Akü Şarj Aleti

Aküler hiç ummadığınız yerlerde ve beklemediğiniz anlarda bitebilir. Bunun nedeni aracınızda akünün bitmesine neden olabilecek birçok faktörün bulunmasıdır. Sık sık durma, aracınızı sürekli çalıştırarak yaptığınız kısa mesafedeki yolculuklar, sileceklerin çalıştırılması, ısıtıcılar, ısıtmalı camlar, farlar gibi etkenler akünüzün gittikçe tükenmesine yol açabilir. Ayrıca bunun dışında mevsimsel etmenler de akünüzün güç performansına etki eden nedenler arasında bulunur. Bu nedenle aracınızda akünüzü şarj edebilecek bir akü şarj aletinin olması sizi zor durumlardan kurtarabilir. Akü şarj aletleri çeşitli şarj etme sürelerine ve farklı teknolojik donanımlara sahip cihazlardır. Dilerseniz standart modeller arasından, dilerseniz de yeni teknolojiyle donatılmış akıllı şarj aletleri arasından bütçenize uygun bir cihaz tercih edebilirsiniz.

Akü Şarj Aleti Nedir?

Akü şarj aletleri, en basit tabirle adından da anlaşıldığı üzere akülerin şarj edilmesini yani doldurulmasını sağlayan aletlerdir. Bu aletlerin içerisinde çeşitli özelliklere sahip programlar yer alır. Bahsi geçen programlar sayesinde de akülerinizin doldurulması sağlanır. Aküleriniz için en iyi tarzda tasarlanmış olan bu aletler, birden çok otomatik kademe ve çeşitlilikte programlanmış yeni nesil teknolojili şarj aletleridir. Akıllı bir akü şarj aletini incelediğinizde size iyi bir performans sunabilmesi için 8 ya da 9 tane birbirinden farklılık içeren programlar içerdiğini görebilirsiniz. Bu programlarla amaçlanan aracınızdaki akülerin en iyi performansla doldurulmasıdır. Akü şarj aletleri içerisinde yer alan programlar, tamamen tükenmiş ve ihmale uğramış olan akülerin ortaya çıkan etkilerini en aza indirgemeye uğraşan deshaphation adlı programla çalışmaya başlar. Ardından da akünün şarj edilme aşamasının büyük kısmı gerçekleşir. Bu nedenle de akülerinizin dolumunun bu aşamasında yüksek bir akımın uygulandığı görülür.

Akıllı şarj aletlerinde bir tarafta bu aletlerde yer alan optimum voltaj korunur, diğer tarafta da akımın düşebilmesi sağlanır. Bu sayede aküleriniz aşamalı olarak tam doluma kadar ulaşır. Akü şarj aletleri aynı zamanda analiz yapabilen de cihazlardır. Aracınızın aküsünün şarjı ne şekilde almış olduğunun yanında şarjı nasıl tutabildiğini de analiz eder. Bu sayede akülerinizin dolumu en yüksek performansla sağlanmış olur. Akıllı akü şarj aletlerinin bir başka avantajı da performans noktasında gücünü kaybetmiş, kullanımda olmayan akülerin çalışmasına yardımcı olmalarıdır. Bu aletler sayesinde aküler, en iyi şekilde kullanılmaya devam eder.

Akü Şarj Aleti Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Genel olarak arabaların aküsüne bakıldığında ortalama 48 amperlik bir kapasitede olduğu görülür. Standart şekilde üretilmiş olan akü şarj aletlerine bakıldığında ise bir akü şarj aleti 1 saat içerisinde 2 amperlik şarj etme kapasitesine sahiptir. Bu da standart bir akü şarj aletinin bir arabanın aküsünü tam anlamıyla şarj edebilmesi için 24 saate ihtiyacının olduğunu gösterir. Farklı donanımlarda üretilmiş ve kullanıcılarına sunulmuş akü şarj aletlerinin 2 amper ile 10 amper aralığında farklılıklar içerdiği görülür. Bu durumda da akü şarj aletlerinin şarj kapasiteleri birbirinden farklıdır. Akünüzün hızlı bir şekilde şarj olmasını istiyorsanız akü şarj çıkışının yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Tabi burada dikkat edilen bir başka nokta daha vardır. Hızlı şarj etme özelliği akülerin plaka kısımlarını bükebildiği için pek de tercihte bulunan bir özellik değildir.

