Aküler aracınızın temel güç kaynağı olduğu için her zaman sorunsuz bir şekilde çalışması önemlidir. Kullanım ömrünü tamamlamış akülerinizi yenisiyle değiştirerek aracınızın daha iyi performans göstermesini sağlayabilirsiniz. Akü şarj cihazı satın alarak akü boşalma sorunun üstesinden gelebilir, aracınızı şebeke elektriği ile yeniden şarj edebilirsiniz.

SLI ve Lityum İon Akü Modelleri

Aynı amaca sahip olmalarına rağmen araba aküleri çeşitli tip ve boyutlarda gelir. Akü fiyatları ve modelleri açısından SLI aküler en yaygın akü tipidir. Ateşleme desteği ile aracı çalıştırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ışıklar, radyo ve daha fazlası için güç sağlar. SLI aküler sığ bir şarj döngüsüne sahiptir. Bu nedenle aküyü sık sık şarj etmeniz gerekir. Derin döngülü akü modelleri daha yüksek ve daha uzun süreli güç kapasitesine sahiptir. Bu nedenle, sadece otomobiller için değil, bazı deniz araçları ve elektrikli araçlar için de idealdir. Lityum iyon (Li-ion) akü modelleri oldukça kullanışlıdır. Geleneksel akülere kıyasla çok fazla enerji depolarlar. Hafif ve kompakt tasarıma sahiptir. Aynı zamanda hızlı bir şekilde şarj edilebilir. Ancak, binek araçların çoğuyla uyumsuz oldukları için çok yaygın değildir. Hibrid ve elektrikli otomobiller için en iyi seçimdir.

VRLA ve Islak Hücre Akü Modelleri

Valf Düzenlemeli Kurşun Asit (VRLA) akü modelleri, herhangi bir bakım gerektirmeyen dökülme ve sızdırma sorunu olmayan kapalı akülerdir. P, pil hücrelerine su eklemek gibi bakım işlemleri gerektirmez. Bununla birlikte, VRLA aküler mühürlendikleri için herhangi bir sorun meydana geldiğinde genellikle yapabileceğiniz tek şey pilleri değiştirmektir. İki alt tip VRLA pil vardır ve bunlar Gel Cell ve AGM pillerdir. Gell Hücreli piller silis bazlı elektrolite sahiptir ve tipik olarak derin döngü uygulamaları için en iyi sonucu verir. AGM pilleri ise diğer kapalı pillere kıyasla kısa patlamalarda daha yüksek güç sağlar. Islak hücreli akü modelleri akü elektrolitini oluşturan bir sıvı içerir. En uygun fiyatlı otomatik akü modelidir. Kayıp elektrolitlerin değiştirilmesi için düzenli bakım gerektirir.

Akü Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç tipiniz ne olursa olsun akü satın alırken dikkat etmeniz gereken en temel özellik uyumluluktur. Akü tepsisine tam olarak oturması gerektiğinden uzunluk, yükseklik ve genişlik bakımından satın aldığınız akünün doğru özelliklere sahip olması çok önemlidir. Tepsisine tam olarak oturmayan bir akü satın almanız; aşırı güç tüketiminin yanı sıra aracınızı önemli bileşenlerine zarar vermenizle sonuçlanabilir. İlk olarak, aracınızın kullanım kılavuzunuzu kontrol edin veya teknisyeninize danışın. Ardından, araba aküleri arasında bir karşılaştırma yapın ve sadece arabanızın ölçümlerine değil, kendi ihtiyaçlarınıza da uygun olan modeli seçin. Akülerin, uzun depolama süreleri boyunca güç kaybetmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle satın alacağınız akünün üretim tarihini kontrol etmeniz önemlidir. Akülerde üretim tarihine atıfta bulunan bir harf ve bir sayıdan oluşan bir kod vardır. Örneğin, harfler ayları belirtecek şekilde; A/9 kodu akünün Ocak 2019’de, B/8 ise akünün Şubat 2018 tarihinde üretildiği anlamına gelir. Bununla birlikte tüm akü üreticileri aynı tarih kodunu kullanmaz. Bu nedenle tarihi kontrol etmeniz önemlidir.

Akü Şarj Cihazları

Bir araba aküsünü şarj etmek için jumper kablolarına veya bir şarj cihazına ihtiyacınız vardır. Aceleniz varsa ya da şarjı hızlı bir şekilde doldurmak istiyorsanız başka bir arabadan enerji almak için jumper şarj kablosu çeşitlerini kullanabilirsiniz. İyi bir taşınabilir pil şarj cihazına yatırım yaparak, ileride meydana gelebilecek akü sorunlarından kaçınabilirsiniz. Taşınabilir bir akü şarj cihazı kullanmak çok kolaydır. Akü kablolarını pozitiften pozitife (kırmızıdan kırmızıya) ve negatiften negatife (siyahtan siyaha) takmanız yeterlidir. Tamamen boşalmış bir aküyü şarj etmek için sekiz saatten fazla zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Akünüzü aşırı şarj etmemek için şarj göstergesine sahip modelleri tercih edebilirsiniz.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

