Motosiklet Aküsünün Görevi Nedir?

Motosiklet aküsü, içerisinde depo ettiği elektrik enerjisi sayesinde motosikletin ateşleme sistemi, marş motoru, aydınlatma sistemi ve kornasına  güç sağlayan elektrik bataryasıdır. Motosikletin düzgünce çalışabilmesi, yolda kalmaması ve daha güvenli bir sürüş gibi sebeplerden dolayı motosiklet aküsü önem taşımaktadır. Eğer aküde herhangi bir arıza varsa ya da zayıflama gibi bir durum oluştuysa motosiklet çok zor çalışır ya da hiç çalışmayabilir.

Motosiklet Aküsünün Amper ve Voltaj Bilgileri Nelerdir?

Akülerin sahip olduğu voltaj değeri volt birimi(V) ile, akım değeri ise amper-saat(Ah) birimi ile ifade edilir. Motosiklet aküleri genelde 12 volt değerine sahiptir fakat motosiklet modeline göre nadir de olsa 24 volt olabilen aküler de bulunmaktadır. Akım değeri konusunda ise sabit bir rakam bulunmamaktadır. Motosikletin modeli, motor gücü gibi özelliklere göre akünün ihtiyaç duyduğu akım değeri değişmektedir. Motosiklet akülerinde akım değeri aralığı, genelde 5 amper-saat değerinden başlayıp, 30 amper-saat değerlerine kadar çıkabilmektedir.

Motosiklet Aküsü Nasıl Şarj Edilir, Kaç Saatte Şarj Olur?

Motosiklet aküsünün dahili olarak şarj edilmesi, motosiklet üzerinde bulunan alternatör aygıtı sayesinde olur. Alternatörler mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirirler. Motosiklet motoru çalışır vaziyette iken aynı zamanda alternatörü de çevirmektedir. Bu sayede, alternatör ve akü arasındaki bağlantı ile akünün şarjı gerçekleşir. Motosiklet aküsü eğer tamamen boşalırsa, motosikletten tamamen çıkarılıp bir şarj cihazıyla harici olarak şarj edilmesi gerekir. Bu harici şarj durumunda akünün dolacağı toplam süre, akü ve şarj cihazının amper değerlerine göre değişmektedir. Harici şarj için mutlaka akünün voltaj ve amper değerlerine uygun olan bir şarj cihazı kullanılmalıdır. Ayrıca, akünün kuru, jel ya da sulu tipte akü olması gibi durumlara göre de şarj koşulları değişebilir. Yanlış şarj işlemleri akünüzde istenmeyen sonuçlara, hatta akünün yanması, patlaması gibi tehlikeli durumlara dahi yol açabilir. Bu sebeple eğer akü şarjı konusunda tecrübeniz yoksa mutlaka bir uzmandan yardım almanız önemle tavsiye edilmektedir.

Motosiklet Aküsü Neden Çabuk Boşalır?

Motosiklet aküsünün çabuk bitmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bunlardan en çok görülenleri, akünün artık ömrünü tamamlamaya yakın olması, motosikletteki elektrik kaçakları ve motosikletin akü şarj bölümündeki arızalardır. Bu sorunun çözümü için akü ölçümü, şarj devrelerinin kontrolü ve elektrik kaçağı kontrolü gibi teknik işlemler gerekir. Eğer akünüz çabuk bitiyorsa, motosikletinizin yetkili teknik servislerinden ya da bu konuda uzman bir oto elektrikçisinden yardım alabilirsiniz.

Motosiklet Aküsü Nasıl Bağlanır ve Nasıl Çıkarılır?

Her motosiklet modeline göre akünün bağlanması ve sökülmesi işlemleri değişebilmektedir. Aküyü çıkarma ya da takma işlemi esnasında oldukça dikkatli olunması gerekir. Akü kutup başlarının birbirine kesinlikle temas ettirilmemesi ve ters bağlanmaması çok önemlidir. Eğer böyle bir durum olursa, akünüzde ya da motosikletinizin elektrik devrelerinde çeşitli arızalar oluşabilir. Akü sökme ve takma konusunda tecrübeli değilseniz, bu konuda deneyimli bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Motosiklet Aküsü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motosiklet aküsü fiyatları, akünün markasına, modeline, voltaj ve amper değerlerine ve akü tipine göre değişmektedir. Yeni bir motosiklet aküsü almadan önce, ilk olarak mevcuttaki akünüzün voltaj, amper değerlerini ve akü tipini doğru olarak tespit etmeniz önemlidir. Kuru tipte, jel tipte, sulu tipte aküler gibi değişik akü tipleri bulunmaktadır. Amper değeri olarak, en az mevcuttaki akünüzle aynı amper değerine sahip bir aküyü tercih etmeniz gerekir. Eğer daha düşük amper değerine sahip bir aküyü tercih ederseniz, motosikletinizi çalıştırma esnasında zorluklar yaşayabilirsiniz. Ayrıca akünüzün çabuk bitmesi, motosikletinizin bazen yolda kalması, aydınlatma sisteminin yetersiz çalışması gibi birçok sorun da yaşayabilirsiniz. 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Motosiklet Aküsü

1.680 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Varta Motosiklet Aküsü
  2. LP Motosiklet Aküsü
  3. BS Motosiklet Aküsü
  4. VLM Motosiklet Aküsü
  5. Skyrich Motosiklet Aküsü
  6. Falcon Motosiklet Aküsü
  7. Yuasa Motosiklet Aküsü
  8. Motopower Motosiklet Aküsü
  9. Bosch Motosiklet Aküsü
  10. VLM Motosiklet Aküleri Motosiklet Aküsü
  11. Sapurai Motosiklet Aküsü
  12. Moto Master Motosiklet Aküsü
  13. Honda Motosiklet Aküsü
  14. Unibat Motosiklet Aküsü
  15. BS Battery Motosiklet Aküsü
  16. Yiğit Akü Motosiklet Aküsü
  17. Deep Power Motosiklet Aküsü
  18. Volan Battery Motosiklet Aküsü
  19. Abus Motosiklet Aküsü
  20. Monero Motosiklet Aküsü
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60002705/60008737/80168003/80273086
Başa dön