Organik Zeytinyağı

Zeytinyağı, salata soslarından kızartmalara Türk mutfağında en çok kullanılan yağlardan biridir. Organik sızma zeytinyağı, organik olarak yetiştirilen ve hasat edilen zeytinlerden üretilir. Bir zeytinyağının organik olarak etiketlenebilmesi için büyüme, hasat, üretim ve ambalajlama sürecinin akredite bir organik sertifikalandırma kuruluşu tarafından denetlenmesi ve belgelenmesi gerekir. Yüzlerce yıldır Akdeniz mutfağının temelini oluşturan bu eşsiz yağın önemli bir kısmını Türkiye, İtalya, Yunanistan ve İspanya gibi ülkeler üretir. Zeytinyağı en sağlıklı yemeklik yağlardan biridir. Kötü LDL kolesterolü ve omega-9 yağ asitlerini düşürdüğü ve kalp sağlığını desteklediği klinik olarak kanıtlanmıştır.

Organik Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?

Organik zeytinyağı, organik olarak yetiştirilen taze zeytinlerin doğal yöntemlerle preslenmesi ile elde edilen yüksek kaliteli bir yağdır. Pres yöntemine göre yağın rengi koyu yeşilden açık yeşil ve sarı tonlara kadar değişiklik gösterebilir. Organik sızma zeytinyağlarında görebileceğiz yoğun ve yumuşak gibi ayrımlar, yağın aromasından kaynaklanır. Her iki yağın elde edilme yöntemleri benzer olmakla birlikte, yağlar arasındaki farklılık genellikle kullanılan zeytinin türüyle alakalıdır. Örneğin Kuzey Ege bölgesinden elde edilen zeytinlerin yağları daha yumuşak bir aromaya sahipken, Güney Ege zeytinleri daya yoğun ve dolgun bir aromaya sahiptir. Koku ve boğazda yanma hissiyle karakterize edilen oleik asit içeriği farklı olabilir. Yumuşak olarak etiketlenen yağlar genellikle daha hafiftir. Bununla birlikte bir yağın hafif olarak nitelendirilmesi daha az kalorili veya daha düşük yağ içeriğine sahip olduğu anlamına gelmez. Yoğun yağlar, zeytinyağının karakteristik biberli aromasının en güçlü hissedildiği yağlardır.

Organik Sızma Zeytinyağı Nedir?

Organik natürel sızma zeytinyağı en yüksek kalitedeki zeytinyağıdır. Yağ, zeytinlerin öğütüldükten sonra doğal yöntemlerle sıkılmasıyla elde edilir. Yağı elde etme aşamasında hiçbir kimyasal, ısı veya işlem kullanılmaz. Sızma zeytinyağının reni altın sarısı ile koyu yeşil arasında bir yerde ve düşük kaliteli yağlardan genellikle daha koyu renkli olma eğilimindedir. Kullanılan zeytinin türüne bağlı olmakla birlikte, hemen hemen tüm organik sızma zeytinyağları alt tonlarda baharatlı ve kusursuz bir tada sahiptir. Organik zeytinyağlarında kullanılan en popüler yöntem soğuk sıkımdır ya da soğuk preslemedir. Soğuk sıkım, zeytinyağı üretiminde en doğal işlemdir. Bu nedenle, soğuk sıkım zeytinyağı fiyatları yüksek kaliteleri nedeniyle daha yüksek olma eğilimindedir. Riviera olarak bilinen rafine zeytinyağı, preslenen zeytinlerin ikinci bir üretim aşamasına tabi tutulması ile elde edilir. Rafinaj işlemi genellikle ısı veya kimyasallar içerdiği için elde edilen yağ sızmaya kıyasla düşük kalitededir. Rafine edilmemiş zeytinyağı, herhangi bir kimyasal veya ısıyla ekstraksiyon işlemi olmadan üretilir ve bu nedenle kalitesi daha yüksektir. Bu nedenle riviera zeytinyağı fiyatları, sızma zeytinyağı fiyatları ile karşılaştırıldığında daha ekonomiktir. 

Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Genel olarak, daha hafif ve daha nötr bir yağ yemek pişirmek için daha iyi olabilir. Aroma açısından daha yoğun bir yağ, sosların yanı sıra eti yumuşatmak ve lezzet kazandırmak için uygulanan terbiye işlemi için en iyisidir. Sızma zeytinyağı, diğer birçok natürel yap gibi nispeten düşük bir yanma noktasına sahiptir. Rafine zeytinyağı, sızma yağdan daha yüksek yanma noktasına sahip olduğundan kızartma yapmak için en iyi seçenek olabilir. Sızma zeytinyağı, sos karışımına güçlü bir biber aroması sağladığı için hemen hemen her sos için en iyi seçimdir. En basit salata sosu bile yüksek kaliteli bir zeytinyağı ile aromatik ve lezzetli bir sosa dönüşebilir. Zeytinyağını banma sosu gibi garnitür olarak servis ederken, en yüksek kalitede sızma zeytinyağlarını tercih edin. Böylece koku, aroma ve doku gibi zeytinyağına has özelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Organik Zeytinyağı Fiyatları

12 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?