Nem Alıcı

Duş almak, yemek pişirmek, çamaşır yıkamak, çamaşır kurutmak gibi faaliyetler, evin içindeki nem miktarını artırır. Dış etken kaynaklı oluşan su buharı, dışarıya atılamadığı ve nem dengesi sağlanamadığı takdirde içerideki nem seviyesi artış gösterir. Kapalı mekânlardaki ideal nem aralığı, %40-60 olarak kabul edilir. %60 üzerindeki nem miktarı, rahatsız bir solunuma, romatizmal hastalıklara, doğal olmayan terlemeye ve terlemenin sebep olduğu su kaybına yol açarak sağlıksız bir ortam yaratır. Aynı zamanda, küf, pas, lekelenme ve çürüme gibi yapısal sorunlara neden olur. Ev içi nem üreten faaliyetlerden vazgeçmek mümkün olmadığı için pratik nem alıcı cihazlar kullanarak evdeki nemi ideal aralık içinde tutabilir, sağlığınızı, evinizi ve eşyalarınızı nemin sebep olduğu olumsuz sonuçlardan koruyabilirsiniz.

Yüksek Nem Nasıl Anlaşılır?

Havanın taşıdığı su buharı nem olarak tanımlanır. İdeal nem oranı minimum %40, maksimum %60 olarak kabul edilir. Evinizin içindeki nem miktarını anlık olarak görebilmek için basit bir nemölçer kullanabilirsiniz. Nemölçerin olmadığı durumlarda, nemin zarar verici oranlara çıktığını anlamanıza yardımcı olacak göstergelere bakabilirsiniz.

  • Ayna ve cam yüzeylerde su buharı oluşması ve buharın uzun süre yok olmaması yüksek nem olduğunu gösterir.
  • Tavan ve duvarlarda ıslaklık ya da lekelenme yüksek nem miktarını işaret eder. Görünen yüzeylerin yanı sıra dolap arkası gibi görünmeyen noktaların da kontrol edilmesi tavsiye edilir.
  • Hava sirkülasyonunun kısıtlı olduğu; banyo, kiler ve garaj gibi alanlarda küf ve koku oluşumu, nemin ideal seviyesinin üzerinde olduğunu gösterir.
  • Solunum problemleri, alerji artışı, aşırı terleme gibi durumlar gözlemleniyorsa buna yüksek nem sebep oluyor olabilir.

Nem Alıcı Çeşitleri Nelerdir?

Nem alıcı dendiğinde iki farklı ürün akla gelir. Bunlardan ilki, iklimlendirme cihazları kategorisinde yer alan, ticari ve ev tipi olmak üzere farklı fonksiyonel özelliklerle donatılmış, elektrikli nem alma ve hava temizleme cihazlarıdır. Nem alıcı olarak tabir edilen ürünler, çoğunlukla hırdavat ve yapı malzemeleri grubunda yer alan, jel ve tablet formunda üretilmiş pratik ve ekonomik aletlerdir.

Nem alıcı çeşitleri, kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. Banyo, giysi odası, ütü ve çamaşır odası, kiler, garaj gibi alanlarda, yüksek nem emme kapasiteli ve suyu biriktirebilen tasarıma sahip tablet ürünler tercih edilir. Giysi dolapları, saklama rafları ve hurç içinde, askı formunda, mendil ya da paket şeklinde üretilmiş olan nem alıcılar kullanılabilir.

Nem alıcı aparatlar farklı ebatlarda üretilir. Kullanım alanının büyüklüğü ve değişim sıklığı göz önünde bulundurularak gramaj seçimi yapabilme imkânı sunar.

Nem alıcı ve rutubet giderici ürünler, kalsiyum klorür esaslı doğal tuz içerikli tablet ya da sodyum silikat içerikli silika jel formunda üretilir. Rutubet ve neme karşı pratik ve ekonomik çözüm arayışına cevap veren nem alıcı aparatlar, toksik olmayan, kokusuz ve solunduğunda zarar vermeyen içerikleriyle güvenli kullanım imkânı sunar.

Nem Alıcı Nasıl Kullanılır?

Nem alıcı ürünler, kompakt tasarımlı ürünler olması sebebiyle en küçük ve dar alanlarda bile rahatlıkla kullanılabilir. Nem alıcı aparatlar, nem emen tabletin yerleştirildiği hazne ve su birikim haznesi olmak üzere çift bölmeden oluşur. Doğal tuz içerikli tablet, havadaki nemi emer ve sıvı forma dönüşür. Tablet tamamen bittiğinde, sıvı hazne boşaltılıp yeni tablet takılır ve kullanım devam eder.

Nem alıcı jel, kavanoz formunda üretilmiş olup tek seferlik kullanım sunar. Üretici kullanım talimatlarına göre çoğunlukla 3 ya da 6 ay kullanım ömrüne sahiptir ve süre sonunda yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Nem giderici askılı torba, mendil ve silika jel paketler, giysi dolapları, banyo dolabı, otomobil ve eşya muhafaza alanlarında oluşan nemin, pratik ve kolay şekilde emilmesini sağlar ve kötü kokuyu giderir. Ürünlerin, üretici tarafından belirlenmiş kullanım ömürleri vardır ve buna göre belirli aralıklarla, yenileriyle değiştirilmesi gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Nem Alıcı Fiyatları ve Modelleri

479 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 479 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/60000301