Pratik kullanım olanakları ve ufak boyutları ile öne çıkan motosikletler, şehir içi trafiğinde ya da uzun mesafeli yolculuklarda kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Motosiklet ile bir noktadan diğerine hem daha tasarruflu hem de daha hızlı bir şekilde ulaşabilmek mümkün oluyor. Tıpkı diğer motorlu taşıtlarda olduğu gibi motosikletler üzerinde de birbirinden bağımsız çok sayıda parça, ekipman ve aksesuar bulunuyor. Motosiklet bileşenleri ve motor sistemleri; aracın markası, modeli, türü, sınıfı, motor hacmi, kullanım stili ve dizaynı gibi farklı hususlara bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Her motosikletin kendine has aksesuarları ve bileşenleri yer alıyor. Motorun türüne ve kullanım alanına göre optimize edilen yedek parçalar; performans, tasarım ve maliyet unsurlarına göre sınıflandırılıyor. Yedek parça seçimi yaparken, motosikletinizin orijinal yedek parçalarını tercih edebileceğiniz gibi yan sanayi ürünleri de kullanabilirsiniz.

Motosiklet Yedek Parça Çeşitleri

Motor, egzoz, şasi, tekerlek, süspansiyon sistemi, elektronik destek parçaları ve konfor donanımları gibi farklı bileşenler, motosiklet yedek parça çeşitleri içinde yer alıyor. Motosikletlerin en büyük ve en ağır donanımlarından biri olan motor bloğu, iki tekerli taşıtların ana bileşenleri arasında öne çıkıyor. Motor bloğu, çoğunlukla bir ile dört arasında sayıya sahip olan silindirlerden oluşuyor. Günümüzde en yaygın motor konfigürasyonları; tekli, çiftli, V-ikiz, bokser, sıralı üçlü ve sıralı dörtlü olacak şekilde tasarlanıyor. Bazı "cruiser", "chopper" ve spor motosiklet modellerinde ise 6 silindirli veya "Wankel" tarzında daha spesifik motor blogları da yer alabiliyor. Motosikletin ağırlık merkezini, hızını, çekiş gücünü, sesini ve performansını belirleyen motor bloğu için çok sayıda fonksiyonel yedek parça ve aksesuar üretiliyor. Ufak parçalar, arızalandığı ya da fonksiyonunu yerine getiremediği durumlarda yenisi ile kolaylıkla değiştirilebiliyor.

Çoğu modern motosiklette bir ayak koluyla bağlanmış sıralı manüel bir şanzıman veya tam otomatik bir şanzıman yer alıyor. Ayak desteği ile yönetilen vitesler, pratik bir şekilde hızlanabilmenizi veya yavaşlayabilmenizi sağlıyor. Gaz kelebeği, elcikler, metal kablolar, destek ve vites pedalları gibi yoğun olarak kullanılan parçalar, hızlı bir biçimde eskiyebiliyor. Gidonun sol tarafına konumlandırılan debriyaj kolu, hidrolik veya metal bir kablo ile şanzımana bağlanıyor. Gidonun sağında bulunan ön fren kolu, tıpkı debriyaj kolu gibi kolaylıkla yönetilebiliyor. Arka fren pedalı ise vites pedalı desteği ile kullanılıyor. Debriyaj, fren, destek ve vites parçalarının kondisyonuna ve motor ile uyumuna özellikle dikkat etmek gerekiyor. Eskiyen, paslanan, sertleşen ya da hissiz hâle gelen donanımların kontrol edilmesi ve özelliğini yitiren bileşenlerin yenisi ile değiştirilmesi sürüş güvenliği ve konforu için büyük önem arz ediyor.

