Pratik kullanım olanakları ve ufak boyutları ile öne çıkan motosikletler, şehir içi trafiğinde ya da uzun mesafeli yolculuklarda kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Motosiklet ile bir noktadan diğerine hem daha tasarruflu hem de daha hızlı bir şekilde ulaşabilmek mümkün oluyor. Tıpkı diğer motorlu taşıtlarda olduğu gibi motosikletler üzerinde de birbirinden bağımsız çok sayıda parça, ekipman ve aksesuar bulunuyor. Motosiklet bileşenleri ve motor sistemleri; aracın markası, modeli, türü, sınıfı, motor hacmi, kullanım stili ve dizaynı gibi farklı hususlara bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Her motosikletin kendine has aksesuarları ve bileşenleri yer alıyor. Motorun türüne ve kullanım alanına göre optimize edilen yedek parçalar; performans, tasarım ve maliyet unsurlarına göre sınıflandırılıyor. Yedek parça seçimi yaparken, motosikletinizin orijinal yedek parçalarını tercih edebileceğiniz gibi yan sanayi ürünleri de kullanabilirsiniz.

Motosiklet Yedek Parça Çeşitleri

Motor, egzoz, şasi, tekerlek, süspansiyon sistemi, elektronik destek parçaları ve konfor donanımları gibi farklı bileşenler, motosiklet yedek parça çeşitleri içinde yer alıyor. Motosikletlerin en büyük ve en ağır donanımlarından biri olan motor bloğu, iki tekerli taşıtların ana bileşenleri arasında öne çıkıyor. Motor bloğu, çoğunlukla bir ile dört arasında sayıya sahip olan silindirlerden oluşuyor. Günümüzde en yaygın motor konfigürasyonları; tekli, çiftli, V-ikiz, bokser, sıralı üçlü ve sıralı dörtlü olacak şekilde tasarlanıyor. Bazı "cruiser", "chopper" ve spor motosiklet modellerinde ise 6 silindirli veya "Wankel" tarzında daha spesifik motor blogları da yer alabiliyor. Motosikletin ağırlık merkezini, hızını, çekiş gücünü, sesini ve performansını belirleyen motor bloğu için çok sayıda fonksiyonel yedek parça ve aksesuar üretiliyor. Ufak parçalar, arızalandığı ya da fonksiyonunu yerine getiremediği durumlarda yenisi ile kolaylıkla değiştirilebiliyor.

Çoğu modern motosiklette bir ayak koluyla bağlanmış sıralı manüel bir şanzıman veya tam otomatik bir şanzıman yer alıyor. Ayak desteği ile yönetilen vitesler, pratik bir şekilde hızlanabilmenizi veya yavaşlayabilmenizi sağlıyor. Gaz kelebeği, elcikler, metal kablolar, destek ve vites pedalları gibi yoğun olarak kullanılan parçalar, hızlı bir biçimde eskiyebiliyor. Gidonun sol tarafına konumlandırılan debriyaj kolu, hidrolik veya metal bir kablo ile şanzımana bağlanıyor. Gidonun sağında bulunan ön fren kolu, tıpkı debriyaj kolu gibi kolaylıkla yönetilebiliyor. Arka fren pedalı ise vites pedalı desteği ile kullanılıyor. Debriyaj, fren, destek ve vites parçalarının kondisyonuna ve motor ile uyumuna özellikle dikkat etmek gerekiyor. Eskiyen, paslanan, sertleşen ya da hissiz hâle gelen donanımların kontrol edilmesi ve özelliğini yitiren bileşenlerin yenisi ile değiştirilmesi sürüş güvenliği ve konforu için büyük önem arz ediyor.

Motor ekipmanlarının yanı sıra aracın yürüyen donanımları olarak bilinen tekerlek, fren sistemi ve süspansiyon donanımlarının da bakımlarını aksatmamakta fayda bulunuyor. Motosikletin en önemli konfor ekipmanları içinde gösterilen süspansiyonlar, zeminden gelen darbeleri kusursuz şekilde sönümlemeye yardımcı oluyor. Genellikle ön çatalın içine yerleştirilmiş olan amortisörler, havalı çatal borular ya da harici olarak birleştiren teleskobik tüplerden oluşabiliyor. Arka süspansiyonlar ise salınım kolu yardımıyla çerçeveye bağlanıyor ve arka tekerleklerin aksını tutan pivot cıvatası ile destekleniyor. Süspansiyon sisteminin sağlıklı olması, iki teker üzerinde daha konforlu ve güvenli bir şekilde ilerleyebilmenize yardımcı oluyor. Fren diski, kampana, balata, sele, akü, dikiz aynası, gösterge paneli ve egzoz sistemi gibi donanımlar da motosiklet üzerinde yer alan diğer önemli parçalar arasında bulunuyor. Motosiklet yedek parçası değişimini kendiniz gerçekleştirebileceğiniz gibi yetkili bir servisten de yardım alabilirsiniz.

Motosiklet Yedek Parçası

17.485 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Moto Master
  2. Brenta
  3. RK
  4. NGK
  5. NG
  6. Athena
  7. Givi
  8. VLM
  9. Sunwa
  10. Braking
  11. Nhc
  12. Motospartan
  13. Newfren Balata
  14. Choho
  15. Varta
  16. Newfren
  17. Prc
  18. Qmp
  19. Kappa
  20. Gp Kompozit
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/20029247/80168003
BAŞA DÖN