Elektrik ve tesisat malzemeleri kategorisinde bulunan priz ve anahtar çeşitleri iç tesisatın hemen her alanında kullanılabilir. TV sistemlerinden bilgi teknolojileri sektörüne, telefon sistemlerinden görüntü aktarımlarına kadar çok sayıda priz modeli bulunur. Montaj tipine ve koruma özelliklerine göre çeşitlenen prizlerinin aynı zamanda renk ve tasarım açısından da farklı tipleri vardır. Elektrik enerjisinin açılıp kapanmasını sağlayan anahtar türleri ise piyasa genelinde vaviyen, komütatör veya adi anahtar şeklinde sıklıkla kullanılır.

Elektrik Priz ve Anahtar Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik prizleri temelde şebeke ve UPS olmak üzere ikiye ayrılır. Tek veya 3 faz beslemeli şebeke prizleri toprak korumalı veya korumasız olabilir. UPS prizlerinin toprak iletkeni ise şebeke prizinden daha farklı tasarlanmıştır. Bundan dolayı şebekeyle beslenmesi gereken bir cihazın UPS prizine takılması fiziki olarak engellenmiş olur. Çocuk korumalı elektrik prizlerinde delikler ancak fişin iki iletkeni aynı anda takılmaya çalışıldığında açılır. Bu şekilde priz deliğine tek bir iletken sokulamaz. Bazı elektrik prizlerinde de açma kapama butonu bulunabilir. Kullanıcılar buton sayesinde her seferinde fişi çıkarmak zahmetinden kurtulmuş olur. Banyo ve WC’ler için ise kapaklı prizler kullanılabilir.

Vaviyen anahtar, elektrik enerjisinin aynı anda farklı yerlerden kontrolü için geliştirilmişlerdir. Örneğin; bir merdivene çıkarken ilk kattaki vaviyen anahtardan ışığı açabilir ve son kata geldiğinizde orada bulunan diğer vaviyen anahtardan ışığı kapatabilirsiniz. Komütatör anahtarlar üzerinde birden fazla buton bulunan anahtar türüdür. Komütatör anahtar ile iki farklı lamba ya da lamba grubu tek bir yerden kontrol edilebilir. Avizelerde veya birden fazla aydınlatma armatürü barındıran geniş odalarda sıklıkla tercih edilir. Aydınlatma alanında kullanılan ani basmalı anahtarlar ise darbe akım anahtarları ile birlikte kullanılır. Genelde uzun koridorlarda kullanılan ani basmalı anahtarlara basıldığında panoda bulunan kontaktöre komut gider ve aydınlatma grubu komple yakılır veya söndürülür.

Zayıf Akım Priz Çeşitleri Nelerdir?

Televizyon sistemlerinde kullanılan uydu prizleri koaksiyel kablo ile gelen TV verilerinin sonlandığı yerdir. Bu prizlerden bir kablo yardımıyla televizyonlara bağlantı yapılır. Anten prizi adıyla da anılan prizler, ev ve iş yerlerinde TV dağıtımında yaygınca kullanılır. Telefon prizleri ise analog telefon sistemlerinde kullanılır. Telefon santralinden dönen ses verileri bu prizlere kadar gelir. Telefon prizinden de rj11 konnektörlü kablolarla analog telefonlara bağlantı sağlanır.

Bilgi teknolojileri sektörü için sunulan data prizleri ise İnternet veya kapalı ağ verilerinin taşınmasında kullanılır. Data kabinetinden bir Ethernet kablosuyla gelen veriler, bünyesinde keystone jack bulunan data prizinde sonlanır. Ağ verileri iki ucu rj45 konnektör olan ağ kablosu aracılığıyla bilgisayar, sunucu, kiosk ya da IP telefon gibi ağ cihazlarına aktarılır. Görüntü aktarımı için kullanılan VGA veya HDMI prizler de vardır. Bu prizlerden uygun kablolar ile monitör ve ekranlara görüntü aktarımı yapılır.

Priz Montajları Nasıl Yapılır?

Tüm priz tipleri duvarlar, kablo kanalları, pano içleri, kombinasyon kutuları veya yer buatları gibi birçok alanda kullanılabilir. Duvar priz modelleri sıva altı ve sıva üstü olarak satılır ve uygun bir yüksekliğe monte edilir. Sıva altı prizler duvar içerisine konumlandırılan bir kasa yardımıyla monte edilirken bir kutu içerisine sabitlenmiş olarak sunulan sıva üstü prizler duvar düzeyine vidalanır. Sıva üstü uygulamalarda kablolar bir kablo kanalı vasıtasıyla taşınır. Böylece kırma, delme gibi işlemler yapılmamış olur. Üçüncü priz tipi ise yer buatları için geliştirilen prizlerdir. İçerisinde çeşitli prizleri barındıran yer buatları masalara yakın yerlere konulur. Bu şekilde kablo karmaşası ortadan kalkmış olur. Kablo kanalına takılabilen prizler ise kanalın en, boy ve derinlik ölçülerine uygun olarak seçilmelidir.

Tüm duvar priz çeşitleri standart ölçülerde olur. Eğer çoklu priz grupları kullanılacaksa buna uygun çerçeve temin edilmelidir. Tekli, 2’li veya daha fazla priz çerçeveleri beyaz, krem gibi farklı renk ve dekoratif özelliklerde sunulur. Priz gövdeleri alınırken priz çerçeveleri de unutulmamalıdır. Geniş ürün yelpazesi olan Hepsiburada.com aracılığıyla priz modelleri, çerçeve veya grup prizlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanını kolayca satın alabilirsiniz.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Priz Anahtar Fiyatları

Toplam 24 / 4925 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80571082/60002661