Akü Şarj Aleti

Sürekli durma ve çalıştırma ile sık sık yapılan kısa yolculuklar, ısıtıcılar, farlar, ısıtmalı camlar ve silecekler akünüzün hızla tükenmesine neden olabilir. Kısa yolculuklar ve soğuk havalar dışında akünüzün performansını etkileyen bazı yapısal nedenler de vardır. Örneğin alternatör yerine dinamo bulunan araçlarda akü arızası daha yaygındır. Bu gibi durumlarda aküde ne kadar kapasite kaldığını görmek için hidrometre ile sık sık test yapmanız ve gerektiğinde şarjı doldurmak için bir akü şarj cihazı kullanmanız gerekebilir. Farklı şarj sürelerine ve teknolojilerine sahip, standart ya da yeni nesil akıllı şarj cihazları arasından seçim yapabilirsiniz.

Akü Şarj Aleti Nasıl Çalışır?

Ortalama bir araba aküsü yaklaşık 48 amper kapasiteye sahiptir. Standart bir akü şarj cihazı genellikle saatte yaklaşık 2 amper şarj eder. Bu nedenle 48 amperlik bir aküyü tamamen şarj etmek için 24 saat gerekir. Ancak piyasada 2 ila 10 amper arasında değişen farklı şarj oranlarına sahip çok çeşitli şarj cihazları vardır. Şarj çıkışı ne kadar yüksek olursa, akü o kadar hızlı şarj olur. Ancak hızlı şarj, akü plakalarını bükebileceğinden genellikle çok tercih edilen bir uygulama değildir.

Standart akü şarj cihazları, şebeke elektriğini 110/ 220 volt alternatif akımı, 12 volt doğru akıma değiştirmek için bir transformatör ve redresör içerir. Cihaz, şebeke elektriğini aküye göre belirlenen bir akım değerine indirgeyerek aküyü şarj eder. Bununla birlikte kullanım ömrünün sonuna gelmiş bir akü hiçbir durumda şarj olmayabilir. Bazı şarj cihazlarında, aküye daha uzun bir şarj yerine, 6 amperlik kısa bir güç artışı sağlamak için yüksek ve düşük akım anahtarı bulunur. Şarj cihazlarının birçoğunda uyarı ışığı olarak çalışan bir şarj göstergesi veya amper cinsinden şarj oranını gösteren bir gösterge vardır.

Akıllı Akü Şarj Aleti Nedir?

Akıllı şarj cihazları, akünün tam şarj edilmesi için en iyi ortamı sağlamak amacıyla, birden fazla otomatik adım ve varyasyonla programlanan yeni nesil şarj cihazlarıdır. Tipik bir akıllı şarj cihazı, aküden en iyi performansı almak için 8 veya 9 farklı program içerebilir. Bu programlar genellikle tamamen boşalmış ve ihmal edilmiş bir akünün etkilerini azaltmaya çalışan bir 'deshaphation' programıyla başlar. Daha sonra şarj işlemlerinin büyük bir bölümünü oluşturan yüksek akım aşaması izlenir.

Akıllı şarj cihazlarında optimum voltaj korunmakla birlikte akımın düşmesine izin verilir. Bu da aküyü tam şarj seviyesine kadar kademeli olarak yükseltir. Çoğu zaman akıllı şarj cihazı, akünün şarjı nasıl aldığını ve tuttuğunu ölçmek için tasarlanan bir analiz aşamasından geçer. Dijital olarak izlenen akü, bu sayede tam performansla şarj edilir. Akıllı şarj cihazlarının en büyük avantajı, atıl durumdaki akülere sürekli olarak bağlanabilmeleri ve aküyü her zaman en iyi durumda tutmalarıdır.

Akü Şarj Aleti Nasıl Kullanılır?

Bazı akülerde merkezi bir oluğa oturan tek parça bir hücre kapağı bulunur. Bu nedenle aküyü şarj cihazına bağlamadan önce daima elektrolit seviyesini kontrol etmeniz ve gerekirse doldurmanız önemlidir. Daha sonra akü kutuplarını temizlemeniz gerekir. Araçta bir alternatör varsa, akü terminallerini önceden ayırmalısınız. Aksi halde bazı alternatörler (genellikle eski tip olanlar) zarar görebilir. Ayrı hücre kapakları varsa havalandırma için bunları çıkarmalısınız.  Kullanım kılavuzunda yer aldığı şekilde kelepçeleri (+) ve (-) kutuplara bağlamalı, şarj cihazını şebekeye takıp açmalısınız.

Gösterge ışığı akünün şarj olduğunu gösterir. Şarj cihazı ilk başta yüksek bir şarj hızı gösterse de şarj olmaya başladıkça hız yavaş yavaş düşer. Şarjı sürdürürken periyodik olarak bir hidrometre ile kontrol edebilirsiniz. Şarj işleminden sonra terminal klipslerini çıkarmadan önce daima ana şebekeden gücü kapatmalı ve şarj cihazını prizden çekmelisiniz. Aksi takdirde klipsleri çıkarırken kıvılcım çıkarabilir ve şarj sırasında verilen gazı yakabilir. Aküyü yeniden taktığınızda, araçta hiçbir elektrik devresinin açık olmadığından emin olmalısınız.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akü Şarj Aleti Fiyatları

Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 926 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20033704/20033705