Gazlı İçecek

Her yaştan insanın severek tükettiği gazlı içecekler piyasada farklı aroma ve çeşitlerde sunulur. Gazlı içecek fiyatları da ürünlerin içerisine eklenen aromalara ve ürünün miktarına göre değişiklik gösterir. Eğer kalabalık bir ailede gazlı içecek tüketilecekse ve ekonomik olması isteniyorsa büyük boyutlu gazlı içecek şişeleri tercih edilebilir. Fakat gazlı içecek aynı gün içerisinde değil de uzun sürede bir kişi tarafından tüketilecekse içeceğin gazı zaman içerisinde azalacağı ve bu yüzden de lezzeti kaybolacağı için tek kişilik teneke kutular ya da cam şişeler satın alınabilir.

Gazlı İçecekler Nelerdir?

Gazlı içecek kategorisine giren içecekler arasında kolalar, gazozlar, enerji içecekleri, proteinli içecekler, aromalı içecekler ve aloe veralı içecekler bulunur. Talebin her geçen gün biraz daha artmasıyla birlikte gazlı içeceklerin de farklı çeşitleri üretilmeye başlandı. Önceleri kola kategorisine giren tek bir ürün çeşidi varken şu anda kahveli, limonlu ve vişneli ürün çeşitleri de satışa sunulur. Özellikle kola ürününde kalori endişesi taşıyan kişiler için şekersiz alternatifler de yer alır. Karışık meyveli gazlı içeceklerden olan ve genellikle gazoz olarak adlandırılan içeceklerin ise son yıllarda portakal, mandalina, limon, karışık meyve, armut ve Hindistan cevizi gibi meyvelerle ve hatta zencefil gibi besinlerle lezzetlendirilmiş türleri satılır. Gazoz ürünlerinin çeşitleri ve aromaları değiştiği gibi lezzetleri de farklı markalara göre değişiklik gösterir. Enerji içeceklerinde ise markadan markaya göre değişen tatların yanı sıra diyet yapan kişiler için şekersiz ürün çeşitleri bulunur. Bunların yanı sıra sın yıllarda yükselen bir trend haline gelen sağlıklı beslenme ve sağlıklı tüketim alışkanlıklarının bir parçası olarak üretilen proteinli içecekler de hem lezzet bakımından hem de vücuda fayda sağlaması bakımından sıklıkla tercih edilen ürün çeşitleri arasındadır.

Gazlı İçecekler Nasıl Üretilir?

Gazlı içecek üretiminde genel olarak standart 5 işlem uygulanır. İlk olarak gerçekleştirilen karıştırma evresinde karıştırıcı tankların içine asit, şeker şurubu, esans ve su eklenir. Tanklardaki karıştırıcılar yardımıyla bu malzemelerin tamamı birbirine karıştırılır. Sonraki aşama olan gazlama evresinde özel gazlama cihazları kullanılır. Gazlama aygıtları tarafından belirlenen miktarlarda su içerisine CO2 verilir. Püskürtmeli veya plakalı gazlama aygıtları ile işlemler gerçekleştirilir. Bu yöntem sayesinde gaz ve sıvı kütle transferi gerçekleştirilir. Dolum aşamasına gelindiğinde ise sürekli basınç ile çalışılır. Çünkü basınç kullanılarak dolum yapılmazsa içecekteki CO2 miktarı ciddi oranda azalır ve içeceğin niteliği kaybolur. Gazlı içecekler kimyasal maddeler ile korunur. Bu maddelerin kullanılmaması halinde pastörizasyon işlemi uygulanması gerekir. Tünel tipi pastörizatörlerde bu işlem de gerçekleştirilir. Son olarak ağzı kapatılmış olan şişelere etiketleme makinesi ile etiket eklenir. Depoda 3 ile 5 gün arası bekletilen gazlı içecekler sonrasında satışa sunulur.

Gazlı İçecekler Neden Soğuk İçilir?

Gazlı içeceklerin içerisinde basınç yardımıyla çözdürülmüş olan karbondioksit gazı bulunduğu için soğuk içilmeleri gerekir. Çünkü gazın çözünürlüğünü basınç ve sıcaklık etkiler. Bu gazların çözünürlükleri sıcaklıkla ters orantılıyken basınç ile ise doğru orantılıdır. Bu durumda sıcaklığın artması halinde çözünürlük azalır ve basıncın artması halinde çözünürlük artar. Buzdolabından çıkarıldıktan sonra bir süre beklemiş haldeki gazlı içeceği içmek istediğinizde içecek ısındığı için içindeki gazın çözünürlüğü de azalmış olur ve gazsız bir içecek içmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden gazlı içecekteki karbondioksit gazının şişenin kapağı açıldığında uçmasını önlemek için soğuk tüketmek gerekir. Aksi takdirde kapak açıldığı anda basınç da ortadan kalkacağı için içecek standart bir şekerli ya da aromalı suya dönüşebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Gazlı İçecek Fiyatları

1521 ürün listeleniyor
Süpermarket
Süpermarket
İçecek
İçecek
Gazlı İçecek
Gazlı İçecek
Kola
Kola
Gazoz, Soda
Gazoz, Soda
Tonik
Tonik
Enerji İçeceği
Enerji İçeceği
Maden Suyu
Maden Suyu
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 28 / 1521 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?