Organik Gıda

Organik gıdalara talep günden güne artıyor. Tüketiciler en taze, doğal, besleyici gıdalara ulaşmak için çabalıyor. Ancak doğal ve organik ürünler arasında da farklar bulunuyor. Organik gıda, organik tarım kuralları uyarınca üretilen ürünleri tanımlıyor. Ancak bu kadar da değil, bir ürünün organik gıda sayılabilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sertifikalandırılması gerekiyor. 

Organik Gıda Ne demek? 

Organik gıdalar genetiği değiştirilmiş organizmalar yani GDO bulundurmuyor. Zirai gübre kullanılmadan üretilmeleri, ilaçsız yetiştirilmeleri ve katkı maddesi içermemesi gerekiyor. Organik tarım yapılacak tarlaların 2 yıl boyunca tarım ilacı ve kimyasala maruz kalmaması önem arz ediyor. Yol kenarında, sürekli araç gazına ve toza maruz kalan tarlalarda da organik tarım yapılamıyor. Tarlalar analiz edilerek organik tarıma uygunluğu test ediliyor ve onay alınıyor. Uluslararası kuruluşlar ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca denetlenen tarlalarda organik gıda üretimi gerçekleştiriliyor. Organik gıdalar, yine standartlar çerçevesinde işlenerek özenle paketleniyor ve doğallığını koruyacak ambalajlarla, koruyucu içermeden alıcılara ulaşıyor. 

Organik ve Doğal Ürünler Aynı mı? 

Bir gıdanın doğal olması için kimyasal madde içerip içermemesi önemli olmuyor. Doğallığın herhangi bir kıstası, sertifikasyonu bulunmuyor. Herhangi bir bahçede üretilen bir ürün doğal sayılırken, organik olması için özel bir üretim standardının sağlanması gerekiyor. Organik ürünler tarladan yetiştirilmeye, toplamaya kadar standartları karşılayarak özelleşiyor. 

Neden Organik Gıdaları Tercih Etmelisiniz?

 • Organik gıdalar, dünya çapında, standartları belli olan adımlardan geçerek evlerinize geliyor. 
 • İçeriğinde herhangi bir katkı olmadığı için için doğaya zarar vermiyor. Kimyasal ilaç, gübre kullanılmadan yetiştirildiği için sürdürülebilir tarım standartları esas alınıyor. 
 • Çevre duyarlılığının yanı sıra insan sağlığı için de zararlı maddeler içermemesi organik gıdaları tercih edilebilir kılıyor. 
 • Organik gıdalar, tohumların en saf halleri ile yeniden üretilebilmesine destek oluyor. Genetiği değiştirilmemiş gıdalar, gelecek nesillere uzanıyor. 
 • Konvansiyonel tarım su ve toprak kaynaklarının zarar görmesine neden olabilirken, organik yetiştiricilik hem hayvanların hem de doğanın tahribini en aza indiriyor. 

Organik Gıdaları Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Organik gıdaların üzerinde uluslararası sertifikaların ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın onayı olması gerekiyor. Sertifika kuruluşlarının ve bakanlığın onaylarını ürünlerin üzerinde aramalısınız. 
 • Organik gıdaların ekolojik, vegan gibi ek sertifikaları oluyor. Bu tip hassasiyetlerle seçim yapmak istiyorsanız, ek sertifikalara dikkat edebilirsiniz. 
 • Organik ürünler, katkı içermediği için raf ömrü genellikle daha kısa oluyor. Tüketim sürenizi göz önüne alarak ürün seçmelisiniz. 
 • Kimi organik gıdaların şekilleri, kimyasal ile üretilen sebze ve meyvelerden daha farklı olabilir. Katkısız olan ürünlerin görünümlerinin standardın biraz dışında olması normaldir. 
 • Organik bazlı ürünlerin etiketlerini kontrol ederek içeriklerine bakmalısınız. Üretim yerini, ürün içeriklerini kontrol ederek seçim yapmalısınız. 
 • Organik ürünlerin besin değerlerini diğer ürünlerle kıyasladığınızda zaman zaman daha yüksek değerleri görebilirsiniz. Organik yetiştiriciliğin gereği olarak besin değerlerinin daha yüksek olması beklenebiliyor. Seçim esnasında besin değerlerine dikkat edebilirsiniz. 

Şişelenmiş veya paketlenmiş organik gıdaların fiyatları, normal standartlarda üretilen gıdalardan daha yüksek olabilir. Organik yetiştiricilik tarım faaliyetleri açısından daha zorlu ve maliyetlidir. İlaç kullanılmadığı için yetiştirilen ürünün zati payı daha fazla, dolayısıyla üretici için karı daha düşüktür. Bu nedenle yalnızca fiyatları baz alarak seçim yapmamalı, organik ürünlerin besin değerlerini, sertifikalarını dikkate alarak seçiminizi gerçekleştirmelisiniz. Baldan pekmeze, reçelden bitki özlerine kadar farklı birçok ürünün organik çeşitlerini görebilirsiniz. Organik ürünlerin faydalarını, besin değerlerini, üretim koşullarını ve markalarını değerlendirerek seçiminizi yapabilir, dilediğiniz ürünü hemen satın alabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Organik Gıda Ürünleri

94 ürün listeleniyor
Süpermarket
Süpermarket
Gıda
Gıda
Organik Gıda
Organik Gıda
Organik Bal
Organik Bal
Organik Süt
Organik Süt
Organik Zeytin
Organik Zeytinyağı
Organik Zeytinyağı
Organik Sos
Organik Sos
Organik Tahıl ve Müsli
Organik Tahıl ve Müsli
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 38 / 94 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?