Termal tabakalandırma işlemleri ile ses ve ısı transferini azaltmaya yarayan yalıtım malzemeleri; çatı, iç ve dış cephe yüzeyleri, zeminler, odalar, kapı, pencere, pervaz ve havalandırma bölümleri gibi yapı ve konstrüksiyon alanlarının izolasyonu için sıklıkla kullanılır. Yalıtım malzemeleri, bir binanın veya yapının temel ısı dengeleyicileridir. İzolasyon malzemelerinin bileşiminde yer alan doğal veya sentetik maddeler, farklı formlara ve kullanım alanlarına göre kategorize edilebilir. Isı, ses ve su yalıtımı amacıyla tercih edilen birbirinden farklı izolasyon materyalleri bulunur. Plaka, battaniye, gevşek doku, sprey, dolgu sprey, sünger, köpük, levha, ısıcam, ve pvc paneller gibi alternatif ürünler içinden uygulama alanına göre farklı tercihlerde bulunmak mümkün olur.

Isı izolasyonu sağlayan yalıtım malzemeleri birbirinden farklı olarak, hem çatı, zemin, dış cephe yalıtımı gibi binaların ana inşaat alanlarında hem de parke altı, kapı, pervaz olukları, duvar, havalandırma ve pencere gibi iç yapı bölümlerinde kullanılır. Yapılandırılmış paneller, tuğla arası köpükler, ısıcam süngerleri, ısı transferini dengeleyerek çevresel etkileri minimuma indirir. Özellikle yeni nesil yalıtım materyallerinin binaların mantolama işlemleri için kullanılması, ısı tasarrufu sağlanmasına ciddi anlamda yardımcı olur. Isı yalıtımı yaparken ses yalıtımı yapmak da mümkündür. Polimer alüminyum tabakalar, ses engelleyici rulolar, akustik süngerler ve kapatıcı yapışkan uygulamalar üst düzey ses yalıtımı sağladığı gibi ısı izolasyonuna da doğrudan katkı sağlar.

Stüdyo, ofis, ses kayıt odaları, oyun salonları ve enstrümantal gösteri alanlarında tercih edebileceğiniz akustik süngerler, ses yalıtımı için mükemmel malzemeler arasında yer alır. Özel yapıştırıcılar ile duvar ve tavana kolaylıkla monte edilebilen akustik süngerler ve yalıtım köpükleri, ses dalgalarını yumuşatarak, orta ve yüksek frekans aralığındaki seslerin oda içinde kalmasını sağlar. Zemin alanlarda ise daha çok ses izole edici fonksiyonel bantlar ya da parke altı köpükler gibi ince malzemeler tercih edilir. Binanın inşaat esnasında iyi bir şekilde yalıtılması, ses ve ısı izolasyonuna önemli oranda katkıda bulunur. Pervazlar, pencereler, saçak ve mahya birleşimlerinin belirli aralıklarla kontrol edilerek yalıtımının yapılması da ihmal edilmemelidir.

Temel izolasyon tekniklerinin yanı sıra, yaşadığınız alan içinde bulunan ısı alanları çevresinde gerekli düzenlemeleri ve iyileştirmeleri de kolaylıkla gerçekleştirebilmek mümkündür. İç alanlarda yapılan çalışmalarda öncelikle cam ve kapıların izole edilmesi, büyük önem arz eder. Yağmur, kar, çamur gibi çevresel faktörler ve ısı farklılıklarından kaynaklı olarak zaman içinde oluşan esneme ve deformasyonlar, dış cepheye açılan pencere ve kapıların birleşme noktalarına zarar verir. Özelliğini kaybeden conta, sünger ve lastik boruların yenileri ile değiştirilmesi, duvar ahşap ya da duvar pvc arasında kalan boşlukların silikon bazlı akışkanlar ile izole edilmesi gerekir. Ayrıca, kapı altı süngerleri, koruyucu radyatör arkalığı ve izole boru kaplamaları gibi malzemeleri de kullanarak, iç alanlarda ısı dengesini koruyabilmek çok daha kolay bir hale gelir.

Çatı kaplama malzemeleri ve dış cephe kaplamalarının su geçirmez özellikte olmasına veya ısı izole edici malzemelerin altına iç yüzeylere su sızmalarını önleyecek materyallerin yerleştirilmesine özen gösterilmelidir. EPDM kauçuk, hipalon, polivinil klorür, katran, keçe veya katran bantlar ve iç mekanlarda kullanılan silikon bazlı kapatıcılar, su yalıtımı için ideal ekipmanlar içinde yer alır. Ses ve ısı yalıtımı sağlarken; çatı, balkon, teras gibi dış alanlarda ve mutfak banyo, tuvalet gibi iç alanlarda su izolasyonu yapmak da ihmal edilmemelidir. Bir bina ya da yapının ömrünü uzatmak ve yapısal bütünlüğünü korumak için, su kaçaklarının önüne geçilmesi büyük önem arz eder.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yalıtım Malzemeleri Fiyatları

Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Hırdavat
Yapı Market / Hırdavat
İnşaat Malzemeleri
İnşaat Malzemeleri
Yalıtım Malzemeleri
Yalıtım Malzemeleri
Isı Yalıtımı
Isı Yalıtımı
Ses Yalıtımı
Ses Yalıtımı
Su Yalıtımı
Su Yalıtımı
Yapıştırıcılar
Yapıştırıcılar
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 4561 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80081048/60005248