

Diğer Kahvaltılık Reçel Lezzetleri

Yöresel lezzetlerin birleşmesiyle oluşan birbirinden farklı reçel çeşitleri bulunur. Doğanın türlü nimetlerinden faydalanarak yapılan farklı ağaçlardan, yapraklardan, otlardan yapılan reçeller vardır. Örneğin alıç marmelatı, Mersin’in yöresel ürünlerinin ağır ağır kaynatılmasıyla yapılan tamamen kendisine özgü bir tattır. Renk, tat ve aroması ile kamkat reçeli de özel bir reçel türüdür. Gül reçeli, yapılan ilk reçellerden biridir. Türkiye’nin gülü ile ünlü Isparta ilinden çıkan güllerden yapılan bu reçeller özellikle tercih edilir. Bu gibi yöresel ve kendisine özgü tatlara sahip olan reçellerin dışında damla sakızı reçeller farklı tatlar arayanlar için uygun bir lezzettir.

Sadece damla sakızlı reçellerin yanında meyve reçellerinin damla sakızı aroması eklenmiş olanları da vardır. Damla sakızı ile harmanlanan reçeller dışında içerisine fındık, fıstık, ceviz eklenmiş reçeller de bulunur. Birçok lezzetin aynı anda tadılmasını sağlayan bu reçeller yaban mersinli ve chia tohumlu aromalarıyla tatlıseverlere farklı seçenekler sunar. Koku ve aroma denildiğinde akıllara gelen bir diğer reçel de gül reçelidir. Yoğun lezzetiyle gül tadının doyasıya alınmasını sağlar. Süt ürünleri de reçel yapımında kullanılan ana bir maddedir. Keçi sütlü reçel, inek sütlü reçel seçeneklerinin yanı sıra çilekli süt reçelleri bile bulunmaktadır. Kahvaltının tatlısız olmayacağını düşünenlere sadece damak tadına en uygun reçel türlerini seçmek kalır.

Reçel Nerede Satılır?

Reçel çeşitlerini süpermarket ve gıda kategorileri altından temin etmek mümkündür. Reçel sevenlerin istek ve ihtiyaçlarına uygun her tür reçel bu kategoriler altında bulunur. Her bütçe ve gereksinime, damak tadına hitap eden reçellerden dilenen marka, boyut ve aroma gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Ev yapımı, el yapımı, organik, şeker ilavesiz gibi özel isteklere kadar cevap veren reçel çeşitlerine kolaylık ile ulaşılabilir. Reçel satın alımlarınlarında talebe göre farklı aromaların birlikte satıldığı fırsat paketleri, 2’li, 3’lü, 4’lü şeklinde satışa sunulan ekonomik paketler de bulunur. Marka çeşitliliği ile fabrikalarda imal edilen seçeneklerden kadın girişimcilere destek sağlayan fonlara kadar bulmak mümkündür. Geleneksel lezzetlerden en bilindik lezzetlere ev, aile, işletme, yemekhane gibi her alana uygun şekilde paketlenmiş reçeller temin edilebilir.

1.Reçel fiyatları ne kadardır?

Reçel fiyatları reçelin üretildiği meyve, sebze ve gıda ürünlerine göre değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra fiyatları etkileyen bir diğer unsur, seçilecek reçelin kaç gram ya da kilogram olacağıdır. Organik, katkısız, şeker ilavesiz, ev yapımı gibi özel isteklerde reçel fiyatlarını etkiler. Her bütçe ve isteğe uygun reçel çeşidine ulaşmak oldukça kolaydır.

2.Reçeller hangi öğünlerde ve nasıl tüketilir?

Kahvaltı masalarına tat katan reçeller, günün ilk öğününde ekmeklere sürülerek tereyağı ve bal gibi kahvaltılık ürünlerle tüketilen tatlılardır. Kahvaltıların dışında günlük atıştırmalık olarak tüketilebilir. Kurabiye, çörek ve poğaçalarda kullanılarak hamur işlerine lezzet katılabilir.

3.Reçel seçimi nasıl yapılmalıdır?

Reçel seçiminde tercih edilen aromanın, yani meyve ve sebzenin iyi yetiştirilmiş olması, taze toplanarak yapılması önemlidir. Her aşamanın hijyenik koşullarda gerçekleştiğinden emin olunmalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kahvaltılık Reçel

3072 ürün listeleniyor
Antalya Reçelcisi
Hatice Teyze
Seğmen
Ramiz
Seyidoğlu
Uzungil
Koska
St. Dalfour
Yenigün
Aktürk
Metin
Amesia
Kardeşler Şekerleme
Depposite
Tatlıcıdan
Anniçka Natural
Alaköy Pastanesi
Elika
İksirli Çiftlik
Lokmacı Ana
Çilek
Vişne
İncir
Kayısı
Ayva
Gül
Portakal
Kuşburnu
Süt
Karadut
Böğürtlen
Karışık
Turunç
Şeftali
Kızılcık
Ceviz
Kabak
Ahududu
Biber
Limon
Avantajlı Fırsatlar
Girişimci Kadın Ürünleri
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 46 / 3072 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?