Motosiklet Lastiği Markaları

Motosiklet jantları üzerine monte edilen motosiklet lastikleri, jantın genişliğine ve özelliğine uygun olarak farklı ebat ve ölçülerde imal edilir. Güvenlik, yol tutuşu, performans, konfor ve yakıt ekonomisine doğrudan katkı sağlayan lastikler, motosikletlerin en önemli parçaları arasında yer alır. Sürüş esnasında oluşan darbeleri emen motosiklet lastiği, doğal süspansiyon özelliği de taşımaktadır. Otomobil ve diğer dört tekerli araç lastiklerinden farklı olarak motosiklet lastikleri, oval bir şekle sahiptir. Viraja girerken yana doğru yatan motoru yolda tutabilmek amacıyla lastik yanakları da zemine temas eder. Bu nedenle, motosiklet lastiklerinin tasarımı, dayanıklılığı ve aerodinamiği çok daha hassas bir biçimde dizayn edilir.

Motosiklet Lastiği Fiyatları

Motosiklet lastiği fiyatları; ürünün markasına, türüne, ebatlarına, yol koşullarına uyumuna ve üretim teknolojilerine bağlı olarak farklılık gösterir. Lastikler; petrol ürünleri, kauçuk ve farklı silikon malzemelerden üretilir. Bazı modellerde, lastik içinde sert kompozit veya metal şeritler de bulunabilir. Pneumatic iz uyumu olan, yuvarlanma direnci ve yol tutuşu yüksek olan, üst düzey dayanıklılık vadeden lastikler, geleneksel modellere kıyasla daha yüksek fiyat aralığına sahiptir. Özellikle uzun yollar ve zorlu koşullar için hazırlanan ürünler, önemli ar-ge çalışmalarının ardından kullanıcılara sunulur. Özel su kanalı sistemleri, ısı direnci, esneme payı ve dayanıklılığı gibi detaylar, lastiğin değerini doğrudan gösteren özelliklerdendir.

Her motosikletin özelliği ve kullanım stili birbirinden ayrıdır. Bu nedenle üretici firmalar yarış, enduro, tur, cross, cruiser, naked ve scooter tarzı motosikletler için özel lastikler imal eder. Daha çok şehir içi kullanımlarda tercih edilen scooter motosikletlerin lastikleri, klasik modellere göre çok daha küçük boyutlara sahiptir. Hıza ve yol koşullarına bağlı olarak her lastik K, J, R, S, T, U ve Z gibi hız sınıflandırması ve yük sınırlandırmasına (Lİ) dahil olur. Bu harfler her lastik üzerinde bulunur. Örneğin; üzerinde K harfi bulunan bir lastik, saatte 110 km hıza kadar dayanıklılık gösterirken; üzerinde Z harfi yazılı lastikler, doğru yol koşullarında 240 km hızlara kadar kullanılabilmektedir.

Motosiklet Lastiği Çeşitleri

Şehir içi kullanımlar için üretilen lastikler çok amaçlı olup, farklı zeminlerde yüksek yol tutuşu sağlar. Düz asfalt, çakıllı asfalt, bozuk zemin, çukur ve engebeli yollar üzerinde verimli bir performans gösterir. Mevsimlik ya da yazlık lastiklerin yanı sıra, kışlık motosiklet lastikleri de mevcuttur. Enduro ve cross motosiklet lastiği çeşitleri ise, tamamen farklı bir geometrik yapıya ve özel kanallara sahiptir. Çamur, gevşek zemin, kum, çakıl ve taşlık alanlarda maksimum tutuş için, lastik üzerinde derin dişler ve tahliye kanalları bulunur. Derin dişler kum, su ve çamur içine gömülerek motorun torkunu artırır. Offroad kullanımlar için ideal olan lastik türlerinin, asfalt zeminlerde ve şehir içinde kullanılmaması önerilir.

Spor ve performans kullanımları için tasarlanan lastikler, mükemmel yol tutuşu sağlar. Yumuşak hamurlu lastik olarak adlandırılan performans lastiklerinden yüksek verim alabilmek için, kaliteli asfalt veya özel pistlerde sürüş yapılması tavsiye edilir. Sadece yarış ve pist için özel olarak geliştirilen lastikler de vardır. Yarış tipi lastikler; kusursuz yol tutuşu, yüksek akselerasyon ve güvenli frenleme için idealdir. Yarış lastiklerinin yola mükemmel bir şekilde adapte olabilmesi için, pist içinde belli bir süre ısıtılması gerekir. Cruiser ve "spor touring" lastikler, yolu iyi kavrar ve yüksek dayanıklılık vadeder. Genellikle ebat olarak geniş ve çok kanallı bir yapıya sahiplerdir. Düz asfalt ve çakıllı asfalt tipi zeminlere uyumluluk gösterirler. Cruiser motorların türüne, ağırlığına ve güç tepkilerine uyum sağlarlar. Kaliteli ve iyi bir lastik ile binlerce kilometre yol kat etmek mümkündür.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motosiklet Lastiği Fiyatları

7621 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 7621 ürün
DSACategoryId/60002705/60008737/80168003/20029259