Standart formdaki akü şarj aletleri içerisinde redresör ve transformatör vardır. Bunlar aracılığıyla akım değişikliği sağlanır ve doğru akımla akünüz şarj edilir. Alternatif akımı doğru akıma çeviren bu cihazlar, akünün şarj edilmesi için önemlidir. Akü şarj aletleri şebekeden cihaza gelen elektriği aküye uygun olan şekildeki akım değerine göre dönüştürerek akünün şarjının dolmasını sağlar. Tabi kullanım süresini tamamlamış olan bazı akülerde şarj edilme durumu olmayabilir. Bu durumda akü şarj aleti aküsüne uzun süreli bir şarj değil de, 6 amper kadar az oranda güç sağlar. Bunu gerçekleştirebilmek ve akünüzü şarj edebilmek için yüksek ve düşük orandaki akımı sağlayan bir anahtar olması gerekir. Akü şarj aletlerinin çoğunluğunda şarj göstergesi vardır. İkaz ışığıyla çalışan bu göstergelerin dışında şarj miktarını amper türünden gösteren gösterge de olabilir.

Akü Şarj Aleti Nasıl Kullanılır?

Aküler incelendiği zaman bazılarında tek bir parçadan oluşan ve merkezinde bulunan bir akü kapağını içerdiği görülür. Bu tarz bir durumla karşılaştığınız zaman akünüzü akü şarj aletine bağlamadan muhakkak elektrolit seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Bu seviyede herhangi bir düşüklük söz konusu ise akünüzü doldurmadan önce ilk iş bunu doldurmalısınız. Gerekli kontrolleri sağladıktan sonra akünün kutuplarını da kontrol etmelisiniz. Akü kutuplarını iyice temizledikten sonra işlemlerinize devam edebilirsiniz. Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta da aracınızda alternatör bulunup bulunmadığıdır. Eğer böyle bir durum söz konusuysa akünüzü şarj ettikten sonra aküyle olan bu bağlantıyı da kesmelisiniz. Bunun nedeni alternatörlerin aküyü şarj etme sırasında görebileceği zararların önüne geçilmesidir. Eski tip üretime sahip alternatörler bu durumdan olumsuz anlamda etkilenebilir. Akünüzde hücre kapağı varsa bunları da çıkarmalısınız. Bu sayede havalandırma işlemlerini sağlayabilirsiniz. Tüm bu kontrolleri gerçekleştirdikten sonra artık akünüzü şarj etmeye başlayabilirsiniz. İşte karşınızda akü şarj aleti kullanım adımları:

 • Akünüzü şarj etmek için yukarıda bahsedilen gerekli kontrolleri mutlaka sağlamalısınız. Ardından şarj doldurma işlemlerine geçiş yapabilirsiniz.
 • Akünüzü şarj edebilmek için öncelikle bağlantıyı sağlamalısınız. Akü şarj aletinizin kelepçelerini akünüzün + ve - kutupları ile bağlamalı ve bu işlemi düzgün yapıp yapmadığınızı kontrol etmelisiniz.
 • Akünün tam olarak dolduğunu akü şarj aletinizde yer alan gösterge ışığından anlayabilirsiniz. Akülerin şarj edilme aşamalarında akü şarj aletlerinin genellikle yüksek akım değerlerini gösterdiği görülür. Akülerin dolum işlemleri devam ettiğinde bu yüksek akım değerinin de düşmeye başladığı gözlemlenir.
 • Akünün şarjı tamamen dolduğunda uç kısımları ayırmadan, öncelikle akü şarj cihazını kapatmalısınız.

Akü Şarj Aleti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Araçlarınızda yer alan aküleri en iyi şekilde şarj edebilmek ve zor zamanlarınızda sizi kurtaracak bir akü şarj aleti için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Akü şarj aletinizi her ne amaçla kullanırsanız kullanın düzgün bir şekilde çalışması ve size en iyi performansı sağlaması oldukça önemlidir. Akü şarj aletleri ile hem araçlarınızın sağlığını koruyabilir hem de sıkıntılı zamanlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu nedenle akü şarj aletinizi tercih etmeden önce akünüzün modeline uygun olan voltajdaki akü şarj aletini almaya özen göstermelisiniz. Dilerseniz standart akü şarj aleti modelleri arasından dilerseniz de akıllı şarj aleti modelleri arasından aküsüne uygun modeli tercih edebilirsiniz. Peki akü şarj aleti seçerken nelere dikkat edilmelidir?

