Bir yapıyı veya nesneyi suya dayanıklı hale getirmeye yarayan su yalıtım malzemeleri, dirençli ve koruyucu yapısıyla uygulandığı alanı su girişine karşı korur, suyun oluşturabileceği tahribatı önler. Bu malzemeler sayesinde yalıtım yapılan yapılar ve nesneler sudan etkilenmez. Kullanım alanına pek çok alanda tercih edilen malzemeler çatı, duvar, balkon ve depo gibi yüzeylerde koruyucu bir önlem olarak tercih edilir. Ayrıca havuz ve su deposu gibi ortamlarda belirli derinlik seviyelerinde kullanılabilir. Özellikle bina ve benzeri yapılarda suyun geçişini engellemek için temellerin yüzeyine uygulanır. Ayrıca evlerin iç kısmında yer alan mutfak, banyo ve lavabo gibi suyun en çok kullanıldığı bölgelerde de tercih edilir. Suyun sadece içeri girmesini değil aynı zamanda dışarıya akmasını önlemek içinde kullanılan su yalıtım malzemeleri, sızıntı yapan suyun iç duvarlarda ve binaların dış cephesinde oluşturacağı çürümeleri engeller. Etkili bir su yalıtımı için binaların tüm yapı elemanlarının su yalıtım malzemeleri ile kaplanmaları gerekir. Duvar ve temellerin yanı sıra traverten ve bina girişlerinde kullanılan malzemeler su sızıntısının önüne geçer. Ayrıca peyzaj alanlarında bitki köklerinin döşeme betonuna zarar vermesini engellemek için de tercih edilen su yalıtım malzemeleri, baca kenarları ve tünellerde de uygulanarak yüzeyleri suya karşı dirençli hale getirir.

Su Yalıtım Malzemeleri ve Kullanım Yöntemleri

Su yalıtımı, yapı veya nesnenin solunum özelliklerini koruyarak su sızıntısını ve birikmesini önlemek için yapılır. Dahili ve harici olarak kendi etrafında koruyucu bir tabaka oluşturur, suyun girişini engeller. Kullanım alanına göre pek çok çeşide sahip olan malzemeler; çimento esaslı su yalıtım malzemeleri, sıvı esaslı su yalıtım malzemeleri, bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri ve poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri olarak dört gruba ayrılır.

Çimento Bazlı Su Yalıtım Malzemeleri

Çimento bazlı su yalıtım malzemeleri, kalker taşı ile kilin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ile elde edilir. Su ile karıştırıldığında bağlayıcı bir özelliği bulunan çimentonun içine mikro elyaflar, mineraller ve polimerler karıştırılmasıyla güçlendirilir. Su yalıtımında etkin bir rol oynayan bu malzeme, betonun yüzeye iyi tutunmasını sağlayarak suya karşı etkili bir direnç gösterir. Genel olarak su arıtma sistemleri, barajlar, köprüler, demiryolu ve metro sitemlerinde kullanılır.

Sıvı Bazlı Su Yalıtım Malzemeleri

Sıvı esaslı su yalıtım malzemeleri akrilik, hibrit veya poliüretan gibi sıvı membranlardan oluşur. Astar kat ve spreyin rulo veya mala ile uygulanması sonucunda oluşan ince bir kaplama olarak kullanılır. Çimento bazlı malzemelere göre daha esnek olan bu malzemeler, günümüzde daha yoğun tercih edilir. Isıya ve hava şartlarına karşı dayanıklı pek çok sıvı bazlı su yalıtım malzemesi, sert yapısı ile neme karşı dayanıklılığı artırır.

Bitüm Bazlı Su Yalıtım Malzemeleri

Ham petrolden elde edilen bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri termal direnç ve doğal yapıştırıcı özelliğine sahiptir. Asfalt kaplama olarak da adlandırılan bu malzemenin en yaygın kullanım alanı şap altındaki alanlardır. Güçlü yapışkan özelliğe sahiptir. Toprak altı ve üstü bütün yüzeylere uygulanabilir. Kötü hava koşulları sonucunda oluşan aşınmalara karşı dirençli bir yapıya sahiptir. Çeşitli doku ve renkte kolaylıkla uygulanabilir. Genel olarak akrilik bazlı polimerler ile daha esnek bir hale getirilerek kullanılır.

Poliüretan Bazlı Su Yalıtım Malzemeleri

Poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri ise poliüretan reçine esaslıdır ve solvent içerir. Çatı, balkon ve teras gibi alanlarda kullanılan malzemeler kötü hava koşullarına dayanıklıdır. Likit olarak uygulanan bu malzemeler, elastik ve su geçirmez bir tabaka oluşturur. Neme karşı hassas bir yapıya sahiptir. Durgun suya ve donmaya karşı dayanıklıdır. Uygulandığı alanda sızıntı ihtimaline yer vermez, tek parça halinde bir tabaka oluşturur. Yüzme havuzu ve su deposu gibi alanlarda da tercih edilir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Su Yalıtım Malzemeleri ve Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1041 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80081048/60005248/60005251