Meyve suyu, çeşitli meyvelerin işlenmesi ile üretilen tüm içecekler için kullanılan genel bir terimdir. İçerdiği meyve suyu ve meyve nektarına göre meyve suları farklı isimlerle etiketlenebilir. Bazı meyvelerin meyve suyu çok fazla olmadığı için % 100 meyve suyu üretiminde kullanılmaz. Bu gibi meyvelerden yapılan içeceklerde nektar adı verilir ve meyve oranı dikkate alınır.

Meyve Suyu Fiyatları

Meyve suyu fiyatları kullanılan meyveye ve meyve suyu oranına bağlı olarak değişebilir. Hem serinlemek hem de meyvelerden gelen vitamin ve minerallerle sağlıklı beslenmek için meyve suyu doğal bir alternatif olabilir. Damak tadınıza göre portakal, elma, nar, şeftali, kayısı ve vişne gibi en sevilen meyve suları ve daha fazlası arasından seçim yapabilirsiniz. 

Meyve Suyu Nasıl Üretilir?

Sadece meyveden yapılan meyve suları %100 meyve suyu olarak sınıflandırılabilir. Portakal, üzüm ve nar gibi bol sulu meyveler su ya da şeker ilavesi olmaksızın %100 meyve suyu olarak üretilebilir. Bununla birlikte bazı meyvelerin tam olarak işlenebilmesi hem lezzet hem de kıvam bakımından mümkün değildir. Meyve nektarları, kullanılan meyvelerin vitamin ve minerallerini meyve suyuna aktarabilmek için belirli oranda meyve parçası içerir. Şeker ilavesi gerektiren limon gibi ekşi meyveler ya da püre haline getirildiğinde koyu bir kıvama sahip olan şeftali ve kayısı gibi meyveler genellikle su ile seyreltir. Lezzet dengesinin sağlanması için şeker ilavesi yapılır. Bu şekilde üretilen meyve sularına meyve nektarı adı verilir. Meyve nektarlarının ambalajında hangi meyvenin yüzde kaç oranında kullanıldığı detaylı bir şekilde yer alır.

Konsantre Meyve Suyu Nedir?

Meyve suları % 75- 90 arasında su içerir. Geri kalan maddeler ‌pulp adı verilen meyve parçalarıdır. Meyve suyunun tazeliğini yitirmeden saklanabilmesi sağlık açısından riskli ve üreticiler açısından maliyetli bir süreçtir. Meyve suyunun kolay ve hijyenik bir şekilde saklanabilmesi için meyve suyunun su oranı azaltılarak konsantresi elde edilir. Meyve suyu düşük ısıda yavaş bir şekilde buharlaştırıldığı için meyve suyunun aromatik özellikleri korunur. Meyve suyu konsantreleri hem üreticiler hem de tüketiciler için meyve suyu yapmanın en güvenli yollarından birdir. Konsantreden meyve suyu yaparken, buharlaştırılma esnasında uzaklaştırılan su ile aynı miktarda su eklenir. Böylece lezzet farkı olmaksızın normal meyve suyu gibi tüketilebilir. Meyve suyu fiyatları açısından konsantre meyve suları ekonomik bir seçenektir. 

Meyve Suyu Ne Kadar Sürede Tüketilmelidir?

Meyve sularının raf ömrünü pastörizasyon işlemine bağlıdır. Aynı işlemden geçen tüm meyve suları aynı raf ömrüne sahiptir. Dolum öncesinde uygulanan ısıl bir işlem olan pastörizasyon, çeşitli bakterileri ve enzimleri öldürür. Pastörizasyon yönteminde meyve suyuna uygulanan ısı ve ısının süresi, meyve suyunun raf ömrünü belirler. Meyve suları ambalajının üzerinde yer alan son kullanma tarihine kadar güvenle saklanabilir. Açılmış meyve sularının kısa sürede tüketilmesi önerilir. Buzdolabında maksimum 2 ya da 3 gün süreyle saklanabilir. Meyve suları, üretim aşamasında pastörizasyon işleminden geçtiği için koruyucu katkı maddeleri içermez. Koruyucu maddelerin kullanılması yönetmeliklerle yasaklanmıştır. Meyve sularının bozulmasına neden olan şey, meyve suyunun tüketildiği ortamdaki havanın içindeki mikroorganizmalardır. Havadaki küf ve mantarlar % 100 filtrelenemeyeceği için meyve sularının kısa sürede bozulması doğal bir süreçtir.

Hangi Meyve Suyu Daha Sağlıklıdır?

Ev ortamında taze sıkılmış meyve sularıyla, ambalajlı meyve sularının besin değerleri arasında çok büyük farklar yoktur. Pastörizasyon işlemi sırasında vitamin değerlerinde sınırlı bir azalma olsa da meyvede bulunan mineraller ve flavonoidler tamamen korunur. Meyve suyunun faydaları, meyvenin özelliklerine bağlıdır. Kırmızı renkli meyve suları antioksidan bileşenler açısından daha zengindir. Antioksidanlar hücresel yaşlanma başta olmak üzere vücudu serbest radikallerin sebep olduğu hücre hasarına karşı korumaya yardımcı olur. Bununla birlikte tüm meyvelerin antioksidan yapısı ve etkileri farklıdır. Meyve sularının etiketlerini okuyarak içerdiği vitamin ve mineraller hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Meyve Suyu Fiyatları

719 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Arifoğlu
  2. The LifeCo
  3. Mecitefendi
  4. Cappy
  5. Shurup
  6. Elite
  7. Benorganic
  8. Pfanner
  9. Dimes
  10. Makam
  11. CEMİLEFENDİ
  12. Froita
  13. Ege Lokman
  14. Nursima
  15. Aroma
  16. Dogafarma
  17. Juss
  18. Nurs Lokman Hekim
  19. Gusse
  20. Naren
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Miktar A-Z
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483619/28001517/60000261/28001519
Başa dön