Meyve Suyu

Yazın gelmesinin en sevindirici özelliklerinden biri, meyve ve meyve suları çeşitlerinin artmasıdır. Kim koca bir tabak meyveye ya da bir bardak meyve suyuna hayır diyebilir? Yaz aylarının gelmesiyle görüntüleri kadar tatlarıyla da bizi rahatlatan meyve ve meyve suları yaşamımıza sağlık ve enerji katıyor. 

Birbirinden güzel ve renkli meyveler birer vitamin deposu olarak, bağışıklık sistemini destekleyerek bizi hastalıklardan koruyor ve sadece bununla kalmayıp bizi gençleştiriyor, daha zinde tutuyor. Birbirinden maharetli bu meyvelerden üretilen meyve suları, günün her anında bizim imdadımıza yetişiyor.

Hemen hemen her mevsimde farklı farklı meyveler yiyebildiğimiz bir ülkede olmak bizi ayrıcalıklı yapıyor. Ülkemizdeki tarım alanlarının %5.5’i meyve üretmek için ayrılmış durumda. Bereketli topraklara sahip ülkemizin yıllık meyve üretim hacmi 11.9 milyon ton.

Meyve Suyu Nedir?

Türkiye de yetkili ve ilgili kurum, komisyonlar tarafından belirlenmiş birtakım standartlar var. Bütünü diğer gıda ürünlerinde olduğu gibi meyve suları da bu standartlara uymak zorundadır. Söz konusu meyve olunca bu standartlar 4 kategoriden oluşmaktadır:

 • Meyve suyu.
 • Meyve nektarı.
 • Meyveli içecek.
 • Meyve aromalı içecek.

Bu kategorilerden meyve suyu, tam olarak meyve suyu içerir. “%100 meyve suyu” ibaresi bulunan meyve suları başka bir katkı maddesi içermediğini vurgulamak için paketlere eklenen bir ibaredir. Standartlara göre üzerinde meyve suyu yazan her ürün %100 meyve suyu içermek zorundadır ve bu yasalarca belirlenmiş bir kuraldır.

Diğer bir kategori olan meyve nektarı %25 ya da %90 oranında meyve içermelidir. Markalar bu oranlar üzerinde değişim yapabilir; fakat meyve nektarı ve su karışımından oluşan içeceklerde yasal olan su miktarına uymakla yükümlüdürler. Meyve nektarlarına suyun yanı sıra sitrik asit ve şeker ilave edilebilir. 

Meyveli içecek ve meyve aromalı içecek kategorisinde ise yasal olarak bulunması gereken meyve oranı %10’dur. Oran olarak diğer kategorilerden daha az meyve içeren meyveli içecek ve meyve aromalı içecek başka ürünlerle karıştırılarak elde edilir. Adı üstünde bu ürünlerde meyve sadece ek bir malzemedir. 

Meyve Suyu Nasıl Üretilir?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez olan meyve suları, yemeklerin yanında, spor öncesinde ya da sonrasında, arkadaşlarla muhabbet için yana yana geldiğimizde çokça tükettiğimiz bir ürün. Peki meyve hangi aşamalardan geçerek meyve suyu oluyor biliyor musunuz? 

Tarlada bolca emekle üretilen meyve, yine bolca emekle toplanarak meyve suyu fabrikalarına getiriliyor; fakat meyve suyu fabrikasına gelen her meyve sıkılmak için uygun olmayabiliyor. Meyve suyu fabrikalarında bulunan laboratuvarlar, gelen meyveleri birtakım testlerden geçirerek asit gibi değerlerine bakarak kullanılmak için uygun olup olmadığına bakılıyor.

Testleri geçen meyveler basınçlı suyla yıkanmaya başlıyor. Bu aşamayı genel temizlik aşaması olarak düşünebilirsiniz. Bu aşamada meyve yaprağı gibi diğer yabancı maddelerinde ayıklanmasını kapsıyor. Bir adım daha meyve suyu olmaya yaklaşan meyveler bir bant sayesinde işlem alanına doğru ilerliyor. Bu ilerleme sırasında göz ve ellerle kontrol edilerek çürük ya da kullanıma elverişli olmayan meyve diğerlerinden ayrılıyor.

Sizin sofranıza meyve suyu olarak gelecek kadar şanslı olan meyveler, bir parçalayıcıya gönderilerek oldukça yüksek bir hızla parçalanıyor. Parçalan her meyve kapalı bir sistemle sıkıcıya gönderiliyor. Sıkılan meyve posasından ayrılarak pastörize ediliyor. Elde kalan meyve posası organik gübre olmak için saklanıyor. Dalından mis gibi toplanan meyve artık sofralarınızda meyve suyu olarak yerini alıyor.

Meyve Suyu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Meyve suyu en az meyve kadar sağlıklı ve faydalıdır. Meyve içindeki vitamin ve mineraller doğru bir süreçten geçirildiğinde hemen hemen aynı vitamin ve mineral oranıyla bardaklarımızı doldurabilir. Meyve suyu alırken içindeki meyve oranına bakmak ve meyve oranı en yüksek meyve suyunu tercih etmek oldukça önemli. Meyve suyu içindeki meyve aynı zamanda fiyatı belirleyeceği için, meyve oranı yüksek meyve suları diğer ürünlere kıyasla bir miktar daha pahalı olabilir.