Motor ekipmanlarının yanı sıra aracın yürüyen donanımları olarak bilinen tekerlek, fren sistemi ve süspansiyon donanımlarının da bakımlarını aksatmamakta fayda bulunuyor. Motosikletin en önemli konfor ekipmanları içinde gösterilen süspansiyonlar, zeminden gelen darbeleri kusursuz şekilde sönümlemeye yardımcı oluyor. Genellikle ön çatalın içine yerleştirilmiş olan amortisörler, havalı çatal borular ya da harici olarak birleştiren teleskobik tüplerden oluşabiliyor. Arka süspansiyonlar ise salınım kolu yardımıyla çerçeveye bağlanıyor ve arka tekerleklerin aksını tutan pivot cıvatası ile destekleniyor. Süspansiyon sisteminin sağlıklı olması, iki teker üzerinde daha konforlu ve güvenli bir şekilde ilerleyebilmenize yardımcı oluyor. Fren diski, kampana, balata, sele, akü, dikiz aynası, gösterge paneli ve egzoz sistemi gibi donanımlar da motosiklet üzerinde yer alan diğer önemli parçalar arasında bulunuyor. Motosiklet yedek parçası değişimini kendiniz gerçekleştirebileceğiniz gibi yetkili bir servisten de yardım alabilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Motosiklet Yedek Parçası

24.794 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Moto Master
  2. Brenta
  3. RK
  4. NGK
  5. VLM
  6. Nhc
  7. Prc
  8. Yuasa
  9. Athena
  10. NG
  11. Mondial
  12. Newfren Balata
  13. Choho
  14. Newfren
  15. Qmp
  16. Sunwa
  17. Motospartan
  18. Ognibene
  19. Braking
  20. Varta
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
Motosiklet Yedek Parçaları Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Grenaj Motosikletin yan kısmını, ön yarısının bir kısmını veya tamamını çevreleyen; motosiklet şasisini örten dış kaplama malzemesi, "grenaj" olarak tanımlanıyor. Grenajlar; ABS plastik, cam elyaf, alüminyum, karbon elyaf ve polimer gibi çok çeşitli malzemelerden üretiliyor. Fransızca “carenage” kelimesinden dilimize karenaj olarak geçen terim, yaygın olarak “grenaj” şeklinde telaffuz ediliyor. Motosiklet kaportası olarak tanımlanan grenaj, İngilizce’de "fairing" olarak isimlendiriliyor. Motosiklet panelleri, özellikle tur motosikletleri ve yarış motosikletlerinde performansa olan etkisi nedeniyle önemli bir parça olarak kabul ediliyor. Geçmişte motosiklet kaplamaları, biçim ve işlevsellik olarak basit tasarımlara sahip olup, genellikle motosikletin ön kısmını saran kaputlarla sınırlıyken, günümüzde motosikletlerin birçok parçasını muhafaza edecek şekilde çok daha işlevsel ve estetik tasarımlardan oluşuyor. Grenaj tasarımları motosiklet türüne göre çeşitlilik göstermekle birlikte motosiklette kapladığı kısım ve alan itibarıyla "çeyrek grenaj", "yarı grenaj" ve "tam grenaj" olmak üzere üç farklı isimle sınıflandırılıyor. Motosikletlerde Grenajın İşlevi Nedir? Grenajın çeşitleri farklı olsa da benzer amaçlarla üretilmekte olup tasarımın şekline göre işlevselliği değişiklik gösteriyor. Grenaj, temelde hava direncini azaltarak motosiklet çerçevesini ve motoru, havadan kaynaklı tehlikelerden ve kazaların sebep olacağı hasarlardan koruyor. Grenaj, aracın performansını iyileştirmesinin yanı sıra sürücüyü rüzgâr kaynaklı hipotermi riskinden; yağmur, soğuk gibi hava koşullarının sebep olduğu olumsuz etkilerden koruyor. Yarış motosikletleri için grenaj yapısı oldukça önemli olup, motosikleti daha aerodinamik hâle getiriyor. Tur bisikletlerinde grenajlı motor tasarımı, hava akışının manipüle edilmesini sağlıyor. Bu şekilde gövde titreşimini azaltarak sürücünün motosiklet üzerinde harcadığı enerjiyi düşürüp sürüşü daha konforlu hâle getiriyor. Motosiklet kaplamaları, işlevsel yararlar sağlamasının yanı sıra motosiklete şık ve estetik bir görünüm kazandırıyor. Günümüzde motosiklet markalarının imza niteliğindeki grenaj tasarımları, motosiklet tutkunları tarafından ayırt edici özellikleri ile tanınıyor.
DSACategoryId/60002705/60008737/80168003
Başa dön