 • Soğuk Krank Amper (CCA) ve Krank Amper (CA). CCA, bir akünün 0 Fahrenhayt derecede bir araçta başlama yeteneğini, CA ise 31 Fahrenhayt sıcaklıkta bir arabada başlamak için gereken enerjiyi temsil eder.
 • Akü üreticileri araç aküsünün bakım gerektirmeyen olarak etiketlenmiş olsa bile düzenli olarak kontrol edilmesini ve test edilmesini önerir.
 • Hangi tip aküye sahip olursanız olun, akünüzü kontrol etmeniz, kabloları temizlemeniz ve fiziksel aşınma ve yıpranma belirtilerine dikkat etmeniz akünüzün ömrünü uzatır.
 • Çoğu modern araba aküsü mühürlü olduğundan düzenli su eklemenize gerek yoktur. Öte yandan, sızdırmaz olmayan ve az bakım gerektiren aküler düzenli olarak kontrol etmenizi ve akü kurumasını önlemek için zaman zaman su eklemenizi gerektirir.
 • Akünüze bakım yaparken kabloları iyice temizleyin ve akünün etrafındaki korozyonu giderin. Elektrolit seviyesini kontrol edin ve gerekirse su ekleyin.
ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Akü Fiyatları ve Modelleri

5.338 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Varta Akü Takviye Kabloları
  2. Mutlu Akü Takviye Kabloları
  3. Bosch Akü Takviye Kabloları
  4. BS Akü Takviye Kabloları
  5. Datdijital Akü Takviye Kabloları
  6. İnfostar Akü Takviye Kabloları
  7. Orbus Akü Takviye Kabloları
  8. Wolcar Akü Takviye Kabloları
  9. Alpex Akü Takviye Kabloları
  10. Mexxsun Akü Takviye Kabloları
  11. Ttec Akü Takviye Kabloları
  12. NOCO Akü Takviye Kabloları
  13. Siel Enerji Akü Takviye Kabloları
  14. Nova Akü Takviye Kabloları
  15. Orion Akü Takviye Kabloları
  16. BS Battery Akü Takviye Kabloları
  17. Eltos Akü Takviye Kabloları
  18. Pi-Es Akü Takviye Kabloları
  19. İnci Akü Takviye Kabloları
  20. Or-Tec Akü Takviye Kabloları
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Akü Takviye Kabloları Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
İnverter Günlük hayatta kullanılan tüm motorlu cihazlar, çalışmak için elektriğe ihtiyaç duyar. Şehir şebekesinden gelen akımın evde ya da iş yerinde kullanılan elektrikli aletler için uygun akıma dönüştürülmesi gerekebilir. Genel olarak yüksek gerilim hattından gelen akımın elektrikli alete ulaşmadan önce gerilim ve frekans ayarını yapmaya yarayan cihaza "inverter" denir. İnverter'lar, "AC Drives", "Variable Speed Drive" ya da "Variable Frequency Drive" olmak üzere farklı kullanım işlevlerine sahiptir. En doğru işlevi ise frekans dönüştürücü olarak kullanılmasıdır. İnverter, elektronik cihazlarda bulunan devrelerin frekans ayarını düzenlemeye yarar. Doğru Akımı Alternatif Akıma Çevirmek İçin İnverter Kullanılır 12, 24 ve 48 Volt elektrik akımını evlerde kullanılan 220 Volt'a çevirmek için kullanılan inverter, doğru akım güç kaynağı, kesintisiz güç kaynakları, elektrikli araç sürücüleri,indüksiyon ısıtma ve değişken frekanslı sürücülerde farklı işlevler için kullanılabilir. Elektrik sistemlerinde akım dönüştürücü ya da düzenleyici olarak da kullanılan inverter, DC olarak bilinen doğru akımı alternatif akıma (AC) çevirir. Off-Grid ve On-Grid İnverter Nedir? İnverter, off-grid ve on-grid olmak üzere iki temel gruba ayrılır. Elektrik akımının doğrudan kullanılmadığı ve önceden depolanması gereken alanlarda off-grid inverter tercih edilirken, akımın bir panele uğramadan doğrudan aktarıldığı yerlerde ise on-grid inverter tercih edilir. Çevirici ya da dönüştürücü olarak adlandırılabilen off-grid inverter, şebeke elektriğinin olmadığı yerlerde solar sistemlerden yaralanılarak üretilen elektriğin uygun akıma dönüştürülmesini sağlar. İnverter Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Sahip olunan elektronik alete uygun akımın uygulanması için inverter kullanıldığından benzer özellikler taşıyan her alet bu hatta çalıştırılabilir. İnverter seçiminde en önemli konu, kullanılacak sistemde harcanan toplam gücün bilinmesidir. Kullanılan cihazların harcadığı toplam güçten daha yüksek güce sahip bir inverter seçmek, en doğru yol olacaktır. Tüm cihazların aynı anda çalıştırılmadığı düşünülürse enerji tasarrufu yapmak da kolaylaşır.