Meyve Sularının Ömrü Ne Kadardır?

Meyve suyu pastörize edilerek uzun ömürlü hale getirilir. Belirli bir sıcaklığa çıkarılan meyve suyu aniden soğutularak içindeki zararlı bakterilerden arındırılır. Bu pastörize işlemi sırasında meyve suyu önemsenmeyecek bir miktar besin değerini kaybetse de insan vücuduna faydalı olacak kadar besin değerini korur. 

Herhangi bir koruyucu madde içermeyen meyve suları üzerindeki son kullanma tarihine kadar açılmadan saklanabilir; fakat meyve suyu ambalajını açtığınızda kısa sürede tüketmeniz tavsiye edilir. Bunun sebebi içinde herhangi bir koruyucu içermeyen meyve suyunun hava almaya başlamasıyla, havadaki organizmalardan etkilenmesidir.

Meyve Sularının Faydaları Nelerdir?

Birbirinden renkli ve lezzetli meyve suları hastalıklara karşı oldukça etkili bir silah. Meyve suları hastalıklar için iyi olduğu kadar iyi birer antioksidanlar. Meyve ve meyve suları içinde bulunan fitokimyasallar sayesin bedenimizi adete içerden temizleyen ajanlardır. 

Doğanın ecza dolabı olan meyveler en az kendileri kadar sağlıklı sularıyla da şifa kaynağı. Her meyvenin suyu başka bir rahatsızlığa iyi geliyor. Size en iyi gelecek ya da son zamanlardaki şikayetlerinizi tedavi edecek bir meyve seçip tedavinize başlayabilirsiniz.

 • Portakal Suyu: İçindeki yüksek C vitamini sayesinde bağışık sistemini destekleyen portakal suyu aynı zamanda demir emilimini hızlandırarak vücudumuzdaki kesik ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Enfeksiyonlarla savaşmanızı sağlayan portakal suyu kış gribi için iyi bir savunucudur.
 • Elma Suyu: Gençleşmek hepimizin hayali. İçindeki yüksek antioksidanla sizin gençlik iksiriniz olacak elma suyu; astım, tip 2 diyabet ve obezite gibi hastalıkların da önüne geçmek için oldukça faydalı.
 • Nar Suyu: Adeta Kalbinizin koruyucu meleği olan nar suyu, kolesterolünüzü düşürerek kalbinizi koruyor. Bazı kanser türleri içinde etkili olan nar suyundan vazgeçemeyeceksiniz.
 • Domates Suyu: Zehirlendiğinizden şüpheleniyorsanız hemen bir domates suyu için. Güçlü bir antioksidan olan domates suyu sizi enfeksiyonlara karşı da koruyacaktır.
 • Üzüm Suyu: Saymakla bitmez içindekiler ama sadece birkaçını söylersek; c vitamini, potasyum, folat gibi bileşenler açısından oldukça zengin olan üzüm suyu, kalbinizi korumakla kalmaz, hücreleri yeniler ve kansere karşı sizi korur.
 • Şeftali Suyu: Solunum ve sindirim sistemine oldukça iyi gelen şeftali suyu, gözleriniz içinde oldukça iyi bir destek. Epitel hücreleri çalıştıran bu mucize, sizi dışarıdan gelecek mikroplara karşı koruyacaktır. 
 • Kayısı Suyu: Günlük A vitamini desteğiniz kayısı suyu, diş ve diş etinize oldukça iyi gelecektir. Cilt sağlığı için oldukça iyi olan kayısı suyu, sivilce problemlerinizin çözümü olabilir. 
 • Vişne Suyu: Uzayan bir günün sonunda inanın sizin stresinizi azaltacak tek şey bir bardak vişne suyu olabilir. Potansiyel olarak kanser karşıtı olan vişne sizi hem stresten arındırır hem de mutlu ve sağlıklı bir geleceğe sahip olmanıza neden olur. 

Meyve Suyu ve Nektarı Arasındaki Fark Nedir?

Meyve suyu %100 meyveden sıkılmıştır; fakat meyve nektarı yasaca belirlenmiş

oranlarda su ve meyve püresinin karıştırılmasıyla elde edilir.

Meyve Suları Ne kadar Sürede Bozulur?

Pastörize edilerek kutulanan meyve suları hava ile temas etmediği sürece kutu

üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar kullanılabilir. Açıldıktan sonra hava ile

temas eden meyve suyu kısa sürede tüketilmelidir.

Meyveli İçecek Nedir?

Yasal olarak %10 oranında meyve içermek zorunda olan içecek türüdür. Meyve

burada içeceğin aromasıdır. Geriye kalan sıvı miktarı üretime göre değişen çeşitli

içeceklerle tamamlanır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Meyve Suyu Fiyatları

2109 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 2109 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001517/60000261/28001519