Havayı sıkıştırarak basınçlı hale getiren bir makine olan kompresörler, havayı çekip depolarla ve istenildiğinde sisteme gönderiyorlar. Piyasada çok çeşitli hava kompresörleri bulunmakla birlikte her işletmenin ihtiyaç duyacağı kompresör çeşidi de değişiklik gösteriyor. Bu yüzden işletmenin ihtiyaçlarıyla orantılı bir hava kompresörü seçerken bazı önemli detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada özellikle debi ve basınç önemli oluyor. Siz de işletmenizin ihtiyaçlarını belirledikten sonra ürünlerin teknik özelliklerini detaylı şekilde inceleyebilir ve size en çok yararı olacak olan hava kompresörünü kolayca seçebilirsiniz.

Kullanım Alanları ve Teknik Özelliklerine Göre Kompresör Çeşitleri

Kompresör çeşitleri arasında farklı teknik özelliklere sahip olan ileri-geri kompresörler, dönemsel kompresörler, merkezkaç kompresörler ve eksenel akımlı kompresörler bulunuyor. İleri-geri kompresörler; pistonun ileri-geri hareket etmesi ile havayı sıkıştırarak üretimi sağlıyor. Dönemsel kompresörler ise merkezkaç, eksenel akımlı ve dönel pozitif yer değiştirmeli olmak üzere üçe ayrılıyor. 

Merkezkaç kompresörlerde öncelikle hava dairesel haznenin içine alınıyor. Sonrasında hava, dönme hareketi sayesinde merkezkaç gücü ile hızlanıyor. Dış kısma geldiğinde hızı düşen hava, basıncın artmasına yol açıyor. Böylece hava toplama halkasına alınıyor ve dışarıya atılıyor. Endüstriyel makineler çok yüksek hızda döndükleri için ağırlık merkezi ekseni üstünde olması ve ufak bir kayma dahi yaşamaması gerekiyor. Merkezkaç kompresörler basit kullanışlı kompresör çeşidi olarak geçiyor. Kapakçığa ihtiyaç duymayan bu makinelerin üretim masrafı düşük olduğu için fiyatları da uygun oluyor. Hızları sayesinde büyük miktarlardaki hava kolayca yüksek olmayan basınca indirgenebiliyor. 

Eksenel akımlı kompresörler ise havanın dönme eksenine paralel şekilde devreye giriyor ve helisel biçimde ilerliyor. Bu sayede basınç sürekli olarak artıyor. 

Hava Kompresörü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her işletmedeki basınçlı hava debi tüketimi farklı olduğu için hava kompresörü seçerken de işletmeye uygun olan ürünleri tercih etmenin önemi büyük oluyor. Farklı endüstrilerde aynı toplam debi tüketiliyor olmasına rağmen çalışma sürecindeki tüketimde farklar oluşabildiği için bazı durumlarda farklı kompresörler seçmek gerekebiliyor. Bunun yanı sıra beklenen hava kalitesi de işletmeye göre değişkenlik gösterebileceği için ürünler detaylı şekilde incelenerek tercih yapılması gerekiyor.

İlk olarak işe hava kalitesini belirleyerek başlayabilirsiniz. Kompresörlerde hava kalitesi, yağlı ve yağsız olmak üzere ikiye ayrılıyor. İlaç, gıda ve elektronik gibi son ürün kalitesinin çok önemli olduğu işletmelerin mutlaka yağsız kompresör tercih etmesi gerekiyor. Ardından debi ihtiyacını ve basıncı belirlemelisiniz. Hava kullanan ekipmanlardaki çalışma basınçları ve boru hatlarındaki kayıp dikkate alınarak kompresör basıncı belirlenebiliyor. Sonrasında debi ihtiyacını da belirleyerek işletmenize en uygun kompresörü seçebilirsiniz. Hava kompresörü seçerken yapılması gereken iş kalemlerinden bir tanesi de debi tüketiminin günlük dağılımının tespit edilmesi oluyor. Bu tespitin yapılması, kompresörü daha az enerji tüketecek ve çok daha dayanıklı olacak biçimde seçebilmek için önemli oluyor. Debi tüketimi ve basınç belirlenerek tercih yapıldığında kompresör çok daha rahat çalışıyor ve çok daha az enerji tüketiyor. 

Pistonlu Kompresör Çalışma Prensibi

Silindir içerisinde hareketi bulunan piston, bu hareketler neticesinde silindirde enerji ortaya çıkarıyor. Ardından emme supabı açılıyor ve gelen hava filtreden geçerek silindirin içine doluyor. Pistonun ölü bölgeye hareketi doğrultusunda emme işlemi devam ediyor. Silindirin içinde hapsolmuş olan hava sıkışmaya başlıyor. İstenilen oranda sıkıştırma yapıldıktan sonra egzoz supabı açılıyor ve basınçlı hava sisteme gönderiliyor.

İşletmenizin ihtiyaçlarına ve çalışma koşullarınıza en uygun olan kompresörü seçmek için hava kompresörü kategorisini inceleyebilir; dilediğiniz ürünü kolayca satın alabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Hava Kompresörü

Trifaze
Monofaze
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 320 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003092