 • Akü şarj aletinin gücü: Akü şarj aletlerinin kapasitesi hem uzun ömürlü olması hem de en iyi performansı sağlaması açısından dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bu noktada akünüze uygun bir modeli tercih edebilir ve akü şarj aletinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz.
 • Akü şarj aletinin çıkış sayısı: Akü şarj aletlerinin çıkış sayısıyla ilgili bilgileri akü şarj aleti ile ilgili teknik bilgiler kısmından faydalanarak öğrenebilirsiniz.
 • Akü şarj aletinin kullanmayı planladığınız aracın elektrik sistemiyle uyumlu olması: Bu sayede aracınızın ve elektrik sisteminizin sağlığını güvence altına alabilir ve uzun ömürlü kullanım sağlayabilirsiniz.
 • Akü şarj aletinin sıcak ve soğuk havalarda en iyi şekilde çalışabilme özelliği: Bazı akü şarj aletleri mevsimsel faktörlerden dolayı performans noktasında düşme eğilimi gösterebiliyor. Bu nedenle sıcak veya soğuk havalardan en asgari düzeyde etkilenebilecek akü şarj aleti modellerine göz atabilirsiniz.
 • Akü şarj aletlerinin gürültüsünün az olması: Bazı akü şarj aletlerinin çok fazla ses çıkardığı gözlemlenebiliyor. Kullanım yerinize ve amacınıza göre bu özelliğe dikkat edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.
 • Özellikle deniz araçlarında kullanılacak aküler için su geçirmeme özelliği: Akü şarj aletlerinin su geçirmeme özelliği önemli bir diğer noktalardandır. Bu sayede cihazınız daha uzun vadede kullanılabilir. Özellikle deniz taşıtlarında bu özellik daha da dikkat edilmesi gereken bir durumdur.
 • Tercih ettiniz markanın güvenilir olması: Kendisini kanıtlamış ve ürünleriyle ispatlamış bir marka her zaman size güven verir. Bu sayede kaliteli ve uzun ömürlü bir akü şarj aletine sahip olabilir ve cihazınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Akü Şarj Aletleri Çeşitleri Nelerdir?

Akü şarj aletleri sahip olduğu donanım özelliklerine göre birbirinden farklı özellikler taşıyan aletlerdir. Bu bağlamda akü şarj aletlerine bakıldığında gerilim değerlerinin ve çekim değerlerinin olduğu akülerinizi tam olarak doldurması gerekir. Bu sayede aküleriniz daha iyi performans göstermekle birlikte uzun vadeli bir kullanım imkanı da sağlayacaktır. Tüm bu sebeplerden ötürü farklı marka ve firmaların üretmiş olduğu akü şarj aletleri modellerine göz atarken mutlaka sahip olduğunuz akünüzün kapasitesine de dikkat etmelisiniz. Akünüzün güç tüketimi ve voltajı yani onun kapasitesi, almak istediğiniz akü şarj aletinin modelini belirleyecektir. Akünüzün Ah ve V değerleri doğrultusunda bir akü şarj aleti tercih edebilirsiniz. Akünüzü ıslak, jel ve jel kategorilerinde kullanabilmek için almak istediğiniz akü şarj aletinin sınıflarına uyumlu olduğunu kontrol etmelisiniz. Böylece aletinizden üst düzey performans alabilirsiniz. Akü çeşitleri arasından doğru aküyü tercih ederek elektrik siteminizin ve dolayısıyla da aracınızın sağlığını koruyabilirsiniz. Bu tercihler esnasında akünün kapasitesi, şarj süresi, akım değerleri, akü modeline uygunluk gibi kriterlere dikkat ederek güvenli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Uyumluluk ve performans açısından en iyi performansı sağlayan, yeni nesil teknoloji ile donanımlı, kendisini ispatlamış akü şarj aletleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Aracınız ve tabi ki sizin için doğru akü şarj aleti ile uzun süreli ve sorunsuz bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Akü Şarj Aleti Fiyatları

Akü şarj aletleri piyasada çeşitli özelliklerle karşımıza çıkan modellere sahiptir. Bu modellerin içerdiği özelliklere göre de fiyat konusunda bu modeller de birbirinden farklılık gösterir. Akü şarj aletlerinin fiyatlarını cihazın üretiminde kullanılan malzemeden cihazın dayanıklılığına, performans gücünden kalitesine kadar pek çok etken etkileyebilir. Bu nedenle de almak istediğiniz modelin sahip olduğu özellikler aynı zamanda aletin fiyatını da belirler denilebilir. Tabi akü şarj aleti üretimi yapan firmaların marka kalitelerinin de fiyata yansıması durumu söz konusudur. Aynı zamanda almak istediğiniz akü şarj aletinin standart bir model olması ya da manuel, otomatik veya akıllı olması gibi faktörler de akü şarj aletinin fiyatında önemli bir etkendir. Minimum düzeyde olsa da akü şarj aletlerinin akünüzün modeline uygun çekim değeri ve gerilim değerleri de bu aletlerin fiyatını etkiler. Bazı akü şarj aletlerinde takım hâlinde satışlar varken, bazılarında tekli satışlar da söz konusudur. Bu noktada akü şarj aletleri çeşitleri arasından size ve bütçenize uygun bir modeli satın alabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akü Şarj Aleti Fiyatları

1471 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 1471 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?