Akü

Motosiklet aküsü, elektrik enerjisini kinetik enerjiye dönüştürmeyi sağlayan ve ihtiyaç olunan yerlerde rahatça kullanabileceğiniz bir cihazdır. Aküler genellikle elektrik ile çalışabilen parçalara ihtiyacı olan enerjiyi aktarır. Motosiklet aküsü, ilk hareket yapılmak istendiği zaman marş motoruna akımı iletmek, çalışması için elektriğe ihtiyaç olan parçalara enerjiyi aktarmak başlıca görevleri arasındadır. Bununla birlikte radyo ve lamba gibi elektrik ihtiyacı olan kısımların çalışmasını sağlar. Aküler genellikle şarj edilir ve şarjdan sonra belirli bir süre kullanılmasında zarar olmaz. Ancak şarj bittiğinde aküyü tekrar doldurmanız ve şarj etmeniz gereklidir. Gideceğiniz yola göre akünüzü daha önceden şarj etmeniz gerekebilir.  Aküyü şarj etmek için ise, üstünde yer alan pozitif ve negatif ifadelerinin yer aldığı bölüme dikkat etmeniz gerekir. Kablo başlıklarının aynı simgelere gelmesi gerekmektedir. Motosikletiniz için akünüzün bu tür şarj ya da bakımına ne kadar özen gösterirseniz, o kadar uzun ömürlü bir aküye sahip olabilirsiniz. Akülerin şarj süresi marka ve modeline göre değişkenlik göstermekle beraber 8 ile 24 saat arasındadır.

Motosiklet Aküsü Kullanımı ve Temizliği

Akünüzün şarj edilmesi, sanıldığı kadar zor değildir ve çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duymadan kolaylıkla şarj edebilirsiniz. Bazı modellerde ise değiştirilebilir bataryalar kullanılır. Zamandan tasarruf etmek isterseniz, akünüzün şarj olmasını beklemeyip, sadece bataryasını değiştirerek de yola devam edebilirsiniz. Akünüzün gereğinden fazla şarjda kalması akünüze zarar verebilir. Eğer donmuş bir akünüz varsa, oda sıcaklığına gelene kadar beklemeniz önerilir. Motosiklet aküsünü şarj ederken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise, şarj dolumu esnasında çıkardığı gazlar sağlığınız için sakıncalı olabilir ve şarj yapılan ortamı iyi havalandırmanız son derece önemlidir. Akü temizliği de akünüzün ömrü için önemli bir unsurdur. Genellikle oksitleme olmaması için gres yağıyla yağlanması gereklidir, bu yağ oksitlemenin önüne geçebilir. Ayrıca artı ve eksi kutup başlarını temiz bir bez ve temizleme spreyi ile temizlerseniz, yine akünüzün bakımını yapmış olursunuz. Motosiklet aküsü takviye yapımın bilinmesi ise yine son derece önemli bir etkendir. Aküler kullanılan yol mesafesi ve kullanım türüne göre bitebilme özelliğine de sahiptir. Örneğin bir araçta tüm gün akü şarj edilmeden radyo dinlenmesi ya da ışıklarının açık kalması, şarj olmayan aküyü, tüm gün kullanıldığı için boşaltmaya yetecektir. Akü bittiği zaman araçta marş çalışmaz ve araç ilk hareket tepkisini veremez. Teknolojinin gelişmesiyle bazı yeni model araçlarda, akü azalmaya başladığı andan itibaren uyarı vermeye başlar. Araç çalıştırılır ve akünün dolması beklenir. Ancak akünün boş kaldığını aracı çalıştırdığınız sırada anlarsanız bundan sonra takviye yapmak gerekir. Bunun için bir adet dolu akü ya da yardım alacağınız yakınlardaki bir araç olması önemlidir. Sadece dolu bir aküden kendi akünüze takviye yaparak kendi akünüzü doldurabilirsiniz. Bunun için de takviye kablosu adı verilen aküler arası iletimi sağlayan kablo gerekmektedir. Artı ve eksi bölümlere kabloları dolu ve boş akünün birbirine bağlanmasıyla boş olan akü, takviye kablosu yardımıyla dolacaktır. Akünüzün ömrü, marka, model, aracı kullanım tarzınız ve kullanım sürenize göre değişkenlik gösterebilir. Elektrikli motosikleti klasik motosikletlerden ayıran bir özellik ise yakıt ihtiyacı duymamasıdır. Sadece motosikletinizi şarj ederek tüm işlerinizi daha hızlı ve kolayca halledebilirsiniz.