Jel Akü Jel akü, içerisinde jel kıvamında elektrolit bulunduran akü çeşididir. Özellikle yenilenebilir enerji sistemlerinde kullanılan jel aküler, hemen şarj edilmediklerinde bile derin deşarjdan geri döndürülerek kullanıma devam edilebilir. Uzun deşarjlarda performansını üst seviyeye taşıyan aküler, günlük çevrimsel kullanım için de tercih edilir. Özellikle teknelerde, karavanlarda, golf araçlarında, seralarda, jeneratörlerde, ambulanslarda, savunma sanayii araçlarında, transpaletlerde, yer temizleme makinelerinde, telekomünikasyon sistemlerinde, tekerlekli sandalyelerde, mobil dükkânlarda jel akülere rastlanabilir.  Jel akülerin çalışma prensibi, diğer akülerden farklıdır. Dönüşüm esasıyla çalışan ürünler, içinde gazlaşan elementlerin daha sonra yoğunlaşmasıyla dönüşümü tamamlar. Güvenlik sebebiyle jel akülerin içinde özel bir valf sistemi yer alır. Valf, gazın aküden uzaklaşmasına engel olarak su kaybını en aza indirir. Bakımsız tip akü olarak adlandırılan akülere, su ve benzeri sıvılar ilave edilmez. Valfleri açmak, akünün ömrünü kısaltır. Bu akülerde gaz çıkışı en az düzeydedir. İçerideki gaz, sürekli dolaşıma girerek yeniden kullanılır. Bu nedenle akü çevresinden gazı uzaklaştırmak için çok küçük havalandırma pencerelerinin olması yeterlidir.  İçindeki elektrolitin sıvı olmaması, akma sorununun önüne geçer. Sulu akülerde kapasite kullanımı %50'ler civarındayken, jel akülerde oran, yüzde 80'dir. Çevre dostu olarak tabir edilir. Hava kirliliğine neden olmaz. Kolay şarj edilen jel aküler, her türlü hava koşulunda güvenle kullanılabilir. Aşırı sıcağa, çevresel koşullara karşı üstün dayanıklılığa sahip akülerdir. Saf su kullanımına ihtiyaç duymadığı gibi, gazı ise yalnızca yüksek basınç durumunda çıkarır. Kuru akülere ve diğer akülere göre %5 daha verimlidir. Jel akülerin fiyatlarının da uygun olması, onları tercih edilebilir kılar. Akünün bakım maliyetinin yok denecek kadar az olması, kısmen kırılsa bile çalışabilecek kadar dayanıklı olması da jel aküyü diğer akülerden ayırır. Titreşimli ortamlarda bile çalışabilir.
Agm Akü Halk arasında "kuru akü" olarak da bilinen AGM aküler, diğer akü türleri ile karşılaştırıldığında birtakım avantajlara sahiptir. Güvenli bir kullanış sağlayan AGM akünün çalışma prensibi de sulu akü türlerinden farklılık gösterir. Elektriksel dirençlerinin düşük olması, depolama işleminin şarjlı bir şekilde yapılması, nispeten düşük asit oranı, gaz verim oranının yüksek olması gibi faktörler, AGM akünün farkını ortaya koyan durumlardan birkaçını oluşturur.  AGM akülerin enerji tüketimi, çalışma düzeneği ve uzun ömürlü kullanım imkânı, bu akü türünün geniş bir kullanım alanına sahip olmasına imkân vermektedir. Araçlar başta olmak üzere büyük güç kaynaklarından kesintisiz kaynaklara birçok alanda rahatlıkla kullanılabilen AGM akü, ekonomik anlamda da önemli bir değer kazanmaktadır. AGM akülerin askeri araç ve uçaklarda dahi kullanıldığı görülür. Sözü edilen akü türünün içerisinde fiberglas mat bulunur. Bu içerik sayesinde daha kolay bir şekilde emilen sülfirik asit, dökülme gibi problemlerin oluşmasını engellemiş olur. AGM akülerin kullanım alanının geniş olması, dökülmelerin önüne geçilmesi sayesindedir. Kişisel ya da çevresel faktörler sonucu rastlanan olası kazalarda aküler, sorunların büyümesine yol açabilir. Ancak, AGM akülerin dökülme riskinin az olması, kaza durumlarında da avantaj sağlar; olası felaketlerin önüne geçer.  AGM aküleri ön plana çıkaran noktaların başında şarj edilme süresinin hızlılığı gelir. Ortalama yüzde 80 deşarj derinliği sunan AGM aküler, bu perspektifte de avantajlı kabul edilir. Ayrıca soğuk havalarda dahi etkili performansından bir şey kaybetmemesi, titreşim gibi durumlarda dahi dayanıklılığını koruması, zor şartlarda veriminin düşmemesi ve dökülmelerin engellenmesi gibi özellikler de AGM akülerin dikkat çeken nitelikleri arasında gösterilir. Uzun ömürlü olan AGM aküler, sıcak havalarda 10 yıla kadar kullanılabilirken ortalama sıcaklıklarda yaklaşık 4 yıl kadar dayanabilir.
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20033704
Başa dön