Akü Çeşitleri ve Özellikleri

Son yıllarda açıkça motosiklet kullanımının arttığı görülmüştür. İş, seyahat, okul gibi bölgelere daha hızlı bir şekilde gitmek için tercih edilen motosiklet, ekonomik ve ekolojiktir. Son senelerde kurye sayısının artmasıyla motosiklet sayısı da bu derece artarak insanların geçim kaynağı haline gelmiştir. Daha hızlı olduğu düşünülerek de trafik olan bölgelerde tercih edilmiştir. İşinize ve okulunuza giderken trafik sıkıntısı çekmek istemiyorsanız, motosiklet son derece kullanışlıdır. Arabalara göre fiyatı daha uygun olduğundan ulaşılabilir bir taşıttır. Akünün içerdiği kimyasallara göre birbirinden farklı çeşitlere ayrılabilir. Kullanım tarzınıza ve amacınıza göre de bir çok çeşit ve özellik bulunur. Akünün başlıca içerdiği çeşitler şunlardır: gümüş çinko, nikel demir, kurşun asit, nikel kadminyum. Su eklenmesi gerekmeyen ve kapalı türde olan akülere kuru akü denir. Kuru motosiklet aküsü ömrü sulu motosiklet aküsü ömrüne göre 4 veya 5 kat daha uzundur ve ortalama %75 performansı daha yüksektir. Kuru aküler, içinde barındırdıkları ve teknolojiye bağlı 2’ye ayrılır. Motosiklet aküsü jel kullanımı ve AGM Akü. Kuru aküleri daha güvenlidir ve bekleme süreleri daha uzundur. Bunlarda asit taşıma ve sızdırma yoktur ve gaz çıkışı da olmamasıyla birlikte daha güvenilirdir. Sulu akü ise içinde %60 su, %40 asit bulundurur. Kullanım tarzı ve kullanıldığı bölgeye göre su seviyesi azaldığında su eklemesi yapmanız gerekebilir. Sulu aküler genellikle bakım gerektirir. Şarjsız bırakmamak akünüzü düzenli kullanmanıza fayda sağlayabilir.  Motosikletinizi ve ya elektrikli motosikletinizi daha kolay ve daha güvenilir kullanmanız için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus vardır. Satın alacağınız aküler ve özellikleri, kullanacağınız aracın özelliklerine göre çeşitlilik gösterebilir. Araç boyutunuza göre akünüzü de belirli büyüklükte ve belirli voltaj değerinde aküleri tercih edebilirsiniz. Motosiklet için kullanılan akü, marş motoruna elektrik ileten akü tarzındadır. Kullanacağınız aracın marka ve modeline göre sizs de sulu, kuru ve a bakımlı, bakımsız gibi türlerde akü satın alabilirsiniz. Standart bir kullanıcı iseniz akünüzün ömrü ortalama 4 ile 6 sene arasında değişebilir. Eğer daha sık kullanan biri iseniz bu süre 2 ile 3 yıl arasına kadar düşebilir. Ancak, aracınızı nadir bir şekilde kullanırsanız, akünüzün ömrü 7-8 yıl seviyesine kadar çıkabilir.

Motosiklet Akü Tavsiyeleri

Kullandığınız aracın marka, modeli ve motor gücüne göre alacağınız akünün de önemi yüksektir. Belirli araştırmaları yaparak, kaliteli ve aracınıza ve akünüze zarar vermeyen aküyü tercih etmeniz, ekonominiz ve sağlığınız için son derece önemlidir. Aküde ilk dikkat edilmesi gereken özellik amper boyutudur. Motosiklet boyutları ve motor güçleri de önemlidir.  Motosiklet satın alınırken genellikle motor gücüne bakılır. Motosiklet aküsü lityum kullanımı ise yeniden doldurulabilen akü çeşididir. Genellikle elektrikli motosikletde ve diğer elektronik araçlarda kullanılır. Ağırlık ve büyüklük olarak küçük görünseler de verdikleri üst düzey enerji ile alabileceğiniz en iyi pil çeşitlerinden biridir. Bu pil çeşidi yaygın bir şekilde kullanılır. Ancak özenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir çünkü düzensiz kullanım halinde tehlikeye yol açabilir. Lityum pil de kullanıma ve tarza göre ömürleri daha uzun ya da daha kısa olabilir. Lityum pilli akülerin diğer akülere göre en büyük avantajı, kısa sürede kendisi şarj ve deşarj olabilir. Silindir hacmi motorun büyüklüğünü belirler. 50 cc motosiklet aküsü genellikle 50 cc olan ufak motosikletlerde kullanılır. Genellikle scooter ismi ile anılan küçük boyutlu 50 cc motosiklete 12 volt 7 amper akü gereklidir. 12 volt motosiklet aküsü kullanılan modelleri, kullanacağınız araca ve kullanım tarzına göre özelliklerini araştırarak satın alabilirsiniz. 100’lük motosiklet aküsü diğerine göre nispeten daha büyük motorlu olduğu için ona göre bir akü seçmeniz tavsiye edilir. Hem heyecan hem daha hızlı bir ulaşım istiyorsanız, güvenliğinize de en önemli planda tutarak motosiklet alıp, trafik derdinden bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz.

Birbirinden çeşitli motosiklet markası olduğu gibi motosiklet akü markaları da bulunur. Elektrikli motosiklet aküsü ise motosiklet aküsünün kullanım alanlarından biridir. Elektrikli motor ise, genellikle yoğun trafik bölgelerinde tercih edilir. Gidilecek yere daha hızlı gidilmekle birlikte ekonomik olarak da diğer araçlara göre daha çok tercih edilir. Sadece akü kullanılıp, elektrikli olduğu için ise doğa dostu olarak nitelendirilebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motosiklet Aküsü

5155 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 5155 ürün
DSACategoryId/60002705/60008737/80168003